homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....-10


#172 2009-10-30 17:26:43

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Dumnezeu e mare!!!! rugaciune  rugaciune  rugaciune

In sfarsit s-a terminat cosmarul cu bine; rezultatul amnio e negativ. Inca nu imi pot reveni; nu-mi vine sa cred ca acest cosmar a luat sfarsit!

Va multumesc pentru sustinere, sunteti minunate cool

Offline

 



#173 2009-10-30 17:29:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

felicitari, sarcina usoara si fara stress in continuare! smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#174 2009-11-02 16:39:38

Ilincam
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 8

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Bravo, Motherwell, cred ca esti extraordinar de usurata! Sarcina usoara in continuare!

La mine iar a iesit neconcludent, mai stau o luna pe bara grater . Dar nu-i bai, Dumnezeu e mare si m-oi vindeca si eu curand...

Offline

 

#175 2009-11-02 22:29:13

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

ce ma bucur motherwell! applause

Ilincam multa sanatate! puss

Offline

 

#176 2009-11-03 10:20:54

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Multumesc, fetelor! Intr-adevar, mi s-a luat o mare piatra de pe inima, sunt in sfarsit, linistita si imi pot vedea usor de sarcina.

Ilincam, mai rezista, acum-acum scapi si te poti apuca de treaba linistita bebic ....mai bine asa decat sa ajungi la amnio, sa stai stresata si innebunita de faptul ca ar putea fii ceva rau

majoreta  majoreta  majoreta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2009-11-05 10:36:45

Prettyme
Membru
Inregistrat: 2009-11-04
Mesaje: 3

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum. Am citit parte din povestile voastre. Tin sa va felicit pentru rabdarea si vointa de care ati dat dovada.
Fac si eu parte din clubul viitoarelor mamici care se lupta cu CMV-ul. Sunt insarcinata in 10 saptamani si am facut deja 3 teste cu privire la CMV. Igg si Igm sunt pozitive. Recomandarea este sa intrerup sarcina.

Azi si maine merg iar la doctori sa vad ce mai putem face.

Intrebarea este: ce se intampla daca merg inainte pana la amniocenteza si aflu ca fatul e infectat? Ce se poate face atunci?
Voua v-a oferit cineva vreo garantie?

Multumesc.

Offline

 

#178 2009-11-05 11:10:21

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Prettyme a scris:

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum. Am citit parte din povestile voastre. Tin sa va felicit pentru rabdarea si vointa de care ati dat dovada.
Fac si eu parte din clubul viitoarelor mamici care se lupta cu CMV-ul. Sunt insarcinata in 10 saptamani si am facut deja 3 teste cu privire la CMV. Igg si Igm sunt pozitive. Recomandarea este sa intrerup sarcina.

Azi si maine merg iar la doctori sa vad ce mai putem face.

Intrebarea este: ce se intampla daca merg inainte pana la amniocenteza si aflu ca fatul e infectat? Ce se poate face atunci?
Voua v-a oferit cineva vreo garantie?

Multumesc.

Capul sus si sa ai incredere in Dumnezeu!

Tie ti-au iesit toate trei testele pozitive? Sau unele pozitive, iar aletele negative?

Daca la amniocenteza afli ca e infectat, Doamne fereste, se poate face legal intrerupere de sarcina pana la 24 de saptamani; mie nu mi-a oferit nimeni nici o garantie pentru ca eu am refuzat din start ideea intreruperii de sarcina, oricare ar fi fost rezultatul; deci cel mai bine e sa discuti cu medicul care iti urmareste sarcina.

Dar este bine sa stii ca ai sanse de 1% pentru ca el sa fie infectat. Medicul tau ce parerea are? Te sustine?

Multa bafta in continuare!

Offline

 

#179 2009-11-06 14:43:36

Prettyme
Membru
Inregistrat: 2009-11-04
Mesaje: 3

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

motherwell a scris:

Prettyme a scris:

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum. Am citit parte din povestile voastre. Tin sa va felicit pentru rabdarea si vointa de care ati dat dovada.
Fac si eu parte din clubul viitoarelor mamici care se lupta cu CMV-ul. Sunt insarcinata in 10 saptamani si am facut deja 3 teste cu privire la CMV. Igg si Igm sunt pozitive. Recomandarea este sa intrerup sarcina.

Azi si maine merg iar la doctori sa vad ce mai putem face.

Intrebarea este: ce se intampla daca merg inainte pana la amniocenteza si aflu ca fatul e infectat? Ce se poate face atunci?
Voua v-a oferit cineva vreo garantie?

Multumesc.

Capul sus si sa ai incredere in Dumnezeu!

Tie ti-au iesit toate trei testele pozitive? Sau unele pozitive, iar aletele negative?

Daca la amniocenteza afli ca e infectat, Doamne fereste, se poate face legal intrerupere de sarcina pana la 24 de saptamani; mie nu mi-a oferit nimeni nici o garantie pentru ca eu am refuzat din start ideea intreruperii de sarcina, oricare ar fi fost rezultatul; deci cel mai bine e sa discuti cu medicul care iti urmareste sarcina.

Dar este bine sa stii ca ai sanse de 1% pentru ca el sa fie infectat. Medicul tau ce parerea are? Te sustine?

Multa bafta in continuare!

Buna,

Multumesc pentru ganduri!

La primul test facut, mi-a iesit igg reactiv si igm reactiv. La doilea test, cel de aviditate, a iesit ca nu e infectie recenta insa e aproape de perioada saricinii. La al treilea test, igg si igm au ieist reactive.

Doctorul spune ca...daca vreau risc zero, atunci fac acum intrerupere. Nu are cum sa imi garanteze nimic.
Daca merg mai departe...sa speram ca aflam la amniocenteza daca e infectat sau nu. Ideea e ca ...daca descopera ca fatul e infectat...sansele ca el sa dezvolte probleme foarte serioase (retard mintal, surzenie, probleme cu vederea) sunt de 20%, restul de 80% - nu dezvolta probleme asa grave, dar tot e riscul de usor retard mintal, etc. Unii dintre fetii infectati in timpul sarcinii se nasc sanatosi, fara probleme sesizabile. Asta am aflat si eu de la doctor.


Ar fi bine ca sansele sa fie de 1%. Eu am inteles ca in acest moment, in cazul meu, sunt 30% sa fie fatul infectat.

Azi merg iar la doctor. Sa vad ce mai aflu.

Sunt curioasa....Gly, la tine a iesit negativ la amniocenteza? Parca asa am citit. Dupa ce ai nascut, ai facut analize copilului? Sa vezi daca are anticorpi?

Stiti medici buni in Bucuresti care se ocupa de amniocenteza?

Astept vesti de la voi.

Multumesc.

Offline

 

#180 2009-11-06 15:27:58

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Prettyme a scris:

motherwell a scris:

Prettyme a scris:

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum. Am citit parte din povestile voastre. Tin sa va felicit pentru rabdarea si vointa de care ati dat dovada.
Fac si eu parte din clubul viitoarelor mamici care se lupta cu CMV-ul. Sunt insarcinata in 10 saptamani si am facut deja 3 teste cu privire la CMV. Igg si Igm sunt pozitive. Recomandarea este sa intrerup sarcina.

Azi si maine merg iar la doctori sa vad ce mai putem face.

Intrebarea este: ce se intampla daca merg inainte pana la amniocenteza si aflu ca fatul e infectat? Ce se poate face atunci?
Voua v-a oferit cineva vreo garantie?

Multumesc.

Capul sus si sa ai incredere in Dumnezeu!

Tie ti-au iesit toate trei testele pozitive? Sau unele pozitive, iar aletele negative?

Daca la amniocenteza afli ca e infectat, Doamne fereste, se poate face legal intrerupere de sarcina pana la 24 de saptamani; mie nu mi-a oferit nimeni nici o garantie pentru ca eu am refuzat din start ideea intreruperii de sarcina, oricare ar fi fost rezultatul; deci cel mai bine e sa discuti cu medicul care iti urmareste sarcina.

Dar este bine sa stii ca ai sanse de 1% pentru ca el sa fie infectat. Medicul tau ce parerea are? Te sustine?

Multa bafta in continuare!

Buna,

Multumesc pentru ganduri!

La primul test facut, mi-a iesit igg reactiv si igm reactiv. La doilea test, cel de aviditate, a iesit ca nu e infectie recenta insa e aproape de perioada saricinii. La al treilea test, igg si igm au ieist reactive.

Doctorul spune ca...daca vreau risc zero, atunci fac acum intrerupere. Nu are cum sa imi garanteze nimic.
Daca merg mai departe...sa speram ca aflam la amniocenteza daca e infectat sau nu. Ideea e ca ...daca descopera ca fatul e infectat...sansele ca el sa dezvolte probleme foarte serioase (retard mintal, surzenie, probleme cu vederea) sunt de 20%, restul de 80% - nu dezvolta probleme asa grave, dar tot e riscul de usor retard mintal, etc. Unii dintre fetii infectati in timpul sarcinii se nasc sanatosi, fara probleme sesizabile. Asta am aflat si eu de la doctor.


Ar fi bine ca sansele sa fie de 1%. Eu am inteles ca in acest moment, in cazul meu, sunt 30% sa fie fatul infectat.

Azi merg iar la doctor. Sa vad ce mai aflu.

Sunt curioasa....Gly, la tine a iesit negativ la amniocenteza? Parca asa am citit. Dupa ce ai nascut, ai facut analize copilului? Sa vezi daca are anticorpi?

Stiti medici buni in Bucuresti care se ocupa de amniocenteza?

Astept vesti de la voi.

Multumesc.

Da, si eu stiam ca sansele de infectie sunt de 20%; nu poti sa stii ce se va intampla si ce surprize iti rezerva viata, de aceea decizia de a intrerupe acum sarcina sau de a merge mai departe va apartine doar voua, tie si sotului tau.

E bine, totusi, ca ti-a iesit asa testul de aviditate asa; gandeste-te ca la mine nu stiau sa imi spuna cand a avut loc infectia, daca in timpul sarcinii sau inainte, deci un stres in plus.

Eu am facut amnio la Predoi ( Medlife ), si am fost multumita

Pupici si bafta la medic!

Offline

 

#181 2009-11-08 08:56:19

Prettyme
Membru
Inregistrat: 2009-11-04
Mesaje: 3

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Si amniocenteza iti spune sigur daca infectia a trecut la copil sau nu? Cat a costat amniocenteza?
Medicul meu spune ca nu imi poate oferi certitudini. Eu si sotul meu am decis sa mergem mai departe. Ne dorim acest copil, chiar daca nu a fost programat/planuit.
La eco a fost ok. Copilul s-a dezvoltat bine. Nu pare sa aiba vreo problema.

Sper sa ne ajute Dumnezeu. Sa aiba grija de noi toti.

Offline

 

#182 2009-11-09 16:55:06

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Prettyme a scris:

Si amniocenteza iti spune sigur daca infectia a trecut la copil sau nu? Cat a costat amniocenteza?
Medicul meu spune ca nu imi poate oferi certitudini. Eu si sotul meu am decis sa mergem mai departe. Ne dorim acest copil, chiar daca nu a fost programat/planuit.
La eco a fost ok. Copilul s-a dezvoltat bine. Nu pare sa aiba vreo problema.

Sper sa ne ajute Dumnezeu. Sa aiba grija de noi toti.

Buna,

Eu nu am facut nici o analiza copilului...referitor la CMV. Mi-am refacut analiza la 4 luni dupa ce am nascut si valoarea IgM era aceeasi...adica pozitiva. Copilul este bine...aude,vede nu sunt probleme. A luat f.bine si in greutate si in lungime. Asa spun toti medicii sa renunti la sarcina. Nici un dr.nu se baga sa-ti spuna sa mergi mai departe...si asta pt.ca le e teama. Stiu multe persoane care au avut aceeasi problema cu IgM pozitiv ...si-au facut amniocenteza si le-a iesit negativ. Cam in procent de 99/ ti se va confirma daca bebe e afectat sau nu.100/ nimeni nu-ti poate spune.
Daca la eco se dezvolta normal ..nu are intarzieri de dezvoltare eu cred ca este ok. Am cunoscut o mamica care intr-adevar a avut CMV si mi-a zis ca avea copilul o intarziere in dezvoltare..adica la 16 saptamani era de 12 si la 25 de saptamani era de 19 ...si cu toate astea a mers mai departe. Din pacate bebe nu a mai supravietuit din luna a 8-a.
  Tu trebuie sa gandesti pozitiv ca va fi bine...sa fii optimista. Sunt multe laboratoare care dau gres. Am trecut prin asta si stiu ce inseamna.
Pe mine m-a costat 10 mil anul trecut amniocenteza...facuta la Medlife cu Dr.Predoi.
     Bafta si sa auzim de bine. Noi suntem alaturi de tine majoreta  majoreta  majoreta

Offline

 

#183 2009-11-13 20:48:06

MihaelaMihai
Membru
Inregistrat: 2009-11-13
Mesaje: 1

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Sunt insarcinata in 9 saptamani si zilele trecute mi-am facut analizele medicale iar unele nu sunt bune si anume: CMV IgM o,481,CMV IgG 244,400 . Doctorul m-a sfatuit sa-mi repet analizele la un institutul de virusologie deoarece exista posibilitatea k copilul sa aiba probleme. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce sa fac ? Multumesc !

Offline

 

#184 2009-11-15 16:26:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

eu zic sa mai repeti analizele in alta parte.
de asemenea, se poate face amniocenteza care iti va spune daca bebe are intr-adevar probleme.
multa sanatate puss

Offline

 

#185 2010-02-17 17:50:03

Ilincam
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 8

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Buna, fetelor! Vad ca nu  a mai scris nimeni pe aici de o vreme, dar am zis sa va scriu deznodamantul.

Din septembrie am tot repetat lunar analiza CMV IGM si mereu imi iesea grey zone.

Pana vineri cand am zis sa ma duc la Genetic Lab caci eu m-au scos din belea si cand am fost insarcinata prima data si credeam ca fetita mea poate avea sindromul Down.

Acolo, dom'le, treaba calificata: m-a luat in primire un dr (nu ca la alte clinici care te intreaba ce analiza vrei si gata), m-a intrebat de ce vreau sa fac analiza si mi-a explicat ca degeaba fac eu CMV-ul, mai bine fac detectia de ADN la CMV ca sa vad daca in momentul de fata virusul se replica in organism - adica, zice el, chiar daca s-ar negativa CMV-ul, daca eu vreau sa raman insarcinata acum, pentru siguranta 100% mai bine fac analiza ADN.
SI asa am facut si mi-a venit rezultatul negativ, chiar azi l-am primit si sunt in extaz!!! Deci am pierdut 5-6 luni degeaba (ma rog, oi fi fost eu infectata la inceputa, dar apoi virusul a disparut), din lipsa de informatie (desi, slava Domnului, am batut netul cap coada, iaca informatia asta mi-a scapat).

Asadar, liber la bb majoreta ! Intre noi fie vorba, ar trebui sa repetlisteria si toxoplasmoza ca au trecut 6 luni de cand le-am facut si cine stie... Greu, dom'le, greu!

Offline

 

#186 2010-02-17 18:43:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

bravo, ilinca, spor la facut bebe!! smile

lasa, mai bine asa decat sa te fi trezit, Doamne fereste, cu dubii in leg cu asta in sarcina..


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#187 2010-02-17 22:27:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

super ilinca  applause
intr-adevar, genetic lab au un genetician care ofera consultatii  wink

Offline

 

#188 2010-02-23 10:48:58

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

majoreta  punk Felicitari ilinca...si sa auzim numai de bine de acum inainte. punk  majoreta

Offline

 

#189 2010-03-13 10:52:03

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Nu am mai avut timp sa intru pe aici de mult timp; dar o fac acum ca sa va spun ca am nascut acum o luna o fetita perfect sanatoasa - nici urma de citomegalovirus. Am ajuns la concluzia ca din doi parinti sanatosi nu are cum sa iasa un copil bolnav; trageti voi concluzia! Fetelor, capul sus!

Offline

 

#190 2010-03-13 11:22:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Felicitari majoreta majoreta  majoreta

Sa-ti traiasca fetita, sa se faca mare si frumoasa.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.