homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....-3


#39 2008-10-24 17:39:35

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

rh a scris:

GLY, ma bucur din suflet pt tine!  hopsieu  gravida

rh mai ai putin.... bebic ....Iti doresc sa ai un bebe sanatos si frumos bebe

Offline

 



#40 2008-10-25 08:43:43

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY, ma bucur fff mult pt tine kram
iti doresc sa ai parte de o sarcina si o nastere usoara si de un bebe sanatos si frumos puss
majoreta

Offline

 

#41 2008-10-29 15:03:15

elena-iulia
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 12

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

multa sanatate GLY,si eu sunt usor speriata pt ca dr mea spune ca am valoarea cmv igg cam mare (>250.0),cu toate ca  cmv igm este negativ,spunew sa repet peste 1 saptamana.am 12 saptamani acum.am vazut ca si cami are aproape aceleasi valori.sper sa fie bine. hmm


va pupic

Offline

 

#42 2008-10-29 18:13:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

daca ai igg si nu ai igm infectia e veche si n-ar trebui sa ridice  semne de intrebare


mami de minuni hjarta

Offline

 

#43 2008-10-30 11:55:47

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

elena-iulia a scris:

multa sanatate GLY,si eu sunt usor speriata pt ca dr mea spune ca am valoarea cmv igg cam mare (>250.0),cu toate ca  cmv igm este negativ,spunew sa repet peste 1 saptamana.am 12 saptamani acum.am vazut ca si cami are aproape aceleasi valori.sper sa fie bine. hmm

Daca ai CMV IgM  negativ sunt sigura ca nu ai de ce sa-ti face probleme.Faptul ca ai IgG marit asta arata ca ai anticorpi , ca ai avut virusul ...deci infectia este veche. Dar sa fii tu linistita.....sa repeti analiza.....eu am refacut-o de 8 ori pana acum..si cand imi iese pozitiv cand negativ IgM. Atat am studiat CMV-ul asta....si la cati medici am fost...numai eu stiu...dar sper sa fie bine. Azi ma duc sa-mi fac eco...3D. Va tin la curent kram
Am emotii cand o sa-l vad bebe  bebic la eco

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-10-30 11:59:34

elena-iulia
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 12

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

va multumesc de raspunsuri,o sa repet analiza;unde faci 3D GLY?smile


va pupic

Offline

 

#45 2008-10-30 12:26:33

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

elena-iulia, repeta analiza, probabil ca doctorita ta presupune ca ai avut infectia de curand si nu ar fi f veche, important este oricum sa nu ai simptome.

Offline

 

#46 2008-10-30 21:35:22

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

elena-iulia a scris:

va multumesc de raspunsuri,o sa repet analiza;unde faci 3D GLY?smile

Am facut azi eco....se pare ca va fi baiat bebe ....totul este dezvoltat normal pana acum. storstark Nu sunt semne sa ne ingrijoreze ceva... smile .
Ecografia am facut-o la clinica intromed si m-a costat 380 ron...plus 130 ron triplu test.De saptamana asta au marit preturile...a fost 300 ron 3D...dar cel mai imp.este ca e  bebic bine.

Offline

 

#47 2008-11-21 12:00:09

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Am mai crescut...avem 20 saptamani.  gravida  Ieri am fost si mi-am facut amniocenteza...m-a costat 600 ron prelevarea de lichid amniotic si 400 CMV(CITOMEGALOVIRUS ) analiza...iar rezultatul il vom obtine in 2 sapt. Am facut amniocenteza la Medlife cu dr.Predoi...Inainte de a intra la ecograf mi s-a pus o perfuzie ce continea scobutil, nospa si ser fiziologic. Am stat cu ea o ora  jumate apoi am fost dusa pt.a mi se face amniocenteza ecoghidata in scop diagnostic , sub anestezie locala.Totul a durat 2-3 min. Pe parcursul interventiei am stat cu perfuzia si si dupa..pt.dilatarea uterului.
Bine-nteles ca dr.nu a asteptat sa-si faca efectul anestezia locala...se grabea. sad Simteam cum baga acul in burta, cum il impinge....am simtit si o usoara durere.Mi s-a zis sa inchid ochii....cu toate ca i-am spus ca nu mi se face rau. Au fost 3 asistente, dr Predoi si inca o dr.de gineco care urmarea ecograful. Dupa terminarea interventiei mi s-a pus sa ascult bataile inimii ale lui bebe bebe .Totul era ok. rugaciune Mi s-a administrat nospa si scobutil timp de 7 zile si repaus fizic. rugaciune  rugaciune  rugaciune Ne rugam sa fie bine....timp de 2 saptamani poate sa apara riscul de infectie....respectiv avort spontan. Chiar daca mi s-a parut dr.Predoi destul de rece d.p.d.v.profesional am incredere in dansul.Acum ma simt bine... De 4 zile am inceput sa-l simt si pe bebe bebe cum misca bebe  cool

Offline

 

#48 2008-11-21 13:18:05

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

bravo, GLY, ma bucur mult pt tine ai incredere ca o sa fie bine si ai sa-ti tii bebelusul in brate. cat despre dr Predoi, e intr-adevar mai rece el, dar e un bun profesionist. si ce bine ca il simti pe bebe! si eu am simtit bebita prima oara pe la 19-20 de saptamani!  kram


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#49 2008-11-21 13:31:59

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

ma bucur GLY ca esti ok...vei vedea ca si rezultatul va fi bun. incearca acum sa iti asculti dr si sa te odihnesti cit mai mult, sa stai linistita, ca totul va fi bine  puss
cit despre miscarile lui bebe  hjarta  hjarta  sint minunate, sint singurele momente care imi plac din toata sarcina asta grea..... bebe

Offline

 

#50 2008-11-21 14:31:51

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY a scris:

Am mai crescut...avem 20 saptamani.  gravida  Ieri am fost si mi-am facut amniocenteza...m-a costat 600 ron prelevarea de lichid amniotic si 400 CMV(CITOMEGALOVIRUS ) analiza...iar rezultatul il vom obtine in 2 sapt. Am facut amniocenteza la Medlife cu dr.Predoi...Inainte de a intra la ecograf mi s-a pus o perfuzie ce continea scobutil, nospa si ser fiziologic. Am stat cu ea o ora  jumate apoi am fost dusa pt.a mi se face amniocenteza ecoghidata in scop diagnostic , sub anestezie locala.Totul a durat 2-3 min. Pe parcursul interventiei am stat cu perfuzia si si dupa..pt.dilatarea uterului.
Bine-nteles ca dr.nu a asteptat sa-si faca efectul anestezia locala...se grabea. sad Simteam cum baga acul in burta, cum il impinge....am simtit si o usoara durere.Mi s-a zis sa inchid ochii....cu toate ca i-am spus ca nu mi se face rau. Au fost 3 asistente, dr Predoi si inca o dr.de gineco care urmarea ecograful. Dupa terminarea interventiei mi s-a pus sa ascult bataile inimii ale lui bebe bebe .Totul era ok. rugaciune Mi s-a administrat nospa si scobutil timp de 7 zile si repaus fizic. rugaciune  rugaciune  rugaciune Ne rugam sa fie bine....timp de 2 saptamani poate sa apara riscul de infectie....respectiv avort spontan. Chiar daca mi s-a parut dr.Predoi destul de rece d.p.d.v.profesional am incredere in dansul.Acum ma simt bine... De 4 zile am inceput sa-l simt si pe bebe bebe cum misca bebe  cool

applause  mai ai putin pana la 37

Offline

 

#51 2008-12-03 13:12:28

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Intram in saptamana 22 gravida .Azi am primit rezultatul amniocentezei pt.CMV....IgM este negativ....nu exista in lichidul amniotic.  majoreta  majoreta  majoreta  .Bebe bebe este f.bine...creste pe zi ce trece.... bebe Suntem f.fericiti ca totul este Ok. VA  MULTUMESC :k?ra:  CA ATI FOST MEREU ALATURI DE MINE...CA M-ATI INCURAJAT teiubesc

Offline

 

#52 2008-12-03 13:35:14

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Gly, ma bucur tare ca totul este bine! sper ca acum te-ai calmat definitiv in privinta existentei citomegalovirusului! sarcina usoara in continuare iti doresc puss

Offline

 

#53 2008-12-03 15:42:50

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

rh...ce face burtica? mai sta bebelusa?

Offline

 

#54 2008-12-03 16:26:16

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

offtopic mai trebuie sa mai stea putin, desi saracutza pare ca nu is mai gaseste loc destul  smile  multumesc de grija, ionela  puss

Offline

 

#55 2008-12-04 09:50:48

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

pai e fetita mare de asta nu-si mai gaseste locul...hai, inca putin si gata...vien bucuria!

Offline

 

#56 2008-12-04 10:28:33

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY a scris:

Intram in saptamana 22 gravida .Azi am primit rezultatul amniocentezei pt.CMV....IgM este negativ....nu exista in lichidul amniotic.  majoreta  majoreta  majoreta  .Bebe bebe este f.bine...creste pe zi ce trece.... bebe Suntem f.fericiti ca totul este Ok. VA  MULTUMESC :k?ra:  CA ATI FOST MEREU ALATURI DE MINE...CA M-ATI INCURAJAT teiubesc

bravo, gly! goodluck


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#57 2008-12-11 22:22:46

camitiv
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 26

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

nu prea inteleg din ce am citit cum se manifesta virusul asta?
va rog sa-mi raspundeti
.multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.