homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....-4


#58 2009-01-06 11:04:56

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

La Multi Ani Pe 2009 Pt.toate Mamicile Si Viitoarele Mamici....si O Sarcina Cat Mai Usoara Sa Avem!smile

Offline

 



#59 2009-01-06 11:27:35

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

cum te mai simti gly? sper ca si tu esti bine! wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#60 2009-01-07 14:06:56

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Am fost internata in spital inainte de revelion 2 zile pt.ca aveam o durere in partea stg. Mi s-a administrat nospa si gynipral (perfuzie).Va treb.sa iau incontin. gynipral pana la nastere...In rest ma simt bine rugaciune ...avem si noi 28 saptamani gravida  bebe
La ecografie totul este ok...bebita este ffff.activ bebe  smile

Offline

 

#61 2009-01-07 15:09:51

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

ma bucur pt tine gly, felicitari pt baietel!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#62 2009-01-13 13:45:16

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Ieri la control mi-a spus dr. ca s-a scurtat colul....asta inseamana ca exista posibilitatea sa se deschida? Sunt  gravida in 6 luni jum.de sarcina .Mi-a recomandat sa iau gynipral si nospa de 80 mg.la 6/h. Mai rau este ca de 2 zile am ameteli in timpul noptii...sa fie oare de la gynipral? Voi ati mai avut ameteli? O fi normal? I-am zis dr.si nu mi-a spus nimic neutral bebe Bebe creste pe zice trece... bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-01-14 17:56:33

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY a scris:

Sunt insarcinata in 10 saptamani si saptamana trecuta am primit rezultatul analizei de citomegalovirus....Soc pt.mine IgG=26, IgM=1,89.Am fost trimisa la Spitalul de Boli infectioase Colentina si dr.de acolo mi-a spus ca este cel mai bine sa renunt la sarcina asta pt.ca este posibil sa am un copil bolnav....Mi-am refacut analizele...Intre timp am fost si la institutul Cantacuzino....2 mil.anlizele pt.citomegalovirus si rezultatul in 2 zile.Maine voi merge sa iau rezultatele din ambele parti....:signof10:Sper sa fie bine....Daca vreuna din voi s-a mai lovit de aceasta grava problema...o rog sa-mi spuna cum a procedat.Sa renunti la sarcina....O DECIZIE GREU DE LUAT:bebe:

Gly sper ca tu si bebe sunteti bine....acum...dupa atata lupta....
Am nevoie si eu de ajutorul tau...De curand am facut analizele de imunologie si mi-au iesit lgG -urile pozitive la Herpes Simplex Virus 1+2 = 20.6 ; lgG CMV = 722 , lgG rubeola =22. La toate lgM-urile au iesit negative.
Precizez ca sunt gravida in 11 sapt.Poate sa-mi afecteze sarcina aceste lgG-uri pozitive?

Multumesc si sanatate multa!

Offline

 

#64 2009-01-14 18:10:49

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

eu stiut ca IGG pozitiv inseamna ca ai avut acea infectie, si acum ai anticorpi, de exemplu eu cand am facut analizele pentru toxoplasmoza IGG era pozitiv iar IGM negativ, asta in cazul meu era: am avut odata toxoplasmoza si acum am anticorpi, deci IGG pozitiv este ok smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#65 2009-01-15 00:19:28

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY a scris:

Ieri la control mi-a spus dr. ca s-a scurtat colul....asta inseamana ca exista posibilitatea sa se deschida? Sunt  gravida in 6 luni jum.de sarcina .Mi-a recomandat sa iau gynipral si nospa de 80 mg.la 6/h. Mai rau este ca de 2 zile am ameteli in timpul noptii...sa fie oare de la gynipral? Voi ati mai avut ameteli? O fi normal? I-am zis dr.si nu mi-a spus nimic neutral bebe Bebe creste pe zice trece... bebe

gly, pt col scurt trebuie sa stai f mult la pat, fara sex, fara bai fierbinti si lungi- numai dus scurt, fara stat mult in sezut ci intinsa, daca ai grija de tine ar trebui sa isi revina. eu l-am avut 27mm, am stat 2 sapt cuminte si a revenit la 40 sau 50mm. deci se poate. pt ameteli verifica TA, incearca sa nu dormi sau sa stai pe spate, cand vrei sa te ridici din pat ramai putin timp pe marginea patului si apoi te ridici, bea apa destula adica 40ml/kgkorp. nu stiu daca ai facut analizele, poate esti si putin anemica.  si eu am avut ameteli, am lesinat de doua ori in scurt timp, deci ai grija la cazaturi, evita ridicatul cand te simti ametita. multa bafta

ac am observat ameteli in timpul noptii- vezi sa nu te intorci pe spate in timpul noptii, si sa incerci sa iei o sticla cu apa langa tine, sa bei si noaptea ceva

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-01-15 00:21:35)

Offline

 

#66 2009-01-15 16:35:52

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

thanandar a scris:

GLY a scris:

Sunt insarcinata in 10 saptamani si saptamana trecuta am primit rezultatul analizei de citomegalovirus....Soc pt.mine IgG=26, IgM=1,89.Am fost trimisa la Spitalul de Boli infectioase Colentina si dr.de acolo mi-a spus ca este cel mai bine sa renunt la sarcina asta pt.ca este posibil sa am un copil bolnav....Mi-am refacut analizele...Intre timp am fost si la institutul Cantacuzino....2 mil.anlizele pt.citomegalovirus si rezultatul in 2 zile.Maine voi merge sa iau rezultatele din ambele parti....:signof10:Sper sa fie bine....Daca vreuna din voi s-a mai lovit de aceasta grava problema...o rog sa-mi spuna cum a procedat.Sa renunti la sarcina....O DECIZIE GREU DE LUAT:bebe:

Gly sper ca tu si bebe sunteti bine....acum...dupa atata lupta....
Am nevoie si eu de ajutorul tau...De curand am facut analizele de imunologie si mi-au iesit lgG -urile pozitive la Herpes Simplex Virus 1+2 = 20.6 ; lgG CMV = 722 , lgG rubeola =22. La toate lgM-urile au iesit negative.
Precizez ca sunt gravida in 11 sapt.Poate sa-mi afecteze sarcina aceste lgG-uri pozitive?

Multumesc si sanatate multa!

Asa cum a scris si ttenzika nu cred sa fie vreo problema. Important este sa ai IgM negative...asta inseamana ca ai anticorpi...adica ai avut virusul respectiv,infectia este veche. Eu zic sa stai linistita...este bine...vezi ce zice si dr.tau. Curaj majoreta  majoreta  majoreta .Noi :k?ra:  suntem alaturi de tine  puss IgG chiar trebuie sa fie pozitive.

Offline

 

#67 2009-01-15 16:51:38

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

corneliabuc. a scris:

GLY a scris:

Ieri la control mi-a spus dr. ca s-a scurtat colul....asta inseamana ca exista posibilitatea sa se deschida? Sunt  gravida in 6 luni jum.de sarcina .Mi-a recomandat sa iau gynipral si nospa de 80 mg.la 6/h. Mai rau este ca de 2 zile am ameteli in timpul noptii...sa fie oare de la gynipral? Voi ati mai avut ameteli? O fi normal? I-am zis dr.si nu mi-a spus nimic neutral bebe Bebe creste pe zice trece... bebe

gly, pt col scurt trebuie sa stai f mult la pat, fara sex, fara bai fierbinti si lungi- numai dus scurt, fara stat mult in sezut ci intinsa, daca ai grija de tine ar trebui sa isi revina. eu l-am avut 27mm, am stat 2 sapt cuminte si a revenit la 40 sau 50mm. deci se poate. pt ameteli verifica TA, incearca sa nu dormi sau sa stai pe spate, cand vrei sa te ridici din pat ramai putin timp pe marginea patului si apoi te ridici, bea apa destula adica 40ml/kgkorp. nu stiu daca ai facut analizele, poate esti si putin anemica.  si eu am avut ameteli, am lesinat de doua ori in scurt timp, deci ai grija la cazaturi, evita ridicatul cand te simti ametita. multa bafta

ac am observat ameteli in timpul noptii- vezi sa nu te intorci pe spate in timpul noptii, si sa incerci sa iei o sticla cu apa langa tine, sa bei si noaptea ceva

Nu mi-a zis dr.cati mm are colul doar ca s-a scurtat. Iti multumesc ca mi-ai spus.Voi avea grija....m-am chinuit atat si tocmai acum la final sa o dau in bara. Multumesc :k?ra:

Offline

 

#68 2009-01-15 17:45:57

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

sfaturile corneliei sunt  de urmat gly, dar nu te stresa prea tare totusi. si eu am avut colul scurtat din luna a 5 a, era de 2 mm,si am fost ok. evident ca fiecare sarcina difera, dar pt orice ti se pare ca nu e ok, mergi la doctor. o sa fie bine! ce e bebelushul tau?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#69 2009-01-16 15:30:37

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

bebe Samy....baietel este....si f.jucaus. bebe Azi mergem sa facem iar un 4D...de abia asteptam  sa-l vedem. Tu ai fetita? majoreta

Offline

 

#70 2009-01-17 15:10:49

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Salutare!
Acum m-am inscris si eu pe acest forum, pentru ca m-a ajutat enorm povestea ta draga GLY. Esti o luptatoare si te felicit pentru asta.
Sunt insarcinata in 11 s 5 z
Problema e asa: CMV IgG - >250(pozitiv); IgM - 0.726 (pozitiv) la prima strigare. Azi am refacut analizele acestea plus am facut si indicele de aviditate la Medsana. Am inteles ca acest indice imi va spune cand a fost prima infectie cu CMV.
Luni aflu rez la IgG si IgM si miercuri la testul de aviditate. Vreau sa mai merg si la alt laborator unde sa mai fac si alte investigatii. Nu mi-e clar care sunt urmatorii pasi... sad Sa mai fac a treia oara analizele la CMV si a doua la aviditate? Sa fac acel ADN CMV?

GLY, cumva la clinica din Germania  se calcula la analiza sangelui tot acest indice de aviditate?


20+

Offline

 

#71 2009-01-21 14:40:16

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Da Grishca...acum m-am uitat peste rezultatul analizei CMV din Germania si este trecut si rezultatul testului de aviditate. La IgG si IgM mi-au spus ca sunt pozitive valorile dar nu au fost trecute. Mi-au scris ca IgM persista timp indelungat de la infectia primara. Iti doresc multa sanatate si sa fie bine. Fii optimista! rugaciune  rugaciune  rugaciune

Offline

 

#72 2009-01-21 20:23:38

ZINELA
Membru
Inregistrat: 2009-01-21
Mesaje: 1

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

BUNA SUNT SI EU O GRAVIDUTA INGRIJORATA, BINEINTELES CA SI EU MI-AM FACUT CYTOMEGALOVIRUS IgG CARE A IESIT POZITIV (10.6000 UI/ML) SI CYTOMEGALOVIRUS IgM CARE A IESIT NEGATIV (0.2400 UI/ML) SI SUNT INGRIJORATA PENTRU CA MI-L DORESC TARE MULT PE BEBE SI NU VREAU SA-MI AFECTEZE SARCINA. CREDETI CA O SA FIE NEVOIE DE AVORT? AM FOST LA DOCTOR SI M-A LASAT C-AM IN CEATA, MI-A ZIS DOAR SA REPET ANALIZA. AR TREBUI SA-MI FAC GRIJI?

Offline

 

#73 2009-01-21 21:38:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

analizele tale sunt f bune. IgG pozitiv inseamna ca ai avut la un moment dat infectia, iar IgM negativ inseamna ca in prezent nu o ai. periculoase sunt infectiile facute pe perioada sarcinii.
felicitari si nu mai fi ingrijorata smile

editeaza mesajul si rescrie-l cu litere mici. una din regulile forumului este sa nu se scrie cu CAPS

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-01-21 21:38:33)

Offline

 

#74 2009-01-21 22:30:58

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

eu am facut analize la 3 laboratoare:

ziua 1 - Medlife :CMV IgG - >250(pozitiv); IgM - 0.726 (pozitiv) - metoda MEIA (nu fac test de aviditate)

ziua 3 - Medsana: CMV IgG - 236 (pozitiv);IgM - 0.49 (negativ) - metoda CMIA, Architect Abbott; Aviditate CMV IgG - 0.72(infectie primara mai veche de 3 luni) Metoda EIA

ziua 5 - Cantacuzino: CMV IgG - 44 (pozitiv); IgM - 0.27 (negativ); Aviditate - 0.781 (nu se poate deosebi infectia recenta de una veche) - metoda VIDAS

acum nu mai stiu ce sa mai cred. cel mai mult ma nedumireste raspunsul de la cantacuzino. desi IgM=negativ, indicele de aviditate obtinut spune ca nu se poate deosebi infectia recenta de una veche.... Aveti experienta cu Cantacuzino???

A mai otinut cineva un IgG pozitiv si IgM negativ pentru ca apoi sa calculeze indicele de aviditate pentru acest IgG???

Va multumesc. incerc sa nu ma stresez ca sa nu-l stresez pe bebe dar mi-e greu si ma ajuta foarte mult tot ce-mi scrieti. incet, incet incep sa devin experta cu acest CMV, dar mie imi ies rezultate atipice....

Ultima oara a fost editat de Grishca (2009-01-22 13:29:09)


20+

Offline

 

#75 2009-01-21 22:31:41

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

GLY, cat era aviditatea din Germania si prin ce metoda era calculata??

Ultima oara a fost editat de Grishca (2009-01-22 13:27:54)


20+

Offline

 

#76 2009-01-22 08:52:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Grishca ai warn pt ca nu ai editat. citeste te rog regulamentul forumului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.