homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....-5


#77 2009-01-22 12:32:14

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Grishca a scris:

GLY, cat era aviditatea din Germania si prin ce metoda era calculata??

Nu este trecuta metoda prin care s-a calculat testul de aviditate si nici val.IgG...respectiv IgM. Mi-au scris ca testul de aviditate este crescut in sange si asta exclude o infectie primara. Referitor la rezultatul care l-ai obtinut la institutul Cantacuzino....si eu la indicele de aviditate am primit acelasi raspuns si anume ca nu se poate diferentia o infectie veche de una recenta. Eu cred ca infectia este veche pt.ca ti-a iesit IgM de 2 ori negativ. Poti sa mai incerci la Victor Babes...Important este si ce vede medicul la ecograf...chiar daca fatul este mic. Nu trebuie sa aiba nici o intarziere de dezvoltare bebe bebe. Daca te mai pot ajuta cu ceva...nu ezita sa ma intrebi.

Offline

 



#78 2009-01-22 13:31:34

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Nush ce sa mai cred...
azi am facut eco morfofetala de trim I si copilul este perefct dezvoltat, conform varstei, si baietel pe deasupra...dupa-amiaza merg si la ginecologul meu, cu toate analizele, si dupa aceea mai vad...

multumesc mult pentru raspunsuri

Ultima oara a fost editat de Grishca (2009-01-22 13:31:50)


20+

Offline

 

#79 2009-01-25 19:36:27

ko_cleo
New member
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 30

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Nu trebuie sa te ingrijorezi Grishca pt k mai rau o sa'i faci la bebe. Si eu am trecut prin acelasi lucru si pana la urma totul a fost bine, iar acum am o fetita frumoasa si sanatoasa.
Eu pe langa CMV cu igm si igg pozitive am mai avut si toxoplasma (tot cu ambele valori pozitive), care este la fel de rea k si CMV'ul. Ghinionul a fost k aceste analize le'am facut la 5 luni de sarcina, iar testul de aviditate, dak l'as fi facut, nu ar fi fost sigur, pt k nu poate arata o infectie mai veche de 20 de saptamani. Bineinteles k eram si eu si sotul meu disperati pt k, teoretic erau extrem de mari sansele k bebe sa aiba probleme... undeva pe la 60-70%. Am vorbit cu doctorul meu kre mi'a recomandat sa ma duc la doctorita Lazar de la spitalul Colentina, dar despre care eu nu stiam lucruri tocmai bune. Din ce citisem eu pe alte forumuri, aceasta doctorita recomanda avortul in mai toate cazurile de toxoplasma sau CMV, cu sau fara alte analize amanuntite. Norocul meu a facut k toti doctorii de la sectia parazitologie de la spitalul Colentina (printre care si dna dr Lazar) sa fie in concediu, in afara de dna dr Corina Constantin. Mi-am asumat riscul si m'am dus la ea, fara sa stiu absolut nimic despre aceasta doctorita. Ne'a spus, mie si sotului meu, k intr'adevar analizele mele nu sunt deloc bune, dar k trebuie sa fac testele de aviditate pt ambele infectii (chiar daca aveam mai mult de 20 de sapt de sarcina), plus o alta serie de analize (IGG, IGA, IGM, IGG pt toxoplasma si repetarea IGM'ului pt CMV), iar din toate acestea ea isi va da seama daca infectiile au fost facute inainte de sarcina (ceea ce ar fi eliminat orice problema), sau in timpul sarcinii. Amniocenteza mi'a spus sa nu fac (desi vroiam) deoarece poate fi riscant pt copil. M'a trimis la clinica Eco Paradiagnostic unde am facut aceste analize, iar dupa 3 sapt m'am prezentat cu ele la doamna doctor care, dupa ce le'a citit, ne'a spus k nu trebuie sa ne mai facem nici o grija deoarece ambele infectii au fost facute inainte de sarcina, deci bebele nu va fi afectat de acestea si nu va fi nici o problema! smile O recomand din tot sufletul pe aceasta doamna doctor, care de la inceput ne'a incurajat si ne'a spus k ea de cand este medic nu a avut decat 5-6 cazuri in care a trebuit sa opteze pt avort. Din pacate, acum cred k este in concediu, deoarece atunci cand am fost eu la ea era insarcinata... big_smile
Ideea este k trebuie sa ai o atitudine optimista si in nici un caz sa nu pui raul inainte! Am scris toata povestea asta pt k si eu am fost la fel de speriata si simteam nevoia sa aud numai lucruri bune de la alte persoane care au trecut prin asa ceva, pt k eu din ce citeam numai lucruri rele aflam... Ei bine, uite k nu e asa... DELOC! In majoritatea cazurilor totul se rezolva cu bine wink

Mult succes la toate mamicile si bebei sanatosi!

Deasemenea GRY, multa sanatate copilasului tau si BRAVO k nu ai renuntat!

Ultima oara a fost editat de ko_cleo (2009-01-26 14:06:39)


Rasul dezvaluie adesea chipul de copil al adultilor...

Offline

 

#80 2009-01-26 18:33:06

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Va rog mult  buga sa-mi spuneti cam ce valoare avea colesterolul la voi ...ma intereseaza daca v-ati facut analizele de sange in ultimul trimestru de sarcina. Mie mi-a iesit valoarea f.mare 360mg/dL-interval de referinta 140-240. Va multumesc :k?ra:

Offline

 

#81 2009-01-26 20:25:34

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Multumesc pentru incurajari.Pana una alta am aflat ca voi afla un baietel sanatos si mare, cf eco morfofetala si eco dr care-mi urmareste sarcina. Din pacate trebuie sa-mi schimb dr ginecolog care imi urmareste sarcina. Al meu este in concediu cand voi naste. Am in vizor alte cateva nume dar nu m-am hotarat inca.
In ceea ce priveste CMV-ul m-am hotarat sa fac amniocenteza, pentru ca mi-e greu sa imi asum riscul de a avea un copil cu probleme grave. E adevarat ca si amniocenteza implica un risc. Eu vad zilnic copii cu probleme, copii tristi , singuri, parinti cu dureri sfasietoare, o societate care nu ofera nimic pentru acestia, asa ca, am decis sa fac tot ce pot pentru a avea un copil sanatos, care sa aiba sanse egale la fericire.Am facut deja programare la Medlife la dr Silviu Predoi, sper sa fie bine, incerc sa fac si testul FISH sau cariotipul , nu m-am hot inca. Nu am mai repetat CMV, nici nu stiu daca o voi mai face, de asemeni nu stiu daca voi face ADN-PCR din sange pentru a vedea cata cant de virus am in sange, asta ca sa ma exprim gross-modo. Astept sa-mi vina inspiratia...

Stiti vreun medic ginecolog, mai putin vedeta, care sa aiba si ceva cunostinte solide despre CMV, amniocenteza?

GLY, eu stiu ca mai creste colesterolul in sarcina, iar daca este ereditar, cu atat mai mult.


20+

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-01-26 20:41:39

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

este normal colesterolul crescut in sarcina, vei avea un bebe destept

Offline

 

#83 2009-01-28 15:05:41

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

bebe Avem 30 de saptamani... gravida si imi doresc sa nu mai am nici un fel de probleme. Am luat rezultatele analizei de CMV-aici valoarea IgM este constanta 1,72...cam atat am avut-o de la inceputul sarcinii-si de LISTERIA----aici mi-a iesit 1/8...sincer nu stiu ce inseamna valoarea asta. Analiza asta mi-am facut-o si in primul trim.de sarcina si era negativ rezultatul. Mi s-a administrat ampicilina de 500mg/6 h-7 zile. Trebuia sa-mi refac analiza dar pana primeam rezultatul trecea ceva timp si am hotarat sa urmez intai tratamentul si apoi sa o refac. Ne rugam  rugaciune  rugaciune  rugaciune sa fie bine...

Offline

 

#84 2009-01-29 21:47:57

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Mai ai foarte putin GLY. Esti o invingatoare si o luptatoare si vei fi o super mamica.
Tu ti-ai refacut CMV in fiecare trim? Acum ultima data unde l-ai facut?


20+

Offline

 

#85 2009-01-30 13:26:01

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Grishca a scris:

Mai ai foarte putin GLY. Esti o invingatoare si o luptatoare si vei fi o super mamica.
Tu ti-ai refacut CMV in fiecare trim? Acum ultima data unde l-ai facut?

Da, mi-am facut analiza cam o data pe luna , chiar si dupa ce am facut amniocenteza. Nu mi se mai recomandase , dar vroiam eu sa vad daca se mentine constanta valoarea...asta era f.imp.sa nu scada sau sa creasca mai mult. Acum la 30 de saptamani  gravida  bebe valoarea IgM este cam aceeasi cu cea facuta la 10 sapt....prima data cand am aflat de CMV.
      Am refacut analiza la Centrul Medical Matei Basarab...costa in jur de 80 de ron (IgM si IgG) si rezultatul il ai cam in 5 zile. Dupa ce mi-am facut ADN-PCR si am vazut ca rezultatul e negativ (ca e nedetectabil) si dupa rezultatul amniocentezei doar IgM -ul ceream sa fie facut pt.ca asta ma interesa.
    puss Grishca eu zic ca va fi bine  majoreta  punk  punk  punk .

Offline

 

#86 2009-01-31 20:00:45

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Cu siguranta va fi bine, daca noi vom face sa fie bine indiferent de rezultat.

Eu astept amniocenteza si vreau sa merg sa fac si ADN-PCR din sange. Oricum importanta este si  aviditatea, cea care arata daca infectia a avut loc in ultimele 3 luni sau nu, ca si rezultat, pentru ca numai primoinfectia afecteaza. Asa cum spunea corneliabuc "Anticorpii IgM-CMV apar la cateva saptamani dupa infectie, se mentin in titru crescut in ser cateva saptamani, dupa care nivelul seric incepe sa scada treptat, in decurs de 4-6 luni. Ocazional, anticorpii IgM-CMV sunt prezenti in ser cativa ani." Deci nu exista o regula unica in cazul lor. Practic nu ne spun, in unele cazuri, mare lucru. Cea mai importanta este amniocenteza care ne arata daca virusul a trecut la bebe in prime;le 4-5 luni, adica atunci cand este cel mai mare pericol. Daca ai trecut de asta cu bine eu sunt sigura ca ai scapat de pericol.

GLY majoreta  birthday pentru cele 30 de saptamani.


20+

Offline

 

#87 2009-02-14 19:45:16

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Fetelor, vi s-a intamplat sa aveti burtica tare in ultimul trimestru de sarcina? Avem 32 de saptamani gravida  bebe si de 3 zile am burta mai mereu tare. Eu iau gynipral si nospa de 40 la 8 ore. Dr.mi-a recomandat sa maresc doza de nospa, dar nu prea are nici un rezultat. Bebe este activ bebe dar mi-e teama sa nu se intample ceva sad .Va rog buga sa-mi spuneti si mie daca este normal sau nu. Multumesc :k?ra:

Offline

 

#88 2009-02-23 11:35:41

ioana m
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 6

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Salut,

Eu si sotul ne-am gandit ca ar fi momentul sa facem un copil si ca viitori parinti responsabili ne-am hotarat sa facem toate analizele posibile inainte de sarcina.
Rh, grup sanguin, toxoplasma, rubeola si citomegalovirus.
La ultima e problema. IgM a iesit negativ dar IgG pozitiv.
Sunt foarte ingrijorata. Nu stiu ce inseamna, cum ar putea afecta copilul, nici macar nu stiu care este cauza sau cand am contactat virusul.
grater

Offline

 

#89 2009-02-23 11:46:42

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Stai linistita, este bine cum ti-a iesit.
IgG inseamna ca ai avut si ai capatat imunitate. Dar in prezent nu esti bolnava, organismul tau si-a format anticorpi.
IgM insemna ca esti bolnava in prezent.

Eu sunt gravida si pe toate le-am avut asa IgG pozitiv si IgM negativ.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#90 2009-02-23 12:00:52

ioana m
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 6

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

multumesc de raspuns.
a trebuit sa mai faci si alte analize?

Offline

 

#91 2009-02-23 12:09:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Eu am mai facut hemoleucograma in sarcina, caci vroia medicul sa vada daca sunt anemica ca zicea ca-s slaba rau.  big_smile

Si ar mai fi fost util testele pt hep B si C, SIDA, sifilis.
Dar astea se fac si in primul trimestru de sarcina, caci acum platesti destul de mult pt ele.
Acum ca tot te pregatesti de bebe, sa-ti faci un test papanicolau ca sa vezi starea colului. Acesta are un rol important in sarcina si trebuie sa fie ok.  smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#92 2009-02-24 13:07:52

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Se mai fac analizele pt. mycoplasma, chlamydia, ureaplasma si listeria.
Sunt destul de importante. Listeria se face si in primul trim.de sarcina si se repeta si in trimestrul trei. Aceasta bacterie apare in special in trim.3 de sarcina.

gravida 33 saptamani bebe

Offline

 

#93 2009-02-26 23:29:16

Grishca
New member
Inregistrat: 2009-01-17
Mesaje: 13

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Si poti sa mai faci si pentru herpes.
De asemenea poti sa incepi sa iei acid folic si zicea un dr ca ar fi indicat ca taticul sa se lase de fumat (daca e cazul),  pentru imbunatatirea calitatii spermei.
Stiu ca sunt si pentru tatic analizele de imunologie plus grpa sanguina si Rh si unii medici recomanda si o spermograma.


20+

Offline

 

#94 2009-03-01 00:05:35

iari
New member
Inregistrat: 2009-02-28
Mesaje: 24

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

Buna ziua. Sunt noua. Am si eu o intrebare. am refacut o serie de analize pt ca medicul meu crede ca rezultatele la cele vechi sunt eronate. Le-am refacut la Victor Babes, iar rezultatele sunt acestea: Anticorpi anti herpes 1+2 lgM 0,3 negativ,  Anticorpi anti- Herpes 1+2 lgG 6,1 pozitiv, Anti-CMV lgM  0.310 negativ, anti - CMV lgG >250 pozitiv si am facut si un test de aviditate anti CMV lgG care a iesit cu rezultat de 82,13%. Imi puteti spune daca sunt bune sau nu? multumesc mult

Offline

 

#95 2009-03-02 09:49:41

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: CITOMEGALOVIRUS IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA....

IgM - inseamna infectie prezenta, adica esti bolnava in prezent, dar la tine e negativ, deci nu esti bolnava.
IgG pozitiv, inseamna ca ai avut o data boala asta si acum ai anticorpi, ai imunitate, ceea ce este foarte bine.

Nu stiu ce sa-ti spun despre testul acela, nu stiu de ce l-ai facut.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.