homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-44


#818 2010-03-20 11:29:34

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

kathrynn, nu e secret, am terminat teologie-filologie acum cativa ani.

Referitor la intrebarea ta cu partea materiala, nu li se spune ca nu conteaza, ci dimpotriva, ti-am zis, sunt pusi sa dea bani pentru biserica lor si cum ai zis si tu, nu sunt deloc saraci, ai putea spune ca fata de bisericile noastre sunt lux.

La fel ca si tine, nu am nicio intentie sa jignesc pe cineva din secta asta sau din altele si incerc sa fiu obiectiva, desi nu imi e usor cunoscanda anumite lucruri despre fenomenul sectar

Nici nu stiu sincer ce sfat sa iti dau, nu stiu daca veti putea sa il faceti sa nu cada in capcana asta..pt ca daca deja asculta predici de ale lor, e destul de avansata treaba neutral

Offline

 



#819 2010-03-20 12:30:36

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Ioan, ei nu sunt ciumati lol Eu aveam o prietena protestanta si am mers la predici cu ea, am mers chiar intr-o tabara crestina (cu biserica prietenei ei, care era de la alta secta) si sincer iti spun ca nici de o parte, nici de cealalta nu au incercat sa ma converteasca.

Si in secte, ca i in ortodoxie exista uscaturi, din pacate tatal tau kathryn s-ar putea sa fi dat de uscaturi. Ai incercat sa orbesti cu el despre asta? Nu neaparat sa il rogi sa nu isi schimbe  religia, dar sa mearga la alta biserica a sectei, sa ii spui cum s-a schimbat in rau, si ca nu ai vrea sa ramana asa. Ii explici ca te bucuri ca a descoperit religia, si ca il ajuta, dar indeamna-l sa mearga la alta biserica (eventual intreaba-ti prietenii, poate unul idntre ei e protestant si iti poate recomanda o biserica)

Offline

 

#820 2010-03-20 12:33:50

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

Stiu ca nu sunt ciumati, nici nu am afirmat asta si nici nu mi-as permite smile
Dar nici nu pot sa zic ca voi fi vreodata de acord cu ce sustin ei

Offline

 

#821 2010-03-20 13:01:36

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Glumeam smile

Offline

 

#822 2010-03-20 16:55:44

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

Dar atunci de ce e resemnarea asta, ca nu mai are rost sa se zbata ca oricum nu asta conteaza si ii da intr-una cu ce-o fi pe lumea cealalta?
Ce sume de bani ii pune sa plateasca? Sper ca nu da bani din salariul mamei pt aia, ca-l strang de gat big_smile. Nu suntem obsedate de bani nici eu nici mama dar amandoua consideram ca in viata ai nevoie de mai mult decat sa platesti facturile si sa mananci.

In momentul asta nu mai imi pasa de mine in raport cu el, ci de mama + el.

Am vrut sa inteleg ce predica persoanele alea pentru ca toate schimbarile astea ale lui au conicis exact cu momentul in care mi-a zis mama ca asculta nu stiu ce pastor pe net. Daca asta nu i-ar influenta viata de zi cu zi n-am avea nicio treaba cu credinta lui. Ca si inainte era mai credincios, dar te puteai intelege cu el, avea un loc de munca (desi isi pierduse firma), avea cat de cat o perspectiva. Acuma zici ca i se falfaie de toti si de toate.

Weekend-ul asta cred ca i-am tras un semnal de alarma. Trebuia sa avem o petrecere in familie, dar dupa show-ul de vineri dimineata mi-a pierit orice chef si i-am zis la mama ca ar fi mai bine sa anuleze tot si sa mearga sa stea un pic la o prietena de-a ei din alta localitate. Eu am mers sa stau la prietenul meu tot weekend-ul, asa ca s-a trezit singur. Zicea mama ca nu i-a venit sa creada ca a anulat tot si ca pleaca la prietena ei si nu vine decat maine.

Daca ma intreaba , eu ii spun ca singura sansa sa-si refaca relatiile cu mama este sa o lase (mult) mai moale cu predicile si cu biserica si sa-si gaseasca un serviciu - orice serviciu, dar nu stiu daca o sa ma bage in seama. E foarte incapatnat si odata ce ii intra o chestie in cap, nu stiu cum i-o mai scoti.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2010-03-20 17:03:10

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

chiar nu stiu de ce sume e vorba, dar parerea mea e ca acum nu plateste nimic, pt ca nu e din secta lor inca, nu cred ca au cum sa il puna sa plateasca..dar daca se va boteza, atunci ai grija sa nu sponsorizeze ceva lol

Offline

 

#824 2010-03-21 17:01:48

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: voi credeti in dumnezeu?

fetelorrrrrrrrr, mi-a raspuns extra la e-mail!!! gata, si-a spalat toate "vinovatiile" fata de mine ...din punctul meu de vedere
...acum il ador...mi-a trimis doua puncte de vedere asupra Pastelui f. interesante
...mi-a dat voie sa le postez si aici...de fapt el a venit cu iddea...si pt. ca mi-a raspuns la e-mail, am sa ma tin si eu de promisiune si am sa le postez sa le cititi si voi!

extra
1. Cand Isus a fost pus in mormant, Satana a triumfat. El indraznea sa creada ca Mantuitorul nu-Si va mai relua viata. Pretindea trupul lui Hristos ca prizonier. S-a infuriat grozav pentru ca ingerii lui au fugit la apropierea trimisului ceresc. Cand L-a văzut pe Hristos ridicandu-Se plin de biruinta, si-a dat seama ca imparatia sa va avea sfarsit si ca el trebuie să moara in cele din urma.
Toate fapturile create traiesc numai prin vointa si puterea lui Dumnezeu. Ele sunt dependente de viata lui Dumnezeu. De la serafimul cel mai de sus si pana la cea mai neinsemnata fiinta insufletita, toate isi primesc viata de la Izvorul vietii. Numai Acela care este una cu Dumnezeu putea sa spuna: "Am puterea sa-Mi dau viata, si am putere sa o iau din nou". In dumnezeirea Sa, Hristos avea puterea de a rupe legaturile mortii.
Hristos a inviat din morti ca cel dintai rod al celor adormiti. El era antitipul snopului de leganat, iar invierea Lui a avut loc tocmai in ziua de care snopul de leganat trebuia să fie adus inaintea Domnului. Timp de mai mult de o mie de ani s-a facut aceasta ceremonie simbolica. Se adunau din campurile gata de secerat primele spice de grau copt, iar, cand oamenii mergeau la Ierusalim pentru Paste, snopul din cele dintai roade era leganat inaintea Domnului ca un dar de multumire. Numai dupa ce se aducea acest dar se putea secera graul, ca apoi sa poată fi adunat in snopi. Snopul infatisat Domnului preinchipuia secerisul. Tot astfel si Hristos, ca intaiul rod, infatisa marele seceris spiritual ce trebuia sa se adune pentru Imparatia lui Dumnezeu. Invierea Lui este tipul si garantul invierii tuturor celor neprihaniti, care au adormit. "Caci dacă credem că Isus a murit si a ?nviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi impreună cu Isus pe cei ce au adormit ?n El" (1 Tes. 4,14).

Pentru cel credincios, Hristos este invierea si viata. In Mantuitorul nostru s-a recastigat viata care se pierduse prin pacat, deoarece El are viata ?n Sine pentru a invia pe acela pe care El voieşte. Pentru credinciosi, moartea este ceva de mica insemnatate. Hristos vorbeste despre ea ca si cum ar fi o clipa. "Daca pazeste cineva cuvantul Meu, in veac nu va gusta moartea." Pentru crestini, moartea nu este decat un somn, o clipa de tacere si de intuneric. Viata este ascunsa cu Hristos ?n Dumnezeu, si cand Se va arata Hristos, viata voastra, atunci va veti arata si voi impreună cu El in slava."
Glasul care a strigat de pe cruce: "S-a ispravit" a fost auzit de cei morţi. El a strabatut zidurile mormantului si i-a indemnat pe cei adormiti sa se ridice. Tot asa se va intampla si atunci cand glasul lui Hristos se va auzi din cer. Glasul acela va patrunde in morminte si le va deschide incuietorile, iar cei morti in Hristos vor invia. La invierea lui Hristos, s-au deschis cateva morminte, dar, la a doua Lui venire, toti mortii cei scumpi vor auzi glasul Lui si se vor arata la viata plina de slava nepieritoare. Aceeasi putere, care L-a inviat pe Hristos din mormant, va invia si biserica Lui si o va proslavi impreună cu El, punand-o mai presus de toate domniile, de toate puterile, de orice nume care se numeste, nu numai ?n lumea aceasta, dar si ?n lumea viitoare.


Ultima oara a fost editat de andora (2010-03-21 17:03:47)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#825 2010-03-21 17:24:02

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: voi credeti in dumnezeu?

si al doilea....

extra
2. In alta ordine de idei, ca sa intelegem mai bine insemnatatea pastelui, sa revenim la originea lui.
Pastele se serbeaza din seara zilei in care Ingerul Domnului a intrat in casele egiptenilor, si a ucis pe toti intaii nascuti ai fiecarei familii din egipt: atat intaii nascuti ai oamenilor, cat si intaii nascuti ale animalelor. Aceasta a fost ce-a de-a 10-a urgie si ultima, prin care Dumnezeu a silit pe Faraon sa libereze pe poporul Israel din robia la care era supus.

Cand cererea pentru eliberarea lui Israel a fost prezentata pentru prima data imparatului Egiptului, s-a dat avertizarea celei mai teribile plagi. Moise primise porunca sa-i spuna lui Faraon: "Asa vorbeste Domnul: 'Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut'. Iti spun: 'Lasa pe fiul Meu sa plece, ca sa-Mi slujeasca; daca nu vrei sa-l lasi sa plece, voi ucide pe fiul tau, pe intaiul tau nascut'" (Ex.4,22.23). Desi dispretuiti de egipteni, israelitii fusesera onorati de Dumnezeu prin faptul ca fuseseră pusi deoparte ca sa fie pastratorii Legii Sale. Datorita binecuvantarilor si privilegiilor speciale care le erau acordate, ei aveau intaietate intre natiuni, aşa cum avea primul nascut intre fratii sai.
Pedeapsa despre care Egiptul fusese avertizat de la inceput avea sa fie cea din urma. Dumnezeu este indelung rabdator si bogat in mila. El are o grijă duioasa fata de fiintele facute dupa chipul Sau. Daca pierderea recoltelor si a turmelor si cirezilor ar fi adus Egiptul la pocainta, atunci copiii n-ar mai fi fost loviti; dar natiunea s-a impotrivit cu incapatanare poruncii divine si, de aceea, lovitura finala era gata sa cada.
Moise fusese oprit, sub pedeapsa cu moartea, sa se mai arate in fata lui Faraon; dar o ultima solie din partea lui Dumnezeu trebuia sa-i fie dusa monarhului razvratit si Moise a venit din nou inaintea lui, cu instiintarea inspaimantatoare: "Asa vorbeste Domnul: 'Pe la miezul noptii, voi trece prin Egipt, si toti intaii nascuti din tara Egiptului vor muri, de la intaiul nascut al lui Faraon, care sade pe scaunul lui de domnie, pana la intaiul nascut al roabei care sta la rasnita si pana la toti intaii nascuti ai dobitoacelor, in toata tara Egiptului vor fi tipete mari, asa cum n-au fost si nu vor mai fi. Dar dintre toti copiii lui Israel, de la oameni pana la dobitoace, nici macar un caine nu va chelalai cu limba lui, ca să stiti ce deosebire face Domnul intre egipteni si Israel."(Ex.11,4-8)
Inainte de aducerea la indeplinire a acestei hotarari prin Moise, Domnul a dat indrumari copiilor lui Israel cu privire la plecarea lor din Egipt si, in mod deosebit, cu privire la ocrotirea lor de pedeapsa care avea sa vina. Fiecare familie, singura sau impreuna cu altele, trebuia sa "junghie" un miel sau un ied "fara cusur" si, cu un manunchi de isop, sa stropească sangele lui pe "pragul de sus si cei doi stalpi ai usii" casei, pentru ca ingerul nimicitor, venind la miezul noptii, sa nu intre in acea locuinta. Ei trebuia să manance carnea "fripta la foc" cu "azimi si verdeturi amare", noaptea, dupa cum spusese Moise: "Sa aveti mijlocul incins, incaltamintele in picioare si toiagul ?n mana; si sa-l mancati in graba, caci sunt Pastele Domnului" (Ex.12,11).

Pastele trebuia sa fie atat un act comemorativ, cat si un act preinchipuitor, care sa arate nu numai inapoi, la eliberarea din Egipt, ci si inainte, la marea eliberare pe care Isus Hristos avea s-o aduca la indeplinire in eliberarea poporului Sau din sclavia pacatului. Mielul de jertfa Il reprezinta pe "Mielul lui Dumnezeu", in care este unica noastra nadejde de mantuire. Apostolul spune: "Caci Hristos, Pastele nostru, a fost jertfit" (1 Cor.5,7).
Nu a fost de ajuns ca mielul pascal sa fie junghiat; ci sangele lui trebuia sa fie stropit pe stalpii usii; tot astfel este nevoie ca meritele sangelui lui Hristos sa fie aplicate sufletului. Noi trebuie sa credem nu numai ca El a murit pentru lume, ci ca a murit pentru fiecare dintre noi, in mod individual. Noi trebuie sa ne insusim meritele jertfei ispasitoare. Isopul folosit pentru stropirea sangelui era un simbol al curatirii, fiind astfel folosit la curatirea leprei si a acelora care se intinau prin atingerea cu cei morti. In rugaciunea psalmistului se poate vedea, de asemenea, insemnatatea lui: "Curateste-ma cu isop, si voi fi curat. Spala-ma si voi fi mai alb decat zapada" (Ps.51,7).

Mielul trebuia pregatit in intregime si nici un os nu trebuia sa-i fie zdrobit. Tot astfel, nici un os al Mielului lui Dumnezeu, care urma sa moara pentru noi, nu trebuia să fie zdrobit (Ioan 19,36). In felul acesta a fost reprezentata plinatatea desavarsita a jertfei lui Hristos.

Carnea trebuia mancata. Nu este de ajuns sa credem in Hristos pentru iertarea pacatelor; prin credinta noi trebuie sa primim fara incetare putere si hrana spirituala de la El, prin Cuvantul Sau. Hristos spune: "Adevarat, adevarat, va spun, ca, daca nu mancati trupul Fiului omului si dacă nu beti sangele Lui, nu aveti viata in voi. Cine manancă trupul Meu si bea sangele Meu, ramane in Mine si Eu raman in el" (Ioan 6,53-54). Iar pentru a lamuri insemnatatea celor spuse, El a zis: "Cuvintele pe care vi le-am spus Eu sunt duh si viata" (vers.63).

Mielul trebuia mancat cu ierburi amare, ca o amintire a trecutului, a amaraciunii robiei ?n Egipt. La fel, cand ne hranim din Hristos, trebuie sa facem lucrul acesta cu inima zdrobita, din cauza pacatelor noastre. Folosirea azimilor avea, de asemenea, o insemnatate. Aceasta insemnatate este cuprinsa in mod expres in legea serbarii Paştelui, pazită cu strictete de catre evrei ?n practicile lor, astfel incat nici un fel de aluat sa nu se gaseasca in casele lor ?n timpul acestei sarbatori. Tot astfel aluatul pacatului trebuie sa fie indepartat de la toti aceia care vor sa primeasca viata si hrana de la Hristos. De aceea Pavel scrie bisericii din Corint: "Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sunteti, fara aluat; caci Hristos, Pastele noastre, a fost jertfit. Sa praznuim dar praznicul acesta nu cu un aluat vechi, nici cu un aluat de rautate si viclenie, ci cu azimile curatiei si adevarului" (1 Cor.5,7- 8).

Ultima oara a fost editat de andora (2010-03-21 17:25:21)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#826 2010-03-24 22:04:32

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

fetelor, i have a little problem..


as vrea zilele acestea sa merg sa ma spovedesc, pacate am pana peste cap, in plus si faza cu virginitatea...

ia spuneti, cele care ati marturisit in fata preotului, ce reactie a avut? cum a fost?


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#827 2010-03-24 22:11:14

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: voi credeti in dumnezeu?

Alessya_13 a scris:

ia spuneti, cele care ati marturisit in fata preotului, ce reactie a avut? cum a fost?

eu cand i-am spus, s-a albit la fata,si nu a mai zis nimic vreo 30 de sec  chicot , apoi mi-a spus sa am grija, si ca nu ma poate impartasii  smile

Ultima oara a fost editat de Nifelheim (2010-03-24 22:11:54)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#828 2010-03-24 23:41:14

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu a avut nici o reactie ....nu a ras da nici nu m-a  facut sa ma  simt prost.Pur si simplu s-a comportat normal

Offline

 

#829 2010-03-25 06:06:30

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: voi credeti in dumnezeu?

Alessya, reactia preotului ar trebui sa fie ultimul lucru la care sa te gandesti neutral

Eu nu simt nevoia sa ma spovedesc... m-am spovedit de 2 ori, la 8 si la 9 ani. De atunci m-am cait acasa pentru lucrurile rele pe care le-am facut si le-am regretat. De ce sa marturisesc unui preot ca fac sex din moment ce nu regret lucrul asta, ba chiar imi place? lol

Offline

 

#830 2010-03-25 08:58:46

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu dar sincer chiar nu vreau sa plec cu constiinta mai incarcata de la biserica....


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 

#831 2010-03-25 10:47:52

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

ioana , kathrynn  , intr-adevar sunt oameni destul de bogati cel putin la noi in biserica ; in mod obligatoriu nu ti se cere nimic , moral ar fi sa se dea zeciuiala ( adica cei 10 % din cat castigi asa cum scrie in Biblie , si pe care cred ca o poate confirma orice religie crestina ) nu cred ca o da efectiv cineva pe toata , dar realitatea este ca se cotizeaza , de catre cine vrea si crede ca poate , pentru diverse cauze ... inclusiv se strang bani pentru cei mai putin pricopsititi din biserica ; eu nu pot spune ca sunt un om bogat , dar am avut momente cand m-au impresionat niste oameni si am dat milioane bune doar la o donatie , asa am considerat eu , si daca am fost mintita si pacalita nu conteaza , Dumnezeu mi i-a dat si Lui consider ca i-am dat innapoi ; nu am dat cand nu aveam nici un ban , am dat cand am avut mai mult decat am avut nevoie ..
cat despre tatal tau kathrynn   , cred ca ar avea nevoie de mai mult ajutor din afara , poate si din partea familiei tale ; nu cunosc situatia , dar din cate stiu eu despre bisericile crestine , felul in care il descrii tu nu este normal , nu cred ca i s-ar cere in mod normal sa se poarte asa , ti-am zis ca sunt si oameni habotnici si trebuie sa stii sa te feresti de ei .. nu pot sa iti doresc decat multa rabdare si multa bafta , e pacat ca se intampla asa ceva dintr-un motiv care ar trebui sa fie atat de nobil

Ultima oara a fost editat de whitneyfree (2010-03-25 10:49:34)


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#832 2010-03-25 13:24:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

alex cand repeti pacatul e clar ca nu te-ai cait...si tu crezi ca el nu stie ?
da iti spune asta ptr ca asa trebuie sa te intrebe daca te caiesti...daca te caiesti macar ptr celelalte fapte
Alessya eu plec usurata ...ti-am zis depinde si de preot.Al meu s-a comportat absolut normal si nu mi-a dat in cap

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-25 13:25:39)

Offline

 

#833 2010-04-08 14:38:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

cred ca fac o prostie ca redeschid topicul asta, avand in vedere ca tocmai ne-am pricopsit cu inca un "extra", dar ma risc tongue

oricum, intrebarea mea e pt cei ce cunosc religia crestin ortodoxa, nicidecum pt pocaiti:

de ce nu li se face slujba in biserica sinucigasilor? li se face totusi o slujba? daca da, este mai sumara decat slujba celor care au murit din alte cauze? daca da, de ce? smile

tocmai am auzit de dimineata o stire gen cele de la ora 5 (care de ceva ani incoace se difuzeaza la toate orele neutral), despre 2 soti care s-au sinucis si pt care nu se va face slujba in biserica.

stiu ca religia spune ca e cel mai mare pacat sa omori si ca sinucigasii nu sunt primiti in biserica tocmai pt ca au comis cel mai mare pacat, dar intrebarea mea e: de ce sa nu li se faca o slujba normala, poate chiar mai mare decat a celor cu mai putine pacate? rolul slujbelor de inmormantare nu este acela de a ne ruga spre iertarea sufletelor care au plecat de langa noi? de ce nu ne-am ruga (noi si preotul) si pt un mare pacatos? eu zic ca acela are chiar mai multa nevoie de rugaciuni decat altii. cu atat mai mult cu cat se spune ca d-zeu este iertator, milostiv, etc. de ce sinucigasii sunt tratati ca niste diavoli?

Offline

 

#834 2010-04-08 14:52:17

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: voi credeti in dumnezeu?

Nu stiu exact ratiunea religioasa pentru care sinucigasilor nu li se face slujba in biserica. Stiu ca li se poate face slujba redusa numai cu acordul unui superior al preotului si ca 7 ani de la inmormantare nu se da de pomana pentru sinucigas. La fel la praznicul acela de dupa inmormantare se pomenesc alti mori , nu cel care s-a sinucis.
Ma gandesc ca cel care s-a sinucis nu e considerat demn de " casa Domnului" pentru ca pacatul pe care l-au facut e foarte mare nustiu

Offline

 

#835 2010-04-08 14:54:15

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

sinucigasilor li se face doar o slujba f scurta la groapa unde ii inmormanteaza si este mai mult o sfintire a locului de veci decat o rugaciune pt ei.
tu ai dreptate in ce zici ca teoretic pt ca sunt mai pacatosi decat restul, ar avea nevoie si mai mult de rugaciunile preotilor si de iertarea lui Dumnezeu, dar regulile ortodoxe spun exact ce stii si tu ca nimeni nu are dreptul sa isi ia viata pt ca este darul de Dumnezeu si este ca si cum ai actiona impotriva Lui. mai multe nu stiu nici eu, poate stie melany

Offline

 

#836 2010-06-02 13:24:09

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

De ce sa cred in dumnezeu, doar pentru ca a fost eroul principal al halucinatiei lui Moise?


Geea este mama noastra.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.