homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-42


#780 2010-03-10 22:59:20

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami a scris:

pink, asta e cerseala, nu rugaciune smile rugaciune e atunci cand Ii multumesti Lui Dumnezeu si incerci sa simti Iubirea, sa devii iubire... cand iti ceri iertare pt toate momentele in care esti departe de Iubire... fara sa mai pretinzi nimic pe langa. ce facem noi cand cerem...nu aia e rugaciune...

calugarii sihastri care se roaga cu rugaciunea inimii folosesc un text simplu si repetitiv, uneori doar "Iisuse" repetat la nesfarsit... ceea ce conteaza pt calitatea rugaciunii lor e STAREA INTERIOARA.

daca esti mai deschis afectiv, poti simti sfintii distinct... ca vibratii diferite.... mai feminine, mai masculine, mai dure, mai blande etc. mereu in jurul unei icoane puternice sau a unei moaste aerul devine... dens. in Mitropolia iasi, la Sf Parascheva, se poate simti de la cativa metri vibratia asta. ajunge sa "rezonezi" cu ceea ce emana si deja te-ai rugat smile

Ce frumos ai explicat! Asa este!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 



#781 2010-03-10 23:12:18

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

pink_martini a scris:

tot nelamurita am ramas  supa

de ce???
ce nu ai inteles?cum te rogi sau la cine te rogi??

Offline

 

#782 2010-03-11 00:37:07

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

pink_martini a scris:

M-ati pierdut total. Sunt in ceata.  nustiu
Eu credeam ca rugaciune inseamna >> sa te rogi pentru ceva - sanatate, ajutor etc
Cel putin eu asa fac cand merg la biserica. La icoana lui Iisus si a Sfintei Maria spun ceva de genul "Sf Maica/Sf. Iisuse roaga-te la Dumnezeu pentru santatea mea .... "
sau nu zic bine ... ???
Bai spuneti-mi si mie cum se procedeaza  disperat

Pink, n-avem ce sa te invatam smile Poti sa te duci la biserica, sa te asezi, sa spui Tatal Nostru si aia sa fie toata vizita. Sau poti sa te rogi la o icoana, sa spui o rugaciune invatata (catre Iisus, Dzeu, Maica Domnului, Sfantul X sau Y etc); sau poti pur si simplu sa inchizi ochii si sa I te adresezi, sa spui ce te framanta si pentru ce ai nevoie de ajutor - daca ai. Chiar nu e nicio stiinta la mijloc smile
Eu, spre exemplu, cand ma duc (in proportie de 99% in biserici catolica, la noi merg doar daca e vreun botez, nunta sau Paste tongue), spun Tatal Nostru, apoi multumesc pentru ajutorul primit si apoi imi expun grijile si dorintele smile Asta daca respectiva conversatie e purtata cu Dzeu; daca e catre un Sfant si e vreo rugaciune specifica, incep tot cu Tatal Nostru si inca vreo 2 catolice, apoi rugaciunea specifica unde de obicei ai o "sectiune" unde iti spui pasul si inchei tot cu cele 3 rugaciuni de la inceputul. Si aia e.
Fa ce simti si spune ce simti, nu cred ca ai cum sa gresesti la asta smile

Offline

 

#783 2010-03-11 01:09:24

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Da, multumesc


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#784 2010-03-11 10:45:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

sophie a scris:

Am avut in liceu o profa de religie extraordinara, care ne-a invatat o rugaciune simpla, insa foarte profunda - Rugaciunea Inimii: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul.
Este foarte linistitoare, cel putin pt mine; e de ajuns sa o spun de cateva ori in gand si ma linistesc imediat, oricare ar fi situatia.

asta e textul original, "standard" al rugaciunii inimii. dar pt ca e destul de lung, devine dificil de controlat respiratia pe el (cum e "tehnica" la calugari - se spune prima parte, pana la "Dumnezeu" pe inspir, iar restul pe expir - respiratia devine lenta). de aceea, stiu ca se folosesc si alte variante, de tipul "Iisuse, miluieste-ma" sau doar "Iisuse", cum scriam mai sus. rugaciunea se cheama "a inimii" pt ca tehnica presupune repetare continua a textului, intai vorbit, apoi in minte, pe respiratie, pana cand devine o obisnuinta si coboara in inima... adica treci pragul in care mentalizezi cuvintele, mintea ta e libera, dar traiesti rugaciunea cu fiecare inspir si expir... de fapt, constiinta ta se centreaza pe inima si traiesti permanent, indiferent ce faci, vibratia inalta a Lui Dumnezeu.

mie una asa ceva mi se pare realizabil doar daca te-ai rupt de lume. dar sotul meu a reusit, in studentie, pt scurt timp, sa treaca "pragul".... si mi-a povestit chestii incredibile...... asta in conditiile in care s-a apucat doar "de curiozitate", facea yoga la vremea aia si s-a apucat de rugaciune ca de o meditatie oarecare... pana cand....... a descoperit diferenta smile

oricum, ca in cazul oricarei rugaciuni "tip", puterea sta chiar in cuvintele in sine (de unde starea de liniste la prima repetare)... rugaciunile au textul "sacralizat" prin incarcatura pozitiva adaugata de intentia generatiilor intregi care au repetat aceleasi cuvinte. de aceea pt un "incepator" - si nu numai - nu strica deloc si cate o rugaciune-"poezie", care, chiar daca nu exprima personalizat ce are respectivul de zis in relatia cu Dumnezeu, il introduce automat in starea... potrivita wink ceea ce de multe ori ajunge...Dumnezeu STIE  ce ai tu nevoie, nu e cazul sa repeti "ajuta-ma sa trec examenul"... mai degraba curata-ti starea si examenul - ca si multe altele - se va adauga.... smile

jess kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2010-03-12 10:11:13

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

anca sunt persoane care se roaga ucenicilor lui de ex o colega pe care o cheama Ioana se roaga mereu Sfantului Ioan Botezatoru ptr ca il considera protectorul ei
sau sunt pers care au fost la anumite moaste si-au pus dorinte si daca li s-au implinit s-au rugat la Sfintiii ale caror moaste erau acolo
dei nu e nimic anormal sa te rogi la sfinti
Pink martini eu cand am vrut sa ma adresez cuiva de ex Maicii Domnului am facut acatistul Maicii Domnului sau Psaltirea(bine e mai lunga da faceam cate o rugaciune pe zi)
dar acatiste gasesti la toti Sfintii ,inclusiv care Iisus cum ai zis tu
fiecare se roaga acolo unde se simte apropiat si ajutat
whitney da dar uite de ex chiar se spune ca Fiul nu lasa neascultate rugaciunile mamei Lui...implicit daca te rogi la Maica Domnului rugaciunile tale ajung acolo unde e nevoie
oricum eu cam tot ce mi-am dorit mi s-a indeplinit..de fapt absolut tot si nu a fost doar meritul meu

unde scrie asa ceva melany ? in Biblie ? eu nu am gasit fraza asta si crede-ma ca am citit-o special pentru a gasi ceva de genul a ceea ce spui tu asta pentru ca prea multa lume mi-a spus-o ;
eu in schimb am gasit "Eu sunt calea , adevarul si viata ; nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine" e un citat care nu lasa loc de nici o interpretare ;
nu contest contributia niciunui personaj din Biblie , dar nu e cazul sa le dam noi atribute care nu au fost acordate de Dumnezeu ; a spus cineva si sunt perfect de acord : de ce ar fi nevoie de mijlocitori ? nu aude Dumnezeu rugaciunile ? din contra , si in viata de zi cu zi , ai mai multe sanse sa iti rezolvi o problema daca te duci cu ea direct la cel care te poate ajuta si eviti orice intermediari , corect ? smile
si sa stii ca si mie mi s-au indeplinit dorinte pentru care nici macar nu m-am rugat , asta nu inseamna nimic in schimb ;
eu nu m-am rugat niciodata altcuiva decat lui Dumnezeu , eventual lui Isus i-am cerut sa mijloceasca ruga mea , si atat . Si ma rog de ceva timp , de dinnainte sa pot vorbi clar ...


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#786 2010-03-12 10:17:06

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

offtopic
pink , mi se pare foarte tare semnatura ta cu :
Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#787 2010-03-12 10:25:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

whitney, applause puss
si mie imi place semnatura lui pink_martini. de cate ori o citesc, ma trezeste la realitate si ma face sa ma bucur si sa-i multumesc lui d-zeu pt ce am, pt ca sunt o norocoasa.

deci se pare ca exista argumente in biblie pt "neadevarurile" mele tongue

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-12 10:26:32)

Offline

 

#788 2010-03-12 22:53:11

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

whitney, applause puss
si mie imi place semnatura lui pink_martini. de cate ori o citesc, ma trezeste la realitate si ma face sa ma bucur si sa-i multumesc lui d-zeu pt ce am, pt ca sunt o norocoasa.

deci se pare ca exista argumente in biblie pt "neadevarurile" mele tongue

Si la mine a avut acelasi efect cand am citit-o prima data. Este foarte semnificativa pentru mine si am decis sa ma reprezinte. De altfel si citatul lui Armand are un impact si mai puternic. Dumnezeu sa-l ierte.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#789 2010-03-13 12:19:05

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami a scris:

mie una asa ceva mi se pare realizabil doar daca te-ai rupt de lume. dar sotul meu a reusit, in studentie, pt scurt timp, sa treaca "pragul".... si mi-a povestit chestii incredibile...... asta in conditiile in care s-a apucat doar "de curiozitate", facea yoga la vremea aia si s-a apucat de rugaciune ca de o meditatie oarecare... pana cand....... a descoperit diferenta smile

Nu ne povestesti si noua un pic mai mult? smile

Offline

 

#790 2010-03-13 16:42:54

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

whitney, applause puss
si mie imi place semnatura lui pink_martini. de cate ori o citesc, ma trezeste la realitate si ma face sa ma bucur si sa-i multumesc lui d-zeu pt ce am, pt ca sunt o norocoasa.

deci se pare ca exista argumente in biblie pt "neadevarurile" mele tongue

anca biblia nu e singura carte religioasa  pe care o citesti si gata intelegi totul
dar oricum nu avem cum sa intelegem totul si sa stim totul...



p.s sper sa nu vad pe topicu asta ca gata se sfarseste lume anul 2012 ca se termina caledaru bla bla bla rotfl2

Offline

 

#791 2010-03-14 10:30:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

LadyPink a scris:

katami a scris:

mie una asa ceva mi se pare realizabil doar daca te-ai rupt de lume. dar sotul meu a reusit, in studentie, pt scurt timp, sa treaca "pragul".... si mi-a povestit chestii incredibile...... asta in conditiile in care s-a apucat doar "de curiozitate", facea yoga la vremea aia si s-a apucat de rugaciune ca de o meditatie oarecare... pana cand....... a descoperit diferenta smile

Nu ne povestesti si noua un pic mai mult? smile

el era obisnuit deja sa-si constientizeze centrii energetici de la yoga, probabil asta l-a si ajutat sa obtina repejor ce multi calugari se chinuie... a zis ca simtea ca "percepe" lumea prin piept, prin inima, ca si cum "pipaia" cu inima campurile celor din jur... spunea ca trecea pe strada pe langa oameni si ii simtea pe fiecare, le citea problemele, il lovea durerea/rautatea unora fizic, zicea ca ii venea sa planga, nu suporta. bine, el imi explica toate astea in termeni energetici... constiinta lui se centrase pe chakra inimii (anahata), era fff puternic acolo, dar slab in rest. spunea ca social nu mai era bun de nimic, nu era competitiv, nu gasea motivatia sa faca.... nimic, de la a-si face de mancare pana la a invata sau a merge la chefuri cu colegii, isi dorea numai sa se roage mai mult, mai mult, mai mult... motiv pt care a si renuntat, in final... a avut de ales... fie continua si se calugareste, fie ramane om "normal" si se roaga doar din cand in cand... a ales varianta a doua. eu nu il cunosteam atunci, nu stiu cum era, dar acum, daca vin acasa, stiu cand s-a rugat smile se simte. dar asta stiu ca m-a mirat cel mai tare, spunea ca efectiv era ca un "drog", nu-i mai trebuia nimic, ajunsese undeva unde era atat de bine, incat i-a fost greu sa renunte... cam la fel cum povestesc cei intorsi din moarte clinica, toti zic ca "era frumos si nu voiau sa se intoarca"...

ma rog, cred ca e destul de gre de explicat chestiile astea, mai ales ca nu le-am trait eu, si mie mi-e destul de greu sa le "diger"  smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#792 2010-03-14 10:35:55

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami a scris:

LadyPink a scris:

katami a scris:

mie una asa ceva mi se pare realizabil doar daca te-ai rupt de lume. dar sotul meu a reusit, in studentie, pt scurt timp, sa treaca "pragul".... si mi-a povestit chestii incredibile...... asta in conditiile in care s-a apucat doar "de curiozitate", facea yoga la vremea aia si s-a apucat de rugaciune ca de o meditatie oarecare... pana cand....... a descoperit diferenta smile

Nu ne povestesti si noua un pic mai mult? smile

el era obisnuit deja sa-si constientizeze centrii energetici de la yoga, probabil asta l-a si ajutat sa obtina repejor ce multi calugari se chinuie... a zis ca simtea ca "percepe" lumea prin piept, prin inima, ca si cum "pipaia" cu inima campurile celor din jur... spunea ca trecea pe strada pe langa oameni si ii simtea pe fiecare, le citea problemele, il lovea durerea/rautatea unora fizic, zicea ca ii venea sa planga, nu suporta. bine, el imi explica toate astea in termeni energetici... constiinta lui se centrase pe chakra inimii (anahata), era fff puternic acolo, dar slab in rest. spunea ca social nu mai era bun de nimic, nu era competitiv, nu gasea motivatia sa faca.... nimic, de la a-si face de mancare pana la a invata sau a merge la chefuri cu colegii, isi dorea numai sa se roage mai mult, mai mult, mai mult... motiv pt care a si renuntat, in final... a avut de ales... fie continua si se calugareste, fie ramane om "normal" si se roaga doar din cand in cand... a ales varianta a doua. eu nu il cunosteam atunci, nu stiu cum era, dar acum, daca vin acasa, stiu cand s-a rugat smile se simte. dar asta stiu ca m-a mirat cel mai tare, spunea ca efectiv era ca un "drog", nu-i mai trebuia nimic, ajunsese undeva unde era atat de bine, incat i-a fost greu sa renunte... cam la fel cum povestesc cei intorsi din moarte clinica, toti zic ca "era frumos si nu voiau sa se intoarca"...

ma rog, cred ca e destul de gre de explicat chestiile astea, mai ales ca nu le-am trait eu, si mie mi-e destul de greu sa le "diger"  smile

wow pana akm am vazut asa ceva doar la TV cum o fi sa ti le povesteasca sotul tau  smile

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-03-14 10:37:19)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#793 2010-03-14 14:32:47

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

ba da katami,exista asa ceva si eu cred ce ti-a povestit tie.
w face si el un soi de meditatie yoga,insa nu am fost curioasa sa il intreb..poate o fac


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#794 2010-03-14 14:35:09

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Wai care stiti povesti cu oameni intorsi din moarte clinica ? hjarta

Offline

 

#795 2010-03-14 14:44:18

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

whitney, applause puss
si mie imi place semnatura lui pink_martini. de cate ori o citesc, ma trezeste la realitate si ma face sa ma bucur si sa-i multumesc lui d-zeu pt ce am, pt ca sunt o norocoasa.

deci se pare ca exista argumente in biblie pt "neadevarurile" mele tongue

adica?  spranceana

Offline

 

#796 2010-03-14 14:45:08

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Ui` la asta mica ce ochi face rotfl

Offline

 

#797 2010-03-14 14:46:04

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

pai daca nu inteleg lol
razi tu repede de mine rotfl2)))

Offline

 

#798 2010-03-14 14:56:58

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Ca nu-s obisnuita lol Nu asociez spranceana cu tine lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.