homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-41


#761 2010-03-10 11:56:32

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

pink, te poti ruga cui vrei tu, nu e nicio regula in sensul asta.. Fiecare spune altceva cand se inchina la icoane, ori vreo rugaciune catre Sfantul respectiv, ori doar Tatal-nostru, se inchina si saruta icoana, asta optional.. nu sunt reguli stricte in privinta asta.
cand se aprind lumanari pt morti se zice Dumnezeu sa il/ii ierte

Offline

 



#762 2010-03-10 15:25:28

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

heeei , nu este adevarat asta .... in Biblie scrie ca singurul mijlocitor catre Tatal este Fiul , adica Isus , nu te poti ruga oricui vrei tu , sau , ma rog , tu poti , dar nu ajunge la Tatal ruga ta .. de spus poti sa ii spui ce vrei tu , dar un exemplu de rugaciune ( asta daca vrei sa faci ca la carte ) ar fi cea spusa de Isus ca exemplu si care acum e cunoscuta ca si " Tatal Nostru " - adica prima data ii aduci slava lui Dumnezeu ,apoi ii spui ce doresti tu , apoi ceri iertare si Amin smile

Ultima oara a fost editat de whitneyfree (2010-03-10 15:27:11)


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#763 2010-03-10 15:37:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

nici mie nu mi se pare normal sa te rogi la sfinti. eu niciodata n-am facut-o. daca d-zeu e atat de mare si atot(stiutor/puternic), atunci cu siguranta aude fiecare rugaciune, nu are nevoie de ucenici pt preluarea mesajelor.

Offline

 

#764 2010-03-10 16:53:20

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca sunt persoane care se roaga ucenicilor lui de ex o colega pe care o cheama Ioana se roaga mereu Sfantului Ioan Botezatoru ptr ca il considera protectorul ei
sau sunt pers care au fost la anumite moaste si-au pus dorinte si daca li s-au implinit s-au rugat la Sfintiii ale caror moaste erau acolo
dei nu e nimic anormal sa te rogi la sfinti
Pink martini eu cand am vrut sa ma adresez cuiva de ex Maicii Domnului am facut acatistul Maicii Domnului sau Psaltirea(bine e mai lunga da faceam cate o rugaciune pe zi)
dar acatiste gasesti la toti Sfintii ,inclusiv care Iisus cum ai zis tu
fiecare se roaga acolo unde se simte apropiat si ajutat
whitney da dar uite de ex chiar se spune ca Fiul nu lasa neascultate rugaciunile mamei Lui...implicit daca te rogi la Maica Domnului rugaciunile tale ajung acolo unde e nevoie
oricum eu cam tot ce mi-am dorit mi s-a indeplinit..de fapt absolut tot si nu a fost doar meritul meu

Offline

 

#765 2010-03-10 17:34:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu tot nu m-am prins de ce ar fi bine sa ma rog (si) unui sfant. doar nu imi pune sfantul o "vorba buna". sau si sa o faca, nu cred ca d-zeu ma va favoriza in vreun fel pt faptul ca s-a rugat sfantul pt mine. pt ca pana la urma d-zeu indeplineste dorintele, iar El nu cred ca tine cont de "pile".

in momentul in care te inchini si altor persoane, cred ca incalci regula monoteismului si e ca si cand te-ai inchina  mai multor zei (convins ca ei te pot ajuta).
sunt curioasa daca exista citate in biblie care incurajeaza inchinarea catre sfinti, sau care sustin ca sfintii ar avea puteri asemanatoare lui d-zeu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2010-03-10 17:42:27

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

of, anca, eu nu vreau sa intru in polemici nici cu tine nici cu altcineva la topicul asta, dar tu ai un minim de cunostinte in domeniul asta sau te bazezi pe ceva cand faci afirmatii?
pai ce spui tu nu are nicio treaba cu ortodoxismul... cum adica sa incalci regula monoteismului cand te inchini la alti sfinti? sfinti, nu zei cum le zici tu, ca e diferenta. Pai altfel de ce ce mai exista Sfinti in religia noastra?
Da, Sfintii au puteri si Biblia e plina de dovezi despre asta.
Repet, eu nu am niciun gand sa fac vreo politica de crestinare pe aici , nu ma intereseaza in cine crede fiecare, etc.. dar nu pot sa ma abtin cand cineva isi da cu parerea si emite opinii despre ceva care habar nu are ce inseamna..
daca ai intreba si nu ai afirma pur si simplu, nu ar fi asa ciudat, dar tu vorbesti de parca ai stii despre ce e vorba si crede-ma ca nu e deloc asa.

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-03-10 17:42:59)

Offline

 

#767 2010-03-10 17:54:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

totusi, clima nu explica de ce asiaticii au ochii migdalati; eu ma intreb mai degraba de unde a aparut gena asta nustiu

adaptare la vanturile puternice wink

in rest, de acord cu ioana


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#768 2010-03-10 17:56:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu sunt afirmatii; sunt expuneri de idei si dezbateri.

a cere celor care posteaza aici sa studieze intai religia ca sa isi castige dreptul de a posta, nu mi se pare o atitudine corecta. e ca si cand la probleme medicale le-ai raspunde tuturor: "ia si studiaza medicina si abia apoi, daca mai ai intrebari, pune-le aici".

daca nu iti plac ideile mele, ai 2 optiuni: fie le ignori, fie imi demonstrezi ca sunt false.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-10 17:57:03)

Offline

 

#769 2010-03-10 19:37:46

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu stiam ca Sfintii mijlocesc calea catre Dzeu. Eu m-am rugat si la Sfinti, si la Dumnezeu. Ma rog, la un Sfant, nu la mai multi, de origine catolica si nu ortodoxa, chiar daca eu sunt de religie crestin-ortodoxa si totul a iesit conform planului smile

Offline

 

#770 2010-03-10 20:04:10

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

Lady, te poti ruga la cine vrei tu si te face sa te simti bine smile asta e important sa iti atingi scopul, sa te linistesti sufleteste sau sa afli niste raspunsuri, dupa caz smile

Anca, cum sa iti demonstrez eu ca sunt false?  nu ma intelege gresit, ti-as fi raspuns cu cea mai mare placere daca ai fi intrebat , nu ai fi afirmat.. asta e o mare diferenta pe care tu se pare ca nu o sesizezi.
Ideile tale sunt neadevaruri pur si simplu, nu ai ce sa dezbati pe tema lor. Si nu e parerea mea, e strict ce spune ortodoxismul

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2010-03-10 20:07:48)

Offline

 

#771 2010-03-10 20:26:16

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu ma rog mereu la Maica Domnului... am o rugaciune pe care o spun mereu - nu stiu daca as putea sa o scriu pe forum hmm , dar pe mine m-a ajutat f mult. si mai spun Tatal nostru si Crezul... si uneori alte rugaciuni catre Maica Domnului.

Cat despre sfinti, sunt de acord cu Ioana.  Eu ma rog si la Sf Dumitru, si la Sf Gheorghe... ma rog, mai multi big_smile am iconite pe spatele carora e scrisa cate o rugaciune si aproape ca le-am invatat.

Eu nu sunt f religioasa, in sensul ca nu tin posturile, nu merg f des la biserica, s.a, dar pur si simplu CRED. pana la urma e bine sa crezi in ceva, sa te rogi...
si e dovedit ca lucrul asta ne ajuta sa trecem mai usor prin viata.
Mie sincer, mi se pare f trist sa nu crezi in nimic, sa nu "ceri" nimic nimanui...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#772 2010-03-10 20:33:01

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu nu ma rog cu rugaciuni nustiu Adica imi fac o cruce la culcare, multumesc pentru ce am si incep sa vorbesc cu El lol si zic in gand " Uite ce bine ca a iesit chestia asta, tnx big_smile Asa as vrea sa facem sa fie cumva si cu chestia y lol Te rog ajuta-ma ca stiu ca poti ! Adica e o chestie de prietenie oarecum, o colaborare nustiu
Si da, cred ca exista ceva acolo si imi place sa cred ca exista. Nu ma costa nimic sa cred !

Offline

 

#773 2010-03-10 22:01:01

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

M-ati pierdut total. Sunt in ceata.  nustiu
Eu credeam ca rugaciune inseamna >> sa te rogi pentru ceva - sanatate, ajutor etc
Cel putin eu asa fac cand merg la biserica. La icoana lui Iisus si a Sfintei Maria spun ceva de genul "Sf Maica/Sf. Iisuse roaga-te la Dumnezeu pentru santatea mea .... "
sau nu zic bine ... ???
Bai spuneti-mi si mie cum se procedeaza  disperat

PS si cand aprinzi lumanari pentru vii ce spui ?

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2010-03-10 22:03:15)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#774 2010-03-10 22:04:42

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Hai mah pink, nu conteaza ce spui , se presupune ca D-zeu te aude, adica nu trebuie sa-i spui lui Sf Ioan sa vorbeasca cu D-zeu pentru tine lol Te adresezi divinitatii si gata nustiu

Offline

 

#775 2010-03-10 22:21:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

pink, asta e cerseala, nu rugaciune smile rugaciune e atunci cand Ii multumesti Lui Dumnezeu si incerci sa simti Iubirea, sa devii iubire... cand iti ceri iertare pt toate momentele in care esti departe de Iubire... fara sa mai pretinzi nimic pe langa. ce facem noi cand cerem...nu aia e rugaciune...

calugarii sihastri care se roaga cu rugaciunea inimii folosesc un text simplu si repetitiv, uneori doar "Iisuse" repetat la nesfarsit... ceea ce conteaza pt calitatea rugaciunii lor e STAREA INTERIOARA.

daca esti mai deschis afectiv, poti simti sfintii distinct... ca vibratii diferite.... mai feminine, mai masculine, mai dure, mai blande etc. mereu in jurul unei icoane puternice sau a unei moaste aerul devine... dens. in Mitropolia iasi, la Sf Parascheva, se poate simti de la cativa metri vibratia asta. ajunge sa "rezonezi" cu ceea ce emana si deja te-ai rugat smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#776 2010-03-10 22:23:48

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

cam asa e Pink cum spune Summer....conteaza ca te adresezi cuiva.
Eu una ma rog de la sanatate pana la orice chestie pe care as vrea sa mi se intample sau daca uite de ex am luat o nota mare la un examen si nu eram asa pregatita si mi-a cazut un subiect pe care il stiam ,eu Ii multumesc
asa ma simt eu bine..nu ma obliga nimeni sa Ii multumesc sau sa ma rog...e o chestie pe care o fac din placere..si fiecare face asa cum se simte bine.Nu e un etalon: trebuie sa crezi asa sau sa te rogi nu stiu cum

Offline

 

#777 2010-03-10 22:31:03

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Asa si eu cand ma pun in pat fac o retrospectiva big_smile Si spun merci ca azi am fost happy, ca s-a intamplat aia, ca nu s-a intamplat aia, ca am facut papa bun, ca am mancat toti la masa...insir eu acolo lol si apoi la sfarsit incep cu dorintele si temerile big_smile

Offline

 

#778 2010-03-10 22:32:07

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

Am avut in liceu o profa de religie extraordinara, care ne-a invatat o rugaciune simpla, insa foarte profunda - Rugaciunea Inimii: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul.
Este foarte linistitoare, cel putin pt mine; e de ajuns sa o spun de cateva ori in gand si ma linistesc imediat, oricare ar fi situatia.

Offline

 

#779 2010-03-10 22:46:15

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

tot nelamurita am ramas  supa


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.