homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-39


#723 2010-03-07 21:33:00

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

cum un catolic te poti casatorii ptr ca este ortodox

Offline

 



#724 2010-03-07 21:33:22

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Hmmm, oki, msi de raspunsuri. In cazul asta apreciez si "uscaturile" wink)

Offline

 

#725 2010-03-07 21:39:12

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

cum un catolic te poti casatorii ptr ca este ortodox

wow eu nu am mai auzit asta,ptr ca aici in austr sunt calolici..dar nu ortodoxi..
oricum in biserica aici nu te casatoreste nimeni


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#726 2010-03-07 21:39:45

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pai si in alte religii sunt botezati. Deci conteaza in ce religie sunt botezati s ainteleg.

Offline

 

#727 2010-03-07 21:41:48

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: voi credeti in dumnezeu?

la catolici se accepta casatoria intre religii diferite ....sau cel putin catolic cu ortodox ....   iar din punctul meu de vedere e o stupiditate sa nu se accepte, cel putin intre catolici si ortodoxi....e practic aceeasi religie ....
nu degeaba se fac atatea eforturi de unificare a celor doua....sau cel putin din partea preotilor catolici macar ... preoti ortodoxi sunt putini mai reticenti dar chiar nu inteleg de ce ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2010-03-07 21:42:23

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

wild_wind a scris:

Melany1 a scris:

cum un catolic te poti casatorii ptr ca este ortodox

wow eu nu am mai auzit asta,ptr ca aici in austr sunt calolici..dar nu ortodoxi..
oricum in biserica aici nu te casatoreste nimeni

crestin voiam sa zic... rotfl2
da pill sunt botezati da au medote diferite de a boteza...si nu cred toti in ce cred crestinii

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-07 21:44:07)

Offline

 

#729 2010-03-07 21:43:59

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

ca sa u zic prostii o sa intreb pe cineva competent,ptr ca l-am intrebat acum pe W si habar nu are lol  lol


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#730 2010-03-07 21:45:28

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

wild nu ai zis prostii..da eu mai vorbeam si pe mess ma chinui sa ma uit si cu ce sa ma imbrac ..eram distrata rotfl

Offline

 

#731 2010-03-07 21:46:57

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu melany,eu ma refeream la casatoria intre un ortodox si un catolic in biserica..eu stiu ca nu e posibil..dar o sa si intreb


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#732 2010-03-07 21:48:39

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

este posibila,s-au facut ff multe casatorii de genul asta

Offline

 

#733 2010-03-07 21:49:28

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: voi credeti in dumnezeu?

stiu eu destule cazuri...deci e posibil

Offline

 

#734 2010-03-07 21:51:12

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

da? mersi fete,eu nu stiam..
si nu..nu ma marit...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#735 2010-03-07 21:53:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

hai wild da-ne vestea cea mare ... wink te asteptam ..avem rabdareeee

Offline

 

#736 2010-03-07 21:54:44

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

pe bune..am fost doar curioasa...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#737 2010-03-08 10:40:19

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

acklad

Melany1 a scris:

d_e_e_a a scris:

Fetelor, am o intrebare. (Sper sa nu radeti) Daca o fata nu mai este virgina(nefiind casatorita) se mai poate impartasi?

nu te impartasesti dar daca nu mai faci timp sex timp de 1 an ti se va da impatasanie.In rest ti se da agiazma mare

andrei999 a scris:

Melany1 a scris:


offtopic  uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2
plus ca nu ai tu dreptul acesta de decizie sa plec sau sa stau asa ca  retas
anca 90 faza cu blestemul preotesc exista si in rugaciunea citita la Maslu (care se face vinerea in post) daca te vei duce vreodata intamplator vei auzi deci nu am vorbit sa ma aflu in treaba ,ca altii...din pacate exista.Normal ca un preot care stie ce e iertarea nu o va face niciodata ,dar exista.Chiar in acea rugaciune e ceva de genu : de a cazut sub blestem preotesc sau sub blestemul mamei sale etc..nnu o stiu pe de rost

Fata, tu esti cea care ne ai luat cu " sa nu ma mai citati " si am zis daca nu ti convine sa pleci  dance  Nici nu mi permit sa zic cuiva sa plece... era un mod de exprimare... dar TU ca de fiecare data, o interpretezi cum iti convine nu cum ar trb inteles subiectul...

Ai zis: uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2 Pai unde e raspunsul meu??  :spranceana

daca nu ai vazut eu te ignor complet ..asa ca nu ma intereseaza sa-ti dau tie un raspuns ramai tu cu problemele tale si viata ta ca sincer nu prea ma intereseaza experienta ta de viata si ca esti tu trecut prin multe.asa ca ignora-ma te rog..si cu asta am incheiat in privinta ta

offtopic In primul rand mi am dat seama ca ceea ce zic eu "pt tine e prea greu de inteles" si e mai bine sa ma ignori ca altfel ce poti face tu...  nustiu
In alte ordine de ideei sa ti explic, ca stiu k prinzi mai greu, eu nu am probleme daca asa ti se pare si nu mi fac nici  probleme de genu ce zice tata si dece zice asa?  dance Si nici nu am zis sa te intereseze pe tine ceva... doar ai aberat putin si eu mi am zis parerea ca suntem pe un forum liber...  partydance
Si mai documenteaza-te si tu inainte sa iti deschizi gura si sa vb despre ceva ce nu stii ( in general vorbind ) altadata ca e spre binele tau...  stii vb aia: mai bine taci decat sa inlaturi orice dubiu  acklad


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#738 2010-03-08 10:42:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

aaaa..i get it smile te impartaseste ptr ca inainte de asta exista o spovedanie comuna a cuplului si apoi separata a celor 2(ca poate ea nu i-a zis lui ca s-a culcat cu 20 de b sau invers)
unii preoti stiu ca cer 3-4 zile de post...dar depinde de preot
atunci ti se iarta pacatele si apoi ti se da impartasanie ca esti oficial in "legalitate" sa zicem asa

pai daca inainte de casatorie "se rezolva" cu 3-4 zile de post, de ce nu s-ar rezolva la fel si la fiecare sarbatoare mare? cu atat mai mult cu cat atunci postesti poate chiar mai mult de 3-4 zile, iar de spovedit oricum te spovedesti. de ce nu merge si inainte de pasti sa tii cate zile de post vrei, apoi sa te spovedesti si sa te impartasesti?

tot nu m-ati lamurit ce e "aghiazma". smile

nu suntem la topicul de lb romana, dar pt ca tot s-a repetat, corect e ortodoi, nu ortodoxi wink.

andrei, postarea doar de dragul de a atata spiritele, nu e incurajata pe forum. tu cam asta faci de cateva posturi incoace si nu ma prind ce ai avea de castigat. vorba aia se poate aplica si in cazul tau, asa ca fii tu destept  wink.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-08 10:48:00)

Offline

 

#739 2010-03-08 10:54:29

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

_alexa_ a scris:

Intrebare: De ce pentru multi oameni credinta in dumnezeu se masoara in numarul vizitelor la biserica si al impartasaniilor, etc.? Un om ca sa fie bun, si sa nu faca rele (pentru ca asa ii dicteaza constiinta/educatia etc.), trebuie sa treaca prin astfel de ritualuri inventate de om?
Cu ce ma ajuta pe mine, ca om, fiinta spirituala dar nebisericoasa daca m-as supune unor astfel de lucruri?
Cu ce imi va imbunatati mie gandirea si dragostea pentru tot ce ma inconjoara?
Sunt doar intrebari, si chiar sunt curioasa daca astfel de practici ma ajuta in evolutia mea psihica si spirituala, si ma vor ajuta sa inteleg mai bine anumite lucruri.

@andrei, daca as fi fost pusa in situatia ta, cred ca ori as fi procedat ca tine, adica ambele familii sa-si vada odorul casatorit si dupa propria-i religie, ori n-as mai fi facut deloc in nici o biserica. Nu a fost ciudat sa faceti doua cununii religioase?

NU a fost deloc ciudata... oricum la musulmani nu prea dureaza cu slujba de o ora o gramada rugaciuni ca la biserica... e mult mai simplu... o iei pe cutare de navasta , tu o iei pe cutare de barbat si juri si la rau si bine...  si nu se da nici un ban niciodata la moschee pt nimic... daca ai placere donezi tu, cand vrei si cand te duci la moschee... V-am zis asta am facut atunci... intre timp mi am schimbat parerea, pt. ca religia nu imi putea da raspunsuri la intrebari...  si vedeam des ceea ce despre ea ai pus intrebari mai sus... si nu eram impacat cu idee de rai si iad dupa moarte... In acesti 5 ani de la casatorie, mi s-au intamplat multe lucruri in viata sa ma lumineze si sa mi se raspunda la multe intrebari si de asta acum cred cu totul altceva... cred ca faptele conteaza si gandul... nu daca te duci la biserica/moschee si face ce iti spun altii... trb sa crezi din inima si sufletul sa te indrume... sa simti pe D-zeu in tine, langa tine... nu doar verbal... sau cum fac babele si mosii, fac ce fac in viata lor, si la batranete se duc la biserica... dar nu pot sa zic de oameni care au crescut intre-un mediu si religie sa gandeasca altfel, pt ca ei asa au invatat... eu ma simt norocos ca am trait in 2 feluri de culturi diferite... poate daca ramaneam unde m-am nascut, eram si eu doctrinat ca multii altii... cum e Extra  spranceana

Saptamana trecuta am citit cartea asta " Inauki... reptileanul din mine" scrisa de Aryana Havah... despre o intamplare in romania, despre viata de dupa moarte, terra, si multe chestii interesante... de unde venim si unde ne ducem... si daca cititi si voi, o sa va puna pe ganduri e o carte care te face sa vezi lucrurile altfel... si daca crezi in ce scrie in carte si daca nu crezi... va recomand sa l cititi... se gaseste si in format electronic pe net...

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-08 11:18:46)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#740 2010-03-08 11:20:23

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei999 a scris:

_alexa_ a scris:

Intrebare: De ce pentru multi oameni credinta in dumnezeu se masoara in numarul vizitelor la biserica si al impartasaniilor, etc.? Un om ca sa fie bun, si sa nu faca rele (pentru ca asa ii dicteaza constiinta/educatia etc.), trebuie sa treaca prin astfel de ritualuri inventate de om?
Cu ce ma ajuta pe mine, ca om, fiinta spirituala dar nebisericoasa daca m-as supune unor astfel de lucruri?
Cu ce imi va imbunatati mie gandirea si dragostea pentru tot ce ma inconjoara?
Sunt doar intrebari, si chiar sunt curioasa daca astfel de practici ma ajuta in evolutia mea psihica si spirituala, si ma vor ajuta sa inteleg mai bine anumite lucruri.

@andrei, daca as fi fost pusa in situatia ta, cred ca ori as fi procedat ca tine, adica ambele familii sa-si vada odorul casatorit si dupa propria-i religie, ori n-as mai fi facut deloc in nici o biserica. Nu a fost ciudat sa faceti doua cununii religioase?

NU a fost deloc ciudata... oricum la musulmani nu prea dureaza cu slujba de o ora o gramada rugaciuni ca la biserica... e mult mai simplu... o iei pe cutare de navasta , tu o iei pe cutare de barbat si juri si la rau si bine...  si nu se da nici un ban niciodata la moschee pt nimic... daca ai placere donezi tu, cand vrei si cand te duci la moschee... V-am zis asta am facut atunci... intre timp mi am schimbat parerea, pt. ca religia nu imi putea da raspunsuri la intrebari...  si vedeam des ceea ce despre ea ai pus intrebari mai sus... si nu eram impacat cu idee de rai si iad dupa moarte... In acesti 5 ani de la casatorie, mi s-au intamplat multe lucruri in viata sa ma lumineze si sa mi se raspunda la multe intrebari si de asta acum cred cu totul altceva... cred ca faptele conteaza si gandul... nu daca te duci la biserica/moschee si face ce iti spun altii... trb sa crezi din inima si sufletul sa te indrume... sa simti pe D-zeu in tine, langa tine... nu doar verbal... sau cum fac babele si mosii, fac ce fac in viata lor, si la batranete se duc la biserica... dar nu pot sa zic de oameni care au crescut intre-un mediu si religie sa gandeasca altfel, pt ca ei asa au invatat... eu ma simt norocos ca am trait in 2 feluri de culturi diferite... poate daca ramaneam unde m-am nascut, eram si eu doctrinat ca multii altii... cum e Extra  spranceana

Saptamana trecuta am citit cartea asta " Inauki... reptileanul din mine" scrisa de Aryana Havah... despre o intamplare in romania, despre viata de dupa moarte, terra, si multe chestii interesante... de unde venim si unde ne ducem... si daca cititi si voi, o sa va puna pe ganduri e o carte care te face sa vezi lucrurile altfel... si daca crezi in ce scrie in carte si daca nu crezi... va recomand sa l cititi... se gaseste si in format electronic pe net...

in legatura cu asta eu zic sa trecem toti la credinta ta ca sa fi si ti fericit o data si sa nu mai provoci atat spirtitele....

Offline

 

#741 2010-03-08 11:24:58

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei999 a scris:

NU a fost deloc ciudata... oricum la musulmani nu prea dureaza cu slujba de o ora o gramada rugaciuni ca la biserica... e mult mai simplu... o iei pe cutare de navasta , tu o iei pe cutare de barbat si juri si la rau si bine...  si nu se da nici un ban niciodata la moschee pt nimic... daca ai placere donezi tu, cand vrei si cand te duci la moschee... V-am zis asta am facut atunci... intre timp mi am schimbat parerea, pt. ca religia nu imi putea da raspunsuri la intrebari... si vedeam des ceea ce despre ea ai pus intrebari mai sus... si nu eram impacat cu idee de rai si iad dupa moarte... In acesti 5 ani de la casatorie, mi s-au intamplat multe lucruri in viata sa ma lumineze si sa mi se raspunda la multe intrebari si de asta acum cred cu totul altceva... cred ca faptele conteaza si gandul... nu daca te duci la biserica/moschee si face ce iti spun altii... trb sa crezi din inima si sufletul sa te indrume... sa simti pe D-zeu in tine, langa tine... nu doar verbal... sau cum fac babele si mosii, fac ce fac in viata lor, si la batranete se duc la biserica... dar nu pot sa zic de oameni care au crescut intre-un mediu si religie sa gandeasca altfel, pt ca ei asa au invatat... eu ma simt norocos ca am trait in 2 feluri de culturi diferite... poate daca ramaneam unde m-am nascut, eram si eu doctrinat ca multii altii... cum e Extra  spranceana

Saptamana trecuta am citit cartea asta " Inauki... reptileanul din mine" scrisa de Aryana Havah... despre o intamplare in romania, despre viata de dupa moarte, terra, si multe chestii interesante... de unde venim si unde ne ducem... si daca cititi si voi, o sa va puna pe ganduri e o carte care te face sa vezi lucrurile altfel... si daca crezi in ce scrie in carte si daca nu crezi... va recomand sa l cititi... se gaseste si in format electronic pe net...

MissO, poate ar fi cazul sa nu mai citesti doar ce vrei tu smile daca ai fi citit ce ti`am ingrosat eu poate nu mai comentai doar de dragul de a comenta wink

Andrei, suna interesanta cartea, o s`o caut si eu, desi nu prea am timp acum de citit sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.