homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-38


#704 2010-03-07 11:20:38

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

andrei999 a scris:

PillBlast a scris:

Eu am lasat-o de mult, dar nu ma pot abtine cand vad ca unul din moderatori pur si simplu  ignora persoana care defapt a inceput cu jignitul.

Eu nu o las...  retas   Cu aberatiile care a  spus nu pot sa fac asa ceva... vreau sa mi da raspuns la intrebare, daca nu sa isi ia catrafusele si sa plece  shopping   happydance

offtopic  uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2
plus ca nu ai tu dreptul acesta de decizie sa plec sau sa stau asa ca  retas
anca 90 faza cu blestemul preotesc exista si in rugaciunea citita la Maslu (care se face vinerea in post) daca te vei duce vreodata intamplator vei auzi deci nu am vorbit sa ma aflu in treaba ,ca altii...din pacate exista.Normal ca un preot care stie ce e iertarea nu o va face niciodata ,dar exista.Chiar in acea rugaciune e ceva de genu : de a cazut sub blestem preotesc sau sub blestemul mamei sale etc..nnu o stiu pe de rost

Fata, tu esti cea care ne ai luat cu " sa nu ma mai citati " si am zis daca nu ti convine sa pleci  dance  Nici nu mi permit sa zic cuiva sa plece... era un mod de exprimare... dar TU ca de fiecare data, o interpretezi cum iti convine nu cum ar trb inteles subiectul...

Ai zis: uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2 Pai unde e raspunsul meu??  spranceana

Hai sa vas pun eu cum am facut cu mintea me de atunci de cand m-am casatorit si mai exact acum 5 ani, acum nu as mai face nici un fel...  happy
V-am spus ca sunt nascut intre o familie si tara musulmana, dar sotia mea fiind romanca(crestina), oricum nici ea nu prea e cu biserica, dar a tinut fiecare cu religia lui(ca asa credeam atunci ca e bine), si am facut in ambele feluri, ne am castorit in biserica si in moschee... si am fost impacati aman2... ca altfel trb unul sa faca ce nu vroia si sa treaca peste credinta sa... am facut k amn2 si am terminat cu discutiile(oricum noi fiecare respectam religia celuilalt)... oricum acum situatia e altfel... oricum e greu de multeori pt 2 persoane care au crescut si au o cultura cu totul diferita de celalat, mai ales in cazul cu culturi diferite de la cer la pamant, asa la europeni cu europeni sa zic e mai usor, cu acelasi religie... trb mult compromis din ambele parti... dar acum gandesc cu totul altfel... si nu mai cred  in religii ca sa mai fac la biserica/moschee...  diablo

Eu am fost pus in situatia asta si stiu cum eu si de asta mor pe oamenii care nu s-au confruntat cu anumite situatii in viata lor si dau din clanta asa sa se afle in treaba...  bang

Va recomand tuturor sa cititi cartea asta... cred ca va ajuta mult sa va mariti orizonturile... Modul de gandire poate fi schimbata si pt cei care sunt interesati de unde venim si unde ne ducem.... Nu am citit tot inca, sunt pe el, dar imi place mult...  coffestudiu

Se gaseste in format electronic pe net...

Inuaki
Dezvăluiri tulburătoare despre trecutul, prezentul şi viitorul Păm?ntului
Coperta: Compoziţie de GABRIEL STRATULAT
Descrierea CIP a Bibliotecii Naţionale a Rom?niei

HAVAH, ARYANA
Inuaki
Dezvaluiri tulburătoare despre trecutul, prezentul şi viitorul păm?ntului
Aryana Havah - Bucuresti: Orfeu 2000, 2008
ISBN 978-973-1986-06-7
821.135.1-31
? Editura Orfeu 2000, Bucuresti ISBN 978-973-1986-06-7
ORFEU 2000 BUCUREŞTI

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-07 11:29:30)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 



#705 2010-03-07 11:44:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

d_e_e_a a scris:

Fetelor, am o intrebare. (Sper sa nu radeti) Daca o fata nu mai este virgina(nefiind casatorita) se mai poate impartasi?

cred ca tb intai sa se spovedeasca. eu asa stiu, ca inainte de impartasanie tb sa fii spovedit.

Offline

 

#706 2010-03-07 11:54:21

d_e_e_a
Hero member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 2671

Re: voi credeti in dumnezeu?

da, stiu asta, dar eu vroiam sa aflu daca preotul mai impartaseste o fata care nu mai e virgina. Auzisem ca nu...


Alege un ideal cat mai inalt si nu te opri dupa ce l-ai realizat!

Offline

 

#707 2010-03-07 11:57:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

d_e_e_a a scris:

Fetelor, am o intrebare. (Sper sa nu radeti) Daca o fata nu mai este virgina(nefiind casatorita) se mai poate impartasi?

teoretic nu, se da aghiazma mare... desi am auzit ca multi preoti te lasa sa te imparetasesti... personal nu mi s-a intamplat. evident, tre sa te spovedesti inainte.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#708 2010-03-07 12:42:28

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

d_e_e_a a scris:

da, stiu asta, dar eu vroiam sa aflu daca preotul mai impartaseste o fata care nu mai e virgina. Auzisem ca nu...

Nu. Religia condamna astfel de persoane la moartea pe rug  diablo
Ma scuzi lol am glumit.

Intrebare: De ce pentru multi oameni credinta in dumnezeu se masoara in numarul vizitelor la biserica si al impartasaniilor, etc.? Un om ca sa fie bun, si sa nu faca rele (pentru ca asa ii dicteaza constiinta/educatia etc.), trebuie sa treaca prin astfel de ritualuri inventate de om?
Cu ce ma ajuta pe mine, ca om, fiinta spirituala dar nebisericoasa daca m-as supune unor astfel de lucruri?
Cu ce imi va imbunatati mie gandirea si dragostea pentru tot ce ma inconjoara?
Sunt doar intrebari, si chiar sunt curioasa daca astfel de practici ma ajuta in evolutia mea psihica si spirituala, si ma vor ajuta sa inteleg mai bine anumite lucruri.

@andrei, daca as fi fost pusa in situatia ta, cred ca ori as fi procedat ca tine, adica ambele familii sa-si vada odorul casatorit si dupa propria-i religie, ori n-as mai fi facut deloc in nici o biserica. Nu a fost ciudat sa faceti doua cununii religioase?

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2010-03-07 12:52:32)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2010-03-07 13:30:25

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Cele cateva detalii pe care le-am aflat: slujbele de genul asta se fac mai mult pe la tara si merg pe principiul "o persoana a gresit si o alta cere pedepsirea ei". Da, facuta de preoti. Eu asta stiu si asta mi s-a spus, nu tin sa se dezvolte o discutie de 15 pagini de la asta smile

Offline

 

#710 2010-03-07 14:36:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

d_e_e_a a scris:

Fetelor, am o intrebare. (Sper sa nu radeti) Daca o fata nu mai este virgina(nefiind casatorita) se mai poate impartasi?

nu te impartasesti dar daca nu mai faci timp sex timp de 1 an ti se va da impatasanie.In rest ti se da agiazma mare

andrei999 a scris:

Melany1 a scris:

andrei999 a scris:


Eu nu o las...  retas   Cu aberatiile care a  spus nu pot sa fac asa ceva... vreau sa mi da raspuns la intrebare, daca nu sa isi ia catrafusele si sa plece  shopping   happydance

offtopic  uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2
plus ca nu ai tu dreptul acesta de decizie sa plec sau sa stau asa ca  retas
anca 90 faza cu blestemul preotesc exista si in rugaciunea citita la Maslu (care se face vinerea in post) daca te vei duce vreodata intamplator vei auzi deci nu am vorbit sa ma aflu in treaba ,ca altii...din pacate exista.Normal ca un preot care stie ce e iertarea nu o va face niciodata ,dar exista.Chiar in acea rugaciune e ceva de genu : de a cazut sub blestem preotesc sau sub blestemul mamei sale etc..nnu o stiu pe de rost

Fata, tu esti cea care ne ai luat cu " sa nu ma mai citati " si am zis daca nu ti convine sa pleci  dance  Nici nu mi permit sa zic cuiva sa plece... era un mod de exprimare... dar TU ca de fiecare data, o interpretezi cum iti convine nu cum ar trb inteles subiectul...

Ai zis: uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2 Pai unde e raspunsul meu??  :spranceana

daca nu ai vazut eu te ignor complet ..asa ca nu ma intereseaza sa-ti dau tie un raspuns ramai tu cu problemele tale si viata ta ca sincer nu prea ma intereseaza experienta ta de viata si ca esti tu trecut prin multe.asa ca ignora-ma te rog..si cu asta am incheiat in privinta ta

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-07 14:39:49)

Offline

 

#711 2010-03-07 14:41:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

ce inseamna "aghiazma mare"? pedeapsa sau ce? deci chiar daca te spovedesti, tot nu te poti impartasi dupa?

Offline

 

#712 2010-03-07 14:44:22

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu m-am spovedit, mi-a spus doar ca nu e bine rodnar si mi-a dat sa spun cateva rugaciuni iar apoi m-am impartasit. Cred ca depinde de preot.

Offline

 

#713 2010-03-07 15:28:22

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

da depinde de preot Summer...si mie mi-a dat si am refuzat sa iau ptr ca stiam care e treaba...ptr ca te intreaba daca te caiesti ptr ce ai facut..si nu pot sa mint sa zic : da ma caiesc si apoi la 2-3 zile sa fac iar sex.
Anca nu e o pedeapsa ,adica pe mine nu ma incalzeste mai mult ca iau impartasanie si nu o merit...impartasania se da la copii,la pers virgine,cupluri casatorite care nu au alte legaturi extraconjugale sau pe patul de moarte daca se caieste ptr pacatele sale
da in mod normal la canon scrie ca nu-ti da 7 ani impartasanie dar majoritatea iti dau dupa 1 an (daca nu ai mai facut sex si nici nu mai faci)

Offline

 

#714 2010-03-07 18:51:47

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Sunt curioasa atunci cum iti da impartasania inainte de casatorie (sau in cursul slujbei, nu stiu cand se da) daca tu nu ai facut pauaz de 1 an inainte.

Offline

 

#715 2010-03-07 19:59:30

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

dai spaga la portar rotfl2


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#716 2010-03-07 20:30:00

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

PillBlast a scris:

Sunt curioasa atunci cum iti da impartasania inainte de casatorie (sau in cursul slujbei, nu stiu cand se da) daca tu nu ai facut pauaz de 1 an inainte.

Nu prea am inteles intrebarea ta Pill.Se da in timpul slujbei...
da o sa iti raspund cam care e treaba : daca tii neaparat sa te impartasesti te duci si iei impartasanie de la o alta biserica,de la alt preot care nu te cunoaste ca nu te intreaba nimeni pe loc daca ai dezlegare sau nu...da o faci pe barba ta.Pana la urma pe mine ca persoana nu ma incalzeste cu nimic sa iau impartasanie de ochii lumii,ptr ca pacatul e mare

Offline

 

#717 2010-03-07 20:56:59

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Nu, intrebam tocmai ca stiu ca in timpul casatoriei te impartatesti. Si daca nu etsi virgina si cu un an ainainte nu ai afcut paza de la ocupatiile... carnale... atunci cum te impartasesti? Adica atunci ai voie, sau nu? Si atunci se considera pacat?

Nu stiu daca se intelege ce intreb eu aici, dar chiar sunt curioasa cum merg lucrurile.

Offline

 

#718 2010-03-07 21:19:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

aaaa..i get it smile te impartaseste ptr ca inainte de asta exista o spovedanie comuna a cuplului si apoi separata a celor 2(ca poate ea nu i-a zis lui ca s-a culcat cu 20 de b sau invers)
unii preoti stiu ca cer 3-4 zile de post...dar depinde de preot
atunci ti se iarta pacatele si apoi ti se da impartasanie ca esti oficial in "legalitate" sa zicem asa

Offline

 

#719 2010-03-07 21:25:02

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Ok, acum am inteles. Merci smile Eram curioasa ce se intampla in cazul asta.

Oricum, mai am o intrebare. Te casatoreste vre-un rpeot daca logodnicul nu e ortodox, si nici nu vrea sa isi schimbe religia?

Offline

 

#720 2010-03-07 21:30:07

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu phill,nu te casatoreste nimeni,ptr ca nu merge...s-a mai spus asta pe aici..
iar despre impartasanie inainte de casatorie...hmm..eu nu am facut asa ceva si sincer nici nu m-a intrebat cineva...habar nu aveam ca exista asa ceva...
de fapt eu nu m-am impartasit decat cand eram copil...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#721 2010-03-07 21:31:39

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Un preot care respecta canonul nu te casatoreste..dar asa cum ziceati si voi,si eu sunt acord....nu toti fac ce trebuie.Da padure fara uscaciuni nu se poate..
dar majoritatea preotilor nu te casatoresc ptr ca din punct de vedere canoni acea casatorie nu e valida,iar el risca excluderea din preotie daca se afla la superiorii lui

Offline

 

#722 2010-03-07 21:31:40

persifona
Vizitator

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pill, teoretic nu, practic.. eu am fost la o nunta unde ea era ortodoxa si el catolic (un suedez) la o biserica de pe Dorobanti (daca esti din Buc), deci mai sunt si preoti care accepta..

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.