homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-37


#685 2010-03-06 13:48:16

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei999 a scris:

PillBlast a scris:

Eu am lasat-o de mult, dar nu ma pot abtine cand vad ca unul din moderatori pur si simplu  ignora persoana care defapt a inceput cu jignitul.

Eu nu o las...  retas   Cu aberatiile care a  spus nu pot sa fac asa ceva... vreau sa mi da raspuns la intrebare, daca nu sa isi ia catrafusele si sa plece  shopping   happydance

offtopic  uite ca -am chef sa-ti raspund rotfl2
plus ca nu ai tu dreptul acesta de decizie sa plec sau sa stau asa ca  retas
anca 90 faza cu blestemul preotesc exista si in rugaciunea citita la Maslu (care se face vinerea in post) daca te vei duce vreodata intamplator vei auzi deci nu am vorbit sa ma aflu in treaba ,ca altii...din pacate exista.Normal ca un preot care stie ce e iertarea nu o va face niciodata ,dar exista.Chiar in acea rugaciune e ceva de genu : de a cazut sub blestem preotesc sau sub blestemul mamei sale etc..nnu o stiu pe de rost

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-06 13:56:30)

Offline

 



#686 2010-03-06 15:06:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu nu pot sa cred ca ce zice lady sau summer sunt chestii reale... adica SLUJBE in cadrul carora se blesteama? yikes yikes haideti bre... astea or fi "babisme", dar nu cred ca existra asa ceva in cadrul oficial al bisericii... or fi tot felul de chestii facute de babe...

iar blestemul preotesc (si la molifta dinainte de spovedanie se mentioneaza de asta) cred ca se refera la blestemul preotului CA OM, nu la o slujba in acest sens yikes si e mai tare ca altele pt ca PREOTUL  e mai puternic energetic ca altii, atata tot... dar vb ancai, nu e normal sa-si folosesca "puterile" asa. la fel si blestemul parintesc, e f puternic pt ca exista rezonanta energetica intre copil si parinte...


andrei... eu de multe ori m-am gandit cum as proceda in situatia descrisa de tine... dar nu cred ca e ceva care sa se poata "teoretiza"... reactia ta atunci depinde de fgff multe variabile si nu toate sunt.. rationale. si depinde, in primul rand, si de CEL FEL DE OM  e sotul de alta religie... poate lui nu-i pasa de religia lui, poate e habotnic; poate cedeaza, poate impune... sunt f multe chestii care nu permit un scenariu tip in cazul asta....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#687 2010-03-06 15:35:18

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Katami nu exista slujbe in care se sa blesteme,poate au inteles gresit.Sunt babisme ca multe altele care se spun ca ar trebui sa le faci la nunta,pomana,inmormantare etc...In biserica nu vei auzi ca se face asa ceva
oricum ai explicat bine ce inseamna blestemul preotesc..oricum la o simpla cautare pe google era ff usor de aflat.

Offline

 

#688 2010-03-06 15:39:25

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pe mine m-au deranjat cateva lucururi, si cel mai mare a fost acela ca tot eu am riscat sa fiu blestemata de acel preot care ne-a ridicat tariful cand deja eram toti acolo si mai erau cateva minute si incepea slujba, si ca mai rau, mi-a si trantit copilul pe jos. Cu toate acestea, colega noastra de forum a luat apararea preotului si m-a facut sa ma simt oarecum amenintata de "puterea" preotului de a blestema. Cumva trebuie sa-mi fie frica de el si sa accept sa ma calce in picioare pentru ca asa vrea muschiu lui din cauza ca poarta sutana?
Mai intai Melany m-a facut falsa ca desi n-am vrut mi-am botezat copilul am facut-o. Poate creierasul ei nu intelege ca atunci cand faci un copil, acesta are doi parinti, nu doar unu... sau e inca la stadiul de crezanie ca femeile raman gravide singure. Stim ca femeia detine gena partenogenezei, dar este foarte ascunsa in codul nostru genetic si nu se manifesta. Ca mai apoi, sa ma ameninte cu "blestemul preotului", si ca vai doamne ce frica ar fi trebuit sa-mi fie mie.
In general bunul simt iti dicteaza sa nu intervi intr-un subiect daca nu poti judeca dupa logica, si nu te lasi influentata de alti factori. Cum ar fi membrii familiei.
Si-mi cer scuze ca iar am intervenit, dar vad ca nesimtirea cateodata nu are limite.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#689 2010-03-06 16:50:31

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

offtopic: multumesc alexa!
FALSIT?TE s. f. 1. lipsă de adevăr; netemeinicie. 2. atitudine, comportare fățarnică;  prefăcătorie
ca tot ati pus definitia...tu ai zis ca ai facut-o ptr familie ....nu a fost in scop jignitor ce am zis ci ca atunci cand faci ceva in care nu crezi dai dovada te prefaci nu(chiar daca o faci in scop bun sau nobil)???dar deh ce repede ai sarit...tu zisesei ca regreti ,nu am zis eu....nu cred ca am zis ca e o nesimtire sau mai stiu eu ce....
2.nimeni nu te-a amenintat...ti-am zis doar,zici ca ti-a dat cineva in cap sau te-a facut cine stie cum.Mai ales ca am zis ca preotul te poate blestema...nu am zis ca TE-A blestemat.

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-06 16:58:11)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2010-03-06 17:02:26

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

alexa ai un comportament.... wow

Offline

 

#691 2010-03-06 17:16:36

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

pai sophie poti purta rochie de mireasa si fara sa faci cununia religioasa
de ce sa faci ucruri in care nu crezi....mi se pare lipsa de personalitate(si sper ca nu se va simti jignit nimeni)
da nu inteleg de ce sa fim falsi?Criticati da cand aveti nevoie alergati la biserica..desi nu sunteti de acord cu taxele,preotii etc...doar asa ca vrea X sau y
cat de ignoranti au devenit oamenii?Tot oamenii ca mine si ca voi au facut acest criteriu...si eu si tu mergem ca trebuie sau de bunavoie la biserica si apelam la anumite servicii

alexa in locul tau eu alegeam o biserica mai buna,care sa aiba si caldura....adica inaite de a face un botez/nunta te duci sa vezi cum e biserica

Asta ca tot sariti pe alexa. Asta a fost primul post a lui melany pe tema care se discuta aici. vi se pare dragut ce a spus? A jignit o groaza de persoane si tot pe alexa sariti ca s-a aparat. Ca sa nu mai zic de urmatoarele posturi care "put" de o atitudine de superioritate.

Offline

 

#692 2010-03-06 17:20:11

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu am sarit pe alexa....nu stiu unde ai vazut tu asta...doar ca mi se pare ca se razbuna pe melany pentru neajunsurile ei in legatura cu biserica...

aaaa ........si sunt de acord ca e lipsa de personalitate sa te duci sa te caastoresti la biserica chiar si cand nu crezi in asta tongue

si in leg cu "ignoranti"ea nu a facut pe cineva in mod special , ci doar pe aceia care se roaga doar cand au probleme...acum ea nu s-a referit la nimeni dar daca cineva se simte ce vina are ea?

Offline

 

#693 2010-03-06 17:29:17

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Chestia ca nu a facut pe nimeni dar  cine se simte problema lui e barba, sa fim seriosi. si poti sa iti dai cu parerea si fara sa spui ca cei care nu gandesc ca tine sunt lipsiti de personalitate. dar evident e mai usor sa jignesti.

ai spus "alexa ai un comportament", am crezut ca nu esti de acord cu ce spune ea pe aici.

Offline

 

#694 2010-03-06 17:31:57

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu nu vreau sa ma bag  asa ca mai bine tac din gura dar am spus asta pt ca mi se pare ca e foarte impulsiva.

si asa este...... nu toata lumea trebuie sa gandeasca la fel , ci doar sa ne respectam parerile

Ultima oara a fost editat de MissO girl (2010-03-06 17:33:04)

Offline

 

#695 2010-03-06 17:37:27

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

pill daca tu crezi ca am vorbit cu o atitudine de superioritate, e strict problema ta ...
2.am si zis sper sa nu se simta cineva jignit ptr ca nu m-am referit la X sau la Y.Am vorbit mereu la persoana a2a si asta cred ca nu da dovada de superioritate....
3 cred ca am mai spus o data (nu acum) ca nu incerc sa schimb pe nimeni ca daca tie nu-ti place salamu nu ti-l pot eu baga pe gat cu forta
eu nu am sarit pe alexa decat strict pe cea ce mi-a adresat....nu am zis : alexa esti o falsa...nu m-am referit strict la ea(asta ar fi insemnat ca am ceva personal cu ea).Am zis si de andrei atunci cand s-a referit la mine ca persoana
In rest am vorbit la modul general
Si cuvantul -falsitate- am explicat cum l-am folosit asa ca nu va mai simtiti asa iritate
Pill tu ori nu vrei sa intelegi ori vrei sa continui chestia asta total offtopic...nu am zis ca daca nu gandesti ca mine esti lipsit de personalitate ci ca atunci cand faci ceva doar ca fac si altii sau cand faci ceva in care nu crezi indiferent de domeniu..e lipsa de personalitate

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-06 17:40:37)

Offline

 

#696 2010-03-06 19:08:31

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Kata, eu stiam ca astea cu blestemele se fac in biserica, nu pe la colturi de babe smile EU asa stiam si asa mi s-a mai spus si de alte persoane care cunosc. Si da, sunt si slujbe pentru a scapa de vraji si blesteme si alte cele, dar aia e deja alta mancare de peste.
In rest, nu ma bag in discutie si in cearta, ca nu stiu despre ce e vorba si nu imi dau cu parerea smile

Offline

 

#697 2010-03-06 19:17:41

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Asa si eu Lady. Treaba se face in Biserica,evident cu un preot da acuma naiba stie cum decurge treaba ca nu m-a interesat niciodta subiectu forgetit Cine a fost, stiu ca s-a dus pentru ca i se furase ceva si oarecum din razbunare, ca nah sa-i mearga si lui ala rau nustiu ceva de genu

Offline

 

#698 2010-03-06 20:10:56

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

am si eu o intrebare pentru cine zice de blesteme , in care oarecum cred dar nu asta conteaza acum .. deci intrebare : cand un preot, sau o baba , sau orice om , se duce sa zicem la biserica , sau in alt loc unde se fac blesteme , si blesteama pe cineva , el practic roaga divinitatea sa o faca , EL ROAGA DIVINITATEA SA FACA RAU CUIVA , si ca blestemul sa aiba efect acea divinitate trebuie sa ii asculte ruga , deci ce divinitate face asa ceva ? Dumnezeul meu face asta ? eu cred ca nu ... voi intelegeti ce nu inteleg eu in povestea asta ?
cred cu tarie ca se pot face blesteme , dar nu cred ca prin Dumnezeu ... Dumnezeu nu ar face asta ptr ca l-a rugat X sau Y , ci doar daca asa considera El din ratiuni care sunt mai presus de noi ... parerea mea tongue

Ultima oara a fost editat de whitneyfree (2010-03-06 20:12:08)


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#699 2010-03-06 20:51:45

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Whitney, de acord cu tine, nici eu nu-s de acord, si eu m-am crucit cand am auzit. Dar uite, in seara asta ma intalnesc cu una dintre prietenele care mi-a zis de chestia asta si o sa ii cer mai multe detalii, ca pe mine nu prea m-a pasionat subiectul asta, mai degraba cel in care SCAPI de blesteme. smile

Offline

 

#700 2010-03-06 21:17:33

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

MissO girl a scris:

alexa ai un comportament.... wow

Da stiu lol sunt o nativa in zodia Taurului pur sange sa zic asa. Suntem atatia care facem compromisuri in viata de dragul persoanelor iubite. Suntem atatia care pentru cateva ore preferam sa uitam ce fel de oameni suntem, tocmai pentru a ne vedea familia fericita. Daca asta inseamna ca sunt o falsa si o prefacuta, atunci asa sunt! Si normal ca regret, a fost primul si ultimul eveniment bisericesc la care am luat parte.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#701 2010-03-06 22:46:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

lady si summer, mie tot nu-mi vine sa cred ca vreun preot se ocupa cu dintr-astea... e cum a zis si mel... serios. lady, poate se duc babele si blesteama in biserica, gandindu-se ca le e blestemul mai "ascultat" rotfl (apropo de "mare e gradina Ta, Doamne" lol ).

oricum, e evident ca whitney are dreptate... si chiar daca s-ar face asa ceva, respectivul personaj nu ar apuca decat sa faca un pacat mai mare... si atat.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#702 2010-03-07 01:54:52

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Whitney daca cineva blesteama clar face un pacat ff mare..indiferent ca e baba,preot sau episcop..ce ar fi el
dar e o vorba : daca ar asculta Dumnezeu toate tampeniile debitate de noi la nervi ...ar fi prapad
Uneori blestemele se implinesc de cel rau...exact ptr a ne slabi pe noi in credinta,ptr ca noi imediat avem tendinta de a zice: De ce mie Doamne???ce am facut eu asa rau???
Tu poate chiar nu ai facut nimic dar ai incercari...si daca cedezi acelei incercari si intorci spatele credintei tale,de castigat are doar cel rau
Summer si lady nu se fac in biserica blestemele nu exista o slujba ptr asa ceva de fapt niciodata nu a existat.Adica preotul la spovedit te intreaba daca ai injurat,ai invrajbit pe cineva ...da te ajuta sa faci blesteme,se bat cap in cap rotfl
se spune ca se fac in biserica dar un blestem se poate face si in afara Bisericii...si de cele mai multe ori oamenii care doresc raul altora apeleaza la vraji si alte prostii

Offline

 

#703 2010-03-07 11:01:33

d_e_e_a
Hero member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 2671

Re: voi credeti in dumnezeu?

Fetelor, am o intrebare. (Sper sa nu radeti) Daca o fata nu mai este virgina(nefiind casatorita) se mai poate impartasi?


Alege un ideal cat mai inalt si nu te opri dupa ce l-ai realizat!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.