homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-36


#666 2010-03-05 17:01:34

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

si inca ceva : Nu e normal ca omul de rand sa aiba atata repulsie fata de religie doar din cauza ca a dat peste niste preoti necredinciosi care i-au creat repulsie !!  cum isi justifica munca cel care face asta ? si daca are cineva chef sa se uite prin posturile de pe acest topic ( macar ) va vedea ca vorbesc despre majoritatea oamenilor ; sunt putini cei fericiti in credinta


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 



#667 2010-03-05 17:03:46

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu am intalnit si este un om extraordinar...un om cu credinta,un om bland,care atunci cand i-a murit copilul,a adoptat un altul,chiar daca erau sanatosi si au mai facut unul apoi...
care tine posturile,ajuta oamenii sarmani,nu se targuieste ptr preturi,vorbeste calm si bland...si este f respectat.
daca toti ar fi ca el,lumea probabil ar veni cu drag la biserica,ptr ca la el se calca in picioare...

Ultima oara a fost editat de wild_wind (2010-03-05 17:04:41)


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#668 2010-03-05 17:04:23

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

dar sunt si preoti care isi fac meseria cum trebuie...daca nu i-ati intalnit voi nu inseamna ca nu exista...poate ar trebui sa mergeti la alte biserici...

Offline

 

#669 2010-03-05 17:32:09

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

whitneyfree a scris:

Melany1 a scris:

whitney doar patriarhu are 60 de mil ,unu cu vechime de 10 ani are vreo 8 milioane salariu ,iar cu vechime de 25-26 ajunge la aproape 10 milioane
Eu nu stiu in ce orase stati voi de ati auzit ca se targuie..pe la noi sunt chestiile clare: depinde de biserica la care te duci stii si tariful.Nu se targuie nimeni cu tine sau cu nasul.Vrei si cor mai platesti ceva ptr ca nu vine nimeni sa-ti cante pe gratis
Si din cate cupluri  stiu pe nimeni nu am auzit nemultumit si nu neaparat ca sunt credinciosi....n-au nici o treaba ,dar au vrut ceva super ok cu 10 preoti+cor normal ca au platit destul de bine

preotii de care vb eu si pe care ii stiu cel mai bine sunt de la protoieria ploiesti , este doar un exemplu ca mai am,  si nu mai spun nimic in plus despre asta; si stii cum erau : "Cat costa produsul X? -Pai stiti , e cam scump, dar il luati pe banii protoieriei - Bine atunci , cei mai scump si mai frumos vreau !! " sau dupa ce ma injura de mama focului (  va ) si ii aduceam eu aminte ca totusi e fata bisericeasca zbiera la mine: "Ce fata bisericeasca visezi dom'le , nu sunt in timpul programului !!"  va
si apropo , eu m-am casatorit si nu am dat nimic la preot si nici  nu am platit vre-un cor desi au fost vreo 10 oameni in cor , si mi-au cantat la nunta ; si nu mi s-a cerut nimic ;
de ce sa mi se para normal sa platesc ? ce, ma duc la dentist ? ma duc la biserica .. spiritualitate ... credinta.. dumnezeu .. sau sunteti prea straini de notiunile astea ; a fi preot nu este o meserie oarecare sa iti permiti sa zici ce vrei si sa profiti cat vrei , ar trebui sa fim toti constienti de asta !!
si va promit ca este ultimul post despre "adevarata fatza a preotilor " , nu generalizez , dar daca exista exceptii atunci eu nu le-am intalnit pana acum ; daca cineva le-a intalnit poate ar trebui sa iasa in fata si sa le numeasca

sunt sigura ca exista si exceptii , de-asta am si spus ce am spus mai sus , nu de flori de mar ... asta ptr ca deja discutia o luase razna rau de tot si chiar ar face bine sa fie si exemple pozitive date pe aici , de catre cei care i-au intalnit smile


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#670 2010-03-05 19:01:46

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Andrei avand in vedere ca nu ma cunosti ,nu stii prin ce am trecut sau nu.Si nu cred ca ma puteam
_alexa_ uite eu nu as face ca tine indiferent de biserica..nu m-as duce sa ma jignesc acolo din respect ptr cei care cred.Ptr ca stii de la bun inceput la ce sa te astepti...stii cat e o cununie,un botez etc...si cred ca daca tot se vorbea ca faci o bucurie alor tai facand botezu la biserica...cred ca daca faci botezu si dupa aia te jignesti mai rau faci.Nu vreau sa te supar dar stii ca preotii pot blestema si se spune ca blestemul de preot e foarte rau.Si nu stii niciodata peste cine dai,ca prin el se face Taina Botezului...desi poate tu nu crezi in asta

Cum spui tu.

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2010-03-05 21:28:35)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2010-03-05 19:32:42

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Uitasem ca a zis Melany1 de blesteme... lol Chiar imi vine sa rad cand aud asta, k e preot , e mai schmeichera blestemul lui? Doamneeeeeeeee  cum poti sa spui asa ceva?? big_smile


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#672 2010-03-05 20:18:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: voi credeti in dumnezeu?

_alexa_ las-o mai usor te rog

Offline

 

#673 2010-03-05 20:58:08

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei ma abtin sa comentez la chestiile pe care le spui...vorbesti sa te aflii in treaba
alexa cred ca eu ti-am vorbit frumos...
cu asta am incheiat si va rog nu ma mai citati

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-05 21:07:44)

Offline

 

#674 2010-03-05 21:08:20

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany, am sters ... nu credeam ca e secret, din moment ce stie jumatate din forum ...

Offline

 

#675 2010-03-05 21:24:05

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

jumatate-poate, dar nu tot forumul da in fine..eu am precizat asta acum ff multa vreme asta cred ca nu aveam idu asta..asta fusese una(au fost mai multe) din cauzele ptr care mi-am si schimbat idu

Offline

 

#676 2010-03-06 09:30:42

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

andrei ma abtin sa comentez la chestiile pe care le spui...vorbesti sa te aflii in treaba
alexa cred ca eu ti-am vorbit frumos...
cu asta am incheiat si va rog nu ma mai citati

offtopic Ce sa spui si tu...  cool  Dar si tacerea e  un raspuns!!  acklad
Spui tu ce vrei si apoi sa nu te mai citam... nu merge asa, daca vb pe un forum liber nici nu trb sa inderaznesti sa zici asta sa nu te mai citeze nimeni... poti sa numai spui nimic si sa pleci... cand nu ti mai convine te abtii sa comentezi??  wow
Oricum motivul tau deja e clar, dar sa stii ca nu a zis nimeni ca toti preotii sunt la fel de te ataci tu... chiar mai multi, inclusiv eu am zis ca nu e valabil pt toti... dar, daca te ataci... probabil stii tu ceva... Si oricum cu atitudinea ta nu demonstrezi nimic!!

Si la intrebarea mea legat de sotul tau daca o sa fie de alta religie ce faci???  NU mi ai raspuns, as fi bucurus daca imi raspunzi!! Chiar te rog frumos ca sunt tare curios!!! Asta am inteles ca nu te dai dupa religia lui... asta e clar dar cum te casatoresti? Il dai pe el in religia ta?? Sau cum??


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#677 2010-03-06 11:43:26

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

camysh, ma scuzi, dar melany ne-a facut pe toate false. alexa nu a afacut decat sa se apere.

Offline

 

#678 2010-03-06 11:56:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Nu vreau sa te supar dar stii ca preotii pot blestema si se spune ca blestemul de preot e foarte rau.

signof10
aceia care blesteama mai pot fi numiti preoti? eu zic ca sunt mai degraba oamenii diavolului. in plus, cred ca d-zeu e atat de intelept cat sa nu dea ascultare unor blesteme. blestemul este o forma de razbunare, e ca si cum un om (fie el si preot) ar avea dreptul sa isi faca dreptate... ori eu cred ca lucrurile nu stau chiar asa in fata lui d-zeu.
daca tot ne dam credinciosi, ar tb in primul rand sa eliminam rautatea din noi, sa invatam sa iertam. in privinta asta, extra avea mare dreptate.

Offline

 

#679 2010-03-06 11:59:04

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

daca ea a terminat de ce nu o lasati asa? poate nu isi mai doreste sa continue un subiect care duce la certuri si discutii...oricum fiecare va ramane cu opinia sa si nu se vor schimba acestea indiferent cat se agita spiritele si va intepati reciproc

Offline

 

#680 2010-03-06 12:26:00

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu am lasat-o de mult, dar nu ma pot abtine cand vad ca unul din moderatori pur si simplu  ignora persoana care defapt a inceput cu jignitul.

Offline

 

#681 2010-03-06 13:08:47

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

PillBlast a scris:

Eu am lasat-o de mult, dar nu ma pot abtine cand vad ca unul din moderatori pur si simplu  ignora persoana care defapt a inceput cu jignitul.

Eu nu o las...  retas   Cu aberatiile care a  spus nu pot sa fac asa ceva... vreau sa mi da raspuns la intrebare, daca nu sa isi ia catrafusele si sa plece  shopping   happydance

Oricum nimeni nu isi schimba parerile, dar nici sa te ia cineva sa te faca fals sau sa te jigneasca ca esti cum esti... Vb in general nu de Malany1... si pana la urma ea are toate motivele sa apere preotii, dar pacat ca s-a scapat cu perla aia mare cu blestemul preotilor  popa  chicot

Falsitatea putem zice la preotul care se da drept omul lui D-zeu, dar nu face ce zice D-zeu ci face cum ii e lui mai bine si pt interesul lui cu toate ca e diferit de ce predica el chiar opusul (NU generalizez, dau exemplu de preotul ala RAU)  partydance

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-06 13:14:21)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#682 2010-03-06 13:18:23

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

Hop si eu cu o intrebare  oarecum retorica pt mine - dar sunt foarte curioasa care e explicatia bisericii / religiei / preotilor pentru un anume fapt:

Cum se face ca oamenii au mai multe culori? (Si, nu, nu o spun in sens rasist). Din doi oameni cu aceeasi culoare, cum se poate ca unii sa aiba piele mai neagra, mai galbena, mai alba, mai rosiatica, etc?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#683 2010-03-06 13:28:52

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

Melany1 a scris:

Nu vreau sa te supar dar stii ca preotii pot blestema si se spune ca blestemul de preot e foarte rau.

signof10
aceia care blesteama mai pot fi numiti preoti? eu zic ca sunt mai degraba oamenii diavolului. in plus, cred ca d-zeu e atat de intelept cat sa nu dea ascultare unor blesteme. blestemul este o forma de razbunare, e ca si cum un om (fie el si preot) ar avea dreptul sa isi faca dreptate... ori eu cred ca lucrurile nu stau chiar asa in fata lui d-zeu.
daca tot ne dam credinciosi, ar tb in primul rand sa eliminam rautatea din noi, sa invatam sa iertam. in privinta asta, extra avea mare dreptate.

Ma bag si eu un pic in seama ca sa spun ca din ce stiu eu, se fac slujbe in biserica unde se fac astfel de ritualuri smile Nu stiu cum le explica si cum se numesc, dar exista.
O si auzisem pe o tanti la un moment dat, suparata nevoie mare pe ai ei cum spunea ca "de-abia astept sa ma duc la biserica sa-i blestem"  alcool  Asa ca...

Offline

 

#684 2010-03-06 13:44:59

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pai e chestia aia : Pslatirea sau cum ii spune, mergi la Biserica si "o citesti pe cineva" nustiu Auzeam replici de genu " merg la Biserica si citesc psaltirea pe tine " lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.