homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-35


#647 2010-03-04 15:27:53

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

mai idea e alta iti cauti un preot in care sa crezi..si da e o mare legatura intre preoti si medici...si am 1000 de exemple ..asa cum peste tot scrie ca desi esti asigurat nu trebuie sa platesti anumite operatii si totusi se platesc
2.si unde in biblie scrie ca preotul trebuie sa fie asa smerit incat sa manance paine cu apa??Si aratati-mi un angajat care face pe gratis ceva??Cumva la urgenta cand ajungeti nu trebuie sa le bagati bani asistentelor??Si o zic ptr ca eu am fost in spital si nu ma naga nimeni in seama fara bani.Da acum nu incep sa arunc cu pietre in ele ,bine ca si-au facut treaba ok dupa ce le-am platit sercviciile.
La un preot trebuie sa cauti altceva sa te simti confortabil cand vorbesti cu el,sa te inteleaga ..
Biserica isi face propriile legi ptr ca ei nu sunt platiti de stat ca restu..ei au un anumit fond.

Sophie ei pot fi manipulatori daca tu te lasi manipulata..la fel si psihologul e manipulator si ce e vreo problema???Te lasi manipulat cand iti convine

nu cred ca vrei sa incep si eu cu citate , dar daca nu ma crezi pe mine poti intreba un teolog , singura ta datorie financiara catre biserica este zeciuiala , atat!!
si scrie in Biblie ca un crestin adevarat ar trebui sa renunte la tot ce e lumesc , la tot ce a agonisit pe lumea asta , sa nu stranga aur si argint sau alte averi lumesti ; singura bogatie a unui crestin ar trebui sa ii fie credinta
si nu stiu din ce fond sunt platiti preotii dar stiu preoti ( personal ii stiu ) care au salarii de 60 de mil - 80 mil , acum daca sunt efectiv salarii sau doar asa le numesc ei nu stiu sigur , probabil nu au carte de munca asa ca n-o fi chiar salariu , dar e acel venit sigur platit de biserica , nu se referea la cat castiga pe langa
cred ca deja ma duc  offtopic  , nu vreau sa insist asupra salariilor preotilor , dar stiu ce vorbesc , la fostul loc de munca multi dintre clientii cu care lucram erau protoierii , asa ca am vb cu multi preoti si stiu ce case si ce masini si ce averi au sad
si cand am zis de "propriile legi" ma refeream la diverse lucruri pe care ei le impun desi nu sunt in biblie , nu ma refer la cum se organizeaza ei ..


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 



#648 2010-03-04 15:39:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

ce este zeciuiala?

whitneyfree a scris:

stiu preoti ( personal ii stiu ) care au salarii de 60 de mil - 80 mil

wow preoti de rand sau de grad mai inalt?

Offline

 

#649 2010-03-04 15:51:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: voi credeti in dumnezeu?

cred ca taxele percepute pentru nunti, inmormantari etc nu intra in salariu si nu se impoziteaza... poate spun eu prostii

Offline

 

#650 2010-03-04 16:02:48

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 , zeciuiala este a zecea parte din ceea ce castigi , pe vremea respectiva cred ca nu se referea doar la bani , dar in zilele noastre ( cand nu se mai face troc )cred ca a ramas valabila doar pentru salariu ; stiu persoane care se duc lunar si dau zeciuiala la biserica , si aici nu ma refer la banii pusi la cutia milei sau bani dati pentru diverse scopuri caritabile , sunt bani ptr biserica


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#651 2010-03-04 16:06:04

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

heimdall a scris:

cred ca taxele percepute pentru nunti, inmormantari etc nu intra in salariu si nu se impoziteaza... poate spun eu prostii

cred ca spui bine smile mai ales ca nu am vazut sa se dea chitanta ptr ei smile


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2010-03-04 16:06:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu stiam de asta. multumesc pt explicatie.

Offline

 

#653 2010-03-04 16:31:35

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

@katami cred in Dumnezeu, dar nu in preoti, nu in religiea organizata pentru ca a adus numai enorociri in lume. si pana la urma voi puteti sa spuneti ca daca faci ceva pentru o alta persoana e falsitate. nu imi pasa.  parerea mea e ca atata timp cat esti sincera cu tine si cei din jur nu etsi fals, pur si simplu faci un compromis. Ma amuza cand toate va dati mai catolice decat papa ca si cum niciuna nu a facut in viata ei un compromis. pfff.

Cat despre preoti, am cele mai proaste pareri despre ei. Am avut 'onoarea' sa cunosc multi ca prieteni de familie, si sa stiu cat ii duce inima, si inb ce cred cu adevarat : BANI BANI si iar BANI.

Mi se pare culmea nesimtirii sa ceri bani unei familii pentru inmormantare. Sunt oameni care nu au poate bani nici macar de locul de veci si vine preotul si cere bani ca sa ce? Ca sa faca casa la copil si sa schimbe masina  bang

Ultima oara a fost editat de PillBlast (2010-03-06 12:25:07)

Offline

 

#654 2010-03-04 16:32:08

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

nu stiam de asta. multumesc pt explicatie.

puss cu placere


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#655 2010-03-04 17:26:41

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Cumva la urgenta cand ajungeti nu trebuie sa le bagati bani asistentelor??Si o zic ptr ca eu am fost in spital si nu ma naga nimeni in seama fara bani.Da acum nu incep sa arunc cu pietre in ele ,bine ca si-au facut treaba ok dupa ce le-am platit sercviciile.

Tu crezi ca asa trb??? sa le bagi bani asistentelor? Crezi in asa ceva??? E cam acelasi chestie, stii cu nu trb sa bagi bani si e datoria lor sa faca... dar bagi ca sa ce???
Acum sunt sigur ca nu prea ai dat de chestii de genu in viata, si crezi ca stii tot, dar lasa timpul sa scurga, o sa ti se demonstreze ce spunem noi... nici eu nu fac compromisuri pt mama si socra...  si nu cred nici in biserica nici in preoti, dar nu vreau sa o lungesc discutia asta... spun scurt: ORICE PADURE ARE USCATURI... probabil ca or fi undeva si preoti sau oameni de religie care chiar fac ceea ce trb si nu numai pt interesul lor...

Melany1 a scris:

La un preot trebuie sa cauti altceva sa te simti confortabil cand vorbesti cu el,sa te inteleaga ..
Biserica isi face propriile legi ptr ca ei nu sunt platiti de stat ca restu..ei au un anumit fond.

Si daca nu ma simt confortabil cu nici un preot??? Ce fac??? Numai fac nunta si ma fac pe al dracu cu sotia/parinti/socrii k dati va in aia mea ca nu vreau sa fac nunta la biserica??? (Sotia mea a inteles multe chesti care pe parcursul anilor i-am spus desppre religie, si la botez a fost deacord cu mine dar pana la urma din cauza parintilor si pt linistea familiei am facut botezul)Sau ca un om intelept impac capra si varza??? NU in cazul asta cu botez si nunta trb sa fii incapatanat si sa demonstrezi tu ca nu crezi si nu faci... acolo cu asistentele e acelasi treaba... o sa vezi tu mai tarziu ca pe lumea care traim nu e totul roz cum crezi tu... am vazut multiiiiiiiiiiiii  care vb ca tine pana se lovesc ei de un munte care nici nu se clatine si se trezesc  sover

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-04 17:30:27)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#656 2010-03-04 20:50:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

ce este zeciuiala?

whitneyfree a scris:

stiu preoti ( personal ii stiu ) care au salarii de 60 de mil - 80 mil

wow preoti de rand sau de grad mai inalt?

offtopic asa ceva nu exista cu preoti cu salarii de genu asta..salariu de 60 de mil il are doar patriarhu..preotii au salariu de maxim 9 milioane si ceva ..hai zece.Daca tot vorbim de salarii
in fine oricum din pacate toti ajungeti la preot cum toti ajungeti la medic.Si am incheiat
andrei999 nu e normal da uite ca se intampla..si acum ce voiai sa nu le dau bani si sa-mi pansez singura rana..pana una alta zi doamne fereste sa ajungi in spital dupa aia mai vorbim daca dai sau nu dai...cearta-te cu medicii si asistentele si vedem dupa aia ce bine vei fi ingrijit

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-03-04 20:52:05)

Offline

 

#657 2010-03-04 21:43:55

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: voi credeti in dumnezeu?

@legat de falsitate: deja m-am enervat. Daca nu esti TU in stare sa faci un compromis, atunci fugi in padure. Viata de cuplu/familie inseamna si foarte multe compromisuri. Get it? Wtf?
@legat de bani la medici: PAI CUM PANA CORBULUI sa nu pretinda nesimtitele bani, daca vine una fraiera care direct intinde mana si-i baga banii in buzunar?!?! Din cauza uneia ca tine, pe viitorul pacient il vor lasa sa astepte pana se prinde prostovanu ca domnsoara asistenta vrea spaguta inainte!! NU mai dati bani in spitale. Sau daca vreti sa dati, dati-le DUPA ce v-au servit cum trebuie. Scurt istoric, scuze de offtopic: Eram la jumatatea sarcinii si m-a luat salvarea de acasa, facusem colica renala cu temperatura 40+. Am ajuns la spital, m-a consultat un medic. Tin sa precizez ca eram in hainele de casa. Impliciti papuci. NU m-a internat desi trebuia, si m-a trimis acasa. De ce? Pentru ca la gestul lui prin care mi-a dat de inteles ca vrea banuti, eu i0am raspuns sincer: nu am bani la mine, sunt in pijamale wtf!! Mi-a spus scurt: "atunci reveniti daca va simtiti mai rau". Intre timp imi plecase si ambulanta care era obligata sa astepte pana: ori ma interneaza ori ma duc inapoi acasa sau la alt spital. A trebuit sa conving un taximetrist sa ma duca acasa cu promisiunea ca-i platesc cand iau bani din portofel.
@povestea cu banii la biserica am spus-o. S-a lasat cu jigniri.

Concluzie: Dumnezeul reprezinta pentru mine bunatatea nativa care ma indruma in viata, si-mi interzice aproape instinctual sa fac rau. Consider ca pentru a fi un om BUN in adevaratul sens al cuvantului nu trebuie sa te inchini unor obiecte hand-made, si pacatele mele nu le iarta nimeni, imi raman pe constiinta, si traiesc cu ele devenite regrete.

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2010-03-04 21:45:30)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#658 2010-03-05 11:04:20

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

anca90 a scris:

ce este zeciuiala?

whitneyfree a scris:

stiu preoti ( personal ii stiu ) care au salarii de 60 de mil - 80 mil

wow preoti de rand sau de grad mai inalt?

offtopic asa ceva nu exista cu preoti cu salarii de genu asta..salariu de 60 de mil il are doar patriarhu..preotii au salariu de maxim 9 milioane si ceva ..hai zece.Daca tot vorbim de salarii
in fine oricum din pacate toti ajungeti la preot cum toti ajungeti la medic.Si am incheiat
andrei999 nu e normal da uite ca se intampla..si acum ce voiai sa nu le dau bani si sa-mi pansez singura rana..pana una alta zi doamne fereste sa ajungi in spital dupa aia mai vorbim daca dai sau nu dai...cearta-te cu medicii si asistentele si vedem dupa aia ce bine vei fi ingrijit

offtopic Sa inteleg ca ai vreo 20 -22 ani?  mornincoffee  Sau ti am dat prea mult?? Nu ca varsta conteaza de fiecare data, dar cred k nu prea ai dat de chestii de genu si vb fara sa stii multe chestii din viata asta, sau probabil ai trait inpuf pana acum  bis

Pai si de ce nu te ai pensat singura? Cred k poti sa faci asta daca te chinui putin, nu?? (cum si noi sa nu mergem la biserica sa facem nunta/botez pt k nu credem in biserica) Pai e usor sa ti bag ceva in gura lor si sa te certi crede ma pe cuvant... Nimeni nu mi calca mie dreptul in nimic... ma lup pt orice  lucru mic daca e dreptul meu, eu nu dau spaga la politie, la functionari publici la medici... pt ceea ce e datoria lor sa faca...  asa cum nu poti sa te certi cu doctorii, cum te astepti sa ma cert eu pt ceva care nu cred si nu ma deranjeaza sa fac ca nu mi dauneaza cu nimic cu parintii/socrii mei??? Care nu sunt nesimtitii de doctori ci sunt familia care au facut sacrificii pt mine, ma iubesc si dau tot pt mine?? Sa ii supar pe ei, in ceea ce cred ei pt ca sa ce??

Oricum daca nu intelegi ce vreau sa zic/ce vrem sa zicem noi o sa intelegi in viitor, pt. ca si eu ma gandeam altfel acum cativa ani...

Si legat de falsitate... falsitate e atunci cand nu accepti si ascunzi ca nu accepti si faci k altii, dar parintii/socrii stiu ce credem noi, nu ne obliga dar preferam sa facem asa ca sa fiu ei fericiti si sa se bucure... deci asta nu e falsitate pt cine a zis k suntem falsi...  chicot

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-05 11:09:06)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#659 2010-03-05 11:42:29

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Andrei avand in vedere ca nu ma cunosti ,nu stii prin ce am trecut sau nu.Si nu cred ca ma puteam pansa singura cand rana era destul de urata si necesitam ajutor de soecialitate
zici ca eu nu accept si fac ca altii...pana acum am facut cea ce am crezut de cuviinta desi uneori am fost blamata ptr asta,si nu vreau sa dau exemple
Si mai ales nu as intra intr-o biserca in care nu cred..daca sotu meu ar fi catolic/protestant sau mai stiu eu ce eu nu mi-as schimba credinta ptr el.Nu as face cununia la ei ca sa-mi bucur socrii.
Daca nu cred nu o fac de ce sa ma duc in biserica lor si sa injur in gand... nu-i vad sensu
_alexa_ uite eu nu as face ca tine indiferent de biserica..nu m-as duce sa ma jignesc acolo din respect ptr cei care cred.Ptr ca stii de la bun inceput la ce sa te astepti...stii cat e o cununie,un botez etc...si cred ca daca tot se vorbea ca faci o bucurie alor tai facand botezu la biserica...cred ca daca faci botezu si dupa aia te jignesti mai rau faci.Nu vreau sa te supar dar stii ca preotii pot blestema si se spune ca blestemul de preot e foarte rau.Si nu stii niciodata peste cine dai,ca prin el se face Taina Botezului...desi poate tu nu crezi in asta




Si hai sa terminam ca oricum fiecare face dupa cum il duce capu si cum isi doreste

Offline

 

#660 2010-03-05 11:46:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

andrei999 a scris:

Pai si de ce nu te ai pensat singura? Cred k poti sa faci asta daca te chinui putin, nu??

rotfl

Offline

 

#661 2010-03-05 11:50:44

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

anca90 a scris:

ce este zeciuiala?

whitneyfree a scris:

stiu preoti ( personal ii stiu ) care au salarii de 60 de mil - 80 mil

wow preoti de rand sau de grad mai inalt?

offtopic asa ceva nu exista cu preoti cu salarii de genu asta..salariu de 60 de mil il are doar patriarhu..preotii au salariu de maxim 9 milioane si ceva ..hai zece.Daca tot vorbim de salarii
in fine oricum din pacate toti ajungeti la preot cum toti ajungeti la medic.Si am incheiat
andrei999 nu e normal da uite ca se intampla..si acum ce voiai sa nu le dau bani si sa-mi pansez singura rana..pana una alta zi doamne fereste sa ajungi in spital dupa aia mai vorbim daca dai sau nu dai...cearta-te cu medicii si asistentele si vedem dupa aia ce bine vei fi ingrijit

sa inteleg ca e o suma atat de mare incat iti e imposibil sa crezi  lol  nu mi se pare o suma mare , dar e suficent cat sa nu iti mai ceara ca te cununa sau te boteaza sau mai nasol , la inmormantari , asta mi se pare josnic !!!
oricum salariile preotilor nu sunt subiectul principal aici , ci faptul ca se targuiesc cu tine ca ultimii negustori cand ei ar trebui sa fie cat de cat un exemplu de credinta ; poate gandesc eu gresit , dar e ca si cum mi-ar da sfaturi sa nu fur , sa nu mint , sa nu ucid un puscarias !!
mi se pare normal ca cel care predica intr-o biserica sa fie primul care crede in ceea ce spune , asa cum mi se pare normal ca atunci cand dai un sfat tu sa fii primul care sa il urmezi ; ori la ei nu se vede acel exemplu de viata pe care ne indruma pe noi sa o ducem...
din acest motiv spuneam mai sus ca bine ar fi pentru sufletul nostru sa ne cautam o biserica unde ne simtim noi ok , si aici este inclus si preotul care predica acolo


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#662 2010-03-05 11:59:32

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

whitney doar patriarhu are 60 de mil ,unu cu vechime de 10 ani are vreo 8 milioane salariu ,iar cu vechime de 25-26 ajunge la aproape 10 milioane
Eu nu stiu in ce orase stati voi de ati auzit ca se targuie..pe la noi sunt chestiile clare: depinde de biserica la care te duci stii si tariful.Nu se targuie nimeni cu tine sau cu nasul.Vrei si cor mai platesti ceva ptr ca nu vine nimeni sa-ti cante pe gratis
Si din cate cupluri  stiu pe nimeni nu am auzit nemultumit si nu neaparat ca sunt credinciosi....n-au nici o treaba ,dar au vrut ceva super ok cu 10 preoti+cor normal ca au platit destul de bine

Offline

 

#663 2010-03-05 15:04:28

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Andrei avand in vedere ca nu ma cunosti ,nu stii prin ce am trecut sau nu.Si nu cred ca ma puteam pansa singura cand rana era destul de urata si necesitam ajutor de soecialitate
zici ca eu nu accept si fac ca altii...pana acum am facut cea ce am crezut de cuviinta desi uneori am fost blamata ptr asta,si nu vreau sa dau exemple
Si mai ales nu as intra intr-o biserca in care nu cred..daca sotu meu ar fi catolic/protestant sau mai stiu eu ce eu nu mi-as schimba credinta ptr el.Nu as face cununia la ei ca sa-mi bucur socrii.
Daca nu cred nu o fac de ce sa ma duc in biserica lor si sa injur in gand... nu-i vad sensu
_alexa_ uite eu nu as face ca tine indiferent de biserica..nu m-as duce sa ma jignesc acolo din respect ptr cei care cred.Ptr ca stii de la bun inceput la ce sa te astepti...stii cat e o cununie,un botez etc...si cred ca daca tot se vorbea ca faci o bucurie alor tai facand botezu la biserica...cred ca daca faci botezu si dupa aia te jignesti mai rau faci.Nu vreau sa te supar dar stii ca preotii pot blestema si se spune ca blestemul de preot e foarte rau.Si nu stii niciodata peste cine dai,ca prin el se face Taina Botezului...desi poate tu nu crezi in asta




Si hai sa terminam ca oricum fiecare face dupa cum il duce capu si cum isi doreste

NU te cunoscu dar imi dau seama cum esti dupa ce spui aici...  mornincoffee
Vad ca nu intelegi ce vreau sa zic  sau te faci ca nu intelegi... esenta la ce am zis eu era altceva, dar in fine... tu fa asa cum crezi... si da spaga la asistente sa isi face treaba care trb sa o faca fara spaga, cu toate ca nu crezi ca trb sa fie asa!!!  Eu oricum nu am zis sa iti schimbi religia dupa sotul tau... si daca iubesti pe sotul tau si e de alta religie ce faci?? Faci ca el sau ca tine? Chiar sunt curios sa mi zici ce ai face daca sotul tau e de alta religie???

Si nici nu am injurat in biserica pe cineva... pur si simplu nu cred in biserica... si chiar imi place de preotul care m-a cununat si botezat copilul si nu ma deranjeaza el cu nimic... vb in general despre preoti, cand vezi ca majoritatea nu toti sa zicem, predica ceva si ei fac altceva... ca exemplu preotul despre care vb are si un coleg, care pe el nu pot sa l sufar, e un materialist si se uite la femeile care vin in biserica ca un lup...  diablo

Ai pe cineva in familie/cunostinte preot de esti asa informata de salariile lor? coffestudiu
Si daca nu ai auzit tu de oameni nemultumiti, nu inseamna ca nu sunt oameni nemultumiti.
Poate stii tu ce se intampla si cu banii care nu se dau chitanta pt ele in biserica?  wow

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-05 15:05:40)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#664 2010-03-05 15:12:41

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu nu mai ma bag in discutie, nu are rost lol

Ultima oara a fost editat de sophie (2010-03-05 21:06:45)

Offline

 

#665 2010-03-05 16:58:05

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

whitney doar patriarhu are 60 de mil ,unu cu vechime de 10 ani are vreo 8 milioane salariu ,iar cu vechime de 25-26 ajunge la aproape 10 milioane
Eu nu stiu in ce orase stati voi de ati auzit ca se targuie..pe la noi sunt chestiile clare: depinde de biserica la care te duci stii si tariful.Nu se targuie nimeni cu tine sau cu nasul.Vrei si cor mai platesti ceva ptr ca nu vine nimeni sa-ti cante pe gratis
Si din cate cupluri  stiu pe nimeni nu am auzit nemultumit si nu neaparat ca sunt credinciosi....n-au nici o treaba ,dar au vrut ceva super ok cu 10 preoti+cor normal ca au platit destul de bine

preotii de care vb eu si pe care ii stiu cel mai bine sunt de la protoieria ploiesti , este doar un exemplu ca mai am,  si nu mai spun nimic in plus despre asta; si stii cum erau : "Cat costa produsul X? -Pai stiti , e cam scump, dar il luati pe banii protoieriei - Bine atunci , cei mai scump si mai frumos vreau !! " sau dupa ce ma injura de mama focului (  va ) si ii aduceam eu aminte ca totusi e fata bisericeasca zbiera la mine: "Ce fata bisericeasca visezi dom'le , nu sunt in timpul programului !!"  va
si apropo , eu m-am casatorit si nu am dat nimic la preot si nici  nu am platit vre-un cor desi au fost vreo 10 oameni in cor , si mi-au cantat la nunta ; si nu mi s-a cerut nimic ;
de ce sa mi se para normal sa platesc ? ce, ma duc la dentist ? ma duc la biserica .. spiritualitate ... credinta.. dumnezeu .. sau sunteti prea straini de notiunile astea ; a fi preot nu este o meserie oarecare sa iti permiti sa zici ce vrei si sa profiti cat vrei , ar trebui sa fim toti constienti de asta !!
si va promit ca este ultimul post despre "adevarata fatza a preotilor " , nu generalizez , dar daca exista exceptii atunci eu nu le-am intalnit pana acum ; daca cineva le-a intalnit poate ar trebui sa iasa in fata si sa le numeasca


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.