homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-40


#742 2010-03-08 11:27:04

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

andrei, postarea doar de dragul de a atata spiritele, nu e incurajata pe forum. tu cam asta faci de cateva posturi incoace si nu ma prind ce ai avea de castigat. vorba aia se poate aplica si in cazul tau, asa ca fii tu destept  wink.

NU ca acuma am zis si eu ce aveam de zis ei si am bagato la ignor  cool


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 



#743 2010-03-08 11:27:32

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

e un forum liber si fiecare ar trebui sa spuna ce gandeste pe cand el ii tot impune lui melany sa taca pentru ca vezi doamne crede in preoti si in altele in care toata lumea crede.............. dar doar cand are probleme rotfl asa ca nu am comentat deloc degeaba si asta e doar parerea ta personala tongue

Ultima oara a fost editat de MissO girl (2010-03-08 11:28:01)

Offline

 

#744 2010-03-08 11:36:47

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

MissO girl a scris:

andrei999 a scris:

_alexa_ a scris:

Intrebare: De ce pentru multi oameni credinta in dumnezeu se masoara in numarul vizitelor la biserica si al impartasaniilor, etc.? Un om ca sa fie bun, si sa nu faca rele (pentru ca asa ii dicteaza constiinta/educatia etc.), trebuie sa treaca prin astfel de ritualuri inventate de om?
Cu ce ma ajuta pe mine, ca om, fiinta spirituala dar nebisericoasa daca m-as supune unor astfel de lucruri?
Cu ce imi va imbunatati mie gandirea si dragostea pentru tot ce ma inconjoara?
Sunt doar intrebari, si chiar sunt curioasa daca astfel de practici ma ajuta in evolutia mea psihica si spirituala, si ma vor ajuta sa inteleg mai bine anumite lucruri.

@andrei, daca as fi fost pusa in situatia ta, cred ca ori as fi procedat ca tine, adica ambele familii sa-si vada odorul casatorit si dupa propria-i religie, ori n-as mai fi facut deloc in nici o biserica. Nu a fost ciudat sa faceti doua cununii religioase?

NU a fost deloc ciudata... oricum la musulmani nu prea dureaza cu slujba de o ora o gramada rugaciuni ca la biserica... e mult mai simplu... o iei pe cutare de navasta , tu o iei pe cutare de barbat si juri si la rau si bine...  si nu se da nici un ban niciodata la moschee pt nimic... daca ai placere donezi tu, cand vrei si cand te duci la moschee... V-am zis asta am facut atunci... intre timp mi am schimbat parerea, pt. ca religia nu imi putea da raspunsuri la intrebari...  si vedeam des ceea ce despre ea ai pus intrebari mai sus... si nu eram impacat cu idee de rai si iad dupa moarte... In acesti 5 ani de la casatorie, mi s-au intamplat multe lucruri in viata sa ma lumineze si sa mi se raspunda la multe intrebari si de asta acum cred cu totul altceva... cred ca faptele conteaza si gandul... nu daca te duci la biserica/moschee si face ce iti spun altii... trb sa crezi din inima si sufletul sa te indrume... sa simti pe D-zeu in tine, langa tine... nu doar verbal... sau cum fac babele si mosii, fac ce fac in viata lor, si la batranete se duc la biserica... dar nu pot sa zic de oameni care au crescut intre-un mediu si religie sa gandeasca altfel, pt ca ei asa au invatat... eu ma simt norocos ca am trait in 2 feluri de culturi diferite... poate daca ramaneam unde m-am nascut, eram si eu doctrinat ca multii altii... cum e Extra  spranceana

Saptamana trecuta am citit cartea asta " Inauki... reptileanul din mine" scrisa de Aryana Havah... despre o intamplare in romania, despre viata de dupa moarte, terra, si multe chestii interesante... de unde venim si unde ne ducem... si daca cititi si voi, o sa va puna pe ganduri e o carte care te face sa vezi lucrurile altfel... si daca crezi in ce scrie in carte si daca nu crezi... va recomand sa l cititi... se gaseste si in format electronic pe net...

in legatura cu asta eu zic sa trecem toti la credinta ta ca sa fi si ti fericit o data si sa nu mai provoci atat spirtitele....

Pai fi tu prima si fa ma fericit... ca promit sa numai provoc spiritele daca faci asta...  happydance  jur signof10
Si totodata poti sa mai citesti o data ce s-a scris pe aici si chiar iti recomand sa citesti de 2 ori totul... ia te de mana cu melany1  chicot
Eu am raspuns cuiva care m-a intrebat si nu vad ce te pe tine grija... tot eu sunt ala care sunt condamnat ca scriu de dragul sa scriu... problema cui nu intelege esenta...


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#745 2010-03-08 11:42:59

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

mai bine ne-am vedea fiecare de credinta si "probleme" pe care le avem si nu ne-am mai da atat mentori pe aici....

urmaresc topicul asta de cand au inceput sa o provoace pe melany cu preotii si m-am lamurit ..............spranceana

Offline

 

#746 2010-03-08 11:46:02

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

misso, si eu am scris ca nu cred in preoti wink
si da`mi voie sa te contrazic: n`a provocat`o nimeni pe melany rotfl2

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2010-03-08 11:49:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca, aghiazma mare e apa sfintita de Boboteaza... dupa aceea, preotii o "dilueaza" si fac aghiazma mica. daca ai pacate care impiedica impartasitul, ca sa te "sfinteasca", totusi, intr-un fel oarecare dupa spovedanie, iti da sa bei aghiazma mare in loc de vin si paine de impartasanie.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#748 2010-03-08 11:58:30

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

MissO girl a scris:

mai bine ne-am vedea fiecare de credinta si "probleme" pe care le avem si nu ne-am mai da atat mentori pe aici....

urmaresc topicul asta de cand au inceput sa o provoace pe melany cu preotii si m-am lamurit ..............spranceana

Asta am zis si eu daca nu ai inteles... eu nu am impus nimenuia nimic si nu ma dau mentor, ala e extra...  smoke2  Ar fi cazul sa citesti topicul de la inceput sau ca sa nu pierzi prea mult timp inainte cu cateva posturi "sa provocam pe malny1" ca sa intelegi mai bine...
Am stersssss e bine?  happy

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-09 10:36:19)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#749 2010-03-08 12:45:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami a scris:

anca, aghiazma mare e apa sfintita de Boboteaza... dupa aceea, preotii o "dilueaza" si fac aghiazma mica. daca ai pacate care impiedica impartasitul, ca sa te "sfinteasca", totusi, intr-un fel oarecare dupa spovedanie, iti da sa bei aghiazma mare in loc de vin si paine de impartasanie.

am priceput acum, multumesc! puss

Offline

 

#750 2010-03-08 13:47:08

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

offtopic: andrei te rog sa nu mi te mai adresezi si nici despre persoana mea,vezi-ti de pb tale personale,ca ai destule

Offline

 

#751 2010-03-08 13:48:54

persifona
Vizitator

Re: voi credeti in dumnezeu?

Fac apel la voi toti sa discutati civilizat, sa nu va mai provocati si sa nu va mai impungeti subtil, altfel ma vad nevoita sa inchid subiectul.
Si andrei, te rog sa editezi postul de mai sus, mai exact sa stergi ultimul aliniat, Melany a spus clar ca nu vrea sa ramana asta pe forum.

 

#752 2010-03-08 19:32:30

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu am pus o intrebare la care chiar as fi vrut un raspuns serios dar aparent s-a "pierdut" printre posturile de cearta. Totusi, daca cineva stie sa-mi raspunda la intrebarea cu culorile, as fi recunoscatoare. smile


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#753 2010-03-08 20:45:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

katami a scris:

anca, aghiazma mare e apa sfintita de Boboteaza... dupa aceea, preotii o "dilueaza" si fac aghiazma mica. daca ai pacate care impiedica impartasitul, ca sa te "sfinteasca", totusi, intr-un fel oarecare dupa spovedanie, iti da sa bei aghiazma mare in loc de vin si paine de impartasanie.

am priceput acum, multumesc! puss

cu placere kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#754 2010-03-09 10:46:55

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

Va rocomand tuturor sa vizionati acest film care vb despre multe chestiuni interesante si socante... Revelations Of A Mother Goddess (2005)  de David Icke... dar nu inainte sa cititi cartea: Inauki - Reptileanul din mine - Dezvaluiri tulburatoare despre trecutul, prezentul si viitorul panamntului...   NU pierdeti nimic... ci decat va puteti face mai buni...  Succes tuturor... O sa fac un subiect despre asta ne schimbam pareri... wink)

Uite si subiectul pt cei care au vazut/citit cele metionate mai sus... Inauki - Credeti ca va exista un salt?

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-09 11:00:21)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#755 2010-03-09 11:13:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

offtopic inuaki ii zice, andrei, nu inauki tongue iar david icke ala... mie mi se pare plantat... l-ar scoate repede masonii din scena daca ce ar spune arfi asa niste revelatii si nu ceva ce TRE LASAT sa se auda.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#756 2010-03-09 12:32:29

andrei999
Full member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 201

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami a scris:

offtopic inuaki ii zice, andrei, nu inauki tongue iar david icke ala... mie mi se pare plantat... l-ar scoate repede masonii din scena daca ce ar spune arfi asa niste revelatii si nu ceva ce TRE LASAT sa se auda.

Aoleo, cum am putut sa scriu gresit... sorry wink)  Dar cum il modific?? stie cineva??
Oricum e bine de citit si vazut... parerea mea!

Ultima oara a fost editat de andrei999 (2010-03-09 12:56:16)


Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

Offline

 

#757 2010-03-09 19:54:49

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

kathrynn a scris:

Eu am pus o intrebare la care chiar as fi vrut un raspuns serios dar aparent s-a "pierdut" printre posturile de cearta. Totusi, daca cineva stie sa-mi raspunda la intrebarea cu culorile, as fi recunoscatoare. smile

noi suntem toti diferiti prin culoare,prin mentalitate,prin limba..niciun om nu e asemanator cu celalalt chiar daca avem caracteristici comune...nu mai stiu exact ce documentar, arata ca Adam a fost negru si Eva alba(cred ca filmu a fost facut ca sa explice exact chestia asta)
In carti nu se specifica despre culoarea celor 2 oameni...

Offline

 

#758 2010-03-10 09:17:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

pai atata timp cat in biblie nu scrie explicit ca oamenii aveau mai multe culori, documentarul ala e doar un film ca oricare altul, deci fictiunea/teoria regizorului.

eu zic ca aspectul asta de culoare se poate explica prin actiunea mediului asupra oamenilor, fara a contrazice teoria creationista. chiar daca d-zeu a creat la inceput 2 oameni albi, acestia s-au inmultit, au ocupat zone diferite de pe pamant si au fost influentati de factorii de clima.

totusi, clima nu explica de ce asiaticii au ochii migdalati; eu ma intreb mai degraba de unde a aparut gena asta nustiu

Offline

 

#759 2010-03-10 11:48:03

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Am si eu o intrebare. Te poti ruga direct la Maica Domnului si la IIsus sau te poti ruga la ei ca rugile tale sa ajunga la D-zeu??
Si ce spui atunci cand esti in fata unei icoane ?
dar cand aprinzi o lumanare

va rog sa nu radeti de mine


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#760 2010-03-10 11:49:35

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

mai gena a aparut..desi daca o luam asa la inceputul lumii se practica incestul ptr ca ei nu aveau de ales,asta pana cand s-au dat niste legi
si clima cum ai zis tu,dar si practicarea incestului poate fi una din cauzele aparitiei..si am luat in calcul si teoria regizorului ca Dumnezeu ar fi putut crea 2 oameni cu pigment diferit...
Bine,la asta nu m-am gandit atat de mult(probabil nu m-a interesat f mult)...ptr ca indiferent de culoare sunt oameni,tot un suflet au..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.