homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-47


#875 2010-06-02 18:48:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

satanistii nu sunt tot atei?

nu, ca nu ai cum sa crezi in diavol daca nu crezi in dumnezeu, nu ? n-ar mai avea sens

Offline

 



#876 2010-06-02 18:50:47

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

si-ti zic de ce cred eu : ptr ca m-a ajutat fff mult..de cate ori m-am rugat si uneori ptr chestii aproape imposibile am imtit ajutorul si de ce sa fiu falsa sa spun eu cred in mine si era meritul meu..nu ,nu era

Si eu cand am nevoie de ajutor, il primesc din plin, dar sunt constient ca prin autosugestie ma ajut singur canalizandu-mi actiunile in asa fel incat sa rezolv ceea ce am de rezolvat.


Geea este mama noastra.

Offline

 

#877 2010-06-02 18:53:16

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

heimdall a scris:

anca90 a scris:

satanistii nu sunt tot atei?

nu, ca nu ai cum sa crezi in diavol daca nu crezi in dumnezeu, nu ? n-ar mai avea sens

Asa este applause


Geea este mama noastra.

Offline

 

#878 2010-06-02 18:56:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

Serpent a scris:

De ce sa cred in dumnezeu, doar pentru ca a fost eroul principal al halucinatiei lui Moise?

^ aici spui ca nu crezi in d-zeu

Serpent a scris:

heimdall a scris:

anca90 a scris:

satanistii nu sunt tot atei?

nu, ca nu ai cum sa crezi in diavol daca nu crezi in dumnezeu, nu ? n-ar mai avea sens

Asa este applause

^ iar aici aprobi ca el ar exista
nustiu

Offline

 

#879 2010-06-02 19:01:40

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

Serpent a scris:

De ce sa cred in dumnezeu, doar pentru ca a fost eroul principal al halucinatiei lui Moise?

^ aici spui ca nu crezi in d-zeu

Serpent a scris:

heimdall a scris:


nu, ca nu ai cum sa crezi in diavol daca nu crezi in dumnezeu, nu ? n-ar mai avea sens

Asa este applause

^ iar aici aprobi ca el ar exista
nustiu

Nu am aprobat asa ceva, ci doar faptul ca este lipsita de sens credinta in satan fara credinta in dumnezeu! Oricine poata sa creada in ceea ce vrea, asta nu inseamna ca obiectul credintei exista si in realitate. Sunt sigur ca ai inteles ideea storstark


Geea este mama noastra.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2010-06-02 19:06:52

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

intrebare: cei care credeti in dzeu, tineti post, va spovediti, va inchinati de 3 ori in biserica (aplecatul si atinsul podelei inclus) si cand treceti pe langa una?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#881 2010-06-02 19:17:50

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

deci april nici tu nu crezi?

acum inteleg de ce ai zis ca sarim noi in sus:P


da tinem post...ne spovedim, si ne inchinam de fiecare data cand trecem pe langa o biserica...si mai mult eu una cred in Dumnezeu tot timpul nu numai cand face mama cozonaci si altele...si sarbatorim Craciunul

Offline

 

#882 2010-06-02 19:21:36

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jeniffer a scris:

si sarbatorim Craciunul

Stiai ca acest Craciun a fost initial o sarbatoare pagana?

"Mulţi cercetători (Pericle Papahagi, Vasile P?rvan, Sextil Puşcariu, Theodor Capidan, Nicolae Drăganu, consideră că termenul provine din latinescul calatio cu forma sa de acuzativ calationem. [2] La romani prin calatio se ?nţelegea convocarea poporului de către preoţii păg?ni ?n fiecare zi de ?nt?i a lunii pentru anunţarea sărbătorilor din luna respectivă, şi, prin extindere, sărbătoarea ?n general, căci cea mai importantă calatio era aceea de la 1 ianuarie. P?nă către sf?rşitul secolului al IV-lea, naşterea lui Hristos se sărbătorea odată cu Boboteaza la 6 ianuarie, c?nd se obişnuia să se facă anunţarea sărbătorilor de peste an (Paşti etc.). Şi cum celor de cur?nd creştinaţi din Dacia şi din sudul Dunării această anunţare li se părea apropiată de sărbătoarea păg?nă calatio, au denumit cu acest termen sărbătoarea creştină a naşterii lui Hristos. Datele la care se sărbătoreşte Crăciunul sunt orientative, pentru că nu se ştie data exactă a naşterii lui Iisus." Wikipedia


Geea este mama noastra.

Offline

 

#883 2010-06-02 19:22:16

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: voi credeti in dumnezeu?

Serpent a scris:

Jeniffer a scris:

si sarbatorim Craciunul

Stiai ca acest Craciun a fost initial o sarbatoare pagana?

"Mulţi cercetători (Pericle Papahagi, Vasile P?rvan, Sextil Puşcariu, Theodor Capidan, Nicolae Drăganu, consideră că termenul provine din latinescul calatio cu forma sa de acuzativ calationem. [2] La romani prin calatio se ?nţelegea convocarea poporului de către preoţii păg?ni ?n fiecare zi de ?nt?i a lunii pentru anunţarea sărbătorilor din luna respectivă, şi, prin extindere, sărbătoarea ?n general, căci cea mai importantă calatio era aceea de la 1 ianuarie. P?nă către sf?rşitul secolului al IV-lea, naşterea lui Hristos se sărbătorea odată cu Boboteaza la 6 ianuarie, c?nd se obişnuia să se facă anunţarea sărbătorilor de peste an (Paşti etc.). Şi cum celor de cur?nd creştinaţi din Dacia şi din sudul Dunării această anunţare li se părea apropiată de sărbătoarea păg?nă calatio, au denumit cu acest termen sărbătoarea creştină a naşterii lui Hristos. Datele la care se sărbătoreşte Crăciunul sunt orientative, pentru că nu se ştie data exactă a naşterii lui Iisus." Wikipedia

da

Offline

 

#884 2010-06-02 19:25:04

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jeniffer a scris:

deci april nici tu nu crezi?

acum inteleg de ce ai zis ca sarim noi in sus:P


da tinem post...ne spovedim, si ne inchinam de fiecare data cand trecem pe langa o biserica...si mai mult eu una cred in Dumnezeu tot timpul nu numai cand face mama cozonaci si altele...si sarbatorim Craciunul

de fapt, nu ai prea inteles smile  nu are nicio legatura faptul ca eu nu cred cu ce am zis legat de "saritul in sus", dar nu conteaza.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#885 2010-06-02 19:26:45

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Serpent a scris:

Melany1 a scris:

si-ti zic de ce cred eu : ptr ca m-a ajutat fff mult..de cate ori m-am rugat si uneori ptr chestii aproape imposibile am imtit ajutorul si de ce sa fiu falsa sa spun eu cred in mine si era meritul meu..nu ,nu era

Si eu cand am nevoie de ajutor, il primesc din plin, dar sunt constient ca prin autosugestie ma ajut singur canalizandu-mi actiunile in asa fel incat sa rezolv ceea ce am de rezolvat.

e problema ta daca tu crezi ca e autosugestie..eu termin si psihologia si cred ca stiu si eu cand e autosugestie si cand nu este...oricum cu mine nu o sa ai sorti de izbanda sa ma faci sa cred altceva ptr ca pur si simplu ptr mine restu-s aberatii..asa cum unii spun ca ei cred doar in ei,sau ca ei cred in fortele naturii sau mai stiu eu ce

Offline

 

#886 2010-06-02 19:27:22

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jeniffer a scris:

da

Ma bucur ca esti sincera, felicitari! Pentru mine este mai important ca lumea sa recunoasca anumite realitati, decat sa incerc sa demonstrez cuiva ca religia sa nu-i buna.  storstark


Geea este mama noastra.

Offline

 

#887 2010-06-02 19:29:59

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

april sunset a scris:

intrebare: cei care credeti in dzeu, tineti post, va spovediti, va inchinati de 3 ori in biserica (aplecatul si atinsul podelei inclus) si cand treceti pe langa una?

eu tin post ...nu le tin pe toate dar tin de paste ,de craciun..si uneori am tinut si cateva zile 5 zile de ex, din posturile mici
de spovedit ma spovedesc
nu ma inchin pana jos ,ma inchin normal..fiecare o face cum isi doreste si cum se simt bine...ii apreciez ,bravo lor dar eu nu fac asa...si fiecare face cum isi doreste ,aplecatul pana jos nu e o regula generala

Offline

 

#888 2010-06-02 19:30:59

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Serpent a scris:

Melany1 a scris:

si-ti zic de ce cred eu : ptr ca m-a ajutat fff mult..de cate ori m-am rugat si uneori ptr chestii aproape imposibile am imtit ajutorul si de ce sa fiu falsa sa spun eu cred in mine si era meritul meu..nu ,nu era

eu termin si psihologia

hjarta
offtopic mic: in ce oras esti la facultate?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#889 2010-06-02 19:31:49

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

e problema ta daca tu crezi ca e autosugestie..eu termin si psihologia si cred ca stiu si eu cand e autosugestie si cand nu este...oricum cu mine nu o sa ai sorti de izbanda sa ma faci sa cred altceva ptr ca pur si simplu ptr mine restu-s aberatii..asa cum unii spun ca ei cred doar in ei,sau ca ei cred in fortele naturii sau mai stiu eu ce

Nici nu incerc sa te determin sa crezi in altceva decat in ceea ce crezi tu. Totusi, pentru mine credinta celorlalti oameni nu reprezinta aberatii, eu respect credinta oricarui om, dar imi place, atunci cand am timp. sa discut si punand cap la cap lucrurile sa incercam, macar, sa lamurim unele dintre ele.

Ultima oara a fost editat de Serpent (2010-06-02 19:32:39)


Geea este mama noastra.

Offline

 

#890 2010-06-02 19:33:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Serpent si eu le-o respect ...sau mai exact imi sunt indiferenti

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2010-06-02 21:03:20)

Offline

 

#891 2010-06-02 19:38:07

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

april sunset a scris:

intrebare: cei care credeti in dzeu, tineti post, va spovediti, va inchinati de 3 ori in biserica (aplecatul si atinsul podelei inclus) si cand treceti pe langa una?

de spovedit ma spovedesc

ce legatura exista intre credinta in dzeu si marturisirea "pacatelor" unui om la fel ca tine? adica, dzeu stie tot, ce faci, ce gandesti etc, de ce sa te duci sa spui tot unui om?
tin sa si precizez ca intrebarile nu le pun cu rautate, in caz ca unii din voi asta credeti (sau vreti sa credeti). pur si simplu, vreau sa vad cum percepe fiecare aceasta credinta smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#892 2010-06-02 19:49:27

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Mi-a facut placere sa discut cu voi, poate... ma mai primiti si altadata la un pahar de vorba. O seara buna tuturor!


Geea este mama noastra.

Offline

 

#893 2010-06-02 20:13:15

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

|Eu nu tin post, nu ma spovedesc, nu ma inchin si nu merg la biserica, dar cred in Dumnezeu.

Eu am o buba cu satanistii. Mi se pare o totala lipsa de logica de ce cineva s-ar inchina unei persoane total rele? Daca Satan reprezinta tot ce este rau, pacatul, minciuna, nu ai nici o garantie ca orice ti-a promis daca il slujesti se va indeplini. Niciodata nu am inteles logica. Pacat ca nu e nici un satanist pe forum sa ma lamureasca si pe mine lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.