homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-49


#913 2010-06-03 20:55:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

katami, Serpent spunea ca nu asta urmareste:

Serpent a scris:

Pentru mine este mai important ca lumea sa recunoasca anumite realitati, decat sa incerc sa demonstrez cuiva ca religia sa nu-i buna.

si ca tot veni vb de recunoscut realitati, recunosc si eu ca ieri am batut campii si am confundat paganismul cu satanismul rodnar. mea culpa buga

in rest, mi-a placut si sunt de acord cu ce au scris april sunset, PillBlast si WildChild11009 cool

dumbom e clar, am citit printre randuri cu ochii mici de la nesomn... scuzili meli rodnar


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#914 2010-06-04 16:06:43

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: voi credeti in dumnezeu?

Karren a scris:

Melany1 a scris:

karren daca ai fi fost atenta eu vorbeam de religiile majoritate..dar am vorbit si de restul
plus ca ultimele postari au fost ca sa-i raspund lu april

M'am uitat pe primele pagini,scuze kapitulation

In plus,mi'am exprimat ideea.

aaa ok big_smile nu e vorba de exprimat idea ca poti sa ti-o exprimi linistita dar am crezut ca te referi la ultimele postari

Offline

 

#915 2010-06-04 16:20:47

Karren
Full member
Inregistrat: 2010-01-13
Mesaje: 321

Re: voi credeti in dumnezeu?

Melany1 a scris:

Karren a scris:

Melany1 a scris:

karren daca ai fi fost atenta eu vorbeam de religiile majoritate..dar am vorbit si de restul
plus ca ultimele postari au fost ca sa-i raspund lu april

M'am uitat pe primele pagini,scuze kapitulation

In plus,mi'am exprimat ideea.

aaa ok big_smile nu e vorba de exprimat idea ca poti sa ti-o exprimi linistita dar am crezut ca te referi la ultimele postari

Nu,stai linistita smile ma refeream in general.


Our love
Vreau varaaaa hjarta

Offline

 

#916 2010-06-06 13:54:35

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: voi credeti in dumnezeu?

da cred ca exista dumnezeu

Offline

 

#917 2011-08-25 20:47:37

Serpent
New member
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 54
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

ramona_sk8er a scris:

da cred ca exista dumnezeu

Ce te face sa crezi ca exista Domine Deus, adica domnul zeu, doar faptul ca asa a spus Moise? De ce l-ai crede? Daca a suferit de vreo boala psihica si a avut halucinatii, la asta te-ai gandit?


Geea este mama noastra.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2011-08-25 20:58:58

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu cred ca Dumnezeu exista pentru vor oamenii sa existe. Nu sunt deloc de acord cu Biblia (prea tesuta cu ata alba), cu preotii (consider ca nu am nevoie de interlocutor intre mine si puterea divina sau ce-o fi) si nu sunt de acord ca daca o singura data ai calcat stramb o sa arzi in iad pentru eternitate. Dar ceva o fi... Acuma ca ii zice Dumnezeu, sau Allah, sau defapt este fizica pura si energie intre obiecte nu stiu.

Zice aici foarte bine nenea asta despre dumnezeu (scuze daca a mai fost postat videoul)


Oricum, in momentul de fata, cred ca daca cineva ar putea dovedi cu dovezi irefutabile ca nu exista Dumnezeu s-ar dezlantui haos pe Planeta si probabil ne-am autodistruge. Lumea are nevoie in ceva in care sa creada (inca), sa aiba cel putin impresia ca face parte din the bigger picture.


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#919 2011-08-25 21:13:23

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

cred ca mai degraba omenirea are nevoie de ceva de care sa se teama, ca sa nu se creeze haosul de care zici tu, desi niciunul nu are curaj sa recunoasca.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#920 2011-08-25 21:16:31

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

sau asa lol


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#921 2011-08-25 22:04:24

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: voi credeti in dumnezeu?

cred ca amandoi ati punctat la fix ceea ce cred si eu lol

omul are nevoie sa creada ca exista ceva care ii guverneaza viata, si deopotriva de ceva care sa il tina in frau; nu stiu daca am mai scris la acest topic, si la ora asta mi-e lene sa caut, dar eu cred in echilibru natural, energie si constiinta; asta-i "treimea" mea.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#922 2011-08-25 22:29:49

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

Daca intrebarea topicului se refera la dumnezeul crestin, raspunsul este un "Nu" categoric. Dupa parerea mea este absurd sa crezi intr-o divinitate cu profilul celei descrise de aceasta religie.

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-25 23:35:52)

Offline

 

#923 2011-08-25 23:33:12

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu cred ca unii oameni au nevoie de o motivatie in viata, de o autoritate spirituala, pe langa cea legala. Daca o luam logic, autoritatea asta spirituala nu e neaparat necesara... decalogul se regaseste oricum in normele morale si in sistemul legislativ, iar astea nu au nicio treaba cu religia, deci reguli oricum avem si fara sa credem intr-o entitate religioasa. Eu una nu cred, nici in dumnezeul crestin nici in altul. Am stat vreo 3 ani studiind atat Biblia cat si Coranul si alte texte religioase apartinand unei multitudini de religii si nici macar una dintre aceste religii nu m-a convins ca as avea nevoie de ea. Am constatat ca eu una ma pot motiva si singura si imi pot respecta propria scara de valori morale si fara sa imi spuna cineva cum sa fac asta. Unii oameni, insa, au nevoie de o astfel de autoritate spirituala si le respect alegerea. Pentru crestinism insa am un dispret nemarginit, nu numai pentru faptele crestinilor din Evul Mediu care au omorat zeci de mii de oameni pentru ca nu credeau in normele lor religioase, ci si din alte motive... Si pentru cei care vor spune ca sunt reticenta, tin sa mentionez ca am incercat sa cred. Mama a crezut orbeste in Dumnezeu, era genul de om care mergea de doua ori pe saptamana la biserica si de doua ori pe zi isi spunea rugaciunile si totusi a murit intr-un fel pe care nu l-ar fi meritat si cu multi ani inainte de vreme. Cu ce a rasplatit dumnezeul crestin devotamentul mamei mele? Cu nimic. Pentru ca nu exista. Chiar cu o seara inainte sa moara mama, cand ea era in coma in spital, eu stateam in genunchi langa patul ei si plangeam cum nu am plans in viata mea si ma rugam cu disperare si ardoare sa nu mi-o ia, am crezut, mi-am dorit sa cred, am implorat sa existe cineva acolo sus care sa imi asculte rugaciunile si sa nu imi ia fiinta cea mai de pret. Nici 12 ore mai tarziu, mama a murit. Dumnezeu nu exista... nu pentru mine. Si daca exista, il consider niste lucruri care sunt prea josnice sa le expun pe forum. Am invatat the hard way ca nu e nimeni acolo sus care sa aiba grija de mine. Am singura grija de mine, just like I'm supposed to. smile

Offline

 

#924 2011-08-25 23:54:09

Random
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 3238

Re: voi credeti in dumnezeu?

par


Do the world a favor, stay like this forever.

Offline

 

#925 2011-08-26 00:01:37

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

kram E ok, nu sunt mentally damaged, doar revoltata pentru ca toata lumea mi-a zis ca "Dumnezeu face miracole" si "rugaciunile fac minuni" si la dracu, nu a mers! Si acum bineinteles ca ma simt proasta pentru ca am incercat, in the first place.

Offline

 

#926 2011-08-26 00:13:25

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu trebuie sa te simti proasta, in momente de acel gen toti tindem sa ne agatam de orice lucru despre care credem ca exista o sansa cat de mica sa ajute
poate altfel ai fi regretat ca nu ai facut-o... e bine sa fii impacata cu tine si sa stii ca ai incercat smile

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-26 00:14:09)

Offline

 

#927 2011-08-26 00:18:59

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Oh, sunt departe de a fi impacata iar in momente de genul ala sunt lucruri mult mai inteligente de facut decat sa te rogi in van la chestii inexistente, dar in cazul mamei mele chiar nu mai era nimic de facut iar din moment ce ea credea atat de mult mi-am zis ca what the hell, it's worth a try... si in criza mea de nervi si frustrari, am recurs si la asta. Cu impacarea e alta chestie... smile Nu stii toata povestea. Random, however, stie aproape tot, intelege mai bine situatia. smile Iar impresia mea despre crestini si crestinism si nenorocita aia de dogma defecta ramane aceeasi. smile

Offline

 

#928 2011-08-26 00:23:13

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu sunt cam ipocrita. Atunci cand am nevoie si am o problema,sau sunt pusa intr-o situatie nasoala,ingan o rugaciune si imi fac o cruce,dar de fapt nu prea cred...in general nu cred in chestiile nedemonstrate,chestiile ce nu au forma materiala,etc.

Offline

 

#929 2011-08-26 00:25:32

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

impresia mea despre crestini si crestinism si nenorocita aia de dogma defecta ramane aceeasi. smile

nu crestinii sunt de vina, ci aceia care ii indoctrineaza


Biannca a scris:

in general nu cred in chestiile nedemonstrate,chestiile ce nu au forma materiala,etc.

daca prin "chestiile ce nu au forma materiala" te referi la spirite in general, nici eu nu credeam pana foarte recent nici in ruptul capului in asa ceva, dar am fost nevoita de curand sa-mi schimbi parerea dupa ce am avut parte de "demonstratie" smile

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-26 00:37:51)

Offline

 

#930 2011-08-26 00:40:20

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: voi credeti in dumnezeu?

Nimic nu e intamplator. forta divina exista.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#931 2011-08-26 00:45:51

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Forta divina... daca eu scriu o carte despre piticii verzi din padurea fericirii nesfarsite care fac minuni si salveaza planeta, si in urmatoarea suta de ani nimeni nu ma contrazice, prostii din secolul viitor se vor inchina la pitici. roll

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.