homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-51


#951 2011-08-26 14:41:05

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Cu alte cuvinte, e o chestie inutila pe care o practicam, credinta asta, doar asa, de dragul de a o practica si de a crede orbeste in ceva. Cam cum fac oamenii care prezic sfarsitul lumii si nu au any solid ground pe care sa-si bazeze ideea, dar ei cred in ideea aia anyway ca... de ce nu?

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-26 14:41:29)

Offline

 



#952 2011-08-26 14:47:17

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami, daca iti spun ca pana acum cativa ani credeam si eu, fara sa-mi demonstreze nimeni nimic?! credeam pentru ca toti in jurul meu credeau, credeam fiindca eram mai mica si asa am fost invatata sa Cred, ca cineva acolo sus ne iubeste pe toti si ne ajuta..
in biserica si preoti nu am mai crezut in momentul in care un preot la care m-am dus sa ma spovedesc mi-a inchis gura in aproximativ un minut(apucasem sa-i zic ca am pacatuit cu gandul si cu fapta) si a zis 3 palavre si gata ma iarta Dumnezeu.. apoi cand tatal meu a murit, acesti vrednici "slujitori" au refuzat categoric sa-i citeasca ce trebuie citit unui decedat..de ce?! pentru ca ultima lui dorinta a fost incinerarea...chiar daca a fost credincios si a ajutat si preoti si manastiri, acest ultim lucru i-a fost refuzat.. eh..si atunci ce sa caut eu sa ling mana unui popa care are "gipan"? ca sa?! sa-si bata joc de mine si in cele mai tragice momente.. nope...
in Dumnezeu am crezut mult, ca ma va ajuta, ca nu ma va lasa fara tata la 20 de ani, mam rugat la El sa aiba grija de tatal meu si sa-l mai tina in viata macar pana reusim sa-l punem pe lista de transplant... da.. cum sa nu....in fine..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#953 2011-08-26 14:47:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

Cu alte cuvinte, e o chestie inutila pe care o practicam, credinta asta, doar asa, de dragul de a o practica si de a crede orbeste in ceva. Cam cum fac oamenii care prezic sfarsitul lumii si nu au any solid ground pe care sa-si bazeze ideea, dar ei cred in ideea aia anyway ca... de ce nu?

eu as "reformula" putin, sub forma: "revelatia divina nu este exprimabila si nu poate fi cuprinsa in termenii logicii umane. cu alte cuvinte, ceea ce un omulet perfect rational numeste "minune" (vindecari "miraculoase", de ex, care n-au nik de-a face cu stiinta medicala), pt un omulet credincios se cheama ca Dumnezeu isi face simtita prezenta in lume".


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#954 2011-08-26 14:51:52

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Deci lucruri perfect explicabile pot fi transformate in revelatii mistice daor pentru a intari o teorie la fel de credibila ca unicornii. Am inteles. Si praful de mumie vindeca ciuma... 

Offtopic: katami, stii ca nu are rost sa intri in polemica asta cu mine, mai ales acum dupa ce a murit mama. Daca mi-ai citit postul de mai sus, probabil intelegi ca sunt mai reticenta decat oricand, asa ca orice explicatie mi s-ar da, nu  o sa fac altceva decat sa-mi bat joc pentru ca in viziunea mea asta merita dumnezeul crestin. smile

Offline

 

#955 2011-08-26 14:58:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

stiu ca ne pierdem vremea, asta am si zis mai sus, de aia nu intru in nicio polemica, ca nici tu n-ai rezolva nik cu mine pe tema asta tongue si nu, sincer nu inteleg de ce esti mai reticenta ca oricand (ti-am citit postul, condoleante, nu stiam ca e ceva recent puss ).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#956 2011-08-26 15:01:08

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pentru ca mama a crezut, mama s-a dedicat jegului aluia numit 'zeu' si ce a facut el pentru ea? A luat-o cu ani buni inainte de vreme, i-a lasat copilul orfan de mama cu 6 zile inainte de ziua lui, si l-a durut in varful... pixului... de credinta pe care i-a aratat-o o femeie timp de zeci de ani. De aia sunt mai reticenta. There's nothing up there, never was, never will be.

Offline

 

#957 2011-08-26 15:16:40

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu nu inteleg ce legatura are moartea (timpurie sau nu) cu credinta in Dumnezeu
tata a murit la 43 de ani si nu avea treaba cu religia..acum sa fiu suparata tot pe Dumnezu ca a murit?
e perfect normal sa gasim ceva pe care sa ne varsam nervii si supararea, eu chiar inteleg asta
dar ce zicea katami e altceva si e si motivul pentru care eu incerc nu mai am discutii de genul asta cu cei din jurul meu... in timp ce eu care cred nu incerc sa conving pe nimeni ca detin adevarul (cred pt ca asa simt, nu e ceva ce pot explica),m-am saturat sa aud cat de proasta, inculta si asa mai departe sunt pt ca nu pot demonstra ce Cred (fapt care e o contrazicere in sine).

Offline

 

#958 2011-08-26 15:19:53

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Tu sa fii suparata pe orice lucru credea el. nustiu Mama credea in Dumnezeu si daca jegul ala ar exista, ar fi trebuit sa faca ceva si mama nu ar fi meritat sa moara. My point exactly: nu exista.

Offline

 

#959 2011-08-26 15:40:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

omnia, dar daca dumnezeu exista si moartea mamei tale a fost o palma adresata tie, pt ca nu crezi si vb astfel despre el? zic si eu...

katami applause buga

Offline

 

#960 2011-08-26 15:49:12

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

offtopic eu sunt suparata (mult spus, de fapt nu simt nimic) pe el ca mi-a distrus viata prin dependenta lui de alcool si intr-un final a murit. nu e vina nimanu pt asta si nu ma asteptam sa il salveze Dumnezeu doar pt ca eu nu am nicio vina ca el e tatal meu... din cauza lui mi-am pierdut si bunicul, omul care m-a crescut si pe care il iubesc din zi in zi mai mult chiar daca nu mai e
si pe tot parcursul experientelor astora, probabil ca faptul ca nu am incetat sa cred ca exista Dumnezeu si faptul ca macar 2 min pe zi ma rog, ma ajuta sa raman psihic intreaga cu toate ca ma victimizez si cad in depresii mai mereu.

Offline

 

#961 2011-08-26 15:53:07

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu cred in puterea mintii, daca iti doresti sa faci ceva in viata vei reusi, daca iti doresti sa te vindeci vei reusi, totul tine de subconstientul nostru..asa si cu Dumnezeu... crezi ca ceva de sus te va ajuta, dar de fapt te ajuta chiar mintea ta sa treci peste toate.. o ultima intrebare am..de ce de cand s-a scris Biblia pana acum, nu a mai separat niciun Moise apele, nu a mai transformat nimeni apa-n vin, nu s-a mai intamplat nicio minune de genul asta?!


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#962 2011-08-26 15:55:36

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Anca, atunci zeul asta minunat joaca niste jocuri al dracului de nesimtite pentru bunatatea cu care il laudati voi, iar eu il invit sa isi suga singur un anumit madular aflat intre coapse smile  Daca astfel isi foloseste el credinciosii, bagandu-i in mormant, ca sa le dea altora lectii, ca niste cobai amarati... inseamna ca voi credeti in exact ce ziceam eu: un jeg de zeu, ceva ce nu merita respectat. Therefore, sa dea cate palme vrea el, vor fi una mai inutila ca cealalta. Iar daca exista si il voi vedea candva pe lumea cealalta, ii voi face aceeasi invitatie pe care am mentionat-o mai sus. smile

Later edit: si eu judecam crestinii ca nu accepta convingerile altora... al dracu zeu, nu poate accepta ca unii oameni nu cred in el? Nenorocit narcisist... ntz,ntz....

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-26 16:08:08)

Offline

 

#963 2011-08-26 16:00:42

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

daca jingnind te simti tu mai bine si chiar te ajuta, go for it..

Offline

 

#964 2011-08-26 16:02:27

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

anca90 a scris:

omnia, dar daca dumnezeu exista si moartea mamei tale a fost o palma adresata tie, pt ca nu crezi si vb astfel despre el? zic si eu...

cum poti spune asa ceva? parca ai fi "evlaviosii" care ziceau despre Stephen Hawking ca a ajuns asa pentru ca l-a batut D-zeu pt necredinta lui

ioana_4, cred ca anca a fost prima care a postat un mesaj nepotrivit, omnia doar a reactionat

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-26 16:03:43)

Offline

 

#965 2011-08-26 16:03:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: voi credeti in dumnezeu?

se zice ca oamenii credinciosi nu au depresii. deci, intr-un fel e bine ca ei pot crede in ceva smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-08-26 16:10:27)

Offline

 

#966 2011-08-26 16:04:11

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Jignind ceva inexistent? Da, ma simt mai bine. Pentru ca am si eu o limita si a fost trecuta. Nu doresc nimanui sa-i moara un parinte cu care s-a inteles extraordinar si apoi sa ii spuna cineva ca 'a fost o lectie pe care probabil o merita'. smile Aici deja e vorba de alte lucruri care deranjeaza. Pana acum sustinatorii crestini de pe forum nu au facut altceva decat sa-i faca un portret de copil rau cu o lupa, noi fiind furnicile. smile Nu va asteptati sa convingeti pe cineva astfel.

Offline

 

#967 2011-08-26 16:06:52

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

ai jignit crestinii la modul general si cred ca e suficient ..dar ai editat, dragut smile
in rest, eu nu mai am nimic de zic, ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa fac catehizare pe aici, chiar nu ma intereseaza asta, deci nu incerc sa conving pe nimeni de nimic

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2011-08-26 16:10:07)

Offline

 

#968 2011-08-26 16:09:55

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Parantezele erau puse tocmai pentru ca nu era o idee exprimata direct, doar cei cu musca pe caciula s-ar fi revoltat. smile Iar in legatura cu asta nu e nevoie sa spun mai multe. Pentru mine este, a nu stiu cata oara, un subiect inchis. Daca crestinii cred ca copiii de 16 ani merita lasati fara un parinte in conditiile in care celalalt oricum are sanatatea subreda, doar pentru ca nu cred in ce cred ei... ma tem ca nu eu sunt cea care are o problema la mansarda. smile

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-26 16:10:58)

Offline

 

#969 2011-08-26 16:11:39

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

asta nu discut, sincer, de pedepse si alte cele, chiar nu ma bag si nu imi exprim parerea
iti doresc multa putere sa mergi mai departe, ceea ce imi doresc si mie de altfel

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2011-08-26 16:14:07)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.