homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-52


#970 2011-08-26 16:12:44

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

Omnia sa inteleg ca tu nu crezi in a higher power (fie ea Dumnezeu, Allah, extraterestri etc) ?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#971 2011-08-26 16:13:31

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

jeannie a scris:

se zice ca oamenii credinciosi nu au depresii. si e bine ca pot crede in ceva smile

cum a zis Marx, "religia este opiu pentru mase" smile

Offline

 

#972 2011-08-26 16:16:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu vad acele jigniri ca pe o parte din niste refulari, necesare dealtfel, ce reusesc (asa pare, cel putin) sa nu iti afecteze viata ta de copil care tocmai si-a pierdut mama. de unde ai atata putere psihica? kram e bine ca o ai si asta o sa te ajute foarte mult in general.
cei care va simtiti jigniti, intelegi si voi ca vorbeste din prisma afectarii psihice - nu ai cum sa nu fii afectat dupa moarte cuiva drag - desi pare ca supravietuieste admirabil evenimentului. smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-08-26 16:20:03)

Offline

 

#973 2011-08-26 16:18:25

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

@ Emilia: Nu. Cred ca puterea mea, a ta, a fiecarui individ este mai mare decat orice putere 'divina' laudata pana acum pe pamantul asta. Avem puterea de a ne auto-motiva, de a ne auto-educa, ne putem asigura singuri conditiile de trai, ne putem descurca fara niciun fel de ajutor, chit ca asta ne aduce la suprafata instinctele de mamifer si ne lasa oarecum la o parte umanitatea, avem puterea de a ne stabili norme morale, scari de valori, avem puterea sa depasim evenimente tragice... nu a fost o forta divina care m-a ajutat pe mine sa suport moartea mamei mele, am fost eu, a fost personalitatea si caracterul dezvoltate de mine, nu de cine stie ce higher power. Imi place sa ma cred un om liber, un om care isi gandeste deciziile si care le ia fara sa fie privit si judecat ca o marioneta de ceva aflat 'out there'. Refuz sa fiu o oaie pe care hotaraste ciobanul cand si cat sa o plesneasca, sau ,in cazul asta, cand sa 'ii dea o palma'. Imi place sa cred ca sunt stapana pe gandurile, vorbele si faptele mele, fara sa imi dea cineva cu rigla peste degete pentru ele someday. Prefer sa cred asta si sa imi coordonez singura viata dupa cum consider eu ca trebuie.

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-26 16:19:32)

Offline

 

#974 2011-08-26 16:20:55

Random
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 3238

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu cred. nu mi-a dovedit ca exista ca sa cred in el. probabil o sa-mi spuneti ca de ce neaparat am nevoie sa vad sau sa ating ca sa cred, pentru ca asta simt. nu ma incalzeste cu nimic faptul ca ar veni in fata mea si mi-ar spune: i am god. bag mainile in buzunar si merg mai departe. eu imi ghidez drumul, nu altcineva.


Do the world a favor, stay like this forever.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2011-08-26 16:31:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

Avem puterea de a ne auto-motiva, de a ne auto-educa, ne putem asigura singuri conditiile de trai, ne putem descurca fara niciun fel de ajutor, chit ca asta ne aduce la suprafata instinctele de mamifer si ne lasa oarecum la o parte umanitatea, avem puterea de a ne stabili norme morale, scari de valori, avem puterea sa depasim evenimente tragice... nu a fost o forta divina care m-a ajutat pe mine sa suport moartea mamei mele, am fost eu, a fost personalitatea si caracterul dezvoltate de mine, nu de cine stie ce higher power. Imi place sa ma cred un om liber, un om care isi gandeste deciziile

de multe ori nu gasesc 'puterea' de a ma da jos din pat  smile sover ; intradevar suntem responsabili pentru tot ceea ce facem, dar uneori e un pic mai complicat. mornincoffee

Offline

 

#976 2011-08-26 16:33:47

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Orice actiune are o reactiune, opusa si egala ca forta. O sa ma descurc eu cu reactiunile actiunilor mele, pe care le intreprind in mod constient, si zeii se pot ocupa de cei care au nevoie de ei. smile

Offline

 

#977 2011-08-26 16:35:43

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

jeannie a scris:

eu vad acele jigniri ca pe o parte din niste refulari, necesare dealtfel, ce reusesc (asa pare, cel putin) sa nu iti afecteze viata ta de copil care tocmai si-a pierdut mama. de unde ai atata putere psihica? kram e bine ca o ai si asta o sa te ajute foarte mult in general.
cei care va simtiti jigniti, intelegi si voi ca vorbeste din prisma afectarii psihice - nu ai cum sa nu fii afectat dupa moarte cuiva drag - desi pare ca supravietuieste admirabil evenimentului. smile

asta asa e, chiar am zis ca daca o ajuta sa se descarce, sa injure ..
pana la urma si eu la nervi as putea sa ma iau de rockeri, de motociclisti sau de taximetristi asa ca nu ii am eu la inima..
si gata ca sunt f  offtopic

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2011-08-26 16:36:38)

Offline

 

#978 2011-08-26 18:08:57

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

Pentru mine este, a nu stiu cata oara, un subiect inchis. Daca crestinii cred ca copiii de 16 ani merita lasati fara un parinte in conditiile in care celalalt oricum are sanatatea subreda, doar pentru ca nu cred in ce cred ei... ma tem ca nu eu sunt cea care are o problema la mansarda. smile

supa

Offline

 

#979 2011-08-26 18:22:14

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: voi credeti in dumnezeu?

prea mult tam-tam se face ?n juru' acestei ?ntrebări. nu e singuru' forum ?n care userii aduc fel şi fel de argumente pentru "există sau nu dumnezeu?", "rai şi iad?", "apocalipsa?", "Iisus Hristos?". ?n fond, oamenii uită ceva esenţial şi anume să facă bine. c-atunci c?nd mergem pe stradă şi ne trage un copil orfan de m?necă pentru un bănuţ, rareori scoatem ceva mărunţiş din portofel. şi nu, nu pentru a avea o "viaţă de apoi" liniştită; aşa cum zicea şi Einstein: dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau ?n speranţa unei răsplate, atunci, suntem ?ntr-adevar o adunatură jalnică!

profa de logică ne-a arătat că da, există un dumnezeu. eu exist pentru că au existat mama şi tata, la r?ndul lor există datorită bunicilor... si tot aşa p?nă se ajunge la un capăt. ideea e că tre' să fi fost un punct de plecare-dumnezeu. acu' el diferă de la persoană la persoană. pentru unii e doar icoana aia pe care trebuie să o pupe la biserică, pentru alţii ceva gen justiţia divină.

eu, un lucru ştiu sigur: există bine şi rău! e nevoie doar să arunc o privire ?n jurul meu să-mi dau seama de asta.

Ultima oara a fost editat de Diananaid (2011-08-26 18:24:02)


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 

#980 2011-08-26 21:15:44

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

mihaela2289 a scris:

eu cred in puterea mintii, daca iti doresti sa faci ceva in viata vei reusi, daca iti doresti sa te vindeci vei reusi, totul tine de subconstientul nostru..asa si cu Dumnezeu... crezi ca ceva de sus te va ajuta, dar de fapt te ajuta chiar mintea ta sa treci peste toate.. o ultima intrebare am..de ce de cand s-a scris Biblia pana acum, nu a mai separat niciun Moise apele, nu a mai transformat nimeni apa-n vin, nu s-a mai intamplat nicio minune de genul asta?!

Nu prea, doar mai "plange" cate o icoana din cand in cand  wink


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#981 2011-08-26 22:13:58

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Astea sunt chestii minore. smile Cand am fost saptamana trecuta la mormantul mamei, am pus o tigara pe marginea mormantului, margine plata si frumoasa, vantul nu batea, nu era nimic dubios, doar o zi torida si atat. In timp ce imi fumam eu linistita tigara mea iar cea de jos ardea singurica dupa ce o aprinsesem eu, sub mirata mea privire tigara s-a rostogolit frumos si a picat cu filtrul in pamant. Nici daca o aranjam eu in pamant nu statea asa bine. Si repet, vantul nu batea. Daca as fi o persoana religioasa, as spune ca e o minune, ca spiritul mamei mele era fericit ca i-am dat o tigara - si da, daca mama s-ar scula din morti, primele lucruri pe care le-ar cere ar fi o tigara si o ceasca de cafea - dar in conditiile in care eu nu cred in divinitati si minuni, o consider doar o coincidenta oarecum amuzanta, pentru ca a fost al naibii de amuzant ca singurul fenomen 'paranormal' de la un mormant in cimitir sa implice o tigara, ceva atat de ... mundan si deloc spiritual. smile Putem sa vedem minuni oriunde si putem sa nu le vedem... Depinde doar de definitia fiecaruia pentru cuvantul 'minune'. Mie mi se pare o minune cand un om sarac imparte din putinul lui cu altcineva, mi se pare o minune cand o familie adopta un copil si il iubesc si il cresc ca si cum ar fi al lor desi nu este, deci da, se poate spune ca eu cred in minuni... dupa propria mea definitie pentru 'minune'. Astea mi se par minuni care ne ajuta cu ceva si ne imbogatesc dpdv moral mai mult decat un fenomen de condens pe o icoana sau decat un buzunar de seva in lemnul din care e facuta icoana, buzunar care de la uzura treptata a lemnului isi croieste drum spre suprafata si da impresia de lacrimi. smile In umila mea opinie, oamenii ar trebui sa aprecieze mai mult lucrurile marunte dar minunate din jurul lor in loc sa astepte miracole care nu se stie sigur daca vor avea loc...Cred ca detaliile minunate din jurul nostru ne ajuta sa vedem lucrurile din alta perspectiva si, de ce nu, sa devenim oameni mai buni. In orice religie si in orice scara de valori, in general asta e scopul: sa te imbunatatesti pe tine ca om, si e mult mai usor prin lucruri marunte si la indemana.

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-26 22:15:11)

Offline

 

#982 2011-08-26 22:23:48

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu cred in Dumnezeu in primul rand pentru ca am nevoie sa cred in ceva. E ceva care vine de la sine, nu provin dintr-o familie de fanatici sau mai stiu eu ce, toti ai mei credem in Dumnezeu. Pe mine una credinta asta ma ajuta. Cand am avut probleme, credinta ca exista cineva mai presus decat noi toti care ma vede, care ma vegheaza si ma poate sprijini intr-un fel intangibil, m-a facut sa nu-mi pierd speranta. Imi recunosc limitele ca om, ca fiinta si probabil de-asta simt nevoia sa ma agat de acest Cineva mai puternic ca mine smile  In plus, trebuie sa cred ca bunica mea draga s-a dus intr-un loc bun si frumos, chiar am nevoie sa cred in Rai, nu stiu de ce. De cand a murit ea, cred si mai tare, am iubit-o prea mult ca sa cred ca a disparut, pur si simplu.

Offline

 

#983 2011-08-26 22:30:39

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Oamenii nu dispar pur si simplu... fiecare corp din universul asta are o energie, asa cum toate obiectele au memorie - se invata asta la psihologie, probabil studentii/licentiatii stiu despre ce vorbesc - iar orice fiinta moarta lasa in urma ceea ce, in termeni fizici, se cheama energie reziduala. Deci, chit ca nu cred ca exista vreun Rai in care sa se fi dus mama, stiu ca a ramas ceva in urma ei si ca nu a disparut just like that. Bine, nu cred ca vreun popa va pomeni vreodata la slujba de energia reziduala...

Offline

 

#984 2011-08-26 23:32:06

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

postul meu era ironic....


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#985 2011-08-26 23:48:13

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Oh, nu faceam referire la persoana, dar ai adus in discutie un subiect mult dezbatut de oameni religiosi. Crede-ma ca se gasesc persoane care sa creada la modul serios in icoane plangatoare s.a.  smile

Offline

 

#986 2011-08-26 23:54:06

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

orice fiinta moarta lasa in urma ceea ce, in termeni fizici, se cheama energie reziduala...

prin conceptul de energie reziduala te referi la spirit?

Offline

 

#987 2011-08-26 23:57:33

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

Da, stiuuu, exista explicatii logico-stiintifice pentru toate, cum e cea cu condensul, daca vrei sa cauti. Si mai sunt si altele. Faptul ca nu le cunosc eu sau tu sau X sau Y, nu inseamna ca nu exista. E treaba oamenilor de stiinta sa le afle. Sau a cercetatorilor britanici  lol


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#988 2011-08-26 23:58:06

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Spirit... termen religios inutil. Nu. Ma refer la exact ce am spus: energie. Energia reziduala este exact asta: urma, reziduul unei energii care a existat. O energie ca cea electrica, ca cea magnetica. Fizic vorbind, fiecare corp din univers are unul sau mai multe feluri de energii, fiecare dintre noi are un camp energetic, si chiar daca functiile vitale se opresc, respectiva energie nu dispare pur si simplu, ci se transforma si devine ceea ce se cheama energie reziduala. Nu stiu daca energia reziduala face ceva, daca mai ajuta la ceva, dar de existat sigur exista. smile

Later edit: sunt de acord cu teoria conform careia nimic nu dispare, totul se transforma.

Ultima oara a fost editat de OmniaVincitAmor (2011-08-27 00:01:49)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.