homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-53


#989 2011-08-26 23:58:58

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: voi credeti in dumnezeu?

Da, cred. Prefer sa cred in Dumnezeu si in mine decat in superificialitatea din jur.
Nu cred ca sunt doar eu cu mine, ca nu exista o forta mai presus de tot ce e omenesc. Simt ca  pentru toate lucrurile rele pe care le fac, platesc... nu neaparat asta  m-a facut o persoana mai buna, dar stiu ca n-as face nimanui vreun rau.

Important  e sa faci bine, sa ii respecti pe cei din jur si sa te respecti pe tine, iar discutiile aprinse pe tema credintei chiar nu isi au rostul.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#990 2011-08-27 00:04:27

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

carmen_21 a scris:

Simt ca  pentru toate lucrurile rele pe care le fac, platesc... nu neaparat asta  m-a facut o persoana mai buna, dar stiu ca n-as face nimanui vreun rau.

Important  e sa faci bine, sa ii respecti pe cei din jur si sa te respecti pe tine

cu asta sunt de acord si eu.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#991 2011-08-27 00:12:13

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

Spirit... termen religios inutil..

Poate cu ipotezele pe care le detii in prezent, aceasta este concluzia corecta. Dar nu iei totusi in calcul si posibilitatea de a nu cunostele toate datele si ca adevarul sa fie in realitate altul?

Offline

 

#992 2011-08-27 00:25:26

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Adevarul poate fi oricare, nu am spus vreodata ca e imposibil sa fie gasit, desi adevarul absolut ar fi destul de greu de gasit... Ce cred eu este o alegere. smile Maine poate aparea Hristos, sau Allah sau oricare alt zeu, si eu as alege in continuare sa nu ma inchin lui, tocmai pentru ca am dreptul de a alege. smile Iar eu aleg sa cred ideile mele, care coexista armonios cu persoana mea - caracterul meu, personalitatea mea, ideile mele, conceptiile mele, aspiratiile mele. Cat timp eu mi-am gasit echilibrul, n-au decat sa apara enspe zei si enspe religii si sa se demonstreze enspe chestii, eu raman la ce ma multumeste. smile

Offline

 

#993 2011-08-27 01:11:55

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

Parerea mea e ca persoana trebuie adaptata adevarului, nu adevarul persoanei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2011-08-27 01:44:01

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Adevarul e de sine statator. Si il accept, oricare ar fi el (atunci cand e dovedit, deci cand renunta la a fi o simpla teorie, si devine adevar). Adevar este ca fructele sunt sanatoase. Eu nu mananc fructe. E o alegere, e ok cu mine, probleme de sanantate din cauza asta n-am, deci de ce sa nu aleg ce e cel mai bine pentru mine? La fel si cu religia. Poate exista Hristos, poate exista si Iepurasul De Paste. Daca eu nu vreau sa ma inchin la nimeni,  nu ma inchin, period. nustiu

Offline

 

#995 2011-08-28 03:48:16

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

mi-am amintit de o "minune" infaptuita acum ceva ani de zile, in cartierul meu.. langa o biserica s-a spart o conducta de apa si apa iesea din pamant.. ce a facut multimea?! au crezut ca e o minune si iese apa sfintita direct din pamant, au luat acasa cu bidoanele sa dea si la copii si la tot neamul.. dupa cateva zile s-a descoperit ca era o teava sparta si apa nu era nici macar potabila.. mda.. era cam logic, dar deh, unora nu le trebuie mult ca sa creada ca asa ceva e posibil si sa ia cu bidoanele..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#996 2011-08-28 11:41:47

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

Mihaela, foarte amuzanta povestioara, e tipica pentru Romania.
Oricum, faza cu apa sfintita nu este doar un mit. Are intr-adevar anumite proprietati speciale, dar explicatia sta in capacitatea busuiocului de a alunga energiile negative. De asemenea faptul ca nu se strica se datoreaza proprietatilor antibacteriene ale argintului  (din cruce) si ale busuiocului

Offline

 

#997 2011-08-28 13:04:29

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: voi credeti in dumnezeu?

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/11345_1ndlc.jpg


Parerea mea smile

Offline

 

#998 2011-08-28 14:10:47

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: voi credeti in dumnezeu?

mihaela2289 a scris:

mi-am amintit de o "minune" infaptuita acum ceva ani de zile, in cartierul meu.. langa o biserica s-a spart o conducta de apa si apa iesea din pamant.. ce a facut multimea?! au crezut ca e o minune si iese apa sfintita direct din pamant, au luat acasa cu bidoanele sa dea si la copii si la tot neamul.. dupa cateva zile s-a descoperit ca era o teava sparta si apa nu era nici macar potabila.. mda.. era cam logic, dar deh, unora nu le trebuie mult ca sa creada ca asa ceva e posibil si sa ia cu bidoanele..

rotfl2  rotfl  prostia omeneasca....

Offline

 

#999 2011-08-28 14:11:27

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: voi credeti in dumnezeu?

Offline

 

#1000 2011-09-04 23:37:46

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

am chef de palavrageala si nu deschid alt topic asa ca o sa scriu aici
vreau si eu sa stiu parerea voastra despre "Catedrala Mantuirii Neamului"
Oare era necesar ca bugetul statului sa dea 20 milioane de lei pentru o catedrala?! in plina criza si cand oamenii nu mai pot sa-si procure medicamentele de care depinde viata lor? cand toate spitalele de stat sunt in paragina si scolile in jeg?! 400 milioane de euro pentru o catedrala?! pentru ce?! devenim mai credinciosi daca aveam o catedrala suflata cu aur si hotel, parcare in subsolul catedralei?!


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#1001 2011-09-05 09:59:22

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: voi credeti in dumnezeu?

astea sunt jeguri de jocuri de interese.

oamenii nu au medicamente si e o saracie crancena in tzara iar astia arunca sume fabuloase pentru toate tampeniile.

numai mantuirea neamului nu ar aduce-o.

neamul ar fi mantuit daca s-ar face ceva pt oameni, ei reprezinta neamul, nu cladirile in care sa se roage sa le ajunga banii pana la urmatorul salariu, sa aiba ce pune pe masa, bani de pastile & etc...


They can because they think they can.

Offline

 

#1002 2011-09-05 10:05:02

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

400 milioane de euro mi se pare aberant de mult :-o Ai zis inainte 20 milioane de lei... aia vine cam 5 milioana de euro. Oricum, fie ca or fi 5 sau 400, este aiurea. E MULT prea mult dupa parerea mea. E una sa ai o biserica de cartier ca sa poti sa mergi la sarbatori si duminica.

Pe de alta parte, din cate am vazut, cam toate capitalele mari au cate o catedrala. Probabil in schimb ca ar fi trebuit sa fie gata acum vreo 5 ani, nu acum sa inceapa sa o construiasca. Dar stii cum e, daca Lele Floare are ditai bisericoiu (ca nu pot sa-i zic altfel), zice ca sunt oameni buni aia care o construiesc.

Am vazut odata in Cluj un afis care mi-a placut. Era o biserica pe fundal iar in fata ei erau mai multe persoane care dormeau in saci de dormit. Sub, scria: "1000 de case pentru Domnul, 0 case pentru oameni". Cam atat as avea de zis smile


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#1003 2011-09-05 12:45:46

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

chiar va mirati? e clar ca e vorba de niste interese aici.
la mine in oras se construiesc biserici de nu mai avem loc de ele. nu exista cartier care sa nu aibe ditamai "casa a domnului". si mi se pare normal! sunt foarte multi care afirma ca nu te poti ruga unde vrei tu, cand iti vine pe chelie. nu! rugaciunile sunt ascultate doar daca le rostesti in biserica. ei bine, din partea mea, naivii astia (ma abtin sa nu le spun prosti facuti gramada) merita cu varf si indesat sa nu aibe bani de medicamente.
mi s-a luat de atata "ce rau ne merge", "ai de la putere isi bat joc" bla bla. pai logic ca isi bat joc daca au de cine. pariu ca daca se face acum un sondaj vor fi foarte multi "credinciosi" (din aia care tin post si injura in acelasi timp) care lauda initiativa construirii catedralei?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#1004 2011-09-05 17:51:06

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

popicel a scris:

400 milioane de euro mi se pare aberant de mult :-o Ai zis inainte 20 milioane de lei... aia vine cam 5 milioana de euro. Oricum, fie ca or fi 5 sau 400, este aiurea. E MULT prea mult dupa parerea mea. E una sa ai o biserica de cartier ca sa poti sa mergi la sarbatori si duminica.

Pe de alta parte, din cate am vazut, cam toate capitalele mari au cate o catedrala. Probabil in schimb ca ar fi trebuit sa fie gata acum vreo 5 ani, nu acum sa inceapa sa o construiasca. Dar stii cum e, daca Lele Floare are ditai bisericoiu (ca nu pot sa-i zic altfel), zice ca sunt oameni buni aia care o construiesc.

Am vazut odata in Cluj un afis care mi-a placut. Era o biserica pe fundal iar in fata ei erau mai multe persoane care dormeau in saci de dormit. Sub, scria: "1000 de case pentru Domnul, 0 case pentru oameni". Cam atat as avea de zis smile

poate nu m-am exprimat bine. Bugetul de stat da 20 milioane lei si restul pana la 400 milioane euro sunt asteptati sa vina din donatii si din partea bisericii.
stiti ca in ultimii 10 ani s-au ridicat peste 18000 de biserici?! adica a fost inaugurata 1 biserica la fiecare 2 zile. si totusi, in ultimii 10 ani cate spitale/scoli s-au ridicat? e aberant cum ne place sa prostim poporul si sa isi vada fiecare interesul in parlament..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#1005 2011-09-05 18:33:36

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

si la mine in oras se tot fac si se construiesc si nu stiu la ce bun ca nu-s pline decat de Inviere, singura data cand vezi biserici neincapatoare, in rest nu prea se inghesuie lumea.
De se ce construiesc?
Nu stiu daca ati auzit vreodata sondaje de opinie "In cine aveti cea mai mare incredere?" Surprinzator (sau nu !) romanii au cea mai mare incredere in biserica  bang  . Probabil in ideea ca daca se roaga o sa le pice din cer bani de medicamente, mancare s.a. Alte raspunsuri erau politicieni, politie, armata si mai stiu eu ce. Si atunci normal ca fac biserici, ca doar tre' sa voteze cineva, si daca baba Floarea vede ca partidul X a facut biserica, hop voteaza cu partidul X. 
Daca populatia ar raspunde ca are incredere in medici sau un profesori, probabil ca s-ar face mai multe spitale sau scoli, dar din pacate nu e cazul.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#1006 2011-09-05 18:47:20

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: voi credeti in dumnezeu?

biserica e cea mai frecvent intalnita forma de manipulare din toate timpurile bang


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1007 2011-09-05 18:49:59

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

kathrynn a scris:

Daca populatia ar raspunde ca are incredere in medici sau un profesori, probabil ca s-ar face mai multe spitale sau scoli

neutral
de aici rezulta ca cei de la conducere tin cont de nevoile/dorintele oamenilor - cred ca nu mai e nevoie sa spun ca nici nu poate fi vorba de asa ceva.
dar las' asa ca-i bine! sa fie mai multe biserici decat blocuri. cei care se tarasc in genunchi, ocolind de 3 ori o biserica, merita!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.