homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-54


#1008 2011-09-05 19:11:14

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: voi credeti in dumnezeu?

Emilya a scris:

biserica e cea mai frecvent intalnita forma de manipulare din toate timpurile bang

tummenupp  tummenupp  tummenupp

si foooarte inrudita cu politica, tot din cele mai vechi timpuri  acklad


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 



#1009 2011-09-05 19:51:25

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: voi credeti in dumnezeu?

vreau sa cred ca exista un Dumnezeu, adica un Tata al tuturor, care isi iubeste copiii si, drept urmare, logic ca nu-i arunca in foc atunci cand fac o pozna (pacat suna prea urat), ci ii iarta si ii ajuta sa invete sa fie mai buni in fiecare zi, indiferent ca procesul asta de invatare la unii dureaza o zi, la altii o viata, iar unii pur si simplu nu vor sa invete! Dumnezeul in care vreau eu sa cred iarta pe toata lumea pentru tot si nu vrea sa vada pe nimeni chinuindu-se, drept pentru care isi lasa fiii sa-si vada de viata asa cum cred de cuviinta, spunandu-le doar ca trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru alegerile facute, suportand eventualele consecinte negative (ceea ce nu presupune un foc vesnic in care niciun parinte intreg la minte nu isi arunca copiii pe care pretinde ca ii iubeste, indiferent ce ar face acestia).

Dumnezeul promovat de biserica (nu merita B mare) este o simpla imagine menita sa atraga si sa sperie in acelasi timp un numar f mare de oameni in vederea unei f eficiente spalari de creiere. Fericiti cei saraci cu duhul (prostii care cred balivernele indrugate de niste preoti al caror vesmant negru nu prea reuseste sa le camufleze "burta de bere")!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1010 2011-09-05 21:26:09

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: voi credeti in dumnezeu?

dea_di a scris:

Dumnezeul promovat de biserica (nu merita B mare) este o simpla imagine menita sa atraga si sa sperie in acelasi timp un numar f mare de oameni in vederea unei f eficiente spalari de creiere. Fericiti cei saraci cu duhul (prostii care cred balivernele indrugate de niste preoti al caror vesmant negru nu prea reuseste sa le camufleze "burta de bere")!

tummenupp


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#1011 2011-09-05 21:33:48

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: voi credeti in dumnezeu?

Parerea mea e ca biserica a fost perceputa gresit in ultimul timp. Adevarata biserica nu se bazeaza nici 0,99 % pe vreo contributie baneasca,cum se practica in tara noastra. Sunt de parerea ca nici macar la nunta nu ar trebui sa aiba pretentie de bani un preot,fiind una dintre cele 7taine,si asta fiind menirea preotului pe pamant,sa le impartaseasca oamenilor,nu sa perceapa taxe...si aceasi poveste si cu botezul si cu toate celelalte.
Nu poti merge linistit la biserica in ziua de astazi,fara ca macar sa nu fii obligat sa cmperi cel  putin o lumanare din biserica.
De aceea eu nu cred in imaginea bisericii si in rolul care il are ea aici...

Offline

 

#1012 2011-09-06 10:59:54

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: voi credeti in dumnezeu?

La mine vine preotul cu botezul de vreo 7 ori pe an. Si de fiecare data cere bani...ba pentru catedrala, ba sa faca nu stiu ce pe la biserica. Eu m-am gandit ca data tot vine de atatea ori ar putea strange bani si pentru copii bolnavi de cancer dar preotul mi-a spus ca asta nu e problema lui ci a lui basescu si ca daca vreau trebuie sa ma duc eu personal sa strang.De atunci prefer sa ma duc in alta parte la biserica.
Ma simt foarte bine cand merg la parintele Nicanor Lemne .
O bisericuta modesta dar atat de primitoare... Parintele are un glas atat de cald dar din pacate am auzit ca este cam bolnav si nu am mai indraznit sa-l deranjez.

Ultima oara a fost editat de raaluuk (2011-09-06 11:01:41)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2011-09-23 08:38:19

dudu.f
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 1863

Re: voi credeti in dumnezeu?

Vad ca multi sunt fara credinta in dzeu.Nici eu nu cred, si am o parere foarte proasta despre biserica, ca institutie, despre religie si dumnezeu.Nu intru in detalii pentru ca o sa spun ce au mai spus si altii.

Am o mare problema..Mi se pare o absurditate sa fac cununia religioasa atat timp cat nu cred.Cum pot sa ma "leped de satana" daca nu cred in satana...(parca mai erau si alte prostii de asta in slujba)
Voi, astia 'necredinciosii', faceti cununie religioasa?cum vi se pare avand in vedere ca nu credeti?

P.S: In clasa a 8-a preotul de religie mi-a recomandat sa dau la liceu teologic smile) .


“Happiness is when what you think, what you say, and what you do are in harmony.” - Gandhi

Offline

 

#1014 2011-09-23 08:43:12

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu o s-o fac de dragul rudelor... si o sa ma lepad de energiile negative, nu de satana si nici de alte chestii mai mult sau mai putin inchipuite smile

o sa adapatez toata chestia legata de biserica cu propriile mele convingeri, si asa toata lumea o sa fie happy.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1015 2011-09-23 09:15:44

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

mi se pare pierdere de timp sa participe cinveva la un ritual/slujba in care nu crede (ca sa nu mai zic ca poate avea si efecte "adverse")
rudelor eu le-as zice ca nu merg la biserica..nu cred ca o sa sufere cineva atata timp cat e bautura dupa lol

Offline

 

#1016 2011-09-23 10:17:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

ioana, la ce fel de "reactii adverse" te referi? poti sa dezvolti putin?

Offline

 

#1017 2011-09-23 10:22:52

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: voi credeti in dumnezeu?

Sa va zic eu de biserici? in Italia in orice biserici intri sunt pline de urne de donare: donati pentru catedrala x, biserica y, noile catedrale in costructie. cred ca daca mergi cu 100 euro, ii dai pe toti pe donatii, daca chiar crezi in asta si iti pasa. Radeam ca la biserica te duci la striptease, cu bancnote multe si mici. mi s-a parut asa de scarbos, cum intru sa mi se ceara indirect bani prin amplasarea a zeci de urne cu mesaje dulcegi de donatie. ba aici au si conturi deschise unde poti dona pentru constructie sau intretineri.

daca bancile sunt camatari legali, bisericile sunt cersetori legali. daca exista un D-zeu, sunt sigura ca de mult a parasit bisericile.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1018 2011-09-23 10:24:28

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

dezvolt pe scurt, anca lol
participi la o slujba in care iti iei un angajament, legatura dintre persoane se sfinteste, teoretic se fac niste schimburi energetice f puternice in timpul slujbei
ori cand tu te duci acolo cu inima inchisa si eventual cu scarba, se pot intoarce impotriva ta chestiile astea, in loc sa faca bine pot face rau sau in cel mai bun caz sa fie fix de pomana
dar oricum pt cine nu crede, nu conteaza chestiile astea

asta e si la noi cora si la catolici si la ortodocsi, cersetorie..stiu si preoti care chiar folosesc banii aia cum trebuie dar si muuulti care se imbogatesc si atat neutral

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2011-09-23 10:25:43)

Offline

 

#1019 2011-09-23 10:32:30

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: voi credeti in dumnezeu?

mda, ce pot sa spun ioana.... aici am fost in bisericile mari, am zis sa fac si eu poze, sa nu zic ca nu am vazut. ca la noi in tara nu un piciorul decat o data la 10 ani intr-o biserica. si cand am vazut ce cersetorie pe fata este... mi s-a facut scarba. eu de ce crezi ca detest preotii si biserica? pentru ceva ce ar trebui sa fie spiritual, parca prea e concret totul chicot


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1020 2011-09-23 10:50:29

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: voi credeti in dumnezeu?

Daca Il raportam pe Dumnezeu strict la biserica si preoti, atunci e lesne de inteles de ce multi nu mai cred...
Iar privitor la casatoria religioasa (care devine una din taine abia in sec XII), cred ca e bine sa o faci doar daca simti si crezi. Altfel nu vad rostul... daca nu exista cununia civila mai intelegeam, dar daca tu nu crezi ca exista o forta mai presus de oameni, atunci de ce te duci acolo si juri asa si pe dincolo, si te spui la toate ritualurile alea?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1021 2011-09-23 10:58:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: voi credeti in dumnezeu?

da, de acord cu prima fraza, carmen.

poti sa crezi ca exista o forta mai presus de oameni, dar sa ti se para ridicole si invechite ritualurile bisericesti.

Offline

 

#1022 2011-09-23 11:11:11

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: voi credeti in dumnezeu?

si eu zic la fel carmen, nu inteleg de ce sa te complaci in asta cand nu crezi, cand poti sa te duci doar la civila si la petrecere

Offline

 

#1023 2011-09-23 11:27:11

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred in reprezentantii sai omenesti.
Pe langa cele spuse pina acum, cu care sunt total de acord, sunt indignata si de implicarea bisericii in politica si razboaie. Nu mi se pare normal sa aprobi si sfintesti armatele, atata timp cat Dumnezeu este iubire, si doreste pace si intelegere intre toti oamenii. ( conform Bibliei )

Totul este o mare afacere, si asa cum s-a mai exprimat cineva, o forma de sclavie.

Ultima oara a fost editat de timean86 (2011-09-23 11:27:53)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1024 2011-09-23 12:05:12

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: voi credeti in dumnezeu?

eu cred in Dumnezeu, cumva biserica imi inspira respect si prefer sa nu ma gandesc la implicatiile mai putin religioase ale bisericii. o vad precum casa Domnului unde ma duc cand vreau putina liniste si rugaciune.

Offline

 

#1025 2011-09-23 13:32:06

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: voi credeti in dumnezeu?

timean86 a scris:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred in reprezentantii sai omenesti.
Totul este o mare afacere, si asa cum s-a mai exprimat cineva, o forma de sclavie.

subscriu fiecare cuvintel smile

Offline

 

#1026 2011-09-23 15:54:00

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: voi credeti in dumnezeu?

kathrynn a scris:

ioana_4 a scris:

si eu zic la fel carmen, nu inteleg de ce sa te complaci in asta cand nu crezi, cand poti sa te duci doar la civila si la petrecere

de ex de dragul sotului care chiar crede si pt care e importanta si etapa aia  smile

pentru rochia alba de mireasa, flori, coronite si lumanari big_smile macar daca tot partea materiala conteaza, sa conteze pana la capat lol


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.