homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Voi credeti in dumnezeu?-50


#932 2011-08-26 00:54:44

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: voi credeti in dumnezeu?

Nu ca nu as crede in Dumnezeu dar m-a scarbit societatea.Mai bine zis niste oameni care s-au folosit de o entiate divine pt a-i manipula pe altii ceea ce mi se pare strigator la cer. Chair amvazuty un documentar care incepea camasa: "credinta a reusit sa-i convinga pe oameni ca undeva sus in cer sta un om care vede tot tot tot si are nevoi de bani, multi bani, foarte multi bani, in conditiile in care biserica nuplateste dari statului." Si cu asta am spus tot.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 



#933 2011-08-26 00:56:06

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: voi credeti in dumnezeu?

Iasmina15 a scris:

daca prin "chestiile ce nu au forma materiala" te referi la spirite in general, nici eu nu credeam pana foarte recent nici in ruptul capului in asa ceva, dar am fost nevoita de curand sa-mi schimbi parerea dupa ce am avut parte de "demonstratie" smile

Mai pe larg,te rog...

Offline

 

#934 2011-08-26 08:21:42

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: voi credeti in dumnezeu?

OmniaVincitAmor a scris:

Forta divina... daca eu scriu o carte despre piticii verzi din padurea fericirii nesfarsite care fac minuni si salveaza planeta, si in urmatoarea suta de ani nimeni nu ma contrazice, prostii din secolul viitor se vor inchina la pitici. roll

offtopic rotfl2 rotfl rotfl2


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#935 2011-08-26 08:36:40

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

k?reste a scris:

Nu ca nu as crede in Dumnezeu dar m-a scarbit societatea.Mai bine zis niste oameni care s-au folosit de o entiate divine pt a-i manipula pe altii ceea ce mi se pare strigator la cer. Chair amvazuty un documentar care incepea camasa: "credinta a reusit sa-i convinga pe oameni ca undeva sus in cer sta un om care vede tot tot tot si are nevoi de bani, multi bani, foarte multi bani, in conditiile in care biserica nuplateste dari statului." Si cu asta am spus tot.

SUBSCRIU.
m-am saturat de preoti care nu stiu decat sa intinda mana spre "ochiul diavolului" atunci cand esti fericit sau necajit. ei sunt platiti de stat, dar daca nu-ti iau si tie 500 lei pt nunta, 300 pt botez si tot cam asa pentru inmormantare nici nu se uita la tine. au "gipane" si conturi fabuloase si tot ceea ce fac (marea majoritate) o fac pe bani. deja ma gandesc cu groaza cand va trebui sa ma marit la biserica fiindca eu nu mai cred in preoti si alte astea de cand m-au dezamagit grav, dar va trebui sa o fac fiindca toti in jurul meu cred in asa ceva si as fi aspru judecata sa nu ma marit in biserica..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#936 2011-08-26 08:57:16

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: voi credeti in dumnezeu?

Am citit undeva ca in ultimii 20 de ani a fost construita in medie o biserica la doua zile

@Biannca Prefer sa nu dezvolt mai mult, e o chestiune mai personala. smile

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-26 08:59:43)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2011-08-26 09:02:00

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pai nu stiu, dar dupa parerea mea, biserica n-are nimic cu Dumnezeu. Da absolut nimic lol Bine, normal ca biserica este casa Domnului si nu mai stiu ce si nu mai stiu pe unde. Dar biserica cu Dumnezeu, in adevaratul sens al cuvantului, ia asa -> | |

Ultima oara a fost editat de popicel (2011-08-26 09:06:30)


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#938 2011-08-26 09:02:25

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: voi credeti in dumnezeu?

mihaela2289 a scris:

deja ma gandesc cu groaza cand va trebui sa ma marit la biserica fiindca eu nu mai cred in preoti si alte astea de cand m-au dezamagit grav, dar va trebui sa o fac fiindca toti in jurul meu cred in asa ceva si as fi aspru judecata sa nu ma marit in biserica..

same here.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#939 2011-08-26 09:39:18

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu i-am spus alui meu ca eu nu m-as marita in biserica in ruptul capului pentru ca pur si simplu nu cred in dumnezeu si pentru mine nu are nicio semnificatie si nu vreau sa stric astfel ceea ce ar trebui sa fie cea mai frumoasa zi din viata mea. Replica alui meu: ce ar crede familia sotului daca nu m-as marita in biserica? roll Deci eu n-am ceva doar cu dumnezeu si cu religia, ci si cu oamenii care au ceva cu mine pentru ca nu cred in ce cred ei (exact ca in Evul Mediu, numai ca atunci cei care mine nu erau doar vorbiti de rau, ci arsi pe rug, dar in orice caz - era de naspa daca nu credeai in ce cred ei).

Offline

 

#940 2011-08-26 09:57:34

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: voi credeti in dumnezeu?

Eu cred cu tarie in Dumnezeu, dar la biserica nu merg, si nici nu pot sa merg, dar nu stiu de ce, mi-e rau pur si simplu, am fost si la o manastire anul trecut, si asa mi-a fost de rau, mai sa lesin, dupa ce am iesit sa terminat slujba, asa de bine m-am simtit, parca mi sa luat o piatra de pe suflet. Cateodata m-am gandit serios, oare nu e ala ,,cu coarne" in mine, de nu suport in biserica, in plus ma si plictiseste.


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

#941 2011-08-26 09:59:56

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

Pai stropeste-te cu apa sfintita si vezi daca arde  rotfl2 Glumesc acum, dar am mai auzit de persoane care au trebuit sa iasa putin la aer. E si mirosul ala de tamaie si ce alte chestii mai folosesc. Plus ca oricine se plictiseste la o slujba de 1h jumate lol De exemplu in Cluj, nu stiu exact la ce biserica pentru ca nu frecventez, dar stiu ca se tin "slujbe pentru studenti" lol Si tine cam 20-30 minute, tocmai pentru ca sa nu se plictiseasca astia tineri.


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#942 2011-08-26 13:14:45

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: voi credeti in dumnezeu?

Si eu cred in Dumnezeu, dar nu prea merg la biserica. Cred ca si credinta are partea ei frumoasa, dar unii preoti parca strica tot. Cum ma sa dai bani sa se roage cineva pentru tine???? dai zeci de lei ca sa-ti citeasca un acatist. Si pentru ce? Ca mama le da degeaba. Daca n-ai tu vointa sa faci ceva pe lumea asta poti sa te rogi si la 10 biserici.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#943 2011-08-26 13:45:51

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

pt cei care cred in Dumnezeu, am si eu o intrebare: credeti in minuni? sau in nemurirea sufletului si in reinviere cand va veni Mantuitorul?!
si daca da, vreau si eu sa stiu un argument..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#944 2011-08-26 13:48:37

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

Presimt ca se va ajunge la discutii dure lol


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#945 2011-08-26 13:58:43

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

smile nope, cel putin nu din partea mea, vreau si eu sa aflu de fapt de ce crede lumea in ceva spiritual care nu a fost dovedit niciodata, daca li s-a intamplat ceva ce i-a determinat sa creada in Dumnezeu sau e pur si simplu un efect de turma indus de bunicii care te luau in fiecare Duminica la biserica..
parerea mea e ca minunile exista, dar acele minuni sunt facute de oameni(in principal doctori) care te pot readuce la viata, te pot ajuta sa vezi, sa mergi.. etc.
cat despre reinviere... oh come on.. daca dupa 2000 de ani in care au murit miliarde de oameni toti ar invia, unde am ajunge?! si asa Pamantul e o planeta supra-populata..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#946 2011-08-26 13:59:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

mihaela2289 a scris:

pt cei care cred in Dumnezeu, am si eu o intrebare: credeti in minuni? sau in nemurirea sufletului si in reinviere cand va veni Mantuitorul?!
si daca da, vreau si eu sa stiu un argument..

nu-s' daca am mai scris undeva prin urma...dar ce argumente vrei pt CREDINTA? wink credinta e credinta tocmai pt ca nu e demonstrabila. ca daca era, se numea evidenta wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#947 2011-08-26 14:02:50

popicel
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 816

Re: voi credeti in dumnezeu?

Hai ca-ti dau eu argument lol Si eu nu cred nici de cum in Dumnezeu. In fine, am explicat mai sus.

Imi caut buletinul intr-o zi, cam 1 ora jumate. Si nu dau el nicaieri. Deja eram cu nervii intinsi la pamant si imi rascolisem toata camera. Si la un moment dat am zis "Doamne! Hai sa gasesc odata buletinul ala". Si cand m-am intors, l-am vazut pe masa lol Mna, probabil ca a fost doar o coincidenta... dar a fost o coincidenta foarte buna nustiu De aia eu nu stiu nimic... Astept sa mor si sa aflu lol

Ultima oara a fost editat de popicel (2011-08-26 14:03:37)


Quick word of advice: Vrei sa-ti bagi p***? Pui caciula!
Daca n-ai pus caciula, nu te mira de ce ai belit p***!

---------------------------------------------------------------
Cand voi fi mare am sa fiu metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica... Ori asta, ori preparator peste, raci, broaste în cherhanale si oficii. smile

Offline

 

#948 2011-08-26 14:19:08

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: voi credeti in dumnezeu?

katami, cum sa cred in ceva inventat(mai mult sau mai putin) de altcineva pentru ca asa trebuie? aztecii credeau in zeul ploii(Tlaloc) doar pentru ca ei nu puteau demonstra de unde si cum vine ploaia si se bucurau cand ploua. acum s-a demonstrat ca ploaia nu vine de la niciun zeu si nimeni nu mai crede in acest zeu
la fel cu multi altii, atat zei pe care-i venerau aztecii, cat si zeii olimpului si multi altii.. deci nu pot crede in ceva doar fiindca altcineva imi zice ca acum 2011 ani s-a intamplat o minune (s-a transformat apa in vin, schilodul a mers si altul a inviat). pentru ca acum am avansat si stim ca daca un dr isi face treaba te poate invia, te poate face sa mergi si sa vezi, dar daca stai si te rogi in van in loc sa iei o apstila sau sa te operezi cred ca ajungi fix la 2 m sub pamant


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#949 2011-08-26 14:35:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: voi credeti in dumnezeu?

yoyolina a scris:

mihaela2289 a scris:

deja ma gandesc cu groaza cand va trebui sa ma marit la biserica fiindca eu nu mai cred in preoti si alte astea de cand m-au dezamagit grav, dar va trebui sa o fac fiindca toti in jurul meu cred in asa ceva si as fi aspru judecata sa nu ma marit in biserica..

same here.

eu n-o sa ma marit niciodata la biserica va

Offline

 

#950 2011-08-26 14:37:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: voi credeti in dumnezeu?

nu ti-am zis eu sa crezi in nimic smile ziceam doar ca, ODATA CE AI ALES SA CREZI, CREDINTA=ACCEPTARE. de aceea, niciun credincios NU va putea explica intr-un demers rational DE CE crede smile atat ti-am zis, nu ti-am zis sa crezi in ce nu vrei (la faza cu pastila ar fi muuulte de zis, iar miracole se petrec zilnic, nu doar acu 2000 de ani, numai sa avem ochi sa le vedem smile dar dupa numeroase discutii de tipul asta, am ajuns la concluzia ca sunt pierdere de vreme pt ambele parti smile credinta NU se demonstreaza)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.