homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spuse si nespuse despre anticonceptionale!-3


#39 2009-02-03 14:54:52

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

ok, mersi
si n-ai de ce sa razi, fiecare face cum ii place, iar noua ne place coitul intrerupt... si s-o facem asa, dar fara pilule e riscant.
plus ca daca si-ar da drumul din prima in interior n am putea sa mai continuam imediat
nu stiu ce te face sa crezi ca nu beneficiez de nimic in timpul actului, da ma rog...

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2009-02-03 14:56:00)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#40 2009-02-03 15:25:15

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mihaela, n`o fereste prietenul de nimic, pt ca si lichidul preejaculator contine spermatozoizi si poate ramane insarcinata.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#41 2009-02-03 15:54:41

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mihaela03 a scris:

carmen_21 a scris:

poate  cineva sa mi explice si mie cum se produce domne' avortul asta daca baiatul nu ejaculeaza in interior, dar fata ia totusi anticonceptionale?

Dar cat de idiot tre sa fii ca sa ejaculeazi in afara cand fata ia anticonceptionale????  wow   rotfl foarte idiot, iar saraca fata le ia degeaba......

Asta e greseala pentru care te-am avertizat. Plus cea de dimineata cu indiferenta si nepasarea.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#42 2009-02-03 17:21:25

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Danae a scris:

mihaela, n`o fereste prietenul de nimic, pt ca si lichidul preejaculator contine spermatozoizi si poate ramane insarcinata.

clar...
zilele astea chiar vorbeam cu o prietena si dadea zor ca n-ai ce sa patesti daca nu ejaculeaza in tine... nu e niciun risc si bla'bla'bla (in cazul in care nu foloseste nicio alta metoda)
chiar imi pare rau ca nu am cum sa o conving hmm
si oamenii care incurajeaza chestiile astea sunt inconstienti "eu n am patit-o niciodata!incearca si tu!" sau "conform unui sondaj x dintr'un milion nu raman"  roll - parerea mea!

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2009-02-03 17:24:09)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#43 2009-02-03 21:45:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

carmen_21 a scris:

ok, mersi
si n-ai de ce sa razi, fiecare face cum ii place, iar noua ne place coitul intrerupt... si s-o facem asa, dar fara pilule e riscant.
plus ca daca si-ar da drumul din prima in interior n am putea sa mai continuam imediat
nu stiu ce te face sa crezi ca nu beneficiez de nimic in timpul actului, da ma rog...

atit vreau sa spun: sexul vaginal IMEDIAT dupa ejaculare, fara timp de mers la baie, urinat, etc, face mai mult decit necesara utilizarea contraceptivelor pentru ca e la fel de nesigur ca sexul complet neprotejat.
Cit despre coitul intrerupt ma tem ca are dreptate mihaela03....v-o fi placit acum insa astept cu nerabdare impresiile partenerului tau peste citiva ani cind va incepe sa ejaculeze precoce si/sau sa aiba probleme de erectie...si pe ale tale daca vei mai fi cu el, oare o sa iti placa la fel de mult si atunci?


Mihaela03 dupa cum probabil ca stii, chiar daca faci sex complet neprotejat, riscul de sarcina nu e de 100%....asadar, presupunind ca se produce totusi ovulatia desi contraceptivele combinate sunt luate corect, e nevoie sa daci sex atunci cind se produce ea ca sa ramii gravida...iar chestiunea cu avortul determinat de uscarea trompelor si alte minuni din astea e falsa...pentru ca, surpriza, utilizatorele care fac greseli mari/multe/etc in utilizarea contraceptivelor combinate ramin pur si simplu gravide...si nu avorteaza spontan....
asa ca te rog eu frumos, in loc sa plimbi prostiile astea de colo colo gaseste ceva mai bun de facut...
fii de acord cu mine ca TEXTUL INSIRAT DE TINE AICI E O PROPAGANDA JALNICA A UNOR MILITANTI IMPOTRIVA DREPTULUI FEMEII DE A DECIDE CIND SI DACA SA AIBA COPII...atit si nimic mai mult


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-02-03 21:50:52

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Sincer mi se face sila cand citesc rahaturi din astea. Milioane de femei au parte de o viata sexuala normala si libera datorita sistemelor acestora de contraceptie, chestie care clar nu place Bisericii si altor "institutii" din zona. Mamicile noastre nu aveau alegerea asta, noi avem absolut orice metoda dorim la discretie, unele avem ani de "practica" in spate fara nicio problema, fara spaime, avorturi si nefericire. Suntem libere sa ne iubim cu cine dorim si toate aceste metode contraceptive hulite de unii ne-au ajutat sa ne traim feminitatea asa cum trebuie. Si sa ne bucuram de ea, nu sa fim doar niste "masini de facut copii" pe banda rulanta. Cand citesc chestii din astea ma simt din nou in Evul Mediu (de parca am trait eu pe atunci)

Offline

 

#45 2009-02-03 22:11:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

dojo, sa stii ca si eu tot asa ma simt...de parca cineva ar incerca sa ma tirasca cu de-a sila inapoi in evul mediu....si m-apuca o furie greu de imaginat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2009-02-04 02:23:45

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Miha tu nu ai facut fata la 15 ani. Nu ai nascut un copil cu dizabilitati, pe care ai refuzat sa il avortezi pentru ca e pacat. Nicio femeie cu capul pe umar nu ar trebui sa vada avortul ca pe o metoda contraceptiva in sine. Le-as pocni pe cele care isi bat joc de viata lor si a celui nenascut pentru ca sunt prea proaste sau dezinteresate pentru a se informa. Am avut mereu o parere proasta despre fatutele astea care se arunca in viata intima fara pic de interes pentru binele lor. O femeie care stie sa se protejeze poate avea zeci de ani de dragoste fara sa stie ce inseamna un chiuretaj. Si aceasta libertate nemaipomenita ne-o ofera aceste metode contraceptive (oricare ar fi ele).

Exista clar pareri pro si contra. Cele contra vin insa in contradictie cu ceea ce simtim noi pana la urma, asa in sufletul meu. Pentru ca mi se pare aiurea ca nu stiu cine sa decida ca eu TREBUIE sa nasc un copil pe care nu mi-l doresc, doar pentru ca am facut o greseala. Am 30 de ani si sper ca in curand sa ma adun si eu pe la casa mea. Si imi doresc un copil, pe care sa il cresc si iubesc asa cum trebuie. Acum sunt GATA pentru asta.Castig bine, am alaturi un om minunat, vad viitorul in 2 acum si apoi in 3 sau 4, cine stie.

Un copil trebuie sa fie dorit. Am o verisoara cu primul copil suferind de Sindrom Down. L-a nascut oricum, pentru ca, inainte de asta s-a pocait. N-am treaba cu credinta in cauza, asa cum nu ma intereseaza ortodoxia in care sunt botezata, dar femeia asta trage o viata pentru ca in comunitatea lor nu e OK sa avortezi, nu e OK sa te protejezi etc.Are 7 copii acum, abia se descurca si la doar 40 de ani era sa moara din cauza unui chist ovarian (sau ceva de genul).Se discuta despre histerectomie si chiar "sansa" de a nu-si vedea copiii mari. Si cel mai mic are 1 an.

Pot sa jur ca nu si-a dorit atati copii, pentru ca nu are cum sa ii creasca. Biserica este insa importanta pentru ei si au ascultat si de oamenii din comunitatea lor. Repet, pentru a nu exista discutii aiurea: NU AM NIMIC CU EI. Ortodoxia vine si ea cu ceva similar, Biserica in general sustine ideea de copii si mai ales de sex post-marital doar.

Eu am decis la 20 de ani ca doresc sa cunosc barbatul meu asa cum trebuie, inainte de a ma "obliga". Am decis tot atunci ca imi iau viitorul in maini si doar eu decid ce si cum. De aia iau pastile de 10 ani si n-am crapat. Sa nu mai vorbim ca au fost eficiente 100%, chiar daca am mai sarit cate una (nici eu nu is perfecta). Este clar ca orice preot ma vede ca pe o pacatoasa, viata mea insa este buna asa cum am ales-o. Acum, daca sunt pregatita emotional si financiar pana la urma, pot decide sa am si un urmas. De care nu imi voi bate joc, care nu va trai in saracie lucie sau in orfelinat pentru ca nu ii pot oferi minimul de trai decent, dar l-am nascut ca "nu e voie" avort.

De asta ne inflamam unele dintre noi. Pentru ca multe am probat diverse metode contraceptive si functioneaza al naibii de bine. Asta ne da libertate si siguranta.

Intrebi foarte bine "de ce sa imi bat eu capul?"

Pai raspunsul meu e simplu: e fundul meu la bataie. Daca raman insarcinata si sunt prea tanara de pilda sa il nasc (sunt inca la liceu sau studenta, poate inca nu am job ca lumea etc.) EU trag ponoasele. Daca am noroc de un rahat de barbat, ma pot trezi si ca dispare ca magarul in ceata si ma lasa cu copil cu tot. Eu nu risc asa ceva pentru ca este viata mea pana la urma, nu a lui. Si nu am incredere IN NIMENI in lumea asta, pe cat am in MINE. Pentru ca pana la urma numai eu imi vreau binele total smile

Dupa cum am precizat deja, eu am ales o metoda contraceptiva care mi s-a potrivit (ze pill). Ma scuzati daca nu va spun unde ma doare ca este vazuta ca si avortiva, contraceptiva sau auditiva big_smile ... important este ca functioneaza. Si, decat sa aduc in lume un copil a carui viata o voi distruge poate, pentru ca nu sunt pregatita, mai bine acel copil nu se mai formeaza. Ca este vorba de faptul ca acel contraceptiv inhiba "nasterea" de ovule (deci no embrio pana la urma), ca nu lasa spatiu 'placut' sa se "lipeasca" sau ca nu stiu ce face, este irelevant pana la urma. Decat sa nasc 10 copii nefericiti, prefer UNUL si bun.

Offline

 

#47 2009-02-04 13:25:46

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Eu zic asa - tu gandesti corect intr-o anumita masura... Insa comiti aceeasi "greseala" pe care o comite site-ul asta - sustii doar punctul de vedere contra-anticonceptionale, si omiti sa insiri beneficiile utilizarii lor.

Mie mi-e indiferent, asa cum a scris si dojo, la mine efectele pozitive sunt mai multe ca cele negative, deci o sa iau antibebe pana cand o sa vreau un copil. Chiar daca ele au efect abortiv.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#48 2009-02-04 15:02:58

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

blueeyes, tu gandesti asa, dojo gandeste asa, voua nu va pasa pur si simplu de efectul avortiv si basta, eu nu condamn nimic aici

dar sunt femei carora le-ar pasa de acest efect, poate, femei care nu isi pun sterilet si iau AC tocmai din cauza ca teoretic AC blocheaza ovulatia, femei care se vor simti inselate cand vor afla ca poate si-au avortat proprii copii la 3-4 saptamani fara sa stie

era pe un site un pastor prolife care zicea ca si el si nevasta-sa, fiind impotriva avortului, au decis sa ia AC la inceputul casatoriei, in ideea ca previne ovulatia, si apoi au aflat, de fapt li s-a sugerat ca daca cumva nu au si efect avortiv?; si, dupa multe cercetari au aflat ca asa e de fapt, si s-au simtit tradati

de ce nu se face public si aspectul asta, chiar daca nu e dovedit 100%, totusi a nascut o miscare anti - AC in America, nu sunt doar povesti, daca erau povesti imi faceati voi harcea-parcea ideile in 5 min rotfl

cum ramane cu dreptul asta, care apare pe prima pagina a site-ului?

5.Dreptul la o informare larga si la obiect privind sexualitatea umana, cu scopul de a permite luarea unor decizii referitoare la viata sexuala.

felul in care functioneaza AC se refera la sexualitatea umana

voi nu stiti daca toate femeile au credintele voastre religioase, daca gandesc ca e doar al lor corpul lor sau nu, e f posibil ca 90% din cele ce iau acum AC sa ia in continuare, e f posibil sa treaca la alte metode mai multe sau mai putine femei, dar au dreptul sa stie

asta ma face pe mine asa reticenta si de multe ori ca sa demonstrezi ceva trebuie sa vii cu exagerari, nu va crede lumea tot, dar cu ceva tot ramane din idee

ce am scris eu in "Spuse si nespuse..." sunt clar idei folosite cu un scop aiurea, dar ideile nu sunt false, e gresit scopul pt care sunt folosite si gata

mi-e greu sa cred ca vreun alt medicament se vinde la fel de bine ca si AC

chestia cu schimbarea legislatiei pt a-ti putea vinde produsele ca si Contraceptive imi face scarba, tot ce e uman in mine imi spune ca o noua viata incepe cand se formeaza embrionul, sunt convinsa ca si voi ganditi la fel.... sau sper

efectele pozitive ale AC le stiu, le recunosc: revolutia sexuala, accesul femeii la educatie si la cariera, la o slujba mai buna, mai multe venituri, programarea sarcinilor si decizia asupra nr de copii, etc....dar pe astea oricum le spuneti voi destul.... smile

Ultima oara a fost editat de mihaela03 (2009-02-04 15:06:49)

Offline

 

#49 2009-02-04 15:28:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Neeee, eu nu ma refeream la aspectele astea, putin imi pasa de revolutia sexuala lol
Eu ma refeream la efectele fiziologice - rezolvarea chisturilor, reglarea menstrelor, eliminarea durerilor menstruale prin subtiirea endometrului, astea sunt cele "resimtite" de mine in mod direct, nu revolutia sexuala big_smile

In rest sunt de acord cu tine in acest aspect - informarea ar trebui sa fie completa, ca alegerea sa fie facuta in cunostinta de cauza smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#50 2009-02-04 15:43:17

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mie nu imi pasa daca au efect avortiv sau nu, pe mine ma intereaza sa ma protejeze importiva sarcinii si sa nu imi dauneze pe viitor, in rest, am incredere in ce zice doctoressa smile

Offline

 

#51 2009-02-04 15:44:28

dark_beee
Full member
De la: Oradea
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 114

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Hai sa fim seroisi...daca tot la kestiile alea ne`am gandi cu totii cu cate au ramas insarcinate si cati "prunci" au murit, nu ar mai lua nimeni antibebe. fiecare cu parerea proprie..nu poti forta p nimeni sa l intrerupa sau sa le ia cu forta...atata timp cat mie mi`e bine cat timp le iau e ok!
intradevar... mai mult e propaganda jalnica dumbom


have a nice day wink

Offline

 

#52 2009-02-04 15:49:57

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Mihaela, pana acum nu s-a dovedit cu siguranta de 100% ca anticonceptionalele au efect avortiv. Insa, oprirea ovulatiei este dovedita 100%. Eu tind sa cred ca acest "zvon" a fost lansat de vreo comunitatea care este impotriva folosirii metodelor contraceptive ...

Parerea mea ... si nu mi-o voi schimba pana nu se va dovedi 100% efectul avortiv.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#53 2009-02-04 16:09:28

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Miha, tocmai am venit de la ginecolog. Nu e nicio problema ca iau AC de atat timp. E incantata ca am gasit ceva ce mi se potriveste si nu am efecte secundare. Mi-a zis ca in momentul in care eu si "soarele" decidem sa avem un copil sa ies de pe AC-uri si luna urmatoare pot deja ramane insarcinata. Nu dupa 6 luni, nu dupa 1 an. Nu are nimic pastila cu fertilitatea, dimpotriva. Mi-a zis de asemenea ca la unele femei cu probleme de fertilitate recomanda 3-4 luni de AC si dupa asta se pare ca organismul se "razbuna" chiar si u 2 ovule la revenirea la normal. Un fel de a pune ovarele in pauza un timp si a le avea din nou productive dupa. Daca minte ea, mint si eu big_smile

Offline

 

#54 2009-02-04 16:52:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Da ... se promoveaza mijloace natural de contraceptie care stim cu totii cata siguranta ofera. Eu una nu m-as baza niciodata pe o metoda cum e coitul intrerupt sau metoda calendarului. Insa fiecare ia propriile decizii.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#55 2009-02-04 17:16:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mihaela03 a scris:

blueeyes a scris:

Neeee, eu nu ma refeream la aspectele astea, putin imi pasa de revolutia sexuala lol
Eu ma refeream la efectele fiziologice - rezolvarea chisturilor, reglarea menstrelor, eliminarea durerilor menstruale prin subtiirea endometrului, astea sunt cele "resimtite" de mine in mod direct, nu revolutia sexuala big_smile

In rest sunt de acord cu tine in acest aspect - informarea ar trebui sa fie completa, ca alegerea sa fie facuta in cunostinta de cauza smile

efecte fiziologice eu una nu am avut de la ele, intotdeauna menstruatiile mele au fost de 3 zile, maxim 4, ciclurile regulate, n-am avut chisturi sau alte necazuri, nici SPM cu dureri, decat nervisori in ziua cand imi venea ciclul  punish , asa ca pt atata doar nu as fi luat eu AC...

Atunci tu esti o norocoasa si chiar nu ai avea de ce sa iei AC, decat pentru protectie. Dar sunt multe alte fete mai ghinioniste care simt efectele alea benefice pe care le-am insirat...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#56 2009-02-04 17:27:28

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

stiu si eu cazuri care au cate 13 copii si abia isi asigura hrana de pe o zi pe alta.....sau un bunic care are 40 de nepoti(nici nu mai stie cum ii cheama).nu sunt de acord cu articolul asta in nici un caz....si daca ar fi fost asa rele cum spune acolo,ar fi fost demult scoase de pe piata chiar daca cei care fac AC ar fi impotriva.si eu inainte sa iau Ac aveam niste dureri la menstra de muream,trebuia sa stau numai in pat zilele alea....nu sunt de acord cu avortul dar nici nu cred ce spune acolo.
si inca o chestie...la cate fete suntem noi pe forum-ul asta si iau AC.....este vreo una care a luat AC corect si totusi au avut bebe???????adica sansa aia mik de care tot spune mihaela si ala care a scris articolul


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#57 2009-02-04 17:38:24

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

andutu a scris:

stiu si eu cazuri care au cate 13 copii si abia isi asigura hrana de pe o zi pe alta.....sau un bunic care are 40 de nepoti(nici nu mai stie cum ii cheama).nu sunt de acord cu articolul asta in nici un caz....si daca ar fi fost asa rele cum spune acolo,ar fi fost demult scoase de pe piata chiar daca cei care fac AC ar fi impotriva.si eu inainte sa iau Ac aveam niste dureri la menstra de muream,trebuia sa stau numai in pat zilele alea....nu sunt de acord cu avortul dar nici nu cred ce spune acolo.
si inca o chestie...la cate fete suntem noi pe forum-ul asta si iau AC.....este vreo una care a luat AC corect si totusi au avut bebe???????adica sansa aia mik de care tot spune mihaela si ala care a scris articolul

daca le luam corect, insarcinata nu are cum sa ramanem. ac sunt sigure, mai sigure decat orice metoda, in afata de abstinenta. si nu sunt rele anticonceptionalele, sunt rele daca le luam dupa capul nostru si nu consultam un medic, putem avea reactii adverse.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.