homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spuse si nespuse despre anticonceptionale!-4


#58 2009-02-04 17:54:16

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

eu stiu chestia asta,dar nu vezi ca unii au alta parere si parca incearca sa ne oblige si pe noi sa nu mai luam?


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 



#59 2009-02-04 17:56:08

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

problema lor, eu am incredere in ele. big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#60 2009-02-04 22:46:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

eu nu cred asta cu avortul spontan pt ca nu e demonstrata si uite aici un lucru care demonstreaza contrariul

doctoressa a scris:

pentru ca, surpriza, utilizatorele care fac greseli mari/multe/etc in utilizarea contraceptivelor combinate ramin pur si simplu gravide...si nu avorteaza spontan....

Offline

 

#61 2009-02-05 00:39:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mihaela03 a scris:

se vede ca esti la scoala inca, crezi tot ce spune profesorul....

ma abtin(cu greu) de la comentarii neutral

Offline

 

#62 2009-02-05 02:21:48

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Aceasi problema care o intalnesc mereu: credinta in Dumnezeu, in fiinta suprema confundata cu biserica si toata istoria ei inchizitorie. Sincer nu isi are rostul aici si nu stiu de ce ati adus-o in discutie in posturile de mai sus. Biserica ne spune ca numai Dumnezeu da viata, si numai El o poate lua. Dar Dumnezeu ne-a dat si un corp, ratiune si liberul arbitru pentru a hotari singuri ce vrem sa facem cu corpul nostru, cu viata noastra.
Inteleg ca discutia este foarte construtiva, ca unii din noi alegem sa ne supra informam asupra unor lucruri importante, iar altii aleg sa se bazeze pe un simplu raspuns la o intrebare aruncata in vant. Unii ne dorim sa ii ajutam pe ceilalti, sa le deschidem ochii, sa invete din greselile altora, altii se culca pe o ureche, si noapte buna, ce-o fi o fi.
Fiecare o sa ramanem probabil dupa discutia asta putin descumpanite, pe ganduri, da chiar, oare cum o fi de fapt? S-ar putea sa fi fost insarcinata si nu am stiut? Oare chiar nu sunt protejata? Sau uite cu ce s-au mai trezit sa ne impuie capul acuma. Si?? O sa revenim fiecare la ale noastre, o sa uitam de toate astea, trecem la alte topicuri, unele se vor necaji cu cresterea copilului, altele cu examenele, vine vara, ne luam slipul si mergem la mare.
Deci? Fiecare o sa aleaga sa faca in continuare ce doreste. Ca s-ar putea sa regretam mai apoi cand nu vom mai putea avea copii, ca am luat mult timp ac? sau acum ca ..ups am ramas insarcinata ca nu am luat corect ac; sau mai nasol m-am ales cu o minunatie de boala ca nu am folosit prezervativul.
Mai devreme sau mai tarziu o sa ne para rau de ceva. Dar sa nu ne lasam acuma cat suntem tinere intunecate de tot felu de probleme care s-ar putea sa vina sau nu. Sa ne bucuram de prietenii nostri si de iubire acum, pana vom mai putea. Nu stim cand ne paste Surpriza!


Goodnight moon

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-02-05 16:18:16

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

dar totusi  si doctoressa atata timp cat este doctora....nu cred ca a ajuns asa fara sa treaca printr-o facultate  si trebuie sa iti aduca tie articole care sa demonstreze lucrul asta....si tu daca pui tot felul de linkuri cu dovezi ce inseamna,ca este si adevarat?????mai trebuie sa gandesti si logic nu numai sa spui mai departe ce a scris ala  si tu sa il crezi.....si daca ai citit bine articolul.....la un moment dat vb de toate metodele contraceptive,nu numai pastile....deci ei nu au ceva in legat.cu pastilele ci si cu restul protectiei....
si alta chestie....sa zicem ca nu iei pastile ca astea produc avortul....dar daca foloseseti prez sau coitul intrerupt si nu faci bebe....dar poate in momentul ala tie iti era destinat sa ai un copil.....si tu nu il ai ca deah te-ai protejat.....mai bine sa ne inmultim ca iepuroaicele si sa nu avem cu ce sa ne hranim decat pastile,nu????
PS: nu mai adu jigniri la adresa noastra sau a doc.mai ales ca ea are si o facultate si cred ca stie ce face.


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#64 2009-02-06 07:37:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Finesse, secretia aceea apare aprox in perioada in care aveai inainte ovulatia, chiar daca acum nu o mai ai.

Offline

 

#65 2009-02-06 12:46:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Secretia aceea clara, care se intinde, apare numai la ovulatie?
Ca daca da, am pus-o luna asta  neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#66 2009-02-06 12:54:58

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

In mod normal, secretia transparenta ca un mucus apare numai la ovulatie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#67 2009-02-06 12:57:21

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Mersi, andy puss sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#68 2009-02-06 19:45:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#69 2009-02-06 19:46:16

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

pai pilulele le incepi in prima zi de menstra daca vrei sa fi`i protejata de atunci, daca nu le iei in prima zi, te protejezi 7 zile.
daca iei corect cele 21 pastilute normal ca esti protejata si in pauza si cand vrei tu, deci si in ziua a 8a.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#70 2009-02-06 19:51:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

http://www.contraceptiononline.org/cont … _05_pu.pdf



http://www.contraceptiononline.org/cont ? _05_pu.pdf


http://www.contraceptiononline.org/slid ? .cfm?tk=33



...ca sa ne lamurim cu esofagita de reflux...ea apare in sarcina in lunile mari, din pricina faptului ca uterul creste, ocupa loc din ce in ce mai mult in cavitatea abdominala si deci celelalte organe sunt impinse in sus...nu din pricina progesteronului...ma rog...e drept, nu sunt doctor in nimic, sunt doar medic, insa unul care se tine la curent si se informeaza...
cind am decis ca e cazul sa consum timp pe forumul asta am facut-o tocmai pentru ca am considerat e ca e cazul ca toate/cit mai multe femei sa aiba acces la informatii corecte si complete...
nu fac deloc apologia pastilelor contraceptive combinate...nu le ridic in slavi...e insa dovedit ca sunt foarte eficiente...mai mult, extrem de eficiente!
sunt foarte interesata de studiile(facute pe ce????) care dovedesc producerea ovulatiei sub anticonceptionale luate corect, pentru ca in literatura de specialitate pe care o citesc eu cu regularitate(literatura de specialitate din tara si din strainatate nu am intilnit atare concluzie. Asadar, nici ideea ca ar avea efect abortiv pastilele.
In concluzie, nu am sa fiu de acord cu ideea asta doar pentru ca a sustinut-o un pastor american sau de orice alta natie
Informatiile pe care le dau eu sunt documentate...
Prezervativul e minunat, asigura si protectie impotriva BTS dar si o bina protectie contraceptiva...are insa un mare dezavantaj...trebuie sa il monteze partenerul...care nu prea poate fi obligat si pe care, marea majoritate a fetelor tinere il iubesc pina peste cap...si orice imbufnare a lui trece inainte de orice si e un capat de lume....deci ele vor ceva prezervativul pentru ca au incredere in el sau pentru ca el sa zimbeasca...asta il va face mult mai ineficient decit e de fapt
Indiferent de parerile unora si altora eu am gindit si gindesc si in continuare ca acest forum are rolul de a informa CORECT SI COMPLET asupra metodelor de contraceptie...
sa nu uite insa nimeni ca sunt foarte multi utilizatori, fiecare cu parerile si opiniile proprii
mihaela03, e bine ca ai un partener dispus sa se implice cu responsabilitate in asigurarea contraceptiei cuplului dar si ca esti dispusa sa faci oriciti copii va fi sa fie daca, cu toata bunavointa lui, partenerul nu va reusi sa se achite de partea lui de obligatie




Spectaculos...incerc sa citesc articole pe net despre contraceptie...cele finantate de biserici/organizatii religioase/etc si care incearca sa convinga asupra faptului ca pastilele contraceptive au efect abortiv sunt for free si se deschid indata...insa observ ca literatura de specialitate, adresata profesionistilor in domeniul medical, nu are acelasi regim
ca de ex pe site-ul asta http://www.sciencedirect.com/science?_o … 799d9c0a8b
...hm...de ce oare...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#71 2009-02-06 20:39:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#72 2009-02-06 20:44:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

doctoressa a scris:

http://www.contraceptiononline.org/contrareport/pdfs/07_05_pu.pdf



http://www.contraceptiononline.org/cont ? _05_pu.pdf


http://www.contraceptiononline.org/slid ? .cfm?tk=33



...ca sa ne lamurim cu esofagita de reflux...ea apare in sarcina in lunile mari, din pricina faptului ca uterul creste, ocupa loc din ce in ce mai mult in cavitatea abdominala si deci celelalte organe sunt impinse in sus...nu din pricina progesteronului...ma rog...e drept, nu sunt doctor in nimic, sunt doar medic, insa unul care se tine la curent si se informeaza...
cind am decis ca e cazul sa consum timp pe forumul asta am facut-o tocmai pentru ca am considerat e ca e cazul ca toate/cit mai multe femei sa aiba acces la informatii corecte si complete...
nu fac deloc apologia pastilelor contraceptive combinate...nu le ridic in slavi...e insa dovedit ca sunt foarte eficiente...mai mult, extrem de eficiente!
sunt foarte interesata de studiile(facute pe ce????) care dovedesc producerea ovulatiei sub anticonceptionale luate corect, pentru ca in literatura de specialitate pe care o citesc eu cu regularitate(literatura de specialitate din tara si din strainatate nu am intilnit atare concluzie. Asadar, nici ideea ca ar avea efect abortiv pastilele.
In concluzie, nu am sa fiu de acord cu ideea asta doar pentru ca a sustinut-o un pastor american sau de orice alta natie
Informatiile pe care le dau eu sunt documentate...
Prezervativul e minunat, asigura si protectie impotriva BTS dar si o bina protectie contraceptiva...are insa un mare dezavantaj...trebuie sa il monteze partenerul...care nu prea poate fi obligat si pe care, marea majoritate a fetelor tinere il iubesc pina peste cap...si orice imbufnare a lui trece inainte de orice si e un capat de lume....deci ele vor ceva prezervativul pentru ca au incredere in el sau pentru ca el sa zimbeasca...asta il va face mult mai ineficient decit e de fapt
Indiferent de parerile unora si altora eu am gindit si gindesc si in continuare ca acest forum are rolul de a informa CORECT SI COMPLET asupra metodelor de contraceptie...
sa nu uite insa nimeni ca sunt foarte multi utilizatori, fiecare cu parerile si opiniile proprii
mihaela03, e bine ca ai un partener dispus sa se implice cu responsabilitate in asigurarea contraceptiei cuplului dar si ca esti dispusa sa faci oriciti copii va fi sa fie daca, cu toata bunavointa lui, partenerul nu va reusi sa se achite de partea lui de obligatie




Spectaculos...incerc sa citesc articole pe net despre contraceptie...cele finantate de biserici/organizatii religioase/etc si care incearca sa convinga asupra faptului ca pastilele contraceptive au efect abortiv sunt for free si se deschid indata...insa observ ca literatura de specialitate, adresata profesionistilor in domeniul medical, nu are acelasi regim
ca de ex pe site-ul asta http://www.sciencedirect.com/science?_o … 799d9c0a8b
...hm...de ce oare...

aici insa se poate citi
http://www.nationmaster.com/encyclopedi ? _ovulation


mihaela03
...foarte serios iti spun...citesc contraceptie de 10, zilnic...ma tin la curent cu tot ce e nou in domeniu
si asta nu pentru ca sa fac parada de cum stiu eu sa gasesc link-uri pe net si texte care sa imi sustina o teorie sau alta pe care mi-am formulat-o eu anterior in cap, ci pentru ca sa fiu capabila sa imi informez pacientii complet si corect. Si evident, ca sa nu ma aflu in pozitia de a vorbii prostii nici aici pe forum...asta nu inseamna ca imi inchipui ca eu nu pot gresi...ma stradui insa din rasputeri sa evit sa gresesc

Cam atit am considerat ca e cazul sa polemizez pe subiectul asta...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#73 2009-02-07 16:22:32

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mihaela03 pe forum gasesti informatii si despre alte metode contraceptive, nu doar despre anticonceptionale. trebuie doar sa cauti smile
e adevarat ca despre anticonceptionale se discuta mai mult, pentru ca sunt din ce in ce mai utilizate. dar atata tot. si sunt destule fete care frecventeaza acest forum si nu iau ac pt ca nu vor sau nu le permite sanatatea, sau o parere proasta despre ele etc.

Offline

 

#74 2009-08-19 21:29:11

Knoppers
New member
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 44

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

M-am uitat si eu pe site-ul de care zicea persoana care a deschis topic-ul acesta. No offense, dar ma prapadesc de ras. Oamenii care au facut acel site sunt total impotriva oricarei metode contraceptive (o zic chiar intr-un articol "Vă daţi seama că nu vă recomand nici un mijloc de contracepţie") si la ei cred ca se aplica regula "cu cat mai multi cu atat mai bine". Nici o metoda contraceptiva nu e buna in ochii lor , toate au reactii adverse groaznice etc. Da, sunt oamenii care sunt crescuti intr-un anumit fel, ma rog, nu vreau sa insist. Dar mersi ca nu suntem toti la fel ca nu am avea loc pe Terra atunci.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.