homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-36


#666 2008-12-22 13:45:15

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

_alexa_ a scris:

Eu va cred ca inceputul este mai greu, dar eu nu mai rezist. Mi s-au triplat sanii, am furia laptelui, sunt taiata si pe burta, mi s-a infectat uretra dl blestemata aia d sonda si tre sa fac ampicilina, urinatul se lasa cu lacrimi involuntare de durere si tipete, si am numai rani pe san pana la sange. Nu mai rezist. Biberon scrie pe el. P.s. Rani se fac cand nu prinde toata aoreola. L mine sunt uriase, nici Vali nu poa sa le cuprinda smile) da barem asta micu. Acum ma pregatesc de externare!

alexa, desi nu am avut lapte decat f putin, ii dadeam doar o data pe zi inainte de biberon, eu am folosit de la inceput protezele de silicon pt mameloane, la indicatia unei prietene, asa ca in permanenta fata sugea din "biberon", eu le-am folosit nu ca protectie ci pt ca nu aveam mamelon sa prinda, la mine se formeaza numai la frig, asa ca puneam siliconul si cand tragea se forma in mamelon si lua si ea cateva picaturi, aveam 5 ml la un san si 30 la altul........., o singura data m-am muls ca sa vad cat am de nu se satura copilul, desi la dus imi curgea laptele chiar cand incercam sa ma sterg si purtam si tampoane de protectie cand ieseam pe strada, dupa 2 luni s-a oprit de tot si am scapat de stres, ca oricum nu aveam ce ii da.....
eu zic sa folosesti protezele de silicon, sunt pe marimi, in functie de mamelon, se gasesc in farmacii
nu stiiu acum daca trebuie sa iei ampicilina daca nu afecteaza gustul sau calitatea laptelul
imi pare rau pt. infectie, vezi de ce sunt adepta nasterii naturale??? pacat pt cele care nu au voie sa nasca natural si o culpa pt cele care opteaza la cerere pt nasterea prin cezariana, ca pot pati ca tine
la nasterea normala nu te mai doare decat epiziotomia putin si o sapt faci tratament local si se estompeaza si durerea, dupa o luna esti noua de facut cadou... face_tree
multa sanatate!
sorcova

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-12-22 13:47:07)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#667 2008-12-22 16:32:04

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Buna !
Sunt graviduta in 8 sapt si de 1 sapt jumate am o usturime ingrozitoare jos de nu mai pot sa stau.De asemenea de cand mi-a intarziat ciclul am o secretie alb-galbuie.
Stii ce poate fi?

Va multumesc !

Offline

 

#668 2008-12-22 16:43:06

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Buna !
Sunt graviduta in 8 sapt si de 1 sapt jumate am o usturime ingrozitoare jos de nu mai pot sa stau.De asemenea de cand mi-a intarziat ciclul am o secretie alb-galbuie.
Stii ce poate fi?

Va multumesc !

e usturime cand urinezi? in timpul unui contact sexual sau simti pur si simplu ca te ustura. Cat de tare te ustura ?
sarcina usoara !

Offline

 

#669 2008-12-22 17:11:05

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

_alexa_ a scris:

Care sunt cele mai bune pompite pt san? Mi-a facut niste rani groaznice grater plus ca am surplus d lapte...

pentru rani la  tongue san exista garmastan se gaseste la farmacie, super bun l-am folosit si eu, copilul pote suge chiar si daca esti data cu el

Offline

 

#670 2008-12-22 17:18:05

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

SoareleMeu a scris:

thanandar a scris:

Buna !
Sunt graviduta in 8 sapt si de 1 sapt jumate am o usturime ingrozitoare jos de nu mai pot sa stau.De asemenea de cand mi-a intarziat ciclul am o secretie alb-galbuie.
Stii ce poate fi?

Va multumesc !

e usturime cand urinezi? in timpul unui contact sexual sau simti pur si simplu ca te ustura. Cat de tare te ustura ?
sarcina usoara !

Ma ustura mai tot timpul, o usturime din aia grea de tot, cand si cand la urinat.
Printre setul de analize medicul mi-a dat sa fac si secretie col si secretie vaginala.
Oare e ok sa faci analizele astea cand esti gravida? Sa-ti bage chestiile alea inauntru? Nu afecteaza cumva bebe?
Multumesc !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2008-12-22 17:22:43

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

SoareleMeu a scris:

thanandar a scris:

Buna !
Sunt graviduta in 8 sapt si de 1 sapt jumate am o usturime ingrozitoare jos de nu mai pot sa stau.De asemenea de cand mi-a intarziat ciclul am o secretie alb-galbuie.
Stii ce poate fi?

Va multumesc !

e usturime cand urinezi? in timpul unui contact sexual sau simti pur si simplu ca te ustura. Cat de tare te ustura ?
sarcina usoara !

Ma ustura mai tot timpul, o usturime din aia grea de tot, cand si cand la urinat.
Printre setul de analize medicul mi-a dat sa fac si secretie col si secretie vaginala.
Oare e ok sa faci analizele astea cand esti gravida? Sa-ti bage chestiile alea inauntru? Nu afecteaza cumva bebe?
Multumesc !

fa analizele si vezi ce este.. nu afecteaza cu nimic.
Probabil este o candida mai urata.

Offline

 

#672 2008-12-22 17:25:15

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Mie mi-a dat sa fac analiza la secretie, si PAP-ul dupa 10 saptamani de sarcina.... acum vezi ce zice doctorul, dar eu una m-as spala cu ceai de musetel, doar afara!!! Nu inauntru.
Multa sanatate!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#673 2008-12-22 17:38:11

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fetelor spuneti-mi si mie cu ce sa tratez o mica basicuta care mi-a aparut jos deasupra ,nu in interior dar ma mananca f tare si nu stiu ce sa ii fac, si nici nu stiu de la ce a aparut, la doctorita nu mai pot sa ma duc ca a plecat de azi in concediu si nu stiu ce sa fac sa scap de mancarime. Am incercat cu apa oxigenata, dar nimic .
gravida 19+baietel

Offline

 

#674 2008-12-22 17:54:52

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Pai pana nu te duci la doctor, nu face nimic, nu te da  cu nimic ca poti face mai rau.... Nu stiu ce sa iti spun sa faci....


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#675 2008-12-22 17:58:52

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lauraura a scris:

_alexa_ a scris:

Care sunt cele mai bune pompite pt san? Mi-a facut niste rani groaznice grater plus ca am surplus d lapte...

pentru rani la  tongue san exista garmastan se gaseste la farmacie, super bun l-am folosit si eu, copilul pote suge chiar si daca esti data cu el

eu am avut pompita de la Chicco...si zic eu ca e cea mai buna...


pc  pc

Offline

 

#676 2008-12-22 18:04:13

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Alexa l`am vazut si eu abia acum pe ingerasul vostru....e superb hjarta  sa va traiasca !


pc  pc

Offline

 

#677 2008-12-22 18:43:09

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

alexa ce bebelus dulce hjarta sa creasc mare si sanatos!bun venit micutule! hjarta

Offline

 

#678 2008-12-22 19:11:46

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Buna !
Sunt graviduta in 8 sapt si de 1 sapt jumate am o usturime ingrozitoare jos de nu mai pot sa stau.De asemenea de cand mi-a intarziat ciclul am o secretie alb-galbuie.
Stii ce poate fi?

Va multumesc !

ar trebui sa faci si urocultura si sumarul de urina. Usturimea survine la urinat?

alina 28, basicuta poate fi o inflamatie a unui por, fie te-ai frecat de ceva, de chilot de ex, ai purtat chilot cu dunga pe mijloc, sau se poate intampla in perioada ciclului sa apara de la frecatul cu absorbantul, fie sa se infectat radacina unui fir de par, de la ras, de regula e plin cu sange si ar trebui sa se sparga in 2-3 zile si sa se retraga
daca nu dispare in cateva zile atunci e altceva si trebuie sa mergi la dr
poti folosi totusi alifie de galbenele de la farmacie aplicata pe basicuta, sa zicem inainte de culcare

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-12-22 19:12:00)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#679 2008-12-22 19:38:41

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

camysh a scris:

si exista si niste chestii de silicon care se pun pe areola mamara, pentru a proteja, atunci cand il pui pe bebe la san
nu stiu cum le zice exact, dar poate te ajuta fetele care au folosit smile

alexa, eu am folosit mameloane de la chicco si de la avent, amandoua bune, sunt pe marimi, eu am pus small ca nu aveam mamelon mare sa-l cuprinda bebelusa, si ea a papat f bine cu ele, si nici nu mai faci rani. si da , garmastanul e bun, da-te din plin cu el si eu pus si la 3 zile nu ma mai durea si nici nu trebuie sa  te speli de el inainte de alaptare, si tare bine e sa mai lasii sanii sa se aeriseasca, sa stai cu ei goi cat poti ziua. ca sa nu mai vina mult lapte, mai redu din lichide, iar ptr constipatie da-i cu prune uscate, 3-4 si problema se rezolva


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#680 2008-12-23 10:32:12

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

mamicilor, uitati-va la topicul pt indemnizatie crestere copil!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#681 2008-12-24 08:59:52

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetele,
Cum se manifesta o sarcina oprita din evolutie sau extrauterina?
Sunt ceva simptome, semne mai ales in primele 4-5 saptamani?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#682 2008-12-24 09:40:21

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

frisoane, lipsa senzatiei de insarcinata
citeste si aici http://forum.anticonceptionale.ro/t2148 … t----.html

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-12-24 09:40:52)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#683 2008-12-24 11:30:05

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Juli, de ce te stresezi si te gandesti imediat la sarcina oprita din evolutie?
In cazul in care ai scurgeri, de la roz la maroniu, atunci poti sa te speri, pana atunci NU!
Daliana, nici eu nu simt ca sunt insarcinata! Nu ma dor sanii nu mai am greturi, pur si simplu ma simt excelent!! Asta nu inseamna ca s-a intamplat ceva.

Ultima oara a fost editat de love_t (2008-12-24 11:30:41)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#684 2008-12-24 12:42:19

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

offf, ma trec tot felul de ganduri.....
m-a intepat ovarul stang rau si parca simt niste impunsatui prin burta si o jena la mijloc si abdomen in partea de jos.
Am observat si eu ca sanii mei mai plini dar nu ma dor, decat daca apas, tensionati nu sunt. Si ma simt plina dupa ce mananc si parca nu mai intra nimic.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.