homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-38


#704 2008-12-25 21:26:45

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Craciun fericit tuturor cu multa sanatate!

Am si eu o problema!
Sunt graviduta in 8 sapt si jumate si am fost marti sa-mi fac niste examene de secretie ( secretie vaginala, de col,pt ureaplasma , mycoplasma, clamydia), examene recomandate de medicul ginecolog.
De atunci am cateva scurgeri maronii pe chilot.
Asistenta care mi-a luat secretia mi-a spus ca e normal sa apara o scurgere rozalie dupa ce s-a luat aceasta secretie deoarece s-a umblat acolo.
De la acel examen de secretie au trecut 2 zile si iata ca eu tot mai am scurgerii maronii, e drept nu e o secretie abundenta dar totusi exista.
E normal sa fie asa?
Cele care ati facut aceste secretii pe parcursul sarcinii ati patit la fel?
Cat o sa mai dureze?

Multumesc din suflet !

Offline

 



#705 2008-12-26 01:03:24

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Parerea mea e ca te-ai grabit  sad
Dupa 12 saptamani mi-a recomandat doctorul sa fac aceste analize, pt ca bebe e prea mic si daca umbla cineva acolo sa nu afecteze cumva.
De ce nu ceri parerea altui doctor? Nu sta asa. Poate cea sau cel care ti-a recoltat a umblat mai brutal dar oricum ar fi, nu sta asa.
Multa sanatate si Craciun fericit tuturor!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#706 2008-12-26 11:50:27

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Ginecologul la care am fost eu mi-a dat un set de analize care trebuiesc facute pana in 12 sapt inclusiv cele de secretie.

Offline

 

#707 2008-12-26 13:14:18

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Ginecologul la care am fost eu mi-a dat un set de analize care trebuiesc facute pana in 12 sapt inclusiv cele de secretie.

e ok ca ti le-a dat la inceputul sarcinii asa am facut si eu cele pentru ureaplasma toxoplasmoza, lysteria. nu are nici o treaba bebele care e in casuta sa  placenta cu secretia care se recilteaza de pe col cel putin eu asa zic

Offline

 

#708 2008-12-26 14:52:48

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

andrulina a scris:

cocoleta tu cat mai ai pana nasti?

in jurul datei de 10 februarie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2008-12-26 22:02:15

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetele, am si eu o intrebare. Luni am programare la medic, dar se pare ca nu-mi vor face ecografie, ci doar consult ginecologic. Ce poate vedea la consult?
Se face consult obisnuit?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#710 2008-12-26 23:18:49

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Nu stiu fetelor, parerile sunt impartite, mie doctora mi-a spus sa nu dau voie la nici un doctor sa ma controleze jos, adica sa ma puna pe masa.
De aceea am spus ca e prea devreme pt analize.
Juli, o sa fie prima ta vizita la doctor?
De ce nu te duci la un articular sa le spui exact ce vre?: o echio intravaginala.
De cand am ramas insarcinata nu mi s-a facut absolut nici un consult obisnuit. Numai ecografie intravaginala.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#711 2008-12-27 00:00:28

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

stie cineva ceva de maricrista parca tb sa mearga azi la control nu, ?
ma rog, ieri ca deja a trecut de miezul noptii tongue

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-27 00:05:20)

Offline

 

#712 2008-12-27 10:06:05

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

salutare fetelor, da am fost ieri la o monitorizare plus ecografie, bebe este ok, mare smile are 3.900 gr., inca  lichid amniotic destul de suficient pt 41 sapt, este cu capul in jos deja de mult, insa nu este angajat inca sa iasa, cu alte cuvinte colul inca nu este suficient scurtat, sters. Am hotarat sa nu mai asteptam tare mult pt ca am cam trecut demult de termen, astfel luni mergem la spital pt provocarea nasterii, mergem pt inceput cu incercari pe cale naturala cu peridurala, daca nu este suficienta dilatare etc, trecem marti pe cezariana fiind si bebe mare, cam asta este, luni avem deja 41 sapt si 2 zile...nu mai amanam pina dupa rev., a fost destula asteptarea, incep sa fiu incet cu rabdarea la capat....cam astea sunt noutatile, sa speram ca ne ajuta dumnezeu sa trecem cu bine, va pup si pove.....

Offline

 

#713 2008-12-27 10:49:12

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

marcristina a scris:

salutare fetelor, da am fost ieri la o monitorizare plus ecografie, bebe este ok, mare smile are 3.900 gr., inca  lichid amniotic destul de suficient pt 41 sapt, este cu capul in jos deja de mult, insa nu este angajat inca sa iasa, cu alte cuvinte colul inca nu este suficient scurtat, sters. Am hotarat sa nu mai asteptam tare mult pt ca am cam trecut demult de termen, astfel luni mergem la spital pt provocarea nasterii, mergem pt inceput cu incercari pe cale naturala cu peridurala, daca nu este suficienta dilatare etc, trecem marti pe cezariana fiind si bebe mare, cam asta este, luni avem deja 41 sapt si 2 zile...nu mai amanam pina dupa rev., a fost destula asteptarea, incep sa fiu incet cu rabdarea la capat....cam astea sunt noutatile, sa speram ca ne ajuta dumnezeu sa trecem cu bine, va pup si pove.....

bafta multa  pentru nastere naturala , intr-adevar baba grasalan bine  signof10  bebe  :k?ra:  tongue

si nu numai important este ca voi sa fiti binesi tu si bebele, asteptam vesti tongue

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-27 11:18:35)

Offline

 

#714 2008-12-27 11:00:51

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

bafta maxima marcristina iti doresc! o sa fie bine, vei vedea! ma gindesc la tine si iti tin pumnii strinsi  :k?ra:  puss

Offline

 

#715 2008-12-27 12:26:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Craciun fericit tuturor cu multa sanatate!

Am si eu o problema!
Sunt graviduta in 8 sapt si jumate si am fost marti sa-mi fac niste examene de secretie ( secretie vaginala, de col,pt ureaplasma , mycoplasma, clamydia), examene recomandate de medicul ginecolog.
De atunci am cateva scurgeri maronii pe chilot.
Asistenta care mi-a luat secretia mi-a spus ca e normal sa apara o scurgere rozalie dupa ce s-a luat aceasta secretie deoarece s-a umblat acolo.
De la acel examen de secretie au trecut 2 zile si iata ca eu tot mai am scurgerii maronii, e drept nu e o secretie abundenta dar totusi exista.
E normal sa fie asa?
Cele care ati facut aceste secretii pe parcursul sarcinii ati patit la fel?
Cat o sa mai dureze?

Multumesc din suflet !

aceste analize se puteau face din sange: ureaplasma , mycoplasma, clamydia, normal pana in 3 luni nu trebuia umblat acolo


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#716 2008-12-27 12:54:03

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

mersi mult fetele de gandurile bune, ajuta tare mult, sa speram ca trece cu bine, tare il asteptam pe bebe, va pup si pove.....

Offline

 

#717 2008-12-27 12:55:30

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

mamicilor, uitati-va la topicul pt indemnizatie crestere copil!

am inteles eu bine, sau sunt dubii daca se mai aplica legea sau nu?!?


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#718 2008-12-27 13:06:26

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

_alexa_ a scris:

daliana a scris:

mamicilor, uitati-va la topicul pt indemnizatie crestere copil!

am inteles eu bine, sau sunt dubii daca se mai aplica legea sau nu?!?

cica se va aplica vezi ca ma scris ceva la indemnizatii , si acum la ed speciala pe relitatea tv la ora 13

Offline

 

#719 2008-12-27 14:13:33

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

marcristina a scris:

mersi mult fetele de gandurile bune, ajuta tare mult, sa speram ca trece cu bine, tare il asteptam pe bebe, va pup si pove.....

numai de bine, marcristina wink  la ce spital nasti?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#720 2008-12-27 16:44:42

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

thanandar a scris:

Craciun fericit tuturor cu multa sanatate!

Am si eu o problema!
Sunt graviduta in 8 sapt si jumate si am fost marti sa-mi fac niste examene de secretie ( secretie vaginala, de col,pt ureaplasma , mycoplasma, clamydia), examene recomandate de medicul ginecolog.
De atunci am cateva scurgeri maronii pe chilot.
Asistenta care mi-a luat secretia mi-a spus ca e normal sa apara o scurgere rozalie dupa ce s-a luat aceasta secretie deoarece s-a umblat acolo.
De la acel examen de secretie au trecut 2 zile si iata ca eu tot mai am scurgerii maronii, e drept nu e o secretie abundenta dar totusi exista.
E normal sa fie asa?
Cele care ati facut aceste secretii pe parcursul sarcinii ati patit la fel?
Cat o sa mai dureze?

Multumesc din suflet !

aceste analize se puteau face din sange: ureaplasma , mycoplasma, clamydia, normal pana in 3 luni nu trebuia umblat acolo

Ureaplasma, mycoplasma, secretia vaginala si cea de pe col se fac normal din secretie.
Sunt anumiti doctori care recomanda aceste examene la inceputul sarcinii .

Offline

 

#721 2008-12-27 16:48:03

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Macar s-a oprit sangerarea?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#722 2008-12-27 17:35:05

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetele, am fost astazi la medic, la camera de garda a spitalului CF2, ca nu mai aveam rabdare si speram sa-mi fac ecografie, caci la restul cabinetelor medicale nu am mai gasit mai nimic, e perioada sarbatorilor si la mai toate cabinetele mi s-a spus ca din Ianuarie.
Am dat de dr. Fathi Kouro, m-a consultat, mi-a zis ca dupa cum arata este sarcina, dar eco e prea devreme sa fac caci mare lucru nu se va vedea decat o pata neagra. Mi-a zis sa vin peste 2 saptamani la eco.
Intre timp mi-a dat uterogestan si centrum materna.

Ati auzit de doctorul acesta? Vi s-au recomandat si voua aceste medicamente?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.