homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-42


#780 2009-01-02 05:52:48

cristinalex
New member
Inregistrat: 2008-11-25
Mesaje: 63

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

eu nu stiu cum ati facut voi dar eu aveam 47kg cand am ramas gravida si inainte sa nasc aveam vreo 68 si dupa ce am nascut am ramas cu 63(bebe a avut 3,650 kg la nastere) din care nu am dat jos decat 3 kg si bebeul meu deja are 1an si 5 luni... voi cum ati scapat de kg in plus de dupa sarcina?

Ultima oara a fost editat de cristinalex (2009-01-02 05:53:29)

Offline

 



#781 2009-01-02 09:37:21

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

in primul rand mergeam la plimbare cu carutul cel putin 4 km pe zi
2.cure de slabire periodice, intr-o sapt am dat 4 kg mancand 4 zile numai cartofi cu branza de vaci-reteta bunicii de slabire, asa se cheama, in alta sapt. am mancat la pranz doar o salata la Sherif, locuiam pe langa si mergeam la plimbare si seara tot acolo mancam o inghetata, alte 4 zile alte 4 kg
3.cand avea fata 6 luni am inceput sportul la sala de 2 ori pe sapt si in prima luna iar 4 kg si am mai mers asa din cand in cand
4. cand am ajuns la greutatea pe care o aveam inainte de a ramane gravida, pt ca aveam oricum vreo 8 kg peste, am mai dat 5 kg cu dieta Mayo pe care o recomand, orcine a incercat-o a avut succes, inclusiv sotul meu, eu am tinut-o o sapt si am dat 5 kg, iar la 66-67 kg la 174 cm arat chiar super ok.......
acum, la a doua nastere intentionez sa tin cura Mayo cum ajung acasa, 2 sapt si apoi sa tin o sapt cura de la Forever, tot sunt distribuitor si am prietene care au slabit 7 kg in 10 zile cu ea, ceea ce consumi are multe vitamine si minerale si aloe vera, botezul e la aprox. 40 de zile de la nasterea copilului si nu pot sa arat ca o vaca, sper ca si acum sa las 10 kg in spital, oricum ar trebui sa ajung de la 90 la 75 macar, ceea ce nu stiu cum o sa reusesc in 40 de zile, voi vedea, important e sa nasc si sa fim sanatoase amandoua si sa imi revin la o forma fizica sa imi permita sa ma misc, parca sunt handicapata........

Fetelor, voi cele care ati nascut normal, va rog din suflet, spuneti-mi si mie ce sa fac sa nasc mai repede ca nu mai rezist, mai am putin si umblu in carje, ma doare coloana de mor la baza, mi-e greu sa ma misc, oricum as sta stau pe bebe si riposteaza, orice miscare il deranjeaza, mi-e frica sa nu se rupa ceva acolo, simt ca inebuneasc, termenul meu e pe 9 ian, deja avea 3600 grame luni, eu am peste 100 kg acum, ce se poate recomanda sa se deschida odata colul ala ca nu mai pot! dr. mea inca nu e in Bucuresti, deja nu ma mai intereseaza, vreau sa imi vina sa nasc cu cine o fi numai sa se declanseze nasterea odata! help!

am citit o gramada pe site-uri, dar tot se face cu interventia medicului, in afara de sex, care sa fiu sincera nu ma pasioneaza la acest moment....
"Ca declansator natural, medicii recomanda sexul. Cine are chef sa faca dragoste cu partenerul poate sa o faca fara teama. Este posibil ca astfel procesul nasterii sa se puna in miscare. Odata, pentru ca destinderea pregateste corpul pentru nastere, iar pe de alta parte, pentru ca in sperma se gasesc aceleasi prostaglandine de care se face uz in provocarea nasterii."
am mai gasit si asta:
".... mai exista ?metodele naturale? de provocare a nasterii. Printe ele se numara plimbatul prelungit si in ritm alert, contactul sexual, orgasmul, masajul sfarcurilor, anumite uleiuri sau ierburi. Intotdeauna trebuie discutat cu ginecologul inainte de a apela la oricare dintre metodele naturale!"

A incercat cineva plimbarile si sexul?

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-02 10:12:15)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#782 2009-01-02 11:04:51

iulia_30
Full member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 211

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Eu am o colega care in luna  a 9 a facea abdomene si credea ca s-a scapat pe ea.Era apa care s-a rupt si a nascut foarte usor chiar in noaptea aceia.Succes si sa fie fetita sanatoasa.


Acum mamica obosita dar fericita de fetita bebic Maria

Offline

 

#783 2009-01-02 11:23:02

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Multumesc!
Abdomene????!!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#784 2009-01-02 12:48:18

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana, eu zic sa stai linistita si sa lasi fetita sa vina singurica, chiar daca tu abia mai suporti, practic mai ai pana la termen. apropos de dieta mayo, e cam drastica plus ca atatea oua sa consumi fara fructe si legume, iti privezi organismul de vitamine, plus ca daca vrei sa alaptezi, nu cred ca e indicat sa tii cura, nu?
eu am pus 16 kg , am lasat 5 in maternitate (din care 2990 g fetita) si abia ma reusit sa mai dau jos 4.5-5 kile, deci mai am vreo 6 kg, dar si daca ma infometez pic din picioare, ca se adauga oboseala acumulata.
spune-mi te rog, cum e cura de la forever. multumesc


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2009-01-02 22:12:45

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

azi am alergat prin selgros........
eu oricum nu o sa am lapte, asa ca.........
dieta mayo are si morcovi si portocala si mar
de forever iti spun dupa


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#786 2009-01-02 22:26:56

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

de ce nu o sa ai lapte? scuze de intrebare


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#787 2009-01-02 23:00:44

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu am avut nici la prima sarcina decat 5 ml la un san si 30 la altul, o data pe zi incepeam asa masa si continuam cu biberon si la 2 luni s-a oprit de tot, acum nu da nici-un semn, ar fi trebuit sa am colostru, ceva? sau vine numai dupa ce nasti? nu mai imi aduc aminte cum a fost  atunci


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#788 2009-01-02 23:22:53

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

nu am avut nici la prima sarcina decat 5 ml la un san si 30 la altul, o data pe zi incepeam asa masa si continuam cu biberon si la 2 luni s-a oprit de tot, acum nu da nici-un semn, ar fi trebuit sa am colostru, ceva? sau vine numai dupa ce nasti? nu mai imi aduc aminte cum a fost  atunci

dupa ce nasti vin ecolostrul.Eu asa am avut , si poate acum ai cine stie.Eu si acum am . Mie frica sa ma gandesc ca tb sa-l intarc

Offline

 

#789 2009-01-02 23:26:11

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu stiu ce sa zic, daca nu am avut nici la prima........, nu cred ca o sa am nici acum


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#790 2009-01-03 01:14:21

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

sa nu cumva sa incerci cu abdomene, daliana

Offline

 

#791 2009-01-03 10:04:45

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

doamne fereste!
samy, incearca dieta mayo pt o sapt, dai 5 kg jos..., eu am tinut-o 6 zile:
Dieta Mayo

Pentru persoanele care doresc s? sl?beasc? prin modificarea metabolismului, nutritionistii americani recomand? regimul de 13 zile, respectat cu sfintenie, f?r? nici o abatere (nici m?car o bomboan?, o gum? de mestecat sau un pahar cu bere, etc). Dup? cura de 13 zile, care duce la o sl?bire cu cca. 10 kg, aceasta nu se mai poate relua dec?t dup? 3 ani, ?n acest timp consum?ndu-se normal. Dac? nu se respect? dieta cu strictete mai mult de 6 zile, aceasta trebuie ?ntrerupt? si reluat? doar dup? 3 luni. Nerespectarea dietei ?nainte de 6 zile impune ?ntreruperea si reluarea dup? cel putin 6 luni.

Ziua 1:
Mic dejun: O ceasc? de cafea + 1 cub zah?r. Pr?nz: 2 ou? fierte tari + 400 gr spanac fiert + 1 rosie. Cin?: 200 gr friptur? de vac? +o salat? cu ulei si zeam? de l?m?ie.

Ziua 2:
Mic dejun: O ceasc? de cafea + 1 cub zah?r. Pr?nz: 250 g sunc? + o cutie de iaurt natural; Cin?: 200 g friptur? de vac? + salat? cu ulei si zeam? de l?m?ie.

Ziua 3:
Mic dejun: O ceasc? de cafea + 1 cub de zah?r + o felie de p?ine pr?jit?. Pr?nz: 2 ou? fierte tari + o felie de sunc? + 1 salat?. Cin?: o telin? fiart? + o rosie + un fruct proasp?t: m?r, par? sau portocal?.

Ziua 4:
Mic dejun: O ceasc? de cafea + 1 cub zah?r + o felie de p?ine pr?jit?. Pr?nz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie de iaurt natural. Cin?: un ou fiert tare + un morcov slab + 250 gr br?nz? de vaci.

Ziua 5:
Mic dejun: un morcov mare ras. Pr?nz: 250 gr cod fiert, cu zeam? de l?m?ie + 1 lingurit? de unt. Cin?: 200 gr friptur? de vac? + o telin? ras?.

Ziua 6:
Mic dejun: O ceasc? de cafea + 1 cub zah?r + 1 felie de p?ine pr?jit?. Pr?nz: 2 ou? fierte tari + un morcov mare, ras. Cin?: 1/2 pui + o salat? cu ulei si zeam? de l?m?ie.

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-03 10:13:57)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#792 2009-01-03 15:12:05

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana cand mai mergi la control ? sau te duci direct cand vrea fata sa iasa

Offline

 

#793 2009-01-03 15:20:32

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu mai merg la control......., luni imi sun doctora ca sa ii spun rezultatele eco de luni si din cate o cunosc eu, vom astepta......... sa iasa singura, ma ingrozeste chestia asta sa nu stiu cand se intampla, m-am cam saturat, am citit pe aici si depasiri de termen de 2 saptamani......, eu una nu as sta asa, cand am fost internata la infertilitate cu prima sarcina - iminenta de avort, era o tipa care lasase dupa termen si se inverzise tot, era mort...... si atunci era la a doua sarcina.......
prin urmare eu disper sa treaca de termen, tin minte atunci ca am crezut ca nasc si m-am dus la spital in sapt 38-39 si am avut travaliu fals, m-am chinuit 12 ore degeaba si a doua zi nu mai aveam nimic si am stat o sapt in spital pana cand am vazut ca dr nimic..... si i-am zis sa imi faca cezariana si nu a vrut si atunci a zis ca sa ma duc acasa in we pe bilet de voie si deja am zis in capul meu ca ma duc sa nasc la alt spital cu oricine ca nu stau peste termen si in dimineata cu biletul de voie m-au luat durerile nasterii si am nascut in 5 ore..........
acum nu mai am nici rabdare, nici nimic, ma gandeam la un back up, eventual la elias ca eu apartin de elias, dar nu stiu nici-un medic acolo, asta in caz ca ajung la termen si dr nu va dori sa imi provoace nasterea........


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#794 2009-01-03 19:52:16

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

nu mai merg la control......., luni imi sun doctora ca sa ii spun rezultatele eco de luni si din cate o cunosc eu, vom astepta......... sa iasa singura, ma ingrozeste chestia asta sa nu stiu cand se intampla, m-am cam saturat, am citit pe aici si depasiri de termen de 2 saptamani......, eu una nu as sta asa, cand am fost internata la infertilitate cu prima sarcina - iminenta de avort, era o tipa care lasase dupa termen si se inverzise tot, era mort...... si atunci era la a doua sarcina.......
prin urmare eu disper sa treaca de termen, tin minte atunci ca am crezut ca nasc si m-am dus la spital in sapt 38-39 si am avut travaliu fals, m-am chinuit 12 ore degeaba si a doua zi nu mai aveam nimic si am stat o sapt in spital pana cand am vazut ca dr nimic..... si i-am zis sa imi faca cezariana si nu a vrut si atunci a zis ca sa ma duc acasa in we pe bilet de voie si deja am zis in capul meu ca ma duc sa nasc la alt spital cu oricine ca nu stau peste termen si in dimineata cu biletul de voie m-au luat durerile nasterii si am nascut in 5 ore..........
acum nu mai am nici rabdare, nici nimic, ma gandeam la un back up, eventual la elias ca eu apartin de elias, dar nu stiu nici-un medic acolo, asta in caz ca ajung la termen si dr nu va dori sa imi provoace nasterea........

si eu am trecut 3 zile peste termen, lichidul esr usor verzui asa scrie pe fisa de iesire din spital, ar tb sa te vada dr mai ales ca bebica e destul de maricica,Stii ma gandesc ca fiind maricica sa nu tb sa recurga la cezariana desi parca nu vrei?dopul ai inceput sa-l pierzi?Unde este dr ta?la ce spital?
daca nu te cheama iti recomanda sa incerci marti la spital Elias la dr Filipescu poate cine stie  isi da si el cu parerea .este de garda,martea tongue

Offline

 

#795 2009-01-03 20:41:33

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

ms, am retinut


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#796 2009-01-03 20:46:43

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

multumesc pt reteta de dieta, daliana. din pacate nu ma simt inca in stare sa ma pun pe o dieta asa drastica, din punctul meu de vedere. inca ma simt obosita si mai capat totusi energie din alimentele consumate. dar mi-am pus in vedere ca dupa ce trec cele 3 luni de interdictie de la operatie, sa ma apuc de sport, in primul rand.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#797 2009-01-04 05:27:45

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

aualeu!! 3 luni avem interdicite la sport dupa cezariana?!?!? eu luna viitoare ma duc la aerobic!! grater


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#798 2009-01-04 11:44:25

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

alexa, doamne fereste sport! eu stiam 6 luni dupa cezariana! pai vrei vreo ruptura de uter???


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.