homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-46


#856 2009-01-07 18:40:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana, ne tii in suspans
mai esti pe acolo? cum iti e? s-au accentuat durerile?
iti tin pumnii!  smile

Offline

 



#857 2009-01-07 18:45:20

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Ce o fi cu Daliana? O fi ajuns la spital?

Bafta multa, nastere usoara.

Offline

 

#858 2009-01-07 18:51:09

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

tot aici sunt, astept sa nasc acasa parese..........., in travaliu cred dupa dureri si simptome, nu sunt la spa..........., eu mi-am facut un dosar cu toate analizele, am gasit insa ceva interesant, pt viitoarele mamici, poate e bine sa il prntati si sa il completati
http://www.iomc.ro/ump/carnetul_gravidei.pdf

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-07 18:53:09)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#859 2009-01-07 19:01:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

au inceput durerile mari??cum rezisti?  poti lua no-spa sau ceva sa atenueze?  sad

Offline

 

#860 2009-01-07 19:14:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Foarte interesant acest carnet al gravidei, Daliana, multumim. Cat mai stai pana mergi la spital?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2009-01-07 20:24:53

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana credca ai eliminat dopul. asta din cate stiu eu e semn ca te dilati sica contractiile sunt eficiente. poate ar fi bine sa te intorci la dr sa iti faca un consult.

Offline

 

#862 2009-01-07 20:27:21

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetelor Daliana este offline, oare a plecat la spital? Vine bebelul?

Offline

 

#863 2009-01-07 21:16:34

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

rruxxy a scris:

Fetelor Daliana este offline, oare a plecat la spital? Vine bebelul?

majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  bebic   

BAAAAAAFTAAAA!!!!

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-01-07 21:17:03)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#864 2009-01-08 07:47:23

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

au inceput durerile mari??cum rezisti?  poti lua no-spa sau ceva sa atenueze?  sad

nu s-a intamplat nimic azinoapte, am luat totusi un nospa pe la 9 ca sa pot dormi o ora si am reusit, desi durerile nu se atenueaza prea tare si dupa putina vreme te iau iar, din cate am inteles atunci cand esti in travaliu nu te mai calmeaza nici mama nospa-urilor! Am reusit sa dorm azi noapte, cam o ora da, o ora ba, macar de m-ar lua doctora azi ca am dormit totusi adunate 4-5 ore, tinand cont ca 3 nopti nu dormisem, decat in medie 2 ore pe noapte+ zi.
Sincera sa fiu habar nu am ce se va intampla azi, nu s-a rupt nici-o apa........, contractiile tot alea sunt, nu stiu ce contractii asteapta doctora. Asta e dezavantajul nasterii naturale, nu stii cand ti se intampla si poti suporta niste dureri atroce, eu practic sunt in pretravaliu de duminica noaptea, data trecuta cand am nascut m-a apucat durerea in dimineata nasterii si dupa 5 ore gata! Habar nu am avut ce sunt alea dureri in cursul ultimei luni sau contractii si dr. tot o da ca sa nu ma mai aolesc ci sa imi amintesc cum a fost data trecuta, dar cum sarcinile nu seamana intre ele, aidoma nasterile, nu???? Eu sper sa ma cheme azi la spital sa ma mai controleze si sa decida. Nu inteleg de ce a zis ca daca am nascut normal prima data nu se face cezariana la a doua, asa ceva nu am auzit, ma rog....
Ramane de vazut ce se va intampla. Va multumesc pentru sprijin, dupa ce v-am stresat cu testele alea, acuma va stresez si cu nasterea. Deja ma gandesc acum, daca rezultatul nu a fost relevant si nasc un copil cu probleme?
In mod sigur daca nu mai intru pe site o zi absolut deloc inseamna ca sunt in spital internata. Desi am inceput sa ma resemnez........., m-a facut mama elefant si nu stiam. Nu era nici-o problema sa o mai duc ca alte fete, problema e ca o duc in suferinte cumplite.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#865 2009-01-08 09:11:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Daliana, Doamne ajuta sa fie bine.
Ce doctora tampita, scuza-mi cuvintele.....
De unde si pana unde daca ai nascut prima data normal, a doua ora trebuie musai sa fie la fel?? yikes
Daca apar complicatii, ce face....?? nu face cezariana?? yikes
Mie mi se pare inuman sa te lase sa te chinui asa, cand cu o cezariana scapai mult mai repede fara sa fi in suspans atata timp......

Succes si iti tinem pumnii!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#866 2009-01-08 09:37:02

erikamirel
Full member
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 336

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Daliana! Cum e posibil asa ceva? Eu prima data am nascut normal si acum nasc cu cezariana la cerere. Doctorita aia e o tampita?
Poate asteapta ceva bani!


bebe   smile Adelin-Alexandru

Offline

 

#867 2009-01-08 09:42:00

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

S-ar putea sa astepte bani     neutral  Ce aiurea mi se pare sa te lase sa te chinui asa acasa. Ce avea daca te interna, putea chiar sa-ti provoace nasterea. Multa bafta, tin pumnii stransi.

Offline

 

#868 2009-01-08 10:17:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Off, daliana!
Tinem pumnii sa fiti bine si tu si fetita! smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#869 2009-01-08 11:22:06

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

passenger a scris:

au inceput durerile mari??cum rezisti?  poti lua no-spa sau ceva sa atenueze?  sad

nu s-a intamplat nimic azinoapte, am luat totusi un nospa pe la 9 ca sa pot dormi o ora si am reusit, desi durerile nu se atenueaza prea tare si dupa putina vreme te iau iar, din cate am inteles atunci cand esti in travaliu nu te mai calmeaza nici mama nospa-urilor! Am reusit sa dorm azi noapte, cam o ora da, o ora ba, macar de m-ar lua doctora azi ca am dormit totusi adunate 4-5 ore, tinand cont ca 3 nopti nu dormisem, decat in medie 2 ore pe noapte+ zi.
Sincera sa fiu habar nu am ce se va intampla azi, nu s-a rupt nici-o apa........, contractiile tot alea sunt, nu stiu ce contractii asteapta doctora. Asta e dezavantajul nasterii naturale, nu stii cand ti se intampla si poti suporta niste dureri atroce, eu practic sunt in pretravaliu de duminica noaptea, data trecuta cand am nascut m-a apucat durerea in dimineata nasterii si dupa 5 ore gata! Habar nu am avut ce sunt alea dureri in cursul ultimei luni sau contractii si dr. tot o da ca sa nu ma mai aolesc ci sa imi amintesc cum a fost data trecuta, dar cum sarcinile nu seamana intre ele, aidoma nasterile, nu???? Eu sper sa ma cheme azi la spital sa ma mai controleze si sa decida. Nu inteleg de ce a zis ca daca am nascut normal prima data nu se face cezariana la a doua, asa ceva nu am auzit, ma rog....
Ramane de vazut ce se va intampla. Va multumesc pentru sprijin, dupa ce v-am stresat cu testele alea, acuma va stresez si cu nasterea. Deja ma gandesc acum, daca rezultatul nu a fost relevant si nasc un copil cu probleme?
In mod sigur daca nu mai intru pe site o zi absolut deloc inseamna ca sunt in spital internata. Desi am inceput sa ma resemnez........., m-a facut mama elefant si nu stiam. Nu era nici-o problema sa o mai duc ca alte fete, problema e ca o duc in suferinte cumplite.

Eu cred ca te descurci foarte bine ... este un travaliu lent si poate dura destul de mult timp. Cumnata mea la al 3-lea copil a avut travaliu ca al tau 2 saptamani ...Trebuia sa nasca pe 17 decembrie si a nascut pe 24 decembrie o fetita. Dar a reusit sa nasca natural si s-a refacut foaret repede .. pe 31 de anul nou dansa cu noi smile
Nu recurge la cezariana .. astea sunt durerile nasterii.
In cel mai rau caz mergi sa iti monitorizeze bataile inimii la fetita si contractiile ..
Durerile pe care le simti sunt probabil de la fetita care se aseaza in pozitia cea mai buna pentru nastere.. ajutata de contractii se va impinge singura afara.
O sa fie totul bine.. Succes.

Offline

 

#870 2009-01-08 11:41:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Probabil dr. s-a gandit ca a doua nastere naturala va fi mult mai usoara ca prima si nu are rost sa te taie  sad
Rezista, Daliana! Suntem cu gandul la voi!

Offline

 

#871 2009-01-08 12:02:00

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

M-a trimis acasa iar! Mi-a facut o eco si mi-a zis sa asteptam... Ca placenta e la termen, ca dupa data UM pot sa nasc si peste 2 sapt! adica la 42 de saptamani........... Problema e ca nu ma mai pot deplasa, lasand la o parte durerile, fata apasa pe piciorul stang de ma taie, pur si simplu urlu de durere si nu ma pot deplasa fara ca sotul sa imi mute fizic piciorul, e ingrozitor, parca sunt paralizata, v-ati confruntat cu asa ceva?????? Nu stiu ce sa fac, sa astept sa nasc cu dr. asta sau sa gasesc un alt medic la alt spital???
Nu inteleg, in situatii din astea, nu poate un medic sa te ajute?
La controlul manual a scos iar degetul plin de sange...
Cat priveste banii, i-am dat cu varf si indesat pana acum. De cate ori m-a chemat la spital 50 ron, la fiecare consultatie 50 ron, chiar daca reveneam dupa 2 sapt si era control. Cred ca pana acum a primit 600 ron de la mine, i-am platit de fiecare data consultatia cand am fost la cabinet, chiar daca veneam doar cu analizele si stateam 5 min. Doar am nascut cu ea si i-am dat bani, e constienta ca va primi, cred ca numai la cezariana se dau bani inainte pt. ca la nasterea nat. poate iti vine sa nasti cand nu e ea si nu apuci sa nasti cu ea, pana vine, te ajuta medicul de garda, ii dai lui.
Mi-au cazut si niste plombe din fata, arat ca baba cloanta acum si nu ma pot duce la dentist pana nu nasc, tinand cont ca trebuie sa imbrac dintii.
Azi s-au chinuit 2 doctore si o asistenta sa ma ridice dupa masa pt. ca nu puteam. In ce secol traim oare? Ce avea daca imi facea un calciu si injectii de dilatare si daca nu se intampla nimic, ok, dar macar incercam, nu???

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-08 12:12:57)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#872 2009-01-08 12:16:34

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

M-a trimis acasa iar! Mi-a facut o eco si mi-a zis sa asteptam... Ca placenta e la termen, ca dupa data UM pot sa nasc si peste 2 sapt! adica la 42 de saptamani........... Problema e ca nu ma mai pot deplasa, lasand la o parte durerile, fata apasa pe piciorul stang de ma taie, pur si simplu urlu de durere si nu ma pot deplasa fara ca sotul sa imi mute fizic piciorul, e ingrozitor, parca sunt paralizata, v-ati confruntat cu asa ceva?????? Nu stiu ce sa fac, sa astept sa nasc cu dr. asta sau sa gasesc un alt medic la alt spital???
Nu inteleg, in situatii din astea, nu poate un medic sa te ajute?
La controlul manual a scos iar degetul plin de sange...
Cat priveste banii, i-am dat cu varf si indesat pana acum. De cate ori m-a chemat la spital 50 ron, la fiecare consultatie 50 ron, chiar daca reveneam dupa 2 sapt si era control. Cred ca pana acum a primit 600 ron de la mine, i-am platit de fiecare data consultatia cand am fost la cabinet, chiar daca veneam doar cu analizele si stateam 5 min. Doar am nascut cu ea si i-am dat bani, e constienta ca va primi, cred ca numai la cezariana se dau bani inainte pt. ca la nasterea nat. poate iti vine sa nasti cand nu e ea si nu apuci sa nasti cu ea, pana vine, te ajuta medicul de garda, ii dai lui.
Mi-au cazut si niste plombe din fata, arat ca baba cloanta acum si nu ma pot duce la dentist pana nu nasc, tinand cont ca trebuie sa imbrac dintii.
Azi s-au chinuit 2 doctore si o asistenta sa ma ridice dupa masa pt. ca nu puteam. In ce secol traim oare? Ce avea daca imi facea un calciu si injectii de dilatare si daca nu se intampla nimic, ok, dar macar incercam, nu???

cati centimetri te-ai dilatat?
Pana si in anglia este acelasi sitem .. te trimite acasa daca ei cred ca nu o sa nasti ... Nu te supara si asteapta. O sa fie totul bine. E mult mai bine daca nu iti induce nasterea ... Nasterea indusa este MULT MAI DUREROASA! iar majoritatea nasterilor induse ... se sfarsesc cu o cezariana .. Dupa cat ai suferit pana acum  .. mai rezista putin

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-08 12:18:56)

Offline

 

#873 2009-01-08 12:22:58

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

multumesc pt incurajari soarele meu
nu am dilatatie, doar colul sters
eu la prima nastere nu am avut dureri pana in ziua in care am nascut si altfel de dureri, de aceea nu inteleg ce se intampla cu mine si mi-e frica sa nu cauzeze si copilului, din cate am citit nu e bine sa depaseasca termenul.........UM a fost pe 7 aprilie la mine, dupa data UM termenul e 12 ian, iar dupa ultimul eco termenul e 9 ian....
Doctorita a spus ca ne auzim cand imi vine sa nasc, dar eu practic nu stiu ce inseamna asta, am 10 contractii dureroase pe ora, ma doare burta si mijlocul, nu ma pot misca, am eliminat mucus cu sange, colul e sters, daca toate astea m-au dus la spital si mi-a zis ca nu e cazul sa nasc, cand ar trebui sa merg la spital? cand ar trebui sa imi dau seama ca nasc daca nu se rup membranele? cum a stiut cumnata ta ca naste? si daca acum 11 zile la eco imi arata ca are copilul 3650 cat are acum si doamne iarta-ma cat cand o sa nasc?????? cat a avut la cumnata ta?

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-08 12:24:32)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#874 2009-01-08 12:24:52

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

de ce nu te opreste acolo? e mai bine te supravegheaza mai bine, daca nu e ea e dr de garda.Stiu acasa la tine e mai bine dar sa faca ceva mai ales ca bebita e destul de maricica? Ce are in cap dr asta a ta. Si nici daca o sa ai lapte sa alpatezi nu te poti duce anestezia poate trece in lapte, sunt in situatiua ta cu dantura .  Bafta multa si sa auzim ca ai nascut azi mai ales esti la termen.Cauta alt dr la alt spital mai bine asta e parerea mea Mergi la camera de garda unde vrei tu Eias ,Polizu , Municipal,spune ca dr ta e concediu ce mai conteaza daca e sau nu , si poate dr aia au alta parere.Asta este parerea mea, decizia iti apartine  sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.