homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-61


#1141 2009-01-21 11:28:01

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

_alexa_ a scris:

daliana ai nascut?!?! suuuper tare big_smile cum? cand? unde? ai scris pe undeva?

nu stiam ce mai e cu tine ca disparusei........., da, am scris aici, da pagini inapoi de la nr. 29........si poze sunt la topicul  meu la members area

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-21 11:29:44)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#1142 2009-01-21 11:49:45

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

l-am citit!! hjarta sa-ti traiasca!!
nu mi-a mers netu! cand am zugravit am scapat dulapul pe cablu de internet si s-a dus naibii big_smile si evident am asteptat o saptaman jumate ca astia dl rds sa vina sa-l monteze...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#1143 2009-01-21 12:28:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

ce face flacaul alexa? smile

Offline

 

#1144 2009-01-21 13:18:21

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

ttenzika a scris:

majoreta  majoreta fetelor scoateti agitatele majoreta , joi la ora 13 ma internez pentru nastere..daca pana atunci nu vine bebelina applause  applause

nastere usoara  te asteptam cu vesti bune si pozici cu bebe




fetele ieri am fost la doctor mi-a spus ca pana la urma imi va face cezariana deoarece capul a continuat sa creasca acum fiind ca ptr 39 sapt si 3 zile m-a chemat mierucrea viitoare pe 28 si mi-a spus sa am si bagajul facut. pana acum abia asteptam sa vina si acum asa m-a luat o parere de rau ca ma despart de perioada de gravidie mie asa tare mi-a placut.... si mai am o parere de rau ca tb sa fac cezariana ptr ca imi e frica de ea. acum am cateva intrebari inainte de operatia de cezariana ai voie sa mananci intreb ptr ca m-a chemat in jurul orei 3 si ma gandesc ca daca are de gand seara sa ma opereze sa stiu sa nu mananc. pana la urma ce a continut bagajul vostru de spital? ca la mintea mea imi iau un dulap intreg. cate zile te tine in spital dupa? ceaiul ptr stimularea lactatiei ar fi bine sa incep sa il iau cu o zi sau doua inainte sa ma internez?

Ultima oara a fost editat de cocoleta (2009-01-21 13:29:52)

Offline

 

#1145 2009-01-21 14:03:53

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

cocoleta nu manca cu o seara inainte de cezariana .. daca mananci o sa ai cranpe mai mari dupa cezariana .. oricum te doare burta dupa dar eu i-am mintit ca nu am mancat big_smile si dupa cezariana m-a durut cam tare ))
Bafta! O sa ne gandim la tine!
Cat despre haine .. un dulapt este perfect lol eu l-am trimis pe al meu de 2-3 ori dupa haine acasa .. prima oara pentru ca ii erau prea mici ..smile Tampoane pentru sani .. sa nu te uzi toata cand iti vine laptele.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1146 2009-01-21 14:13:13

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

cocoleta a scris:

ttenzika a scris:

majoreta  majoreta fetelor scoateti agitatele majoreta , joi la ora 13 ma internez pentru nastere..daca pana atunci nu vine bebelina applause  applause

nastere usoara  te asteptam cu vesti bune si pozici cu bebe




fetele ieri am fost la doctor mi-a spus ca pana la urma imi va face cezariana deoarece capul a continuat sa creasca acum fiind ca ptr 39 sapt si 3 zile m-a chemat mierucrea viitoare pe 28 si mi-a spus sa am si bagajul facut. pana acum abia asteptam sa vina si acum asa m-a luat o parere de rau ca ma despart de perioada de gravidie mie asa tare mi-a placut.... si mai am o parere de rau ca tb sa fac cezariana ptr ca imi e frica de ea. acum am cateva intrebari inainte de operatia de cezariana ai voie sa mananci intreb ptr ca m-a chemat in jurul orei 3 si ma gandesc ca daca are de gand seara sa ma opereze sa stiu sa nu mananc. pana la urma ce a continut bagajul vostru de spital? ca la mintea mea imi iau un dulap intreg. cate zile te tine in spital dupa? ceaiul ptr stimularea lactatiei ar fi bine sa incep sa il iau cu o zi sau doua inainte sa ma internez?

in primul rand pt bebe: pampersi 5/zi cam asa cer;crema BEPHANTHEN eu am dus lanozinc e f bun ,poate dupa parerea mea mai bun decat BEPANTHEN,hainute 2-3 costumase,2-3 body-uri. mI-e mi-a cerut si ulei de corp pt ca avea pielea uscata rau,si il ungeau ei dupa baita ,serveteleumede eventual si 1-2 caciulite
pentru tine,camasa de noapte eu ma avut 1, a doua zi m-am imbracat in trening, am nascut normal,pansament, vata, sosete , papuci de casa,prosop, telefon incarcator,o revista ceva casa citesti, cana ,furculita . lingura,periutasi pasta care stii si tu, ceva chilotei deschimb,lohiile alea potsa iti faca figfuri, eu am avut 5 perechi si a fost ok. si multa tarie ca vei face cunostiinta cu bebelina.Refacere rapida simulta sanatate


eu zic sa-ti iei si niste supozitoare cu glicerina , in caz ca te constipi pui unul,oricum din cate stiu eu la cezariana in primele24 orenu potimanca nimik doar supe si ceaiuri ,

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-21 14:16:06)

Offline

 

#1147 2009-01-21 14:16:15

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

cocoleta a scris:

ttenzika a scris:

majoreta  majoreta fetelor scoateti agitatele majoreta , joi la ora 13 ma internez pentru nastere..daca pana atunci nu vine bebelina applause  applause

nastere usoara  te asteptam cu vesti bune si pozici cu bebe




fetele ieri am fost la doctor mi-a spus ca pana la urma imi va face cezariana deoarece capul a continuat sa creasca acum fiind ca ptr 39 sapt si 3 zile m-a chemat mierucrea viitoare pe 28 si mi-a spus sa am si bagajul facut. pana acum abia asteptam sa vina si acum asa m-a luat o parere de rau ca ma despart de perioada de gravidie mie asa tare mi-a placut.... si mai am o parere de rau ca tb sa fac cezariana ptr ca imi e frica de ea. acum am cateva intrebari inainte de operatia de cezariana ai voie sa mananci intreb ptr ca m-a chemat in jurul orei 3 si ma gandesc ca daca are de gand seara sa ma opereze sa stiu sa nu mananc. pana la urma ce a continut bagajul vostru de spital? ca la mintea mea imi iau un dulap intreg. cate zile te tine in spital dupa? ceaiul ptr stimularea lactatiei ar fi bine sa incep sa il iau cu o zi sau doua inainte sa ma internez?

ttenzika iti tin pumnii strinsi! va fi bine  :k?ra:

cocoleta si la tine va fi bine, mergi fara frica la spital, scapi repede de acolo  wink nu are de ce sa iti fie frica de cezariana, e mai usoara decit te astepti, iti spun din proprie experiente, bineinteles, daca iti pui in cap ca trebuie sa iti revii rapid smile inainte cu o zi de cezariana, sfatul meu e sa maninci cit mai usor. iar in ziua cezarienei, sanu maninci sau sa bei nimic....atfel nu iti va putea face anestezie peridurala, doar rahianestezie sau totala. peridurala e mult mai ok, crede-ma. in bagaj am pus hainutze pt bebe (sa ai neaparat si manusi de interior pt bebelina), pampers, paturici absorbante, serv umede, crema bepanthene care e buna daca are iritatii),  prosop pt bebe, gel de dus, crema de corp pt bebe eu am avut la mine, dar nu le-am folosit, aici in maternitate ii spalau pe toti cu cea aveau ei acolo. sa iti pui vreo 3 camasi de noapte, hal;at de baie, sosete, lenjerie de pat colorata (sa te mai inveselesti un pic), produse de ingiena, elastice de par, ceai pt stimularea lactatiei (pe care eu am inceput sa il beau chiar dupa cezariana - si am avut lapte super indeajuns la inceput smile ), apa, reviste, carti. pe mine m-au tinut in spital 4 zile in total. pe altele le tineau cite 6, 7 zile, cred ca depinde de cit de repede te pui pe picioare  tongue

LE: am uitat de tampoane facute din vata si tifon, multe sa ai la tine, chiloti de unica folosinta  cool mie mi-au fost super folositori, cana, tacimuri, prosop pt tine, papuci de casa, slapi pt dus, tampoane pt sini, ca sa nu te patezi cu lapte si crema garmastan, tot pt sini...nu iti recomand sutien pt alaptat, eu am purtat bustiere din alea, maieutze scurte adica si or fost excelente, nici nu te jeneaza...
si inca ceva, dupa cezariana nu am avut voie mincare solida timp de 2 zile, doar lichide, in prima zi parca neindulcite  smile

Offline

 

#1148 2009-01-21 14:27:35

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

puss  merci fetele deci dulapul pe care mi l-am pregatit e tot folositor ma gandeam sa nu iau lucruri inutile la mine dar se pare ca toate imi trebuiesc

legat de cezariana nu mi-a spus ca imi va face miercuri dar mi-a spus ca sa vin cu bagajul de asta am intrebat de mancare ca nu mi-a spus sa vin cu stomacul gol acum ramane de vazut poate ma trimite acasa si ma cheama in alta zi.

Offline

 

#1149 2009-01-21 14:33:41

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

exista la mothercare tampoane speciale, cand am nascut eu avea o tipa si nu a mai trebuia sa umble cu tifon si vata, erau super ,e bine de stiut .si cica nu erau asa scumpe si inca ceva sa nu uiti sa iti iei la tine hartie igienica

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-21 14:34:34)

Offline

 

#1150 2009-01-21 14:45:04

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

la ce folosesc aceste tampoane de vata cu tifon?

Offline

 

#1151 2009-01-21 14:47:04

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

erikamirel a scris:

Ttenzika. Iti doresc nastere usoara,succes si sanatate. Sa nu te speri pentru ca nu este obligatoriu sa si nasti joi. Eu la prima nastere am patit la fel. Am fost internata cu cateva zile mai repede pentru a fi supravegheata. Nu mi sa facut nimic, doar ca asteptam momentul sa vina de la sine. smile asta depinde de doctor si de tine cum te intelegi cu el.
Si eu maine s-ar putea sa nasc, dar cu cezariana.  Depinde daca bebe a mai pus aproximativ 100 gr pe el in ultimele 2 saptamani.Tu la ce spital, si la ce doctor mergi? Poate ne intalnim. smile
Si pe urma predam stafeta. majoreta majoreta majoreta

Am vb cu medicul si mi-a spus ca in cazul in care nu reusim cu perfuzie sa ne dilatam..pana noaptea intram in cezariana smile ..si pana pleaca dr. iasa si bebe applause ,
ma internez la spitalul Odobescu smile , cu dr.Ammar este un medic arab cu un suflet  hjarta  hjarta ,

scoatem agitatele pentru tine majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

COCOLETA si pentru tine agitate majoreta  majoreta , si uite cam ce am pregatit eu pentru maine in bagajul meu de spital:
20 pampersi(cate 5 in fiecare punguta)
tampoane san
sutien alaptat
2 camasi noapte(daca va fii nevoie imi aduce sotzul a doua zi)
1halat
1pereche slapi
5 perechi chiloti(din aceia cu fund big_smile )
3perechi sosete
5 seturi de haine bebe(cate unul in fiuecare punguta)-seturi facute de mine, adica body, bluzita si caciulita+manusele
1 sticluta lapte pentru orice eventualitate
un strugurel
1 sticla jumate apa plata
1 crema de galbenele pentru fundulet bebe

Cam astea ar fii pentru inceput, daca mai e nevoie de ceva m-i le aduce sotzul a doua vineri( mentionez ca nu mi-am pus pompoa san, uleiuri si sampoane bebe,furculitze, farfurie, cana..etc. oricum nasc joi.. si apai pana vineri vad eu care e mersul pe acolo... ca adevarul e ca nici nu am vrut sa ma duc cu ditamai geamantul smile

Ultima oara a fost editat de ttenzika (2009-01-21 14:56:37)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1152 2009-01-21 14:47:32

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

la ce folosesc aceste tampoane de vata cu tifon?

pe post de tampoane si e bine sa fie invelite in tifon ca sa nu se lipeasca vata. la nasterea normala nu se recomanda folosirea tampoanelor ptr ca se vindeca mai greu epiziotomia

Ultima oara a fost editat de cocoleta (2009-01-21 14:51:51)

Offline

 

#1153 2009-01-21 14:49:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

mersi, Cocoleta. tu cand mergi la spital? vad ca ai scris de miercuri, despre care e vorba? saptamana viitoare?

Offline

 

#1154 2009-01-21 14:51:23

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

da saptamana viitoare ma mai duc la un control si mi-a spus sa fiu pregatita deci nu e f sigur

Offline

 

#1155 2009-01-21 14:52:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

wow  eram convinsa ca prin februarie e intalnirea ta cu bebe, asa stiam.. cat de putin mai ai ..   hjarta
ne mai "vedem" pana atunci, nu-ti fac urarile de acum  :k?ra:

Offline

 

#1156 2009-01-21 14:55:27

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

normal data e de 10 februarie iar cezariana daca imi va face sapt ce vine o sa am 38 de saptamani

Offline

 

#1157 2009-01-21 14:56:38

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

tu nu optasei de la inceput pt. cezariana?

Offline

 

#1158 2009-01-21 14:57:48

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu si imi pare rau ca tb sa fac am scris mai sus ca bebele are capul cam mare si imi va fi greu sa nasc normal asta mi-a spus medicul

Offline

 

#1159 2009-01-21 14:58:44

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

aaaaaaaa era sa uit eu mi-am facut vreo 40:D de tampoane..cineva m-a speriat si m-ia spus sa am ca se murdaresc repede, si sa nu stau mult cu unul smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.