homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-4


#58 2008-12-19 16:55:19

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

revin cu o intrebare...azi pisi a papat pate de porc vreo 2 lingurite si gratar pe pui ..i l-am maruntit eu ,e vreo pb?ca mititelu de el i-am luat un pliculet de la friskis si n-a prea papat ..ca nu i-a placut
si azi nu aveam ce sa-i dau si a bagat in el ca spartu...iar la gratar mi-a mieunat pana i-am mai dat o portie
vad ca ii place doar NutraLine cu pasare(la plic..mancare uscata nu papa ca are si dintii ff mici)

Offline

 



#59 2008-12-19 17:00:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pt cine are sau a avut pisica

1. carnea de porc nu se recomanda pt animale
2. pateul si alte produse "chimizate" nu se recomanda
3. gratarul e ok, desi ar fi bine sa ii poti rezista "cerselii" (eu una stiu sigur ca n-as putea... dar cica asa tre, ca dak nu cand creste devine o cersetoare)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#60 2008-12-19 17:04:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

Mel, pui poti sa-i dai, dar nu pate sau mezeluri... conservantii din ele sunt foarte nocivi si stiu pisici care au facut icter si au murit de la asa ceva

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-12-19 17:04:38)

Offline

 

#61 2008-12-19 17:11:21

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

sa speram ca nu pareste nimic n-a papat u pate intreg ,nici un sfert macar.o sa ii dau puiutz ..sincer e natural..e gratar...si vad ca-i place

Offline

 

#62 2008-12-19 20:13:46

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

asa e...pate, mezeluri si orice are condimente nu-s deloc bune pt piciute. si motanul meu miauna cadn simte miros de pate sau salam...dar nu-i dau deloc...pentru ca stiu ca nu-i face bine.
nici carnea de porc nu e prea buna....mai bine incerci cu pui, vita...carne mai putin grasa in general. Gratarul e foarte bun pt pisicute, dar daca se poate pt ea sa faci separat...adica bucatele fara sare, condimente si ce mai se pune la gratar. Adica doar carnea, asa cum e ea naturala, direct pusa pe gratar...e super buna pt pisicute.
In general mancarea pt oameni nu e prea buna pt pisicute...dar iaurt, smantana, branza proaspata, legume fierte...astea mai merg, daca pisica ta e mai pofticioasa din fire si cerseste. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-12-19 20:38:46

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia a scris:

Andreea, nush cum se face ca la petshopul de unde iau eu (care este in piatza si de fiecare data cand ma duc e plin de clienti) mereu sunt full sacii! Si eu tot royal canin cumpar... Eh.. am vazut acum ce ii place si o sa-i cumpar in ambalajele originale. Acum ii dau o combinatie intre mancare pt pisici sterilizate, indoor, light si hair ball big_smile Dar o sa renunt la Light , cel putin momentan  pt ca deocamdata e slabutza tongue
Din ce am observat eu pana acum, parca e mai bine sa-i pun eu mancare din cand in cand, pt ca daca vede mereu castronul plin cu mancare isi pierde interesul pt ce este acolo si vrea altceva.... e figuranta si asta mica a mea tongue

Melany, mi se pare un pic cam imprudent sa conduci masina cu pisica libera. Cumpara si tu o cusca speciala pt transport.

poate aduc marfa mai des....sau aduc mai mlta de au si de rezerva. Cine stie... Daca zici ca e mereu plin de clienti banuiesc ca au destule vanzari.
E bine sa combini mai multe tipuri de mancari, dar am auzit ca e de prefera sa fie de aceeasi marca. De ex e bine sa-i dai Royal Canin Indoor cu Royal canin hair ball...dar sa nu combini royal canin ndoor cu hair ball de la hill's. Asa auzisem...la mine oricum motanul e fan royal canin, deci ii amestec sortimente de la marca asta...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#64 2008-12-19 21:39:41

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Andreea, momentan i-am amestecat (fara voia mea, asa mi le-a pus vanzatoarea cand am cerut din fiecare) royal canin indoor , sterilised si light si ii place, mananca. I-am luat si hair ball tot de la royal si a luat 2-3 bobitze si a plecat. Cand am vazut ca face mofturi, am amestecat hair ball cu putin din amestecul celalalt si n-a mai mancat deloc lol
O sa innebunesc pana o sa gasesc o formula perfecta... momentan ma voi rezuma la indoor si sterilised.

Eu, pe langa mancarea ei uscata ii mai dau zilnic piept de pui la gratar (fara condmente). Zilnic, cand e facut... daca nu e.. nu e tongue
I-am mai dat smantana (dar putina si rar ca ingrasa), branza dulce facuta de mine tongue
Ce ii place ei f mult este sa-mi linga borcanelul de iaurt (tnuva yoplait rotfl ) dupa ce il golesc eu tongue

Offline

 

#65 2008-12-19 23:29:11

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

da...e bine asa amestecat numai de la royal. smile si eu amestecam de obicei indoor cu hail ball.
E foarte bine sa-i ai gratar de pui. smile hehe...smantana ii place si motanului meu, dar la cat de gras e, nu-i tocmai bine....asa ca-i dau mai rar. iaurt inca nu am incercat...dar am auzit ca multe pisicute mananca cu multa placere iaurt.
Aaa...sa ai grija sa nu-i dai nimic de la frigider...nici iaurt, smantana...trebuie sa fie mai caldute...la temperatura camerei. Ca altfel poate face rosu in gat (motanul prietenei mamei mele a ajuns la 2 kg din cauza unui rosu in gat...il durea gatul si nu mai manca nimic...nici sa mearga nu mai avea putere, ii facea zilnic perfuzii si a avut noroc ca a scapat). "sensibilosi" mai sunt alintatii astia crescuti in casa...si cand te gandesti  ca alte pisici stau in frig si ploaie si ninsoare... sad


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#66 2008-12-20 01:13:18

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

wow, nu stiam ca sunt asa de sensibile la rece neutral
Eu i-am dat din frigider neutral Noroc ca nu a patit nimic pana acum... n-o sa-i mai dau.

A, si i-am dat si putin unt ca am citit pe forum la animalutze tongue Am vrut sa vad daca ii place, si ii place tongue
Daca va avea pb cu cahul , o sa-i dau unt tongue

Offline

 

#67 2008-12-20 18:44:52

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

pentru detinatoarele de pisici:
E mortal! Atat de adevarat, traiesc asta in fiecare dimineatza lol

Offline

 

#68 2008-12-20 19:46:42

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: pt cine are sau a avut pisica

Nici eu nu ii dau la al meu mezeluri,carne cu grasime sub nici o forma,nici lapte si cand ii iau conserva o incalzesc putin sa nu fie rece.Si la ai mei le place iaurtul,mai ales ala de fructe lol.
Si nu este recomandat sa sterilizezi pisicu pana la 1 an pt ca ramane piticut.Al meu are doar 6 luni si cum prinde o pisica o calareste neutral .Abia astept sa faca 1 an sa il castrez  roll


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#69 2008-12-20 19:51:04

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: pt cine are sau a avut pisica

signof10  siraaaacuuul!!!!

Offline

 

#70 2008-12-20 19:52:38

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

medicul veterinar mi-a zis sa nu-i mai dau nici gratar...nu este bun.are mancare lui si atat

Offline

 

#71 2008-12-20 19:54:45

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: pt cine are sau a avut pisica

ce chestie.Eu i-am spus la al meu ca ii dau si a spus ok.Carne fiarta si gratar e bine.Ca se satura si ei tot aceiasi mancare.Al meu este un pofticios....din tot trebuie sa guste si el asta e clar tongue


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#72 2008-12-20 20:03:14

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Eu am auzit din N surse ca e f bine sa-i dai gratar de pui. Fara condimente si fara oase smile

Offline

 

#73 2008-12-20 21:18:07

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

Andra123 a scris:

Si nu este recomandat sa sterilizezi pisicu pana la 1 an pt ca ramane piticut.Al meu are doar 6 luni si cum prinde o pisica o calareste neutral .Abia astept sa faca 1 an sa il castrez  roll

da...cam asa e, dar daca motanul e destul de dezvoltat, poti sa-l castrezi inainte (in jur de 10 luni). Asta decide veterinarul...in functie de cat de dezvoltat e, cate kg are...
Cat despre lapte, e bun doar pt pui. Pisicile adulte nu mai au nu stiu ce enzima si nu prea pot sa prelucreze laptele. Asa ca au toate sansele sa faca diaree de la lapte. Dar daca pisica mananca cu placere lapte si nu are probleme, e ok sa-i dai (adica nu e pe lista alimentelor interzise...dar iti dai seama ca daca face diaree nu e deloc placut, dar daca e ok si nu are astfel de manifestari se poate da lapte).

Melany1 a scris:

medicul veterinar mi-a zis sa nu-i mai dau nici gratar...nu este bun.are mancare lui si atat

Eu stiu o crescatoare de pisici care le da piselor ei in fiecare saptamana gratar (ca un fel de desert, rasfat). De pui sau vita, normal...deci nu porc...special facute pt ei (deci fara condimente), fara os (asa cum zice alexia...osul de la pui e periculos ca e gol pe dinautru si pisicile se pot inneca cu ele...). Eu sincer cred ca o crescatoare care are atatea premii de la expoziti feline din tara si strainatate se pricepe cat de cat la pisici si nu i-ar da nimic din ce ar face rau pisiclor. Mai ales ca isi iubeste muult pisicile, nu le creste pt profit sau mai stiu eu ce...publica articole si in revista Pisica si are tot respectul meu. Deci din cauza asta am recomandat gratarul...sunt sigura ca nu face rau pisicilor. E practic tot carne, preparata sanatos (nu in ulei sau mai stiu eu ce), asa ca nu are de ce sa nu fie buna.
In ceea ce priveste mancarea sunt pareri impartite. Unele persoane (dintre crescatori si persoane cu experienta care cresc pisici) considera ca e mai sanatoasa carnea (fiind practic hrana de baza a pisiclor in mod natural)...si incearca sa le hraneasca pe cat se poate doar cu carnita (din pacate cea cruda poate provoca probleme...pentru ca nu putem fi siguri ca e dintr-o sursa sigura si nu are cine stie ce virusi, microbi...asa ca se prefera sa se fiarba sau facuta pe gratar ca sa moara toti virusii si posibilele pericole). Altii considera ca mancarea speciala de pisici (cea de calitate) asigura toate nevoile pisicilor si nu vad nici un motiv sa apeleze la carne (mai ales ca daca e atat de buna pisica poate incepe sa faca mofturi la mancarea din comert si sa ceara numai carne...asta se intampla in geneal daca ii dai ficat sau plamani, care am inteles ca sunt atat de bune incat dup-aia mancare pt pisici pare ca nu mai are gust bun si nu mai pezinta interes). Dreptate au cam toti...nu se stie exact ce ar fi mai bine pt pisici...fiecare alege ce considera ca e mai sanatos, in functie si de dorintele pisicii.
Multi incearca sa imbine cele doua idei...si folosesc carnea ca pe un rasfat si un mod de  premia si a face o bucurie pisicilor.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#74 2008-12-20 21:29:02

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: pt cine are sau a avut pisica

Mie veterinarul mi-a spus lapt sa nu ii dau deloc.Oricum de la lapte era aproape sa imi moara asta mic,asa diaree a facut si nu i-a trecut nici cu medicamente,cu nimic...s-a chinuit cam 2 sapt.de atunci nu ii mai dau deloc.Si ala mare a lui maica-mea face imediat de la lapte neutral.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#75 2008-12-20 21:40:48

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

da...unele pisici asa reactioneaza la lapte din pacate. si nu au voie sa mai bea lapte, pentru ca mereu vor face diaree...practic nu-l tolereaza.
Al meu in schimb nu a avut nimic de la lapte...ce-i drept de abia a lins de cateva ori...ca el nu vrea sa bea normal...nu...e bun numai dupa degetul meu, sa ma linga el. rotfl deci de abia a lins putin...si apoi nu i-am mai dat...ca mi-a fost frica sa nu faca diaree.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#76 2009-01-24 22:35:57

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: pt cine are sau a avut pisica

Am auzit ca pisicile fac pietre la rinichi din cauza granulelor si a apei si ca sunt de cumparat ceva granule speciale impotriva formarii pietrelor.Pai pisi a mea mananca aproape numai granule si odata pe zi piept de pui,nu vrea altceva nimik.Mie frica sa nu faca pietre.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.