homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?-18


#324 2011-01-03 01:15:55

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

dar de ce vrei sa-i spui?


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#325 2011-01-03 08:43:07

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

da, aia ma intreb si eu, de ce vrei neaparat sa ii spui? eu nici pana la 24 de ani nu i-am zis maicamii, atunci cand a banuit s-a produs o ruptura mare intre noi.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#326 2011-01-03 09:42:46

iuli_ana
Full member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 187

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Mami banuia ceva, m-a intrebat si am negat (pt ca noi n-am prea avut discutii pe astfel de teme si pt mine e un pic stanjenitor). Acum cred ca e sigura de asta dar nu m-a intrebat nimic. Probabil se gandeste ca e o chestiune personala care ma priveste numai pe mine.


Cu totii suntem in acelasi sant, dar unii dintre noi privesc spre stele.                       
Cel ce se gandeste mult inainte de a face un pas isi va petrece viata intr-un singur picior.

Offline

 

#327 2011-01-03 12:34:40

broken_wings
Full member
De la: somewhere
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 196

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

ai mei cred ca banuiesc ca mi-am inceput viata sexuala pt ca vad ca sunt f indragostita de actualul prieten lol iar eu de obicei eram indiferenta smile) dar nu m-a intrebat nimic si nici nu a sugerat nimic.... decat tata ma mai intreaba cand pleaca ei de acasa, ca dc vreau sa-l aduc pe prietenul meu acasa, si eu zic repede nuuuu, ce ai tata? lol se uita ciudat la mine si nu mai zice nimic tongue oricum mama nu cred ca ar trebui sa-mi reproseze pt ca si ea avea cam aceasi varsta cand si-a inceput viata sexuala (asta dc tata a fost primul lol )
dar nu mi se pare necesar sa le spun? totusi de ce le-as spune?


Doar tu! hjarta

Offline

 

#328 2011-01-03 12:59:34

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Simplu. Nu le-am spus. lol Mama credea ca nu mai sunt de prin adolescenta, nici acum nu stiu ce parere are pentru ca e diferenta de varsta destul de mare intre noi si nu vreau sa discut lucrurile astea cu ea. Chiar daca e o persoana ok cu care pot discuta prefer sa tin pt mine anumite lucruri. Despre tata nici n-are sens sa zic ca acum cativa ani imi spunea ca trebuie sa ma pastrez pentru cel cu care raman. Uneori chiar ma enerveaza gandirea lui, am impresia ca de cele mai multe ori parintii in loc sa ne ajute ne pun si mai multe piedici.  sad


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2011-01-03 19:43:16

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Am 17 ani...as vrea sa`i spun deoarece inainte de craciun....cu cateva zile..mi`a spus ca tati i`a propus sa ma duca la ginecolog....si ma gandesc ca e mai bne sa`i spun eu..decat sa afle de acolo...Chestia e ca...e o fire mai dificila:D..in sensu ca daca vorbesc cu ea [ceea nu se intampla prea des neutral...pt ca e si ocupata cu serviciul...plus ca niciodata nu vine la mne`..sa`mi ceara sa vb...asa ca intre fete..cum s`ar spune...deci pe aceasta tema nu prea avem o comunicare prea dezvoltata]...mi`a spus odata...vorbind despre acest subiect[viata sexuala]..ca sa am grija...ca`i treaba mea..dar ea nu vrea nepoti
Fiind mai dificila...cand incep sa vb cu ea despre ceva...si nu ii convine....sau nu o incanta subiectul..incepe sa ridice totul....cu totul ca`i cer sa nu faca asta...mai ales ca stie ca sunt emotiva...In plus...mai tare ma doare faptul..ca....altor persoane...le da sfaturi..vb cu mult calm..iar cnd e vorba de mine..totul se schimba :-<

Ultima oara a fost editat de Ancutsa` (2011-01-03 19:48:19)


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#330 2011-01-03 20:06:42

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

eh asta iti e cu parintii. si maicamea este o fire super, sfatuieste pe toti, dar am zis ca ma da afara din casa cand a banuit. si daca ti-a zis sa te duca, chiar trebuie sa te duci? cu ea? eu am mers la 17 ani la ginecolog cu o prietena, pana  la 22 de ani mama nici nu a stiut ca ma duc la asa medici.
daca stii ca nu ar reactiona bine, eu zic mai bine sa o lasi asa. eu daca as da timpul inapoi, clar nu as mai spune sau sugera nimic maicamii


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#331 2011-01-03 20:10:05

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

De acord cu ce-au zis dea_di si coraline.
Nu trebuie sa-i spui decat daca te intreaba. Si atunci poti sa-i zici cum ti-a sugerat gyngyn.

Da ce nu pricep eu e de ce trebuie sa te duca mama la doctor? Mie imi suna a "verificare" , de parca ar vrea sa ceara de la medic un certificat de virginitate, ca nu au incredere in ceea ce le-ai spune tu. (Desi nici macar nu te-au intrabt direct. )
Daca ai vreo problema sau ceva de discutat cu un ginecolog, te duci frumusel singura (sau cu o prietena / cu iubitul). Dar mi se pare aiurea sa te duca mama cu forta.

Citeste pe pagina anterioara ca povestea o fata cum a intrat in cabinet cu mama, care a aflat acolo pe loc ca fata nu mai e virgina. Si vezi cum vrei sa abordezi problema  wink

Faza cu nepotii iar mi se pare ciudata ... sigur se referea ca nu-i vrea asa devreme, nu ca nu i-ar vrea deloc.

Dar eu raman la parerea mea: nu i-as pune nimic de buna-voie, pentru ca la un moment dat ar fi clar ca deja am facut-o de ceva vreme si am trece peste discutii stanjenitoare.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#332 2011-01-03 20:17:29

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Va multumesc pt` sfaturi >big_smile<...i`am spus initial celei mai bune prietene a ei..[mi`a spus ca ea nu`i va zice nimic...nevrand sa isi strice prietenia]...ea mi`a spus ca probabil vroia sa vada ce zic..daca am ceva de zis...mi`a propus ca doar atunci sa ii spun...cand mai pomeneste despre asta..sau daca ma intreaba direct..big_smile...si mi`a dat o idee...[pe scurt...sa`i spun ca doar cu fostul s`a intamplat o data..si ca apoi mi`am dat seama ca nu eram pregatita...iar cu actualul nu am facut nimic:D...asta asa..sa nu`mi aduca mai multe probleme:d..si sa nu`mi afecteze in vreaun fel relatia actuala big_smile]...Crede`ti ca ar fi ceva si cu ideea asta?big_smile...Nu mi`a spus exact ca sa merg cu ea...ci ca tati i`a sugerat..sa fac o vizita la ginecolog..[nustiu daca banuieste ceva...sau vrea sa fac o simpla verificare]..cert e ca...prietenul meu mi`e alaturi bine`inteles...a spus si el ca daca doresc...putem merge impreuna..la un control...asa pt` binele nostru...al meu....si daca e sa mai pomeneasca mami..sa`i spun frumos ca am fost..si eventual..daca ma reintreaba...sa`i spun cum sta treaba big_smile [folosind ideea de mai sus big_smile : "[pe scurt...sa`i spun ca doar cu fostul s`a intamplat o data..si ca apoi mi`am dat seama ca nu eram pregatita..."

Ultima oara a fost editat de Ancutsa` (2011-01-03 20:20:47)


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#333 2011-01-03 20:27:59

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

aa dar de ce sa minti? din chestia asta se poate face un scandal bunicel "aha deci te-ai grabit, te-ai oferit cui nu trebuia, nu te-ai gandit de 2 ori inainte, uite acum te-a parasit/l-ai parasit, daca vorbeste despre tine in stanga si in dreapta".

personal nu mi se pare o idee buna deloc. ori ii zici adevarul ca o faci cu actualul, ori nu ii spui nimic. iar faza cu ginecologul e chiar penibila, sa ma duc cu mama la ginecolog sa ma verifice. daca vrei sa te duci, te duci cu o prietena, cu prietenul, singura... mi se pare injositor si pentru parinte sa afle in astfel de situatii ca fata lor face sex.

daca mai pomeneste de control poti sa ii spui ca nu ai nevoie si gata. sau daca vrei sa ii spui, alege un moment bun si fara minciuni, ca si asa vestea este greu de inghitit, daca mai si minti d-zeu stie ce mai iese


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#334 2011-01-03 20:34:24

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

M`am gandit personal big_smile...asa cand mai pomeneste....sa`i spun ca numai sunt virgina....dar ca vreau sa pastrez detalii si`ntreaga poveste pt mine...deoarece e ceva personal....intim...si ca nici ea nu`mi spune ce si cum se`ntampla...sau s`a intamplat in viata ei..referitor la acest subiect..
...Ii spun ca stiu sa ma protejez...sa stea foarte linistita....si ca`n final...e ceva ce nu e neaparata nevoie sa stie si ea...pt e ca e ceva ce vreau sa tin pt MINE big_smile...Ar fi o idee mai buna?big_smile..Si ca e problema mea cand a inceput...[nu vreau sa creada despre actualul ca ar fi profitat ca sunt mai mica...si asa mai departe....pt ca nu e asa..si oricum nu cu el a inceput totul...]..vreau sa stie doar atat ca....numai sunt virgina....dar e viata mea personala..si prefer sa tin totul doar pt mine....

Ultima oara a fost editat de Ancutsa` (2011-01-03 20:36:59)


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#335 2011-01-03 21:31:01

iuli_ana
Full member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 187

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Dupa parerea mea e cel mai bine asa. E ceva personal si nu trebuie sa stie toata lumea.


Cu totii suntem in acelasi sant, dar unii dintre noi privesc spre stele.                       
Cel ce se gandeste mult inainte de a face un pas isi va petrece viata intr-un singur picior.

Offline

 

#336 2011-01-03 22:14:07

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

eu vroiam sa raman pana la casatorie, ai mei ma bateau la cap ca nu e ok. traim in alte vremuri si nu e in avantajul meu din niciun punct de vedere, desi intentia mea e frumoasa. asta chiar mi-a dat de gandit si au avut dreptate big_smile si sunt foarte happy hjarta mama sigur stie, la fel si tata... nu m-au intrebat. mama ne-a spus sa avem grija ca suntem destul de maturi. si tata mereu face glume cu subinteles lol cand suntem singuri prin vacanta.. deci big_smile sunt norocoasa. dar nici nu m-am ddus la iei dupa sa le zic "am facut-ooooooo big_smile" mi se pare aiurea.. e ceva personal. suntem de mult timp impreuna, ne iubim.. de casatorit e complicat la varsta noastra, bunicile noastre aveau copii la varsta noastra, vremurile s-au schimbat.. asta e smile

Offline

 

#337 2011-01-03 22:19:58

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

si eu sunt de acord cu ideea ca e aiurea sa te duci la parinti si sa le spui "am facut-o, gata, nu mai sunt virgina, dar acum nu mai zic nimic" lol
Ancutsa` eu am impresia ca ai tu un bolovan pe inima si trebuie neaparat sa ii spui, altfel nu inteleg de ce te-ai risca sa te destainui, mai ales daca stii ca pot aparea probleme.
este un lucru al tau propriu si personal, cand ai facut sex prima data, daca ai facut sex, menage a trois sau direct orgie e stric problema ta. si am descoperit ca in general parintii primesc tare dificil vestea asta, cei de fata cel putin

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-01-03 22:20:46)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#338 2011-01-03 22:25:31

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

o topic: nu le-am spus tongue (nu ca n-ar sti)

Offline

 

#339 2011-01-03 22:28:03

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Coraline ...nu e vorba neaparat de ``un bolovan pe inima``....intr`un fel as si vrea sa`i spun...sa nu revina cu intrebari asupra acestui subiect....pt ca nu`mi surade ideea de ea tot deschide subiectul...tot afla pana la urma...mai ales daca insista sa ma duca la gine`....mi`ar fi mai bine ca as stii un lucru..stie si gata...oricum..capat de lume nu poate fi neutral....
Dar pe de alta parte..as prefera sa nu spun nimic....deoarece simt si cred ca e ceva total personal...e treaba mea..viata mea intima...nici eu nu o intreb despre asta in ceea ce o priveste....Imi doresc sa ramana lucrurile mele...Si daca voi fi nevoita sa`i spun [pt ca doar daca insista la treaba cu ginecologu`..am de gand sa`i spun]..ii voi spune ..dar fara detalii bine`inteles...e viata mea si punct. big_smile...va multumesc pt` sfaturi...idei....s.a.m.d >big_smile<


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#340 2011-01-03 22:40:35

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Ancutsa` tu stii cel mai bine ce iti aduce tie linistea si pacea big_smile doamne ajuta sa iti iasa bine. mult succes! big_smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#341 2011-01-03 22:47:15

kokomal
Full member
De la: Coltul Blocului
Inregistrat: 2010-10-30
Mesaje: 109

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Pai cred ca si-au dat seama (sutiene, prezervative uitate, etc) ,dar nu am vb. cu nici unul despre asta , am experimentat de mic, nu mi-a zis nimeni fa asta sau fa aia big_smile , oricum chiar de vorbeam cu ei tot ca mine faceam rotfl2

L.E. Avea mama un fix sa nu ii aduc prea multe fete in casa  dumbom in rest nimic altceva nu am vorbit cu vreo unul din parinti  smile

Ultima oara a fost editat de kokomal (2011-01-03 23:13:29)


Toate femeile din viata mea mi-au zis ca m-au iubit, de asta am plecat inainte de a fi parasit wow

Offline

 

#342 2011-01-03 22:47:36

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Multumesc frumos>big_smile<..raman datoare !..Vad eu ce si cum voi` face big_smile

Ultima oara a fost editat de Ancutsa` (2011-01-03 23:01:55)


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.