homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?-19


#343 2011-01-04 14:09:47

lovingyou
Full member
Inregistrat: 2010-10-08
Mesaje: 652

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

mami cred ca banuieste dar se face ca ploua big_smile . ba imi spune ca daca vreau mergem la doctor pentru antibebe, ba imi spune ca nu cumva sa merg la el acasa ca e rusineee.atunci unde ar vrea s-o facem , in parc?  lol  oricum , nici sa-i spun nu vreau pentru ca nu vreau sa stiu cum o sa reactioneze lol

Offline

 

#344 2011-01-04 22:09:53

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Ancutza, dintr-unul din posturile tale anterioare am inteles ca nu ai o relatie prea apropiata de mama ta, in sensul ca nu prea vorbiti "ca fetele". Si daca e asa, atunci urmatoarea data cand deschide subiectul eu i-as zice: "uite mama, sunt o multime de alte subiecte mai putin intime despre care nu am discutat niciodata, mi-e cam greu sa incep acuma dintr-o data sa-ti spun despre sex. Hai sa o luam cu inceputul si daca o sa simt nevoia, o sa-ti spun si despre asta."

Imi dau seama ca la 27 de ani pare foarte usor sa gasesti raspunsuri din astea. As fi vrut sa le am la 17 ani.  smile

PS. In locul tau nu m-as lasa dusa cu forta la ginecolog. Nici de-a dracului. M-as duce singura, mi-as face analize si daca mi-ar spune sa mergem i-as zice ca nu mai trebuie, ca tocmai am fost si sunt ok. (pacat ca la 17 ani nu as fi avut tupeu sa fac asa ceva.  smile  )

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2011-01-04 22:12:58)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#345 2011-01-04 22:30:13

iuli_ana
Full member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 187

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Atata timp cat depinzi in totalitate de parinti, e greu sa faci multe lucruri. E adevarat ca nu trebuie sa faci numai si numai copromisuri dar trebuie sa fi mai diplomat si sa ai grija cand si cum comunici unele lucruri.


Cu totii suntem in acelasi sant, dar unii dintre noi privesc spre stele.                       
Cel ce se gandeste mult inainte de a face un pas isi va petrece viata intr-un singur picior.

Offline

 

#346 2011-01-05 18:12:57

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

kathrynn..Cam asa e...nu prea avem discutii de genu `ca intre fete` cum se zice .. O sa`ncerc varianta sugerata de tine`...cand va fi nevoie:D..sper sa ma ajute...pt ca mi`ar place sa am o relatie mai buna cu ea...
iuli_ana..Si asta e adevarat:D...
..Oricum...sper sa reusesc sa vorbesc cu ea normal...calm...ca 2 prietene [cel putin aproximativ]...atunci cand va fi nevoie..va multumesc pt sprijin`>big_smile<


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#347 2011-01-05 18:38:46

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Iti tinem pumnii sa iasa bine. Da vezi sa nu zici cu o voce revoltata sau gata de cearta, zicea bine Iuli_ana ca trebuie si multa diplomatie (eu as completa ca indiferent ca depinzi sau nu de ei, tot e bine sa vorbesti frumos cu ei). Mai degraba, adopta o atitudine de victima putin, decat de revolta cand si daca discuti cu ea.

Sugestia a doua ar fi varianta mea de rezerva in caz ca nu merge de vorba buna.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2011-01-05 19:03:34

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Multumesc ! ... Sper sa reusesc wink)...Sa vedem..cand mai pomeneste si incepe o discutie pe tema asta....voi` vorbii cu ea big_smile...sper sa ma inteleaga...sa`mi fie alaturi...si ...sa avem o relatie mai buna...decat in prezent . Nu pot spune ca nu ma inteleg cu ea...pt` ca ne intelegem bine de cele mai multe ori[exclusa fiind comunicarea in ceea ce priveste viata sexula...care nu e asa deschisa ]...Pot iesii cam tot timpul afara [nu pot cand am cv de facut in casa sau chestii de genu]...ma lasa si cu prietenul...vine aici...[ai mei au o relatie foarte buna cu el si eu cu ai lui]...deci din alte puncte de vedere...am o relatie frumoasa. Oricum..in final sper sa fie bine >big_smile<..Va multumesc pt` ajutor fetelor puss


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#349 2011-01-08 23:21:42

Neverbe
Full member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 334

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

OFFTOPIC: Medicii nu au voie sa divulge detalii privind pacientii lor altor persoane, nici chiar parintilor. E o chestiune de etica medicala. Acuma din pacate nu se mai respecta dar daca atentionezi ginecologul in sensul asta nu cred ca o sa te dea de gol.


Everybody's gotta end up somewhere, I'm just taking my time to get there, And it looks like freedom and it smells like fun, But it feels like being on the run...

Offline

 

#350 2011-01-09 00:43:42

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Nu au voie, normal, in sensul ca daca suna mama la cabinet si intreaba "Nn va suparati, fata mea a fost ieri la dvs, as vrea sa stiu - mai e virgina?" - asta nu o sa spuna, daca are etica. Dar cand intri in cabinetul lui cu altcineva, indiferent cine, poate pe buna dreptate sa presupuna ca nu ai secrete fata de resectiva persoana si atunci te intreaba deschis tot ce are de intrebat. Ca doar nu o sa te intrebe la ureche  smile


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#351 2011-01-09 01:41:55

Neverbe
Full member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 334

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Dar nu cred ca o lasa pe mama sa stea acolo in timpul consultatiei, cel putin cea la care am mers eu a zis sa imi iau eu personal rezultatele analizelor ca mama nu le poate ridica, desi sunt colege de clinica si se cunosc de aproape 10 ani.

Cel mai usor e sa ii spui mamei tale adevarul, scapi de un stres si chiar daca se supara o sa ii treaca fiindca e mama ta si te iubeste. Eu nu i-am spus niciodata lui maica-mea direct ca am facut-o, asta nu fiindca ar reactiona urat ci fiindca sunt un pic mai pudica fata de ea. Oricum sunt sigura ca stie, doar nu isi imagineaza ca mi-am petrecut noptile la prietenul meu doar ca sa povestim despre fibra musculara striata si simbolitica picturilor lui Dali.


Everybody's gotta end up somewhere, I'm just taking my time to get there, And it looks like freedom and it smells like fun, But it feels like being on the run...

Offline

 

#352 2011-01-09 01:49:51

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

offtopic Eu am vazut la ginecolog de multe ori femei insotite de altcineva care a intrat cu ele in cabinet, se poate sa fi vazut si mama si fiica, iar consultatia e pe dupa o perdea, in acelasi cabinet, nu se vede dar se aude la cel care a intrat si a ramas de partea cealalta. S-ar auzi si afara din cabinet daca nu ar fi un radio pus mai tare in sala de asteptare ca sa acopere vocile din cabinet.
Asta e o problema cu care m-am confruntat la multe cabinete medicale, se aude afara ce se vorbeste inauntru de zici ca nici n-ar fi usa.

Si apropo de cealalta treaba, si eu zic ca de la o varsta devine evident, chiar daca nu te lasa sa dormi la el, dar mergeti in excursii, weekend-uri la munte etc. Doar parintii foarte naivi sau cei in negare pot sa creada ca cei doi stau si nu fac nimic atata vreme impreuna.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#353 2011-01-09 21:55:54

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Neverbe eu nu as fi asa sigura. mama a refuzat ani de zile sa discute cu mine,mi-a facut bagajul si mi l-a pus in fata usii sa plec din casa ei si nici acum dupa 7 ani de atunci nu m-a iertat.

deci nu e cea mai buna abordare "hai sa ii zic ca e mama si ma iarta", nu toti oamenii sunt la fel.

ah si am intalnit ginecologi care lasa si alte persoane in timpul consultatiei, chiar eu am fost la unul si am vazut cum mama unei fete care astepta a cerut sa intre si a lasat-o. si chit ca nu vede, intreaba dupa si tot afla ceva. lucru care mie mi se pare imperdonabil.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#354 2011-01-09 22:13:29

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

coraline, nu scriai tu la topicul de epilare ca te-a epilat maica-ta inghinal? rotfl (pe masa din bucatarie)
Adica eu asa tin minte.
Deci, cel putin acum, te-a iertat ca nu mai esti virgina. big_smile

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2011-01-09 22:14:31)

Offline

 

#355 2011-01-09 22:30:46

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

aia da, am convins-o lol stia ca nu voi ramane virgina toata viata, dar nu m-a iertat ca am inceput la acea varsta(18 ani), ca am inceput cu acel baiat (actualul, nu l-a inghitit si nici acum nu il inghite)... avea cica alte asteptari de la mine si acum mi-am stricat ireversibil imaginea in fata ei tongue
a incercat sa ma dea afara din casa ca nu cumva sa ii vin cu burta la gura, credea ca voi abandona scoala sau ca nu mai apuc sa imi dau bacul, un an nu mi-a vorbit deloc, 5 ani am ascuns de ea ca iau ac, a trebuit sa o mint ca nu mai sunt cu gagicamiu ca sa nu mai creada ca fac zilnic sex, de abia asta vara a aflat ca ma epilez inghinal lol ca m-a vazut in costum de baie si i-am zis ca doar nu ies cu parul pe afara tongue si desi ma ajuta cu epilatul imi zice mereu ca ea nici platita nu ar face asa ceva tongue

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-01-09 22:45:19)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#356 2011-01-22 11:35:59

LittleM
New member
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 42

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Pai i-am doar mamei, nu a reactionat urat nici nu ma astetam sa reactioneze urata, am prin-o  intr-o zi acasa singura tata nu era, si i-am zis ca s-a intamplat, s-a emotionat dar i-a trecut. Mi-a zis sa am de grija etc etc, si ma sprijina chiar deseara vine iubi la mine ea e l-a lucru dar chiar ea mi-a dat ideea sa-l chem. Ce pot sa spun my mom is the best!! big_smile

Offline

 

#357 2011-01-22 12:26:40

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Nu le-am spus niciodata, pentru ca nu m-au intrebat. Si nici nu ii vad a fi genul de oameni care sa intrebe sau sa fie curiosi. Am fost la mare, la munte cu iubitul, stiu ca am stat in camera cu el...banuiesc ca au subinteles. Cand pleaca ai mei undeva si raman singura acasa imi zice mama sa-l chem sa doarma cu mine, ca poate mi-e urat. lol Deci pot spune ca sunt norocoasa la capitolul asta.

Cred ca si din cauza ca il iubesc pe el mai mult ca pe mine...e important sa-l placa, are si asta o relevanta considerabila.

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2011-01-22 12:27:08)

Offline

 

#358 2011-01-22 13:04:06

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

heart_breaker a scris:

e important sa-l placa, are si asta o relevanta considerabila.

tummenupp


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#359 2011-01-22 14:48:01

Andyno
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-06-16
Mesaje: 159

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

heart_breaker a scris:

Cred ca si din cauza ca il iubesc pe el mai mult ca pe mine...e important sa-l placa, are si asta o relevanta considerabila.

hjarta BRAVO


gONE aFTER pUSSY'es! ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)

Offline

 

#360 2011-01-22 14:50:03

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

heart_breaker a scris:

Cred ca si din cauza ca il iubesc pe el mai mult ca pe mine...e important sa-l placa, are si asta o relevanta considerabila.

cam nasol daca parintii tai iubesc un strain mai mult decat pe propriul copil...nu mi-as dori asemenea parinti neutral

Offline

 

#361 2011-01-22 16:03:33

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

sleep, n u cred ca se intampla asta. Vroia dor sa ne faca sa intelegem ca parintii ei tin foarte mult la iubitul ei. Eu nu cred ca exista semenea parinti. Asa cum pt noi sunt PARINTI asa si noi pt ei suntem COPII indiferent de ce se intampla smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.