homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...-13


#229 2007-08-28 19:48:59

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: bucataria...

vreau si eu sa fac paste, care da o reteta buna si usor de facut!?
sa tineti minte ca sunt un dezastru in bucatarie big_smile

Offline

 



#230 2007-08-28 19:57:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

fierbi paste scurte .cumperi niste carne tocata de vita sau porc.calesti niste ceapa iar cand este aproape gata pui carnea taocata lasi carnea sa se prajeasca iar in timpul asta faci un sos de bulion(eu rad si niste rosioare prospete in bulion),pui in sos sare piper,etc. si torni peste compocitia din tigaie.mesteci toate astea cu pastele si gata este foarte satios.pofta buna


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#231 2007-08-28 20:00:10

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: bucataria...

trebuia sa subliniezi "mesteci" big_smile, glumam smile

par ok, hai ca o sa incerc indata ce iau carnea tocata

ralucaelena sa sti ca te declar bucatareasa mea favorita smile

Multzumesc

Offline

 

#232 2007-08-28 20:05:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

lol scuze amesteci am scris eu repede.chiar ies bune ,nu sunt exceptionale dar sunt satioase smile.sper ca talentul meu in bucatarie este apreciat si de iubi:)).iti mai zic eu o reteta tot paste scurte.si faci un sos alb dupa cum vine: incingi niste sunca presata de pui si faci in sos dupa cum urmeaza separat intru-un vas amesteci smantana su branza topita( gasesti in niste tubulete asa si e si ieftina de asta trebuie nu triunghi) si pui in tigaie peste sunca aia mai lasi putin sa se incalzeasca si amesteci cu pastele.poti sa razi si niste cascaval daca vrei


mama ce buna sunt big_smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#233 2007-08-28 20:12:07

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: bucataria...

ralucaelena a scris:

lol scuze amesteci am scris eu repede.chiar ies bune ,nu sunt exceptionale dar sunt satioase smile.sper ca talentul meu in bucatarie este apreciat si de iubi:)).iti mai zic eu o reteta tot paste scurte.si faci un sos alb dupa cum vine: incingi niste sunca presata de pui si faci in sos dupa cum urmeaza separat intru-un vas amesteci smantana su branza topita( gasesti in niste tubulete asa si e si ieftina de asta trebuie nu triunghi) si pui in tigaie peste sunca aia mai lasi putin sa se incalzeasca si amesteci cu pastele.poti sa razi si niste cascaval daca vrei


mama ce buna sunt big_smile

salivez...si asta as face-o mai repede ca am in casa cam tot ce trebuie. in loc de sunca as pune un salam care seamana cu sunca, e compact si e de pui, ce zici!?

da da, scuze "amestec" smile (eu nu mi-am dat seama ca iar am scris "mestec" )
parca m-a mai corectat cineva cu mestec / amestec big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2007-08-28 20:13:59

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

cu salam asa nu am incercat.eu la salam fac un sos rosu dar asta e frumos in bucatarie ca poti sa experimentezi vezi ce iese big_smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#235 2007-08-28 20:17:34

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: bucataria...

dar nu e un salam cum e ...de exemplu salamul uscat, seamana cu salamul care are sunca in el, dar asa nu e.
hai ca o sa incerc, posibil maine smile

Offline

 

#236 2007-08-28 21:42:45

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

am inspiratie in seara asta asa ca va mai dau o reteta.ceva simplu si iese asa bun dar pentru asta aveti nevoie de un vas de jena deci se cumpara un pui se curata sareaza pipereaza se da cu tot felul de condimente.cumparam legume prospete(morcovi si telina) dar si mazare congelata se taie legumele se pune mazarea in vas iar peste ele punem puiul.la cuptor se tine cam 1 ora jumate 2 depinde si de cuptor.lasam mai inta sa se faca pe o parte si apoi pe cealalta.eu cand fac intotdeauna se face mai repede puiul pe care il scot si mai las legumele la cuptor pana se fac .

pofta buna smile

Ultima oara a fost editat de ralucaelena (2007-08-28 22:23:00)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#237 2007-08-28 21:48:56

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: bucataria...

ralucaelena a scris:

am inspiratie in seara asta asa ca va mai dau o reteta.ceva simplu si iese asa bun dar pentru asta aveti nevoie de un vas de jena deci se cumoara un pui se curata sareaza pipereaza se da cu tot felul de condimente.cumparam legume prospete(morcovi si telina) dar si mazare congelata se taie legumele se pune mazarea in vas iar peste ele punem puiul.la cuptor se tine cam 1 ora jumate 2 depinde si de cuptor.lasam mai inta sa se faca pe o parte si apoi pe cealalta.eu cand fac intotdeauna se face mai repede puil pe care il scot si mai las legumele la cuptor pana se fac .

pofta buna smile

vai ralucaelena smile ma pui sa caut in DEX cuvantul "cumoara"
cum eu nu ma cunosc prea mult cu bucataria ma gandeam ca cine stie ce termen e, apoi am vazut ca o-ul si p-ul sunt una langa alta la tastatura, asa ca mi-a dat "cumpara"

grabita mai esti...mai rasufla si tu tongue

Offline

 

#238 2007-08-28 21:56:14

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: bucataria...

e bine ca ai vazut unde sunt literele pe tastatura.nu vreau sa te deranjezi pt. mine sa cauti in DEX smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#239 2007-08-28 22:21:56

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: bucataria...

eu din viteza am citit "se omoara un pui..." yikes


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#240 2007-08-28 23:47:31

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: bucataria...

La paste cel mai mult imi place ca poti improviza foarte mult.Mie imi plac mult spaghetele carbonara si nu cred ca s-a dat reteta pe aici,asa ca o "donez" eu smile
Pentru 1/2 pachet spaghete ai nevoie de 50 gr. unt sau margarina, 250 gr. sunca ( kaizer sau piept ardelenesc - sa fie frageda, un pic afumata si cu putina grasime), 200 gr. smantana, 2 galbenusuri, 200 gr, cascaval ras.
Se fierb spaghetele, se caleste sunca cu margarina, se adauga spaghetele , se tin pe foc si se amesteca usor sa nu se prinda dar sa nu se rupa spaghetele, se adauga smantana in care s-au batut galbenusurile, sare si piper dupa gust- se amesteca usor. La sfarsit se pune cascaval ras.

Ultima oara a fost editat de Mandy (2007-08-28 23:47:43)

Offline

 

#241 2007-08-29 19:56:37

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Fetele mele gospodine, am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa fac asta seara niste pipet de pui cu legume si cu orez. Ma gandeam sa fierb orezul separat si sa-l amestec cu ceva condimente cand e gata.. puiul merge taiat fasiute mici si tras la tigaie cu o vanata, niste ardei si un morcovel asa?Sa pun si ceapa, ce ziceti? I need your help, pls!

 

#242 2007-09-01 15:24:32

and
New member
Inregistrat: 2007-03-27
Mesaje: 88

Re: bucataria...

am o intrebare...
in cuptorul cu microunde am si un gratar..detasabil evident.
cum nu ma pricep la bucatarie deloc si nici n-am vazut-o pe mama facand, va intreb pe voi...
pot sa pun carne feliata subtire, de pui sau altceva si sa se faca acolo ca si cum as face-o pe gratar? a incercat cineva? mi-e sa nu dau foc la casa... big_smile

Offline

 

#243 2007-09-01 17:45:02

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: bucataria...

Retete buneee:
Godron Bleu
Ingrediente (1 portie):'
1 felie de carne de porc, o felie de cascaval, o felie de sunca de praga, 1 ou, 1-2 linguri de faina/pesmet, sare, ulei.

Mod de preparare: Bateti carnea bine de tot, pana ajunge f f subtire si mai mare decat palma, dupa care puneti sare peste ea, asezati pe ea felia de sunca si peste felia de sunca, o felie de cascaval groasa cat dejtu` mare si lata cam cat 3 dejte`. Dupa care impaturiti ca pe sarmale si prindeti peste tot cu scobitori, sa fie inchis in toate partile, ca sa nu se scurga cascavalul cand se topeste. Apoi amestecati oul cu faina/pesmetul, ca pt snitzele si taratzi gordonu` prin ea, dupa care il aruncati in tigaia/ceaunul cu ulei incins si asteptati sa se faca (il mai intoarceti din cand in cand). Pofta buna tongue

Si un sos bun, dupa care eram disperata si am aflat acum 2 saptamani cum se face si mi-a iesit destul de bun:
Sos Gorgonzola
Ingrediente: 1 felie branza gorgonzola (eu am gasit in auchan direct felie, intr-un ambalaj albastru) si o cutie de smantana dulce La Dorna (200ml)
Mod de preparare: Se amesteca intr-o farfurie adanca/castron branza cu smantana, dupa care se piseaza pana ajunge un ameste cat de cat omogen, apoi se pun pe foc 5 minute, timp in care se amesteca incontinuu cu o spatula din lemn. La inceput o sa para apos, dar cand se mai raceste se intinde precum mozarella big_smile Pofta buna!

Daca doriti vreo reteta mai speciala, puteti sa intrebati fiindca am un prieten care este bucatar la Marriott si stie sa faca muulte feluri de  papa bun tongue


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#244 2007-09-01 19:19:03

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

and, am facut eu frigarui pe gratarul ala. Sincer, mai bine faci carnea in tigaie, sau daca ai un fel de grill asa, care sa se puna pe aragaz. Ala de la cuptorul cu microunde e cam nasol pt ca 1. carnea nu se rumeneste (se face, nu ramane cruda, dar nu se rumeneste) si 2. se murdareste cuptorul rau, trebuie sa stai sa freci la el zdravan.

 

#245 2007-09-06 10:26:34

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: bucataria...

fetele vreau si eu o reteta,ceva sa se faca usor si rapid.sunt singura acasa si nu am nimic de mancare neutral si nu vreau cartofi prajiti.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#246 2007-09-06 10:32:51

persifona
Vizitator

Re: bucataria...

Pai ia zi-ne cam ce ai la dispozitie smile

 

#247 2007-09-06 10:33:56

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: bucataria...

oana_ ou- ochi lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.