homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bucataria...-7


#115 2007-03-14 23:29:25

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

schumiholic a scris:

Salata greceasca are rosii, castraveti, masline, branza feta, ceapa si neaparat ulei de masline. Si niste oregano pe deasupra.

ms frumos...hmmm, rosii am, deci imi lipseste restul...mersi inca o data! ny merge si cu cas sau telemea?

sorry, persifona, acum am vazut ca reteta e de la tine. Mea culpa si mersi frumos!

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-03-14 23:36:53)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#116 2007-03-15 00:10:18

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: bucataria...

nicolle_rox a scris:

ny merge si cu cas sau telemea?!

nu prea, ca branza feta e specifica, ii da gustul ala bun... yum yum yum. ce dor mi s-a facut de Grecia... Tzatziki ati mancat?


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#117 2007-03-15 00:11:25

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

nu, da' stiu ca se face cu castraveti, iaurt/smantana si usturoi, nu?

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-03-15 00:11:45)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#118 2007-03-15 00:14:07

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: bucataria...

nicolle_rox a scris:

nu, da' stiu ca se face cu castraveti, iaurt/smantana si usturoi, nu?

Da, mai degraba un iaurt gras, cremos, gen Olympus (parca asa il cheama, nu?), castraveti murati, usturoi si eventual si niste marar.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#119 2007-03-15 00:27:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

eu stiam de castraveti cruzi, rasi...dar poate ma-nsel? e o varianta "romanizata"


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2007-03-15 19:15:50

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

stie cineva o reteta de taitei e casa? vreau sa fac o supa de pasare si cum pe mama nu am cum s-o intreb...va multumesc frumos!!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#121 2007-03-15 21:11:17

lorely
Full member
Inregistrat: 2006-05-06
Mesaje: 188

Re: bucataria...

bati un ou cu furculita pana se amesteca bine albusul si galbenusul,putina sare si faina cat cuprinde.intinzi o foaie subtire o rulezi si tai marunt taiteii (pui faina ca sa nu se lipeasca).lasi sa se usuce.

Offline

 

#122 2007-03-15 21:23:48

adriana18
Full member
De la: bucuresti....colentina
Inregistrat: 2006-09-27
Mesaje: 670

Re: bucataria...

PULPA de porc la cuptor cu sos picant:

:: se impaneaza pulpa de porc cu  putin usturoi si se baga la cuptor in tava unsa cu untura 20 de minute,,, in acest timp se face sosul: se taie 2 cepe marut si un morcov si se pune in tigaie la foc mic...se amesteca 2 rosii foarte moii cu faina pana se face un aluat moale si se adauga peste ceapa si morcov in tigaie.....se ia continutul din tigaie si se amesteca pana se omogenizeaza.....se pune intr-o oala pe foc unde puneti dupa gust....piper, sare, boia, chestii picante:P...castravetii murati taiati marunt si si se pune putina apa....se amesteca......se lasa pe foc..si se scoate friptura din cuptor...scoateti usturoiul si taiati pulpa in 4 -5 bucatii depinde cat de mare sau mica e pe portii....nu scoateti fritura din tava....acoperiti friptura cu sosul din oala astefel incat sa nu se vada si se mai baga la cuptor 20 -30 de minute...io ia-m facut pritenului meu si i-a placut foarte mult smile big_smile

Ultima oara a fost editat de adriana18 (2007-03-15 21:30:28)


"""You should be kissed and often - by someone who knows how"

Offline

 

#123 2007-03-15 21:48:10

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

lorely a scris:

bati un ou cu furculita pana se amesteca bine albusul si galbenusul,putina sare si faina cat cuprinde.intinzi o foaie subtire o rulezi si tai marunt taiteii (pui faina ca sa nu se lipeasca).lasi sa se usuce.

multumesc frumoooooos!!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#124 2007-03-15 21:50:26

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: bucataria...

ceva dulceeeeeeee...vreau si eu

Offline

 

#125 2007-03-15 22:12:50

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

ionela a scris:

ceva dulceeeeeeee...vreau si eu

este o emisiune pe euforia tv care chiar asa se cheama...si are multe retete misto! big_smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#126 2007-03-15 22:14:18

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: bucataria...

stiu,am vazut-o...buna idee sa notez

Offline

 

#127 2007-03-15 22:21:33

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: bucataria...

http://www.foodtv.ca/ontv/titledetails. … leid=58774
uite, gasesti aici toate retetele din emisiune big_smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#128 2007-03-25 11:41:02

mildangel2006
Full member
Inregistrat: 2006-11-06
Mesaje: 242

Re: bucataria...

deadrose a scris:

mie imi place sa mananc.. big_smile k de gatit sunt dezastru, nu stiu sa fac nimic in afara de pizza si oua prajte

cum faci pizza? stiu n retete dar o vreau si pe a ta. multumesc

Offline

 

#129 2007-03-25 13:24:37

valy 77
Full member
Inregistrat: 2007-02-19
Mesaje: 117

Re: bucataria...

eu am un cuptor nou si  nu stiu ce sa gatesc prima oara sa il testez. ma gandeam sa fac pizza ca e cel mai usor.

Offline

 

#130 2007-03-25 18:20:07

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: bucataria...

eu am facut pizza zilele trecute si mi-a iesit super buna.reteta e urmatoarea:am pus faina cam un sfert de cana mare,un pic de lapte caldut in care am pus si jumatate de cubulet de drojdie,sare si putina untura de porc.am lasat-o la crescut dupa care am uns tava cu unt,am intins aluatul intr-un strat f subtire apoi am pus un strat de cascaval salam,pastrama (poti pune ce vrei) iar apoi inca un strat de cascaval si am bagat-o la cuptor pana sa facut coca.a iesit subtire ca la restaurant big_smile yamy yamy


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#131 2007-03-25 22:53:29

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: bucataria...

mie pizza nu prea mi-a iesit pentru ca am pus ditamai coca big_smile.
alta data am luat pita deja facuta. aia a iesit bine, numai ca ne-am cam plictisit sa asteptam. am facut-o exact ca la spring time smile
o sa incerc si eu reteta ta, oana. numai ca untura asta de porc.. cred ca trebuie inlocuita. smile

Offline

 

#132 2007-03-26 15:01:35

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: bucataria...

poti pune unt,iese super buna si cu unt iesie mai frageda daca pui.si daca e sa-ti iasa multa coca pui cat vrei si restul arunci,eu asa fac big_smile pt unpic de faina cat am pus acolo.mama a pus can a facut ea si am pus si eu,ca-mi placuse


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#133 2007-03-26 15:03:48

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: bucataria...

eu intotdeauna fac pizza cu altua de paine cumparat de la brutarie, pe care acasa il mai framant si eu cu margarina k sa iasa crocant.mi-e cam sila sa ma apuc sa fac eu aluatul smile sunt mai comoda smile ...oricum si asa iese buna pizza. ieri mi-am facut lapte cu taietei si vanilie ca mi se facuse mie pofta din senin smile   apropo..ma duc sa mai pap o guritza de laptic smile ca trebe dom`le sa intretin soldurile lol

Ultima oara a fost editat de ela_is_sweet (2007-03-26 15:04:55)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.