homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri


#1 2009-01-02 14:16:17

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Cainele si proastele obiceiuri

De curand am adoptat o catelusa micuta pe care o iubim din suflet.
Locuim la bloc, ceea ce nu ne-a impiedicat totusi sa luam o cateluasa gandindu-ne ca ei sunt inteligenti si invata cumva sa-si faca nevoile afara pe balcon la cutia cu nisip.
Dupa cum am vazut sunt multi iubitori de animale printre noi si va cer un sfat.
Am batut-o(desigur doar putin si nu tare ca sa se sperie), ii este teama si stie ca face rau, dar tot face.

Intrebearea: Cum iti dezveti micutul de la facut pipi pe covor?
(Ca imi pierd mintile de la atata curatat si nu pot sa o dau inapoi pe drumuri, mi se rupe sufletul si macar sa curat toata viata nu o dau...dar cum sa o dezvat???)
Aveti vreo solutie practica, va rog?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 



#2 2009-01-02 14:21:00

wra_blu
Banat
Inregistrat: 2008-08-31
Mesaje: 9276

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nici catelusa mea nu facea in cutiuta cu nisip...am invatat-o sa iasa afara, o scoteam cam de 3 ori pe zi pana s-a obisnuit k nu tre sa faca in casa (nici makr pe balcon) si cerea singura latrand sau dand din codita la usa de la intrare...

Ultima oara a fost editat de wra_blu (2009-01-02 14:21:48)

Offline

 

#3 2009-01-02 14:22:09

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Cainele si proastele obiceiuri

trebuie sa stii ca , catelusii pana la 1 an scapa .. chiar daca nu vor.. sunt si ei copilasi big_smile , cum ii dezveti? pai pe Caine ( catelul meu..) il scoteam ff des afara .. cam din 2 in 2 ore ... ei in general fac dupa ce mananca.. asa ca dupa ce papa il scoti afara.. daca se intampla sa faca il bati cu un ziar facut sul... nu il doare , dar il deranjaza sunetul.... , si ii arati ce a facut.... o sa priceapa , unde a facut speli cu apa si otet , sa se duca mirosul.

iti trebuie rabdare crede-ma.... cu timpul se obisnuieste , eu credeam ca nu o sa o scot never la capat cu CAine.... si dupa o luna maxim sa obisnuit....
trebuie sa il scoti des afara , cum spuneam, isi va forma reflex... ca ploua, ninge.. etc mergi cu el.. fie si pana in fata blocului , stai pana face.. si pleci in casa.. si tot asa .. o sa se prinda pana la urma


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#4 2009-01-02 14:23:34

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Eu caine nu am avut la bloc.Am doar pisica si a invatat tare usor sa mearga la ladita ei.La inceput o duceam eu din ora in ora si o puneam in ladita...apoi a inteles ca trebuie si singura sa mearga acolo,chiar nu am avut probleme cu ea.Ma gandesc sa incerci sa il pui cu nasu acolo unde a facut(ca sigur nu o sa ii placa),si daca vrei sa o sperii sa nu mai faca acolo trebuie imediat cum a facut,ca peste 10 minute nu o sa mai stie pentru ce a incasat smile


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

#5 2009-01-02 14:26:25

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Multumesc, din suflet.
Si pentru tipul cu apa si otet. Am folosit la biocarpet de aproape mi-am distrus covorul de la atatea spalatri.
Am incercat primele zile cu mersul afara. Pentru nimic in lume nu vrea si stateam si cate o ora la plimbare, si pe plaja in nisip. Veneam acasa, o scapam din ochi si direct la locul ei se ducea si facea.

Nu ma las, desigur!

Da, sigur.
O bat cu revista sau cu o plasa din plastic in timp ce tine nasul acolo ca sa stie pentru ce primeste cafteala.
Neaparat trebuie sa invete cumva!

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-01-02 14:28:05)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-02 14:30:30

wra_blu
Banat
Inregistrat: 2008-08-31
Mesaje: 9276

Re: Cainele si proastele obiceiuri

stai linistita se va invata...a mea a priceput cum sta treaba dupa 3 luni...si a priceput asa bine k dak lipseam o zi de-aksa de dim pana seara nu facea nimic...

Offline

 

#7 2009-01-02 14:36:08

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Adevarul e ca ma tem sa nu fie cumva prea tarziu, nu e chiar fff micuta si e adoptata de pe strada, a dus o viata grea si tot hoinarind asa si-a fosrmat obiceiuri f proaste. Chiar si cu mancarea, o cara in sufragerie sa manance, ii e cam teama sa pape in prezenta noastra, la baie nu prea sta, nu se spala (e chiar ciudat ca totusi mai toti cainii se ling daca au labutele murdare sau ude), nenoroceste tot ce prinde in cale (inclusiv vreo 10 globulete, coronita de brad, lumanarile, mi-a rupt fata de masa, daca prinde scaune in preajma, e rusine sa spun, dar chiar se urca pe masa).

Of!!! vreau doar sa-i fie bine si ei cu noi si noua cu ea.

Aveam tot timpul casa curata si totul aranjat, acum e vraiste. tot timpul trebuie sa strang. E deprimant cand lucrurile nu-s in ordinea lor.

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-01-02 14:38:42)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#8 2009-01-02 14:38:07

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Sigur o sa invete...numa sa ai rabdare cu ea,ca doar cainii sunt animale destepte.Te cred ca ti-e greu sa tot stai cu ochii dupa ea.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

#9 2009-01-02 17:33:49

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Am fost afara, acum am venit.
A facut pana la urma, dar dupa ce am stat vreo ora tot plimbandu-ma pe plaja.
E un inceput. Cred ca trebuie sa mai merg odata, desi e intuneric.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#10 2009-01-02 17:42:19

alina_alina
Hero member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 2398

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu am vazut de curand cum trebuie sa se procedeze.trebuie sa imbibi o carpa cu urina ei si sa i o dai s o miroase iar apoi pui carpa acolo unde vrei tu sa si faca nevoile.catelusa va simti mirosul si va incepe sa mearga acolo.se pare ca merge ideea si ca nu dureaza mai mult de o saptamana sa se adapteze.eu n am caine si nu stiu daca intr adevar va merge...

Offline

 

#11 2009-01-02 17:50:39

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: Cainele si proastele obiceiuri

animalele daca simt miros de urina unde au facut inainte tot acolo se duc sa faca... si eu am o catelusa mica si am luat-o de cand avea o luna si ea acolo statea afara deci facea oriunde vroia... si eu o tin pe un hol si afara si la inceput facea pe oriunde apuca si tot asa eram suparati... in casa daca o bag miroase covorul si se duce fix in locul unde a facut si alte dati... mie mi-a spus tipa de la care am luat-o sa o bag cu nasu in pipi dupa ce a facut, sa o cert si asa se invata... asa am facut, plus cateva palmute la fund si aratat drumu spre usa de afara si dusa afara... si s-a invatat.... cam intr-o saptamana, doua a inceput sa faca afara... acum nici vorba sa nu faca afara...

Offline

 

#12 2009-01-02 17:58:00

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

poti sa o bagi cu nasul in "comoara" si sa o certi si sa o bati ca nu va intelege nimic! cel mult ii va trece prin cap ca o certi ca isi face nevoile - lucru pe care nu are cum sa il opreasca - si in nici un caz ca o certi din cauza locului unde se "produce"
asa ca tot ce ai de facut este sa ii faci un program de iesit afara, cat mai des posibil, in funtie de varsta si de cate mese pe zi ii dai. asa ii vei crea reflexul.
cat despre celelalte boacane pe care le face, depinde tot de tine educatia ei. cand face ceva ce nu are voie, dar exact in momentul ala ii spui pe un ton ferm - fara sa tipi - NU E VOIE! sau NU! si daca intelege si obti raspunsul dorit ii dai o recompensa sau pur si simplu o lauzi si o mangai. e nevoie de perseverenta oricum, un caine invata dar in timp si cu rabdare din partea stapanului.
asa ca imediat dupa mese fuga cu ea afara! si plimba-te incet cu ea, las-o sa isi gaseasca locul ei si apoi data viitoare du-o inspre acelasi loc.
cat despre facut la cutia cu nisip in balcon.....scuze dar nu e pisica!

aaaaa, si pentru indepartatul mirosului exista spray-uri speciale la pet-shop, sunt unele care  scot si mirosul dar creaza si un efect de respingere pentru animal. sunt oricum mult mai eficiente decat apa cu otet.

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2009-01-02 17:59:50)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#13 2009-01-02 19:42:17

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Da, va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Lucia, nu, nu e pisica, dar asta a fost solutia pe care am gasit-o preventiv pentru a incerca sa o dezobisnuiesc. Nu stiu ce varsta are, e cred sub un an si inca in crestere.

Va rog sa-mi spuneti cate mese pe zi  trebuie sa ii dau si ce este mai indicat hrana uscata sau conservele?

Mie nu prea imi place cum miroase carnita din conserve si n-as vrea sa-i dau si sa-i fac rau, sa faca viermisori sau stiu eu ce alte minuni.

Ps:Eu doar cer niste sfaturi avand in vedere ca e prima data cand avem un caine(nu e de neglijat ca este adoptat si nu puiut mic), deci va rog nu dati cu parul! Nimeni nu se naste invatat...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#14 2009-01-02 19:52:08

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

pai hai sa vedem....daca are deja 5- luni, eu zic sa il treci pe 2 mese pe zi, una dimineatza si una seara. ca si hrana cel mai bine ii dai hrana uscata. in functie de greutatea la maturitate a cainelui, pe sacul de mancare gasesti cantitatea indicata de hrana pe zi. o imparti in doua si aia e. nu ii lua o mancare ieftina pentru ca te poti trezi mai tarziu ca are probleme cu ficatul, pancreasul sau mai stiu eu ce. adica nu un Chapi, Darling, Pedigree.
ai fost cu el la veterinar? pentru ca ar fi foarte bine sa ii faci deparazitarea si vaccinutzele. deparazitarea - ma refer la cea interna - e bine sa i-o faci din 3 in 3 luni. asa eviti si problemele pe care le poate avea catelul de la virmisori dar eviti sa luati si voi virmisori de la el. deparazitarea externa....daca e ok acum, lasa-l asa dar la inceputul primaverii va trebui sa te ocupi si de asta pentru ca nu cred ca vrei un caine care sa "colectioneze" de afara purici, capuse si alte lighioane lol
in privinta hranei : fara oase de pui - ii pot perfora intestinele - fara dulciuri ( aici intra si ciocolata, nici macar de pofta!) si paine- te poti trezi cu un diabet- fara carne de porc - poate face alergii
daca tot e in perioada de crestere peste hrana uscata ii poti pune putin iaurt si ii poti da o data pe saptamana un galbenus de ou fiert, NUMAI galbenusul, si branzica de vaci dietetica ( cea la pachete precum untul)
daca mai ai nevoie de sfaturi sunt aici smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#15 2009-01-02 20:05:04

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Multumesc frumos!
Vaccinutele se pot face la orice varsta? Ca am inteles de la adapost ca: "Acum e prea tarziu pentru vaccinuri!"
Mancarea i-am luat din cea mai scumpa, 3 euro/kg. Sper sa fie si cea mai buna pentru ea. Arata bine si in multe culori(ceea ce indica, banuiesc, faptul ca ar contine multe suplimente alimentare de care are nevoie).

Cum sa o invat ca are DOAR o jucarie are(frumoasa, speciala pentru ea) si ca nu "tot ce prinde se mananca"(ciorapi, pantofi, papuci de casa, haine)?

A avut o alergi la ochisori, s-a scarpinat mult si era rosie... Acum i-a trecut. Poate fi de la samponul de baie(desi e special de la pet-shop, si el cu 7 euro)?

Deparazitarea i-am facut-o noi. Am cumparat o solutie foarte buna si concentrata(scumpa si ea) ce spune ca are actiune pe 3 luni, ca intra in sange si "misunelele" cand beau decedeaza. E in regula asa?

E suficient sa isi faca nevoile de doua ori? Dimineata si seara?

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-01-02 20:09:00)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#16 2009-01-02 20:25:07

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

acum, banuiesc, ca nu ii mai poti face schema de vaccinare care se face in primele luni de viata cand imunizarea se face treptat pe diverse boli. insa ii poti face vaccinul polivalent care contine imunizare pentru toate acele boli.
mancarea colorata nu inseamna ca are suplimente in ea, are doar coloranti in ea. cainelui nici nu ii pasa ce culoare are mancarea smile asa ca mai bine cauta o mancare fara coloranti.
despre invatat: cum ti-am spus si mai sus cu NU! sau NU E VOIE! si cu perseverenta. e mica inca, este exact ca un copil si la fel de curioasa.
alergia la ochisori nu cred ca e de la sampon...nu ar fi fost numai la ochi, probabil a fost vreo forma de conjuctivita.
inteleg ca i-ati facut deparazitarea externa adica pentru purici si capuse eventual heartworms. eu spuneam de deparazitarea interna pentru viermisori si care de regula e sub forma de pastilutze. imi dai preturi in euro ceea ce ma face sa cred ca nu stai in romania si daca e asa, mi-ar trebui numele solutiei date ca sa vad exact efectul. pe afara stiu ca mai sunt substante care au efect dublu deparazitant, extern si intern.
in ceea ce priveste nevoile, pentru inceput scoate-o mai des afara, insa neaparat imediat dupa ce mananca! in timp,  ii poti rari iesirile afara.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#17 2009-01-02 21:52:19

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tei, un vet iti poate spune cu aproximatie cat are in functie de dentitie si de alte criterii. Tot de la un vet poti afla tone de informatii legat de mancare, vaccinuri etc. Nu e niciodata prea tarziu pentru vaccinuri. Poti sa incepi sa i le faci impreuna cu deparazitarea interna si externa si apoi sa urmezi schema asta. A mea face, daca imi aduc bine aminte, 2 vaccinuri anuale si apoi deparazitarile interne si externe la o luna jumate, maxim 2 luni.
Nu stiu daca marcile de mancare de acolo de unde esti tu coincid cu cele din Romania dar ne poti spune ce fel de mancare e.. adica ce marca. Daca nu ai timp sa gatesti mancare special pentru ea e bine si asa, cu mancare uscata.

Ai grija cu spalatul, nu o spala prea des pentru ca nu e bine.
Cu iesitul afara: avand in vedere ca nu stii exact cat are, incearca de mai multe ori pe zi deocamdata, minim 3 - daca iti permite timpul.

Cu jucariile: ia-i mai multe si lasa-i-le la dispozitie ca poate asa nu o sa mai fie tentata sa ia altceva. Daca o surprinzi asupra faptului, ceart-o.. daca nu, atunci nu mai are rost. Degeaba vii acasa, iti gasesti o soseta roasa si o certi dupa 3 ore. Nu stie pentru ce o certi sau eventual o atingi si mai rau de sperie. Limiteaza-i accesul la ceea ce-i place sa roada. A mea are o placere cu sosetele si chilotii pe care-i gaseste [big_smile] asa ca nu i le lasam la nas si am scapat de problema

Offline

 

#18 2009-01-02 22:40:37

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tei,  ziceam apa cu otet , pt ca otetul anihileaza mirosul de urina. Chiar daca pt noi el nu mai exista , pt ca spalam , ei tot il simt....

in ceea ce priveste vaccinurile acestea TREBUIE FACUTE NEAPARAT, gaseste un vet si el ii va face toate vaccinurile inclusiv deparazitarile atat interna cat si externa.... NU FA DEPARAZITAREA TU .. crede-ma poate ca e ea scumpa .. asta nu inseamna ca e si buna
mancarea trebuie sa fie neaparat pt categoria de varsta

pt caine bebe .. eu ii dadeam la ameu cand era bebe Best Choice PUPPy
pt juniori etc..dar asta iarasi trebuie discutat cu un vet .. in general la caini mici se da de mancare din 2 in 2 ore ... apoi o data ce creste se reduce... uneori la 1 data pe zi la varsta adulta.. eu ii dau la Caine sa manace de 2 ori, cate putin...

trebuie sa ii iei jucarii.... mingiute , cuburi... etc.. mai ales chestii ce le poate roade .. vezi ca la 5 luni i se schimba dantura .. o sa il doara gingiile sa vezi atunci o sa se roada si pe el lol
aceeiasi chestie.. cum il vezi ca roade ceva interzis ii tragi una cu ziarul lol .. lasa-l sa se simta vinovat.. chiar daca vine la tine sa te impace ... nu reactiona....

tei, un caine bebe isi face nevoile forte des ... pipi cam de 5-6 ori pe zi , poate mai mult si treaba mare 2-3 ori pe zi .. de aia zic, daca ai putea sa il scoti des ar fi super

vezi sa aiba apa tot timpul

in ceea ce priveste hrana.. ar trebui sa il inveti cu hrana uscata .. fara conserve deocamdata.. SA NU II DAI LAPTE SI NICI OASE ... mai ales oase de pui , astea se fac aschii in stomacel si poate sa il perforeze.... deci un niciun caz lapte si oase ....

daca imi mai aduc aminte de ceva iti mai zic....


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#19 2009-01-02 23:11:13

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si a mea tot asa mi a facut probleme cu pipi... cat a fost mica am frecat la covoare de mi a iesit pe ochi..pana am bagat o cu nasu in pisatu` ei lol nu i a mai trebuit de atunci sa faca in casa.s a prins singura ca nu e bine,dupa multe sfaturi date de mn,ei lol
afara se invata singura sa ceara, la mn asa a priceput.bine, ca e si desteapta big_smile intelege tot
cat despre mancare, ai destule sfaturi mai sus
jucarii sunt in farmacii sau pet shopuri, speciale pt ei, eu i am luat un arici si e preferatul ei pt ca isi curata si gingia...

a mea a fost o chisărcoasă de mica lol se emotiona asa de tare ca facea pipi pe ea lol


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.