homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-2


#20 2009-01-02 23:25:26

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Din suflet multumesc, fetelor!
Sfaturile voastre imi sunt de un real folos.
Am observat eu ca se schimba dantura pentru ca roade grozav tot ce prinde, uneori chiar vrea sa-si roada labutele. Inseamna ca e prin jurul varstei de 5 luni.

O sa incerc luni sa ajung la veterinar.

Iubitul stie ce am folosit pentru deparazitare externa, eu chiar nu as putea scrie numele substantei, nu am bagat de seama.

Mi-e destul de greu cu fetita si nici nu-mi dau seama daca ii place de noi, daca ii place acasa. Vad si ma supara faptul ca ori de cate ori mergem afara nu vrea pur si simplu sa orce sus pe trepti, se arunca pe spate, se tavaleste pe jos. Chiar asa rau sa-i fie cu noi? Deci ii fac toate poftele si ne jucam cu ea, iubitul e mor dupa ea, mancare are, jucarioare o sa-i mai cumpar.

O scoatem noi la capat cumva, sunt sigura!

Iubita este Labradoodle dupa toate indicatiile ce le-am citit despre rasa si s-ar spune deci ca sunt si inteligenti, foarte sociabili si jucausi. Vai, pai o tine-ntr-o joaca de dimineata pana seara. Ba plange sa ne trezeasca si din somn numai sa se joace.

Multumesc din suflet!

Ps:Stau cu frica in san acum ,pentru ca de cand am luat-o acasa o singura data i-am dat un copan de pui cu tot cu os si cateva canite de lapte, din nestiinta. Sper ca e bine totul. Mi-e cam teama!

Ultima oara a fost editat de Tei (2009-01-02 23:42:06)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 



#21 2009-01-03 00:16:59

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Cainele si proastele obiceiuri

stai linistita.. daca i se intampla ceva i se intampla pana acum..... dar sa nu faci o obisnuita din ai da oase , laptele o strica la stomacel... si nu e indicat sa le dai cainilor , nici celor adulti....

pana la1 an tot asa jucausa va fi .. apoi se va potoli treptat.. ca deh, imbatraneste .. wai cate am patimit eu cu Caine.. veneam ragusita din parc... de atat tipat ..lol drool drool dar a trecut....

trebuie educati ca altfel nu te intelegi cu ei.. sunt ca si copiii smile


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#22 2009-01-03 00:25:19

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

rotfl te cred si eu! la un caine nu se tipa....


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#23 2009-01-03 00:55:43

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Da...
La 00 am fost afara express ca sa faca pipi. Cand am venit acasa a facut in sufragerie, in ce moment nu stiu, nici nu stiu cum mi-a scapat din ochi... Desi de la 17 am iesit de 3 ori afara.

Off! rabdare, rabdare si mai inspiram odata tare!


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#24 2009-01-03 10:45:33

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Cainele si proastele obiceiuri

mda cam asa fac.... si faci cu nervi.. asa pateam eu cu Caine .. mergeam ma plimbam... ma plictiseam de atata plimbat , veneam acasa, si facea treaba mare... deci imi venea sa fac carpa din el.... da trece.. e inca mica...

vb ta multa rabdare, si apa cu otet lol


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-03 15:05:01

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Bine v-am regasit!
Am fost astazi sa ii luam mancare, am ales chappi si sper sa fie buna. Cat sa ii dau sa manance avand in vedere ca nu-i cunosc exact varsta. Ea are in jur de 6 kilograme. Scrie ca pentru un caine de 5 kilograme cantitatea necesara este de 110 grame.

Cate mese ar trebui sa ii dau si in ce cantitate?

Ps: Cum am venit de la cumpoaraturi m-a asteptat sufrageria- un kider cu surprize. Bine ca am cumparat otet si mai am si alte solutii pentru covor. Si cand ma gandesc ca era nou imi vine sa-mi iau campii, desigur!


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#26 2009-01-04 17:12:31

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Nu-i lua chappi, nu e o marca buna de mancare. Chappi, Pedigree, Darling... NO, NO NO! Nu stiu daca se gasesc acolo, dar incearca Royal Canin, Eukanuba, Proplan (mai erau cateva, dar nu imi vin acum in minte). Daca e pui - cam pana intr-un an, ia-i mancare pentru pui, nu pentru adulti. Vreo 3-4 mese cred ca sunt ok daca are, dupa cum zici tu, 5 luni.
Si neaparat vet, ca e cel mai bine asa!!

Sanatate la puiut!

Offline

 

#27 2009-01-04 17:24:27

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu ii spusesem mai sus dar...... neutral


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#28 2009-01-05 01:29:12

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Da, retinusem cu totul contrariul.
Adevarul e ca nu stiu ce altceva sa iau, majoritatea fiind varsate.
Stiam de marcile astea si am crezut ca sunt ok.
Schimbam, ce sa facem!?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#29 2009-01-05 12:35:42

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Cainele si proastele obiceiuri

pai fa ce e mai bun pt catelul tau big_smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#30 2009-01-05 12:55:09

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Da, asta si spuneam mai sus: "Schimbam, ce sa facem!?".
Dar as vrea sa stiu totusi de ce nu sunt bune mancarurile enumerate mai sus, mai ales ca sunt cele mai promovate si in acelasi timp cele mai scumpe. Catelusei mele ii place, mai ales Pedigree.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#31 2009-01-05 13:18:45

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu te lua dupa reclama si dupa pret.
catelul meu a mancat pedigree la inceput si ii cadea parul in stil barbar neutral
acum i am schimbat alimentatia, mananca proplan pe baza de miel(pt ca e pretentioasa la mancare big_smile ) si vad imbunatatiri: blana lucioasa, par mai putin..
pedigree, chapi sau darling. sunt recunoscute pentru problemele de blana si piele pe care le dau sad


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#32 2009-01-05 13:47:30

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Bine.
Multumesc de informatie.
Adevarul este ca abia daca mai stim cum sa ne alegem mancarea sanatoasa, valabil si pentru noi. Nu mai stii dupa ce sa te ghidezi: pret, aspect, gust, reclama etc.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#33 2009-01-05 14:41:14

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu e nici pe departea cea mai scumpa si categoric buna nu este. nu cred ca iti place sa iti hranesti catelul cu o mancare in care aportul de "carne" este format din gheare, matze, organe si capatani de pui macinate si facute pasta. ca asta se intampla la marcile astea de mancare. plus ca procentul de "carne" e mai mic decat cel de cereale si sa fim seriosi dar eu nu cunosc caine fericit ca mananca orz, porumb sau grau...
ca sunt promovate mai agresiv....da! pentru ca e o mancare care se adreseaza celor care au un caine si nu acorda importanta deosebita hranei pe care o da acestuia, celor care nu cunosc foarte multe despre modalitatea optima de hranire a unui caine si celor care cred ca daca se face reclama e si buna. sunt marci de mancare mult mai bune calitativ si cu preturi mai mari care nu isi fac reclama la tv insa au deja o piata asigurata.
cainele de mancat mananca orice dar nu inseamna ca e si sanatos. spre exemplu este recunoscut faptul ca pedigree isi aditiveaza produsele cu substante care determina dependenta tocmai pentru ca animalele sa vrea doar acest tip de mancare iar stapanul sa creada ca e din cauza ca e buna mancarea. chappi e recunoscut ca da probleme cu pielea si blana.
per total, te costa mai putin sa ii cumperi o mancare mai scumpa dar calitativa decat sa ii dai o mancare ieftina si sa platesti tratamente medicale....
asa ca : hill's, eukanuba, eagle pack, prism...ceva de genul acesta trebuie sa ii iei. si sa iti mai spun un pont: un caine va manca mereu mai bine o mancare pe baza de miel decat una pe pasare pentru ca se si digera mai usor, e si mai gustoasa si e hipoalergenica


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#34 2009-01-22 12:01:25

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Buna ziua fetelor si va multumesc tuturos pentru raspunsuri.
Sunt foarte suparata, chiar simt ca nu mai pot astazi. Ieri mi-am facut curatenie in toata casa, am spalat si covoarele din nou, le-am scos afara. Totul si voi stiti cata munca cere asta. Apoi de vreo trei zile tot mai face treburile in sufragerie. O scot chiar si de 5 ori pe zi afara. Cum o scapam putin din ochi cum face in sufragerie. Nu stiu ce sa mai fac, am folosit ziarul, am curatat cu otet, ma duc foarte des afara cu ea. Nu vrea si gata! Cat o tin numai cu noi in camera calculatoarelor sau in dormitor nu face nimic, cum ajunge in sufragerie...

Astazi sunt chiar trista pentru ca de atata timp, vedeti mesajul meu intial m-am chinuit cu ea si am facut tot posibilul sa o invat. Nu vreau sa o dau inapoi, nu am sa fac asta oricat de suparata sunt, insa chiar nu mai stiu ce sa fac...

Chiar nu inteleg. Si cainii ar trebui sa fie recunoscatori ca am luat-o de pe drumuri... Am avut un alt caine care nici macar in gradina casei nu vroia sa faca... Statea pana dimineata cand ii deschideam usa sa iasa afara.

Mi-am pierdut orice speranta si sunt dezamagita. O sa curat toata ziua la covoare, s-a dus naibii si curatenie si tot.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#35 2009-01-22 16:23:06

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Tei nu dispera..asa fac cand sunt mici, nu stiu sa se tina, se scapa pe ei dar cu timpul, invata sa se tina si sa ceara afara.nu ti spun a mea cata bataie manca cand se pisa pe covor si,tot acolo facea lol
timpul a mai trecut gagica a inceput sa fie constienta ca nu e bine ce face si a inceput sa ceara afara hjarta ce draguta era hjarta mititica toata dadea din codita aia mica si punea o labuta pe usa hjarta
cat are cainele Tei?


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#36 2009-01-22 17:26:45

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: Cainele si proastele obiceiuri

aoleu si eu doar ce m-am enervat pe a mea big_smile
ea face afara iar daca nu am timp sa o scot sau sunt plecata, are in baie o tavita cu o laveta si face pe ea. dar de la o vreme a prins asa o afiniate pt covorul din sufragerie  roll nu face peste tot, doar pe o anumita margine.. am spalat covorul de cateva ori, am dat cu spray de ala special.. nimic frate . acum nu mai are voie deloc in sufragerie si daca ma vede ca ma duc si intorc covorul (ptc nu se vede decat pe dedesubt) imediat fuge in cosuletul ei lol chiar daca o scot afara, face afara daca a prins covoru imediat face  bang in rest e un caine cuminte big_smile asta e singura boacana care o face lol

cand era mica, se intampla cand venea cineva in casa de fericire sa faca pipi..nu de putine ori se intampla exact cand omu respectiv o lua in brate  rotfl


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

#37 2009-01-22 18:16:23

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Exact asa si la mine, Deuzza. doar un singur loc. si eu intorc atunci covorul si a mea fuge ca a ta. Vaaai!!! Parca mi-a mai revenit putin zambetul pe buze.

Hai va pup, vad eu cum o invat.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#38 2009-01-22 19:00:47

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu i am zis de atatea ori ca nu e voie incat a bagat la bila ca intradevar nu e voie.mvai si acum scoate un sunet cand vrea afara la pisat lol mornaie face urat.si daca nu o bag in seama vine si trage de mine, trage patura latra,se uita spre usa lol
incetul cu incetul invata tot.si uite a mea cand vine de afara nu intra in casa pana nu e stearsa pe labutze.se pune in fund si asteapta big_smile
sau se duce direct in dus lol si la fel cand vrea sa faca baie.fuge in dus si sa tavaleste pe acolo lol
si ti spun ca atunci cand era mica, imi pisa si mie covorul de vai vai..mi a rupt si tapetul de pe un perete.a tras de un colt in care nu era lipit bine pana mi a facut o lucrare frumoasa.si nu zic ca a si ascuns bucatile care le a rupt.si cat le am mai cautat rotfl acu nu mai face prostii asa mari,desi e o neastamparata hjarta


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.