homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-10


#172 2010-01-02 13:42:40

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

lucia, de papat ii dau royal canin, dar am fost sambata cu el in vizita la soacra`mea si a mancat mancarea pisicilor, ca femeia asta n`a fost in stare sa inteleaga ca n`are voie asa ceva si pana sa ma duc eu sa o ridic el deja mancase destula; a mai mancat orez cu carnita de pui;
am zis ca nu`l mai iau nicaieri cu mine, ca i s`au mai dat cartofi prajiti (vreo 2 feliute, dar stiu ca nu are voie deloc, insa cand nu ai cu cine sa te intelegi ...); a mai papat un ou fiert, desi am aflat aseara ca n`are voie albus;
in rest, ii mai  dau branzica si peste, dar fara oase
si se si scarpina putin, la labutele din spate .. cred ca e o alergie neutral

Offline

 



#173 2010-01-02 13:48:43

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

da, soph, alergie alimentara.
si, paranoica cum sunt, incep sa ma gandesc la ceva: Scarlet ii da Royal, tu Royal si amandoi se scarpina....schimba-i papica, treci pe alta superpremium si de preferinta din miel ( astea sunt hipoalergenice). branzica doar dietetica! si nu il mai lasa/nu ii mai da sa pape alte chestii. la mine nu da nimeni de mancare cainilor ceva cu care nu sunt de acord. poate sa se supere cine o fi insa daca cineva incearca eu spun clar ( a se citi DUR ) ca nu au voie si nu sunt de acord, nici cea mai mica firimitura!!

dureaza cateva zile-o saptamana pe putin pana se rezolva


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#174 2010-01-02 13:54:50

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

lucia, merci mult de sfaturi;
ce altceva sa ii cumpar de papa? la pet`shopul de unde ii iau eu papa nu au DECAT royal canin neutral nu mi`a venit sa cred asa ceva, ca e si maricel ... a, bine, si multe chestii care n`au marca

Offline

 

#175 2010-01-02 14:02:31

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

soph, in orasul meu NU se gaseste Royal Canin (un oras din Alba) si de-asta ii cumpar mancarea din Sibiu smile. Oricum, acum incerc sa-l trec pe hrana preparata, sa vedem cum reactioneaza.
lucia, am vrut sa te mai intreb de recompensele sub forma de baton. Sunt bune? Ca eu i-am cam dat si de-alea si sper sa nu fi gresit. (Odin e un mancacios si jumatate, deci nu le-a refuzat nicidecum.)

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2010-01-02 14:03:08)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#176 2010-01-02 14:10:37

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

legat de recompense, ca mi`a adus aminte scarlet smile eu ii dau niste mini rulade, care ii plac mult de tot (nu stiu de cine sunt fabricate neutral ); i`am dat si batoane, dar nu prea ii plac
Scarlet, nu pot sa cred ca nu se gaseste royal canin la tine neutral eu am vrut sa ii iau Eukanuba si nu am gasit, dar o sa mai caut smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2010-01-02 14:13:51

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Hill's, Eukanuba, Acana....se pot comanda si online daca nu ai nici un alt petshop prin oras.
eu imi hranesc cainii cu Chicopee, e o mancare premium canadiana, putin cunoscuta la noi, foarte buna ca pret ( mai ales ca eu iau direct de la importator si imi da la pret de canisa ) si nu am probleme cu ei si merg cu ei in expozitii. cainii mei doar asta mananca de aproape 2 ani  smile

Scarlet, eu asa lasa batoanele alea la cati conservanti au in ele si, in plus, stii sigur ca nu sunt expirate? vrei sa ii dai recompensa ca face ceva bine? da-i cate un croc sau dai cate o rondea de cremvursti de pui sau o bucatica mica de carne de pui fiarta  smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#178 2010-01-02 14:28:42

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

lucia, nu ne poti da linkul de unde sa comandam Chicopee? Nici Eukanuba n-am gasit...am cautat in Alba si Sibiu, fara niciun rezultat. Probabil n-am stiut unde sa caut.
Recompensele i le dau cand ma asculta (cand ii zic: Sezi, Culcat, Sus (si sare), Lasa (aici ma asculta cand vrea), Da noroc!, Nu-i voie (si nu se atinge de mancarea din farfurie pana nu-i zic sa ia) ).
Am sa incerc cu carnita de pui, crocurile au un miros prea puternic si numai la ele ii sta gandul cand ii dau comenzile.  chicot


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#179 2010-01-02 14:29:07

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Lucia, de BioMill ce parere ai? am un prieten care`si hraneste cainele (golden retriever) cu asa ceva.

Offline

 

#180 2010-01-02 20:30:50

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Eu stiam - din auzite - ca BioMill e ok. Dar nu stiu detalii. Royal Canin manca si asta a mea pana sa se prosteasca si am trecut-o pe mancare gatita. A revenit la silueta de fotomodel, sunt chiar mandra de ea cum arata acum... fata de rotunjimile pe care le capatase mai anul trecut smile
Ah, si apropo de alergii alimentare si de mancare foarte proasta: pe a mea am luat-o cu mici locuri fara blana (la "subrat" la labele din fata) de la adapost. Si oricata manacare de calitate a mancat la noi, nu i s-a mai regenerat parul. Si din ce zicea vetul, nici nu avem sanse sa ii mai creasca vreodata par mai des acolo... Nici nu ma mira ca ar prefera probabil sa manance paine in locul mancarii de la adapost smile

Lucia, a mea se da in vant dupa banane. Sunt ok? Stiu ca nu sunt foarte indicate alea dulci (de genul struguri sau mandarine spre exemplu), dar banana? Citisem o reteta de mancare pentru caine de mar ras cu branza de vaci si un pic de miere smile
And one more question, ca mi-am amintit: branza de vaci nu e ok? In comparatie cu cea dietetica

Offline

 

#181 2010-01-02 21:02:38

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

da, si eu am vrut sa intreb de banane si rodii   rodnar  Si al meu cam pofteste la ele, dar i-am dat doar de vreo 2 ori un picut de tot..si am vazut ca i-au placut mult. (de fapt alui meu ce nu-i place.. chicot )


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#182 2010-01-02 21:08:06

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

si bestia mea pofteste la orice rotfl2 ii mai dau cateodata paine prajita cu unt, o bucatica mica, si ii place la nebunie ...

Offline

 

#183 2010-01-03 00:12:30

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Paine prajita manca si a mea. Am citit (si parca a zis si vetul, dar nu mai tin minte exact...) ca painea nu e indicata, dar daca vrei sa-i dai e mai ok sa fie prajita. N-as stii sa zic exact de ce smile

Soph, ca tot voiam sa te intreb: voi la ce vet mergeti cu Ukko?
Scarlet, valabil si pentru tine si Odin - daca esti din Bucuresti, ca nu stiu, sorry  rodnar

Offline

 

#184 2010-01-03 00:41:44

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Lady, noi mergem cu Ukko la Dana Cristian; Vet General Consulting se numeste cabinetul, este si aproape de noi, dar si doctorul este ok si stie mai multe despre samoyezi decat alti doctori

Scarlet nu este din Buc smile

Legat de paine, da, decat prajita poate sa pape; de ce nu stiu nici eu smile

Offline

 

#185 2010-01-03 00:54:58

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

sophie a scris:

Lady, noi mergem cu Ukko la Dana Cristian; Vet General Consulting se numeste cabinetul, este si aproape de noi, dar si doctorul este ok si stie mai multe despre samoyezi decat alti doctori

Scarlet nu este din Buc smile

Legat de paine, da, decat prajita poate sa pape; de ce nu stiu nici eu smile

Lady, nu sunt din Buc.
Sophie, si eu ii dau painica, nu multa, dar i-am mai dat. de obicei uscata, ca s-o rontaie, sau prajita.

am gasit o lista cu alimente pro si contra, poate va foloseste smile    

Cainele dumneavoastra:

NU ARE VOIE
?  carne de porc;
?  oase de pui, porc sau miel;
?  prajeli (snitel, c?rnaciori. carne prajita in ulei, omleta etc.);
?  mezeluri (salam, sunca etc.);
?  branzeturi fermentate (de burduf, br?nza topita, cascaval etc.);
?  cartofi, varza, mazare, fasole uscata;
?  p?ine (mai ales proaspata, arpacas, paste fainoase in exces (unii deloc);
?  dulciuri (prajituri, biscuiti, zahar, bomboane, ciocolata etc.);
?  nuci, alune, seminte, fistic;
?  banane, pepene galben dulce, in general fructe foarte dulci;
?  conserve de uz uman;

ARE VOIE
?  1 /3 carne de pasare, pipote, vita (fiarta, gratar) PLUS 1/3 orez sau mamaliga PLUS 1 /3 legume si fructe (morcovi, telina, past?rnac, dovlecei, salata, rosii, ardei etc., crude sau fierte; mere, pere, struguri etc. );
?  br?nza de vaci, cas, urda etc., telemea desarata;
?  iaurt, orez sau gris cu lapte (cu putina miere, NU zahar! ( mierea este laxativa), lapte cu musli sau fulgi de porumb (in principiu nu lapte simplu);
?  1 -2 galbenusuri de ou (crude sau ochi romanesc fiert in apa) pe saptamana;
?  p?ine prajita sau veche, biscuiti simpli (Popular), paste cu multa moderatie;
?  (Exemple: supa sau ciorba cu carne, orez, diferite legume permise ; mamaliga cu ou, br?nza si iaurt; mar ras cu br?nz? de vaci si putina miere.);
?  hrana speciala (conserve, hrana uscata) in functie de v?rsta (junior sau adult), greutate si starea de sanatate (ex. pentru probleme urinare, dermatite, femele gestante, c?ini obezi etc.)

ATENTIE LA
?  carnea tocata speciala pentru c?ini (pachetele contin tot felul de resturi indigeste- ciocuri, gheare etc);
?  conserve;
?  alimente alergogene unt, capsuni, mezeluri etc.;
?  numarul meselor pe zi (pui-una la doua ore, se raresc progresiv p?na la 1-2 mese / zi - adult);

INTERZIS!!! Cersitul intre mese.

La rasele de talie mare si foarte mare (dog. doberman, mastino etc), se dau chiar la adulti, 2-3 mese pe zi si obligatoriu se lasa linistiti dupa masa (daca m?n?nca mult o data si se agita, se joaca, alearga etc, este risc major de torsiune gastrica-URGENTA!)

APA de baut trebuie sa fie la discretie si mereu proaspata!;

Curele lunare de calciu, vitamine etc. conform programului stabilit de medic.

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2010-01-03 00:55:39)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#186 2010-01-03 01:14:09

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

A mea mananca pepene rosu lol Am mai dat peste lista asta mai demult... am pus si eu un link catre dieta BARF  pe una dintre paginile din urma, tot apropo de ce e voie si ce nu.

Offline

 

#187 2010-01-03 08:57:18

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

despre Biomill nu stiu deci nu ma pot pronunta. cand am putin timp am sa ma uit pe lista ingredientelor si imi pot spune o parere.
banane pot papa, asa o rondea mai groasa, doar de pofta big_smile
painea. nu o recomand nici "normala" si nici prajita, poate duce in timp la un diabet de toata frumusetea!
despre lista aia  lol dati voi cainelui rosii sau dovlecei si veti vedea ce ii va fermenta burtica si cum o sa si vomite. daca papa struguri toti samburii ii va elimina pe partea cealalta iar intestinul nu se va simti tocmai ok. iar in ceea ce priveste branza ( si aici raspund si unei alte intrebari ) ideea e ca nu au voie branza fermentata ( telemea, cascaval) fie ea sarata sau nu. de aceea am spus branza dietetica - acele pachete precum sunt cele de unt.

in ceea ce priveste un veterinar in bucuresti, eu stiu o singura persoana in care am incredere si este exceptionala atat profesional dar si ca OM. insa, pentru ca este foarte cautata si face cu dedicatie ceea ce face puteti apela la ea pentru probleme dar nu pentru vaccinari se deparazitari. daca aveti nevoie va spun cine este ( sper sa nu aveti nevoie smile )

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2010-01-03 08:59:55)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#188 2010-01-03 11:17:52

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Lucia, puss E bine de stiut ca in caz de ceva mai grav, am pe cine sa intreb smile Sper sa nu fie insa vreodata cazul sa cer datele de contact!
Sa stii ca nu m-am gandit niciodata la paine si la zaharul din paine si la diabet. Ai perfecta dreptate. Cred ca o sa o scoatem din meniu complet - manca o felie sau 2 pe zi amestecate in mancarea ei (i-am zis acum mamei si a facut ochii mari, ea nu crede roll )
Ei ii plac strugurii... si i-am dat la inceput (din aia fara samburi), n-a avut probleme, dar acum ma feresc sa-i mai dau tot din cauza ca-s foarte dulci. Dolvecei mai manca uneori in supa, dar n-a vomitat niciodata dupa ce i-a mancat (bine, 2-3 bucatele, nu un dovleac intreg big_smile).

De branza sarata stiam si eu, d-aia noi mergem pe branza de vaci - slaba si nesarata.

Lucia, cand te mai prind pe aici, sa-ti mai cer o parere vizavi de D, iar avem niste probleme.
Soph, mersi pentru raspuns puss

Offline

 

#189 2010-01-03 11:39:27

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

m-am uitat la biomill  hmm  exista 2 sortimente : premium si classic. pe lista ingredientelor la premium adult medium ( aici ar intra fata ta ) sunt multe cereale ( printre care si porumbul care nu e indicat ). primul ingredient este "carnea" - ceea ce ar fi ok - doar ca nu e carne ci e faina din carne si nu se specifica ce fel de carne este ( pui, vita, porc ) si nici sursa ( adica este din carne carne sau este obtinuta din prelucrarea resturilor - capete, gheare, intestine ) deci....nu e o mancare exceptionala! acum depinde si ce standarde de hranire ai...pe de alta parte cainelui s-ar putea sa ii mearga ok cu ea in prima faza ( chiar si un an-doi )
la classic nici macar nu mai prezinta lista ingredientelor  lol

ce problemutze aveti?

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2010-01-03 11:40:15)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#190 2010-01-03 12:44:33

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Lucia, hai sa-ti zic: de vreo 3 saptamani asa, Daisy are ca niste mici scapari de urina. Cand sta, cand doarme... 2-3 picaturi care se transforma intr-o (mare) baltuta pentru ca linge in locul respectiv pana face gaura. Initial am zis ca nu e urina, ca nu mirosea sub nicio forma (noi ne gandeam ca ar trebui sa se simta macar un vag miros de urina, chiar si la cateva picaturi). Am lasat-o cateva zile asa, nu era o regula: putea sa nu face deloc, putea sa faca de 3-4 ori pe zi. Am chemat vetul, s-a uitat, s-a tot uitat si a cam dat din umeri. A zis ca poate are o infectie urinara sau ceva si i-a facut o injectie cu antibiotic si apoi vreo 3 zile i-am dat eu niste pastile in continuare. Am exclus varianta unei boli cu transmitere sexuala pentru ca nu a fost cazul vreunui contact.

A zis sa vedem cum sta treaba dupa tratamentul asta cu antibiotic si daca inca persista sa incercam o eco abdominala, se gandea ca poate o avea vreun lichid inauntru. Cum nu s-a dus, am fost la un cabinet, i-a facut ecografia si a zis ca ar putea fi vreo 2 posibilitati:

- avand in vedere ca se pare ca ei nu i-a fost scos dinauntru cand a fost castrata, prima posibilitate era sa fi facut o infectie cu ce i-a mai ramas pe acolo (sincera sa fiu, nu mai stiu cum s-a exprimat vetul si ce a zis ca i-a ramas, am tinut minte doar sintagma de 'coarne'). Asta a fost sustinuta si de faptul ca avea cam 39.7 cand am adus-o, dar eram aproape siguri ca nu are de fapt temperatura si a fost doar din cauza stresului si a agitatiei.

- fiind castrata, ne-a zis ca se poate sa aiba niste probleme si lipsuri hormonale care s-ar manifesta sub forma asta, cu pierderi mici de urina; ca se mai intampla la catele si ca se rezolva pentru moment cu vreo 2 injectii cu hormoni, dar ca e posibil sa mai apara pe viitor problema asta. Ca nu afecteaza cainele in vreun fel pe termen lung, dar ca se manifesta asa.

I-am luat temperatura in seara aia si in ziua urmatoare si nu avea, era ok, 38.4-38.6, fusese doar agitata atunci. Asa ca a mai ramas in picioare doar varianta cu hormonii... dar parca nu as vrea sa bag in ea hormoni. Alte pareri n-am mai auzit pana acum ca asta a fost chiar in ajun de Craciun si nu am mai fost pe nicaieri.

Tu ce parere ai?
Ah, si precizez ca in rest nu s-a schimbat in vreun fel. E vesela, mananca, se joaca, zburda, nu e apatica, totul pare sa fie in regula.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.