homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cainele si proastele obiceiuri-9


#153 2009-11-23 22:35:47

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Soph, stiu ca incet, ca doar nu i-oi muta botul din loc lol Dar cred ca mai indicat e sa iti iei mana si sa pui foarte ferm "nu" sau "nu e voie" sau care e comanda pe care vrei sa o invete pentru ... oh well, pentru atunci cand nu e voie smile Incetezi joaca in momentul ala si ii repeti comanda respectiva pana se potoleste. Si de cate ori face, la fel, foarte ferm 'nu', chiar daca e de 10 ori pe minut smile pricepe el pana la urma ca nu-i a buna smile

Ultima oara a fost editat de LadyPink (2009-11-23 22:36:15)

Offline

 



#154 2009-11-23 22:47:44

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

sophie, ideea e sa nu il mai lasi si ori de cate ori face asta ii poti da un deget peste botic si spui ferm "NU", ferm, nu tipat, nu isteric...daca mai incearca, repeti si tu si daca continua pleci de langa el si nu il bagi in seama 10-15 minute. in aceiasi masura ori de cate ori se opreste la "NU" trebuie laudat si mangaiat sau recompensat cu ceva ce lui ii place sa pape....rabdare si tutun ca dureaza pana se prinde el care e treaba lol
si da! e incapatanat pentru ca e samoyede  wink


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#155 2009-11-23 23:04:51

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

merci pentru sfaturi fetelor puss
teoria o stiu acum, sa vedem cum o sa decurga practica big_smile

am observat ca e destul de incapatanat, insa si destul de inteligent wink 90% din nevoi si le face la locul stabilit  partydance

Ultima oara a fost editat de sophie (2009-11-23 23:06:14)

Offline

 

#156 2009-11-23 23:58:08

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Pai da, ce ziceam si eu si Lucia, se prinde el pana la urma, doar ca trebuie insistat si ramas ferm pe pozitii, ca daca vede ca dai inapoi dupa 30 de secunde mai degraba iti prinde tie slabiciunea decat comanda ca nu e voie big_smile Pe mine cand ma supara Daisy... stie ca nici nu mai are voie sa se mai uite la mine vreo 3 ore lol Pe urma ma duc eu si o pup si ne impacam big_smile

Offline

 

#157 2009-11-24 20:31:56

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ce sa-i fac??
o scot afara si de multe ori cauta oase!
stau dupa ea, o cert, ii spun ca nu e voie insa tot nu pricepe...
acum mai nou am pedepsit-o si am lasat-o singura in balcon...
nu stiu ce altceva as putea sa-i fac...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-11-24 23:07:17

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

hmm...si al meu, dupa ce mananca si-l scot afara, incepe sa manance pamant, mucuri de tigara, bobite de tei sau ce apuca si -i face cu ochiul... trebuie sa fiu in permanenta cu ochii pe el  roll

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2009-11-24 23:07:38)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#159 2009-11-24 23:27:11

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Cainele si proastele obiceiuri

faza cu datu peste botic,stiu si eu ca nu e bine..dar uneori l-am mai lovit usor ppeste bot pentru ca ma capsa
si daca ii spun NU ferm incepe sa latre
Doamne ,de ce am primit un asa beagle incapatanat

Offline

 

#160 2009-11-24 23:29:36

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Melany1 a scris:

faza cu datu peste botic,stiu si eu ca nu e bine..dar uneori l-am mai lovit usor ppeste bot pentru ca ma capsa
si daca ii spun NU ferm incepe sa latre
Doamne ,de ce am primit un asa beagle incapatanat

are si o prietena de-a mea beagle si e tampit rau dar cand se uita cu moaca aia nu poti sa`i faci nimic  hjarta  rotfl2 cica dupa doi ani in colo se linistesc lol


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

#161 2009-11-24 23:36:19

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Cainele si proastele obiceiuri

Nici eu nu i-am dat de capat cu mancatul de pe jos. Oricat 'nu' sau 'lasa' i-as spune - comenzi pe care le respecta in casa - si oricat m-as supara pe ea, tot prinde cate ceva de pe jos si mesteca, cu asa o voluptate de zici ca a gasit ditamai friptura si acasa mananca doar paine smile

Offline

 

#162 2009-11-24 23:38:09

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Cainele si proastele obiceiuri

aaa cu mine nu-i merge cu moaca aia de milog.Daca acum nu-l educ,imi va face probleme mereu
sa stie cine-i sefu rotfl2

Offline

 

#163 2010-01-02 12:57:55

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cainele si proastele obiceiuri

postez aici, sa nu mai deschid un nou topic

de cateva zile blanoselului meu ii ca de blanita rau... ma gandesc ca e prea devreme sa naparleasca, la doar 3 luni ... ce sa fac pana ajung cu el la veterinar?

Offline

 

#164 2010-01-02 13:02:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ia spune tu ce a mancat in ultimul timp, adica (,) cam cu o saptamana inainte de a incepe a ii cada si pana in prezent. dar absolut tot ce a mancat!
ai dreptate, nu este normal sa naparleasca la varsta asta, nu poate fi nici de la statul in casa tot din cauza ca e prea mic asa ca nu ma pot gandi decat la o reactie alimentara sau la o mancare neadecvata. cumva se si scarpina?

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2010-01-02 13:02:23)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#165 2010-01-02 13:03:46

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Cainele si proastele obiceiuri

eu zic ca totusi isi schimba parul...
sophie,piaptana-l mereu...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#166 2010-01-02 13:05:35

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Cainele si proastele obiceiuri

al meu cand naparleste tare din cauza scarpinatului e sigur de la proteinele din carne. Ideea este ca poate, fiind sarbatori poate a mancat mai multa carnita. Sa te uiti pe piele, sub blanita daca are ceva pete rosii, sau pe burtica. sunt tot de la proteine. E cu siguranta ceva alergie.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#167 2010-01-02 13:10:09

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

lucia, acum cateva zile am intrebat de tine la offtopic, dar nu erai. Te intreb (iar) ceva, sper sa nu te superi. Luni vreau sa merg cu cainele meu din nou la veterinar, dar pana atunci, te intreb pe tine.

        Inainte de Craciun cu vreo 10 zile si cainele meu a "naparlit", desi acum are doar 3 luni jumate. Doctorul a zis ca este normal, ca isi schimba blanita si ca este si de la frig, bla bla. Ok, acum ii mai cad doar vreo cateva fire, nu asta-i problema. (i-am cumparat perie si il periam de cateva ori pe zi)

        Cam de la Craciun, Odin a inceput sa se scarpine, dar in mod agresiv (de vreo 10 ori pe ora) si se "roada" pe pulpa labutelor inferioare. Fratele meu a sunat la un alt vet de sarbatori, ala nu era acasa, dar i-a zis mamei lui ce sa-i dea fratelui meu, ca sa nu mai asteptam pana in ianuarie, cand vine el.
De cand i-a dat cu solutia aia (era intr-o pipeta micuta), Odin sta muult timp suparat, cu boticul pe labe si mancarimea vad ca persista, desi nu intr-o forma atat de accentuata. Ce sa-i fac, mi-e atat de mila de el cand il vad ca sufera... (si din cand in cand si scanceste) supa.
De mancat mananca in general bobite Royal Canin, Pedigree, carnita, lapte, oua si din 2 in 2 zile ii dau un supliment cu vitamine, iar miscarea nu-i lipseste.

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2010-01-02 13:15:36)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#168 2010-01-02 13:24:13

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

pai eu nu stiu ce era in pipeta aia asa ca nu pot stii de ce sta Odin suparat  smile  apropos de solutii ( chiar cele antiparazitare ) aveti grija ca pot face si soc anafilactic de la ele, grija la solutie, grija la dozaj.
NU este normal ca un caine sa naparleasca pana la 8 - 12 luni!!!! credeti-ma ca am crescut atati caini si la nici unul nu s-a intamplat indiferent de relatia varsta-anotimp.
dupa cum se manifesta cel mai sigur este o alergie si provine de la mancare. nici Royal Canine nu e o mancare in care sa ai incredere ( acelasi sortiment nu are mereu aceiasi compozitie, am gustat eu wink  ) dar de Pedigree.....nici nu vreau sa aud! ou o data la 2 zile este prea mult! maxim 1 pe saptamana si doar galbenus. daca ii dai o hrana buna si adaptata varstei lui nu are sens sa ii mai dai si carnita ( sper ca e doar de pui ) la care sa mai adaugi si vitamine!!! redu ouale, scoate-i carnea si ia o alta mancare, de preferinta superpremium, pentru puppy de talie medie si ar fi ideal sa fie pe baza de miel. sau poti incerca, pana la rezolvarea problemei sa il treci pe hrana preparata, daca te intereseaza iti pot spune ce ii poti gati


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#169 2010-01-02 13:28:18

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

nu, ou ii dau doar unul pe saptamana, ziceam de vitamine ca ii dau una la 2 zile.carnita i-am dat de pui si de peste, fara oase.

sau poti incerca, pana la rezolvarea problemei sa il treci pe hrana preparata, daca te intereseaza iti pot spune ce ii poti gati

da, m-ar interesa. imi poti zice te rog? si multumesc  smile .


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#170 2010-01-02 13:37:05

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Cainele si proastele obiceiuri

oricum: crocuri+carne+ou sunt toate surse de proteine si e prea mult...mai adaugam si vitaminele si....

despre mancare:
- ii poti face supica in care ii fierbi carnita de pui/vita cu morcovi si telina, ii poti adauga si putin orez. aceiasi combinatie o poti face sub forma de pilaf. la carnita scoti oasele si o maruntesti.
-ii mai poti da branzica dietetica simpla sau amestecata cu carnita. o data pe saptamana ii poti pune si galbenusul in branzica.
- mai poate papa si iaurtel, simplu sau cu carnita sau cu morcovel ras ( crud sau fiert )
in cazul in care ii dai papica gatita ii dai si vitaminutele in continuare.

in momentul in care vezi ca se opreste din scarpinat, ii poti reintroduce treptat crocurile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#171 2010-01-02 13:41:00

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Cainele si proastele obiceiuri

ok, multumesc mult. cam cat crezi ca i-ar lua (estimativ) pana i-ar trece faza cu scarpinatul?


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.