homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza 2-191


#3611 2014-03-02 15:33:51

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: candidoza 2

Cam de 6 luni,din cauza la niste antibiotice,eu n am avut niciodata pana acum,si am peste 30 ani..mi s-a dereglat rau flora si intestinala si vaginala..recunosc ca am gresit si eu mai luam antibiotice dupa capul meu,cand ma simteam balonata,si cand aveam usturimi urinare..fac destul de des infectii,apoi am luat pt o masea infectata..imi aparuse la inceput o senzatie de iritatie vaginala,am bagat poligynax..nu stiu ce aveam..am facut analizele,si nu mi iesise candidoza doar flora fara lactobacili si un streptococ grup b in col..doctora bineinteles mi-a dat iar antibiotic..apoi nimic nu mi trecea si apoi mi-a iesit candidoza si e coli,apoi iar antibiotic pt e coli..si de atunci nu mai imi trece..pt ca am bagat antibiotice..in final mi am facut antifungigrama si mi a iesit doar candida,luat tratament dupa aceasta si nimic..deci cu toatae tratmentele date de doctora mai rau mi-a facut...daca stiam la inceput ma tratam doar cu ovule de refacere si atat..doctorii astia parca sunt nepriceputi..cu antibioticele astea,mai ales ca streptococul ala nu era neaparat de tratat.plus ca de refacere nu mi a dat decat atunci la inceput...ai secretia branzoasa din nou?poate nu e nimic..o fi secretia mai abundenta..

Ultima oara a fost editat de Rhea (2014-03-02 15:36:06)

Offline

 



#3612 2014-03-02 15:49:35

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: candidoza 2

nu am nici un fel de secretie inca.. Doar ca eu ma verific cu degetul.. si cand l-am scos aveam pe el alb branzos. Asa a fost si la inceputul lunii trecutecute, cand dupa ce am terminat de pus softigin, la contact iesea alb (cum iesea cand aveam candidoza) si m-am verificat cu degetul si aveam inauntru. sad Si am mers chiar in ziua aia la medic si intr-adevar aveam iarasi. Eu am facut acum 2 ani candida de la anticonceptionale si de atunci nu mi-a trecut. Acum am 3 luni de cand ma indop cu pastile si ovule. Nici eu nu am mavut pana atunci. Mie mi se pare putin ciudat ca acum mi-a dat tratament (a doua oara) tot dupa antifungigrama facuta in decembrie. Habar n-am daca e corect asa...

Offline

 

#3613 2014-03-02 16:06:07

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: candidoza 2

Si eu ma verific cu degetul,ceea ce nu e bine sa tot bagam mainile pe acolo si tot asa cand vad gramajoarele,ma apuca nebunia..pai nu inteleg ai zis ca n ai secretie dar totusi e alba branzoasa..si eu m am gandit la asta..daca mai trebuie facuta alta antifungigrama..oricum in mod corect trebuie facuta analiza,sa vezi daca mai ai,nu asa ochiometric..desi cand vezi branza aia e clar ca mai ai ceva..si atunci iti face automat si antifungigrama..ca e posibil sa devina rezistenta la unele substante,daca tot nu trece..aici nu stiu sigur..sper sa nu devina rezistenta la ceva..ca o iau pe campii..eu incerc asa cum ti am zis,daca nu ma duc din nou la medic..baga si tu doua ovule gynophilus,una dim,una seara o sapt si apoi una pe zi o luna.

Offline

 

#3614 2014-03-02 16:34:36

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: candidoza 2

maine merg la control sa vad ce zice.. Stiu ca nu e bine sa bag degetul dar am facut o singura data. Si ma refeream ca nu am secretie pe lenjerie sau pe hartie, doar pe deget am gasit. Asta inseamna ca e la inceput. Ii zic sa imi faca alta analiza cu antifungigrama cu tot. Si mi-a zis si ea ca trece mai greu ca am stat cu ea mai mult...dar chiar asa ? sad

Offline

 

#3615 2014-03-03 12:43:41

mimi_alina
Membru
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 2

Re: candidoza 2

Buna ziua ,

Saptamana trecuta am fost la un control gineco si dna doctora mi a spus ca am colul putin inflamat si o mica scurgere , insa la analiza secretiei totul este perfect , flora este normala si nicio alta infectie .Insa nu a fost foarte comunicativa si nu prea stiu daca sa fac si alte teste sau nu si mai ales ce fel de teste.
Mentionez ca analiza secretiei a fost singura analiza pe care am facut -o si in august anul trecut am facut un Papanicolau care  a iesit bine .Ma puteti ajuta cu un sfat pentru urmatorul control pe care l am programat lunea viitoare ?
multumesc frumos!big_smilebig_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3616 2014-03-03 22:58:50

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: candidoza 2

cred ca ar trebui sa repeti papanicolaul. Situatia se putea schimba din august.

Offline

 

#3617 2014-03-04 09:38:17

mimi_alina
Membru
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 2

Re: candidoza 2

Mersi frumos .
O sa l cer la urmatoarea vizita si sa vad daca e ceva  rodnar  rodnar

Offline

 

#3618 2014-03-06 19:30:46

BiancaSima232
New member
Inregistrat: 2013-09-26
Mesaje: 39

Re: candidoza 2

fetelor, am si eu o intrebare. mi-a prescris urologul in urma efectuarii unei cistoscopii, Monuril granule un plic seara, in doua seri. Intrebarea mea ar fi daca sa iau ceva protectie pentru candida, flucovim sau ceva?

Offline

 

#3619 2014-03-06 19:33:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

din ce vad, nu are ca efect secundar candidoza

Offline

 

#3620 2014-03-07 00:46:12

vic_tim
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 31

Re: candidoza 2

buna. am facut in urma cu o sapt candidoza...problema e ca nu stiu cum am facut o...am avut o problema cu o masea de minte pentru care am luat augumentin timp de o sapt. iau foarte rar antibiotice si stiu ca de obicei fac ciuperca de la ele, in schimb de data aceasta m am simtit f bine dupa ce am terminat tratamentul. miercuri am terminat cu antibioticele si duminica deja aveam ciuperca. sunt inca in dilema daca am facut de la antibiotice desi asa tarziu sau de la partener. nu prea cred ca am facut o de la partener pentru suntem la inceput si de fiecare data am folosit prezervativ fara vreo alta atingere neprotejata. este vreo o sansa sa o fi luat totusi de la el sau sunt paranoica? de asemenea m am culcat cu el dupa ce mi au trecut simptomele tot cu prezervativ, desi nu pot spune ca sunt complet vindecata. poate contacta si el candida desi ne am protejat?

Offline

 

#3621 2014-03-07 10:21:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: candidoza 2

de la antibiotic ai facut... daca v-ati protejat nu poate lua de la tine si oricum barbatii culeg mai greu candida. e bine totusi sa evitati contactele pana te vindeci complet.

Offline

 

#3622 2014-03-07 19:31:08

iulia_cristina
Membru
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 3

Re: candidoza 2

Buna seara.

Am fost la medic, mi-a recoltat secretie si mi-a spus ca am candida (mi-a prescris ovule, Cervugid, pentru 10 zile, Clotrimazol si Flucoric 150mg - 1 pastila mie si 1 partenerului). Acum mi-au venit rezultatele si as dori un raspuns din partea dumneavostra.

Intre timp astept si rezultatele pentru urocultura si sumar de urina. S-ar putea sa am si o infectie urinara. Aveam usturimi, dureri abdominale, dureri in timpul contactului.

Ex micr prep proaspat si/sau colorat ~ -diverse prod biol
  - Microscopie
           
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate
in proportie de 80%.
Celule epiteliale rotunde - rare.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente.
Leucocite - relativ frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - numeroase, unele inmugurite, hife, pseudohife - prezente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein);
- bacili Gram negativ - relativ frecventi.
  Cultura - secretie vaginala ~
  - Cultura secretie col uterin   
       
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate s-a dezvoltat bacil E coli - foarte frecvente colonii.
Pe mediul Sabouraud s-au izolat foarte frecvente colonii de Candida spp.

Antibiograma ~
  - Amikacin AN     sensibil       
  - Amoxicillin /acid clavulanic AMC     sensibil       
  - Ampicillin AM     sensibil       
  - Aztreonam ATM     sensibil       
  - Cefoperazon CFP     sensibil       
  - Ceftazidime CAZ     sensibil       
  - Ceftibuten CTB     sensibil       
  - Ceftriaxon CRO     sensibil       
  - Cefuroxime( CEROXIM ) CXM     sensibil       
  - Ciprofloxacin CIP     sensibil       
  - Doxycycline DX     rezistent       
  - Gentamicin GM     sensibil       
  - Imipenem IPM     sensibil       
  - Levofloxacin LVX     sensibil       
  - Meropenem MEM     sensibil       
  - Norfloxacin NOR     sensibil       
  - Trimetoprim+Sulfametoxazol (Biseptol) SXT     sensibil   


Va multumesc

Offline

 

#3623 2014-04-23 21:39:59

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: candidoza 2

Ai candida si infectie cu e coli,mai jos ai antibiograma cu antibioticele la care e coil e sensibila..ti a dat vad tratament pt candida,dar pt e coli?

Offline

 

#3624 2014-06-12 00:11:36

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: candidoza 2

Salut! din cate am cautat si pe net si in farmacii, n am gasit ovule cu nistatina in varianta pura. Doctorita mi-a recomanat vreo 10 zile pastile de nistatina si 10 seri consecutive de ovule cu nistatina. problema e ca am luat DOAR pastilele acum 2 luni, dupa ultimul control, iar tocmai in sesiune, m a pocnit din nou candida. Asa ca m am gandit sa incep si local tratamentul cu ovule. De la farmacie mi a fost recomandat Cervugid. Exista o alta varianta mai buna? Pot sa iau din nou, in acelasi timp si pastile de nistatina? Precizez ca mai iau si Karissa. Need help. Scurgerile imi provoaca mancarimi si mi ceeaza o senzatie de parca as fi intr o balta. Si plus de asta caldura de afara e uneori insuportabila, si colac peste pupaza, toate aceste treburi ma fac sa ma scarpin si ma fac sa mi pierd concetrarea de la sesiune..

Offline

 

#3625 2014-06-12 11:00:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

daca ai reteta se pot face ovule cu nistatina la orice farmacie cu laborator

Offline

 

#3626 2014-06-23 19:35:39

carmena
New member
Inregistrat: 2007-02-11
Mesaje: 35

Re: candidoza 2

Am si eu o problema cu candida de cativa ani ma tot lupt, si degeaba. De vreo 2 luni am fost la ginecologie si am facut tratament cu diflucan 6 saptamani si ovule fluomizin si luna asta a reaparut candida. Anul acesta am fost la ginecologie de vreo 3 ori si tot nu isi mai face niciun efect niciun tratament. Va rog un sfat! Mentionez ca am facut si colposcopie.

Offline

 

#3627 2014-06-23 19:38:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

daca nu ai facut, cere si o antifungigrama ca sa vezi la ce e sensibila

Offline

 

#3628 2014-06-24 12:42:34

alexandra.g1990
Membru
Inregistrat: 2014-06-23
Mesaje: 3

Re: candidoza 2

Buna ziua, am si eu o problema cu secretiile vaginale. Am urmat un tratament(10 zile ovule si antimicotice) pentru un diagnostic de vaginoza iar dupa incheierea tratamentului am niste secretii alb laptoase, nu au un miros deranjant insa sunt destul de abundente si putine secretii semisolide(ca niste cheaguri) alb-verzui pe care le aveam in cantitate foarte mare inaintea tratamentului. Mentionez ca in timpul tratamentului mi s-a recomandat de la medicul ginecolog ca inaintea administrarii ovulelor sa fac spalaturi vaginale zilnice ceea ce nu cred ca a fost indicat. Este posibil ca vaginoza sa nu se fi vindecat sau ar trebui sa mai astept poate pH-ul revine la normal si sa fie o cauza a spalaturilor vaginale? Multumesc frumos!

Offline

 

#3629 2014-06-24 12:47:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

refa analiza de secretie ca sa vezi daca s-a rezolvat sau nu problema

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.