homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptivele Gedeon Richter


#1 2009-03-04 15:35:06

Admin
Administrator
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2005-05-10
Mesaje: 450

Contraceptivele Gedeon Richter

Intebari si raspunsuri legate de contraceptivele Gedeon Richter. Aveti legatura cu compania producatoare.

Offline

 



#2 2009-03-04 21:22:32

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

As dori sa stiu daca leg mai multe folii de Milligest, care sunt anticonceptionale trifazice, afecteaza in vreun fel organismul meu din pct de vedere hormonal ?

Offline

 

#3 2009-03-04 22:27:38

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

nu e problema

offtopic banuiesc ca am voie sa raspund si aici nu?

Offline

 

#4 2009-03-17 14:49:35

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

raluca24 a scris:

As dori sa stiu daca leg mai multe folii de Milligest, care sunt anticonceptionale trifazice, afecteaza in vreun fel organismul meu din pct de vedere hormonal ?

Buna!

De regula nu se indica legarea mai multor folii dintr-un contraceptiv trifazic( se poate face dar este mai complicat, iar riscul unei sarcini nedorite este mai mare).
de aceea daca vrei neaparat sa-ti amani menstruatia atunci cel mai bine ar fi sa treci pe un monofazic( ti-as recomanda Karissa deoarece are aceeasi compozitie, doar ca este fixa pe toate tabletele).
Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau curant inainte de a lua o hotarare.


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#5 2009-03-17 16:42:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

ce sunt anticonceptionalele trifazice, care este procentul lor de siguranta si ce au in compozitie? contin la fel de mult estrogen ca cele monofazice? exista si anticonceptionale difazice?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-17 17:08:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

anca, la anticonceptionalele trifazice variaza concentratia pastilelor de-a lungul foliei. primele 7 de ex au o concentratie, urmatoarele alta, si ultimele alta concentratie. sunt contraceptive orale combinate adica contin etinil estradiol si un progestativ, la fel ca cele monofazice. exista si anticonceptionale bifazice

as avea si eu o intrebare: in prospectul de la Yasmin scrie ca ketoconazolul poate interactiona cu acestea. e valabil si in cazul altor contraceptive(Novynette de ex) sau numai la Yasmin

Offline

 

#7 2009-03-26 20:52:47

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

anca9 a scris:

ce sunt anticonceptionalele trifazice, care este procentul lor de siguranta si ce au in compozitie? contin la fel de mult estrogen ca cele monofazice? exista si anticonceptionale difazice?

Buna ,

La raspunsul dat de "lady in black " eu as mai adauga :

   Anticonceptionalele trifazice au doze diferite, ?n funcţie de zilele ciclului, pentru a urma mersul natural al organismului.  Pilula trifazica este cea care mimeaza cel mai bine ciclul menstrual normal al unei femei, tocmai  de aceea sunt doze diferite de hormoni.
Contin aceeeasi cantitate de estrogeni ca si pilulele monofozice cu o exceptie (tableta 8 -14 unde doza de estrogen este putin mai mare sunt tabletele corespunzatoare perioadei ovulatorii).
   Din punct de vedere al sigurantei sunt la fel de sigure ca si monofazicele(daca sunt corect luate).
    Da exista si anticonceptive  bifazice( dar la momentul acesta nu se folosesc).


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#8 2009-03-26 21:24:34

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Buna,

As dori sa-ti spun: Novynettte nu interactioneaza cu Ketoconazolul si pentru a vedea care sunt  medicamentele  care intreactioneaza cu Novynette iti citez  din prospectul produsului:
  NOVYNETTE
Se recomanda prudenta in asociere cu: ampicilina, cloramfenicol, neomicina, penicilina V, sulfonamide, tetracicline, dihidroergotamina, tranchilizante (efectul contraceptiv poate fi redus si, de aceea, este recomandata utilizarea si a altor metode contraceptive nehormonale),  anticoagulante, derivati de cumarina sau indandiona (poate fi necesara determinarea timpului de protrombina si, daca este cazul, modificarea dozei de anticoagulant), antidepresive triciclice, maprotilina (poate creste bioutilizarea lor, risc de crestere a toxicitatii), antidiabetice orale (unele), insulina (poate fi necesara modificarea dozelor), bromocriptina (pot aparea amenoree si/sau galactoree), medicamente hepatotoxice (creste riscul de hepatotoxicitate).
  Iar la intrebarea ta anterioara:
"banuiesc ca am voie sa raspund si aici nu?" raspunsul este : DA (ai voie sa raspunzi)


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#9 2009-03-26 21:35:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Multumesc pt raspuns!
ciudat caci in prospectul pe care il am eu nu e scris asa detaliat la interactiuni medicamentoase
multumesc inca o data

Offline

 

#10 2009-03-26 22:10:55

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Cu placere!

Astept oricand intrebarile voastre!


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#11 2009-03-27 10:51:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

multumesc pt raspuns.

deci singura diferenta de compozitie este concentratia mai mare de estrogen in tabletele 8-14?
daca mimeaza mai bine ciclul menstrual, sunt mai sanatoase, mai recomandate?
in tabletele 14-21 tot estrogenul predomina? presupun ca daca ar contine progesteron nu ar mai fi conraceptive, nu?
se folosesc aceste pilule si ca tratament in dezechilibre hormonale?
se iau non-stop sau tot in reprize a cate 21 si 7 zile pauza? ca pret, sunt mai scumpe?

sper sa nu fi pus prea multe intrebari, dar e ceva nou pt mine, acum aud pt prima data.

Offline

 

#12 2009-03-27 14:12:26

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

anca, cele trifazice sunt la fel de bune ca si cele monofazice, sunt 28 pilule pe folie si nu faci pauza... dupa ce termini pilula cu nr 28 incepi alta folie si tot asa... sau poti f usor sa inlaturi cele 7 pastile de la sfarsit ( sunt pastile placebo, inactive, de obicei ajuta ca sa nu uiti).
chiar si pilulele cu progesteron sunt contraceptive, de exemplu exulton sau cerazette, doar ca nu regleaza menstruatia (pt ca lipseste estrogenul)
nu sunt mai scumpe, sunt cam la fel ca alea monofazice...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#13 2009-03-27 15:17:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

am inteles. mersi.

Offline

 

#14 2009-03-27 15:19:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

cu placere, oricum daca am omis ceva, dr laura va completa big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#15 2009-03-28 11:49:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

anca9 a scris:

multumesc pt raspuns.

deci singura diferenta de compozitie este concentratia mai mare de estrogen in tabletele 8-14?
daca mimeaza mai bine ciclul menstrual, sunt mai sanatoase, mai recomandate?
in tabletele 14-21 tot estrogenul predomina? presupun ca daca ar contine progesteron nu ar mai fi conraceptive, nu?
se folosesc aceste pilule si ca tratament in dezechilibre hormonale?
se iau non-stop sau tot in reprize a cate 21 si 7 zile pauza? ca pret, sunt mai scumpe?

sper sa nu fi pus prea multe intrebari, dar e ceva nou pt mine, acum aud pt prima data.

atentie: contraceptivele se recomanda de catre medic in urma consultului si anamnezei.
nu sunt nici mai sanatoase nici mai putin sanatoase trifazicele...acopera pur si simplu o plaja de utilizatoare
in pastilele 14-21 nu predomina tot estrogenul, sunt pastilele care s-ar suprapune peste faza luteala(progesteronica) a ciclului hormonal normal al organismului, si mai e foarte important sa stii ca progesteronul e cel responsabil in primul rind de efectul contraceptiv(exista de eceea pastile contraceptive doar cu progestativ insa pastile contraceptive doar cu estrogen pur si simplu nu exista!)

efectul contraceptivelor combinata trifazice este acelasi ca si cel al monofazicelor atit din punct de vedere contraceptie cit si din punct de vedere dezechilibre hormonale. Repet: acopera o categorie de utilizatoare, sunt o optiune, medicul decide
se iau tot 21 zile cu 7 pauza
pretul contraceptivelor nu depinde de numarul fazelor, altele sunt criteriile de stabilire a pretului


lady in black desi prospectul contraceptivului pe care il iei tu nu e la fel de detaliat interactiunile sunt aceleasi pentru contraceptivul tau ca si pentru novinette


Dr. Laura avind in vedere textul de mai jos, desprins din prospectul Novinette,
"Se recomanda prudenta in asociere cu anticoagulante, derivati de cumarina sau indandiona (poate fi necesara determinarea timpului de protrombina si, daca este cazul, modificarea dozei de anticoagulant" ma intereseaza sa stiu daca exista studii care au demonstrat ca pot fi utilizate contraceptivele combinate la persoanele aflate sub terapie anticoagulanta cronica si evident, as vrea sa le consult si eu...sau sa fiu pusa in tema pe orice alta cale. Multumesc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2009-03-31 08:47:40

bulletproof
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 4
Site

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Dr. Laura a scris:

Buna,

As dori sa-ti spun: Novynettte nu interactioneaza cu Ketoconazolul si pentru a vedea care sunt  medicamentele  care intreactioneaza cu Novynette iti citez  din prospectul produsului:
[......]
medicamente hepatotoxice (creste riscul de hepatotoxicitate).

Uite ca interactioneaza si cu ketoconazolul...(din cate stiu eu ketoconazolul e hepatotoxic). Ma enerveaza foarte tare ca in ziua de azi auzi hepatotoxic si deja e ceva la ordinea zilei, suna ca si cum ar fi inofensiv. Dar nu e inofensiv deloc. Si nu mi se pare lipsita de importanta asocierea unui hepatoprotector in cazul tratamentului cu contraceptive orale.


Who do you carry that torch for, my young man?
Do you believe in anything?
Or do you carry it around just to burn things down?

Offline

 

#17 2009-03-31 09:09:35

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Interactioneaza la modul ca ambele afecteaza ficatul. Dar nu isi afecteaza efectul unul altuia.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#18 2009-03-31 09:46:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

discutia legata de afectarea ficatului si contraceptive e mai lunga decit atit iar utilizarea hepatoprotectorelor nu isi are rostul/justificarea....
problema cu ketoconazolul si contraceptivele e aceea ca primul(ketoconazolul adica) poate avea efect de inhibare a steroizilor sexuali(deci ar putea scadea efectul contraceptivelor), inhiba insa in aceeasi masura si steroizii sexuali produsi endogen deci nu prea imi vine a crede ca apare o crestere a fertilitatii
in ceea ce priveste efectul hepatotoxic al ketoconazol acesta apare la pacientii imunocompromisi(cu SIDA, cu transplant de organ, etc) si care folosesc frecvent produsul....si extrem de rar la restul utilizatorilor....
asadar povestea e lunga, cum ziceam


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2009-04-01 15:32:41

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

as avea si eu o  intrebare si as dori un raspuns de la dr.laura sau  de la doctoressa: anticonceptionalele sunt contraindicate in astmul bronsic? va multumesc anticipat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.