homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptivele Gedeon Richter-5


#77 2010-12-27 08:23:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

monica cred ca esti putin paranoica...
efectul anticonceptionalelor este scazuta de antibiotice, antidepresive, barbiturice, sunatoare gref.

exista o clasa de antibiotice, care cuprinde si nistatina, care nu scad efectul anticonceptionalelor.

Offline

 



#78 2010-12-27 11:02:31

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Daca nu as avea in familie cazuri in care au aparut sarcini nedorite in timpul administrarii de AC, cand nici macar o diaree nu se intamplase iar uitarea unei pilule nu intra in discutie, precum si nici inghitirea concomitenta de alta medicamente sau produse cunoscute a interactiona cu pilulele, probabil ca nu m-as mai gandi la nicio alta posibilitate.

Iarasi, daca as citi un articol din care sa reiasa ca s-au facut studii clare pe produsele X sau Y si rezultatul a fost 0 sarcini, as fi sigura, asa doar evit ceea ce eu (si nici altii, inclusiv firma producatoare) nu cunosc smile

Paranoia suna cam urat, nu crezi?

Offline

 

#79 2010-12-27 11:04:20

daenarys
Vizitator

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

consum de grefe,sunatoare au fost cand au aparut acele sarcini?

 

#80 2010-12-27 11:06:58

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Am specificat deja ca nu s-a consumat nimic cunoscut a interactiona cu AC. Persoanele in cauza doar isi administrau pilulele dupa masa.

Offline

 

#81 2010-12-27 11:09:41

daenarys
Vizitator

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

si eu le administrez dupa masa si nu am ramas gravida.
nu trebuia sa subliniezi,am inteles ce ai zis.doar te am intrebat ceva,nu aveam de unde sa stiu ca ai aflat de interactiunea grefelor si a ceaiului de sunatoare smile

 

 Publicitate


loading...

#82 2010-12-27 11:22:03

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Nu am pretentia ca mecansimul meu de gandire are titulul de adevar absolut dar, ca si chimist, vad altfel lucrurile: intre moleculele prezente in stomac se stabilesc tot felul de legaturi mai mult sau mai putin puternice, intrucat ele au o oarecare afinitate unele pentru altele. Un exemplu ar fi vitamina E care se va "lipi" de moleculele de grasime invecinate, pt ca si ea este liposolubila. Anumite tipuri de fibre de exemplu sunt folosite ca si adsorbanti in anumite sectoare ale chimiei, cu scopul precis de a retine anumiti compusi.

Mai exact, intre hormoni si fibre ar putea exista oarecare afinitate chimica. Fibrele nu se asimileaza in intestine, asadar ar putea parasi sistemul impreuna cu hormonii care se tin "scai".

Incercam sa evit sa expun toata polologhia asta care de altfel nu are nicio valoare pt majoritatea dintre noi, dar poate totusi acum e mai clar cum am gandit si suna oarecum mai logic celor care ma vad paranoica smile

Offline

 

#83 2010-12-28 19:02:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

monica draga, contraceptivele, oricare ar fi ele, se fabrica in tari in care exercitiul datului in judecata e bune pus la punct. Din aceasta pricina sunt absolut convinsa ca daca trebuiau administrate la distanta de alimente acest lucru s-ar fi specificat in prospect...avind insa in vedere ca nu se specifica, eu insist sa cred ca nu e o neglijenta ci pur si simplu nu e nevoie sa se specifice ca nu exista motive.....
Bun, sa ma ierti te rog insa personal nu cred in cazurile de sarcina aparute cind contraceptivele au fost administrate corect...astea sunt scuze si nu vreau sa comentez in plus.
Si nu te ingrijora, hormonii se absorb din intestin si fac chiar dublu pasaj hepatic, indiferent daca maninci sau nu fibre.....totusi, pentru persoanele nespus de scrupuloase si tematoare, exista intotdeauna inelul vaginal, in cazul caruia hormonii se absorb prin mucoasa vaginala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#84 2010-12-29 10:16:53

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

doctoressa a scris:

monica draga, contraceptivele, oricare ar fi ele, se fabrica in tari in care exercitiul datului in judecata e bune pus la punct. Din aceasta pricina sunt absolut convinsa ca daca trebuiau administrate la distanta de alimente acest lucru s-ar fi specificat in prospect...avind insa in vedere ca nu se specifica, eu insist sa cred ca nu e o neglijenta ci pur si simplu nu e nevoie sa se specifice ca nu exista motive.....
Bun, sa ma ierti te rog insa personal nu cred in cazurile de sarcina aparute cind contraceptivele au fost administrate corect...astea sunt scuze si nu vreau sa comentez in plus.
Si nu te ingrijora, hormonii se absorb din intestin si fac chiar dublu pasaj hepatic, indiferent daca maninci sau nu fibre.....totusi, pentru persoanele nespus de scrupuloase si tematoare, exista intotdeauna inelul vaginal, in cazul caruia hormonii se absorb prin mucoasa vaginala

Ok, doctoressa, inteleg ca experienta ta ca medic contribuie substantial la formarea acestei opinii, asadar o respect. Intreband o prietena, tot medic, mi-a raspuns: "stai linistita, organismul nostru e suficient de inteligent sa faca selectia elementelor pe care le absoarbe in intestin, e un proces care nu se intampla haotic".

In cazul meu, e si o masura de a nu mai manca seara dupa ora 6, insa recunosc ca ma simt mai linistita sa stiu ca la ora administrarii pilulei stomacul meu cel putin nu e plin.

Offline

 

#85 2014-06-15 08:13:28

mishlin
New member
Inregistrat: 2007-04-05
Mesaje: 22

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Buna ziua. Eu iau tot milligest si as dori sa imi aman menstruatia luna aceasta.dar nu as vrea sa schimb anticonceptionale cu monofazice (am trecut de la logest.pe care leam luat f multi la milligest dupa  sarcina) ptr ca merg in concediu si nu as vrea surprize..mai an 3 pasilute si nu stiu ce sa fac.o programare la medic va depasi cele 3 zile.abia acum am aflat ca la trifazice e asa complicat sa lipesti 2 blistere.va Rog un raspuns urgent multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.