homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptivele Gedeon Richter-4


#58 2010-01-04 13:18:59

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

buna fetelor. la multi ani si sa fiti iubite...!!!  imi puteti spune va rog daca furazolidonul interactioneaza cu yasmin? multumesc pupici puss

Offline

 



#59 2010-01-04 13:28:16

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

nu interactioneaza.
La Multi Ani si tie puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#60 2010-01-18 15:03:17

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

buna puss eu iau yasmin de aproximativ un an...dar am avut o problema cu diareea..ma terminat pt cateva zile neutral ... si in aceasta perioada de vre-o 2-3zile am incercat sa ma refac la burtica cu ceai din pojarnita (sunatoare)...sad am avut si un contact neprotejat. acum dupa 12 zile de la contact am facut un test de sarcina sa nu mai stau stresata si mi-a iesit negativ..!  e cazul k peste cateva zile sa mai fac un test????? puss

Offline

 

#61 2010-01-18 15:16:22

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

testul de sarcina este concludent la 7 zile de intarziere a menstruatiei sau la 3 saptamani de la contact. l-ai facut prea repede

Offline

 

#62 2010-01-18 16:12:03

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

sunt sanse ca dupa cele 3saptamani, testul sa iasa pozitiv???

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-01-18 16:38:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

pai tu stii... te-ai protejat suplimentar in perioada in care ai avut problemele digestive + 7 zile dupa ? in functie de asta exista sau nu un risc

Offline

 

#64 2010-01-19 11:19:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

selena_sel20 a scris:

buna puss eu iau yasmin de aproximativ un an...dar am avut o problema cu diareea..ma terminat pt cateva zile neutral ... si in aceasta perioada de vre-o 2-3zile am incercat sa ma refac la burtica cu ceai din pojarnita (sunatoare)...sad am avut si un contact neprotejat. acum dupa 12 zile de la contact am facut un test de sarcina sa nu mai stau stresata si mi-a iesit negativ..!  e cazul k peste cateva zile sa mai fac un test????? puss

e cazul sa faci test de sarcina la 3 sapt de la contactul cu risc sau daca nu vine menstra.
da, testul de sarcina are sanse sa iasa pozitiv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#65 2010-02-06 18:13:00

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

PROTEJATI-VA INDIFERENT CE METODA CONTRACEPTIVA ALEGETI !!!!
P.S. intra si ti si voteaza am nevoie si de votul tau nu trebuie sa ai cont ci doar sa introduci un codul asa cum il vezi tu cu litere mari big_smile : http://www.ilovemilka.ro/mesaj?msgid=89 … 63c19e937f


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#66 2010-02-06 22:32:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

elena21 exista un topic special pt voturi, la Discutii Diverse: Vote 4 me, e sticky

Offline

 

#67 2010-02-13 15:41:01

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

doctoressa a scris:

selena_sel20 a scris:

buna puss eu iau yasmin de aproximativ un an...dar am avut o problema cu diareea..ma terminat pt cateva zile neutral ... si in aceasta perioada de vre-o 2-3zile am incercat sa ma refac la burtica cu ceai din pojarnita (sunatoare)...sad am avut si un contact neprotejat. acum dupa 12 zile de la contact am facut un test de sarcina sa nu mai stau stresata si mi-a iesit negativ..!  e cazul k peste cateva zile sa mai fac un test????? puss

e cazul sa faci test de sarcina la 3 sapt de la contactul cu risc sau daca nu vine menstra.
da, testul de sarcina are sanse sa iasa pozitiv

buna din nou..dupa cele 3 saptamani...am facut 2teste..ambele iesind "negativ". in acest timp mi-a venit si menstruatia in ziua obisnuita, fara probleme...! nelamurirea mea e ca acum am inceput sa ma ingras (de la 56kg am ajuns la 60kg), uneori ma dor foarte putin ovarele si sanii..in sufletul meu sunt putin speriata. as avea nevoie de parerile voastre.pupici

Offline

 

#68 2010-02-13 15:59:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

inseamna k ai mancat mai mult si mai cu pofta tongue
nu te mai stresa ca insarcinata nu esti ! smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#69 2010-02-13 16:07:39

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

andreea11 a scris:

eu am luat cateva luni bune aproape un an triquilar  care erau trifazice dar am aflat k nu se mai fabrica si doctora de la planing mi-a zis sa le schimb cu novynette..am luat prima luna si azi trebuie sa incep cea de0a 2a folie...dar problema este k de la novynette nu m-am mai ingrasat...de la triquilar ma ingrasasem si imi crescusera si sanii...iar luna in kre am facut pauza k nu am mai gasit si luna asta cand luat novynette am slabit si mi-au scazut si dimensiunile la sani...ce fac?iau in continuare novynette?

lady in black a scris:

andreea11, ai warn pt ca nu ai editat, citeste regulamentul!

ti-am raspuns dincolo

te rog frumos sa imi spui si mie unde i-ai raspuns , si eu iau triquilar si trebuie sa reincep antibebe duminica seara si la farmacie pe unde am intrebat doar mi-au spus ca nu au nu ca nu se mai fabrica puss

am  mai cautat prin site si am gasit asta
http://forum.anticonceptionale.ro/p1081 … 24-46.html big_smile

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-21 14:55:14)

Offline

 

#70 2010-02-13 17:15:53

persifona
Vizitator

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Da, Triquilar si Triregol au aceeasi compozitie, asa ca e o varianta cu care sa le schimbi, daca asta te interesa smile

 

#71 2010-02-13 18:49:23

persifona
Vizitator

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Da, luminitza, asa ar fi cel mai bine. Dar incearca sa ajungi pana termini folia, ca sa nu faci pauza.

 

#72 2010-02-13 21:43:35

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

YoHanna a scris:

inseamna k ai mancat mai mult si mai cu pofta tongue
nu te mai stresa ca insarcinata nu esti ! smile

multumesc pt raspuns...pupici

Offline

 

#73 2010-02-16 00:39:05

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#74 2010-04-28 13:12:33

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

As vrea sa o intreb pe doctoressa sau pe DR.Laura daca taratele de grau impiedica absorbtia completa a contraceptivelor orale combinate.Cumparate din plafar pentru combaterea constipatiei se spune ca adera pe peretele intestinal impiedicand aborbtia grasimilor si a toxinelor  si conservantilor din alimente-prin urmare nu ar putea diminua si absorbtia anticonceptionalelor?

Offline

 

#75 2010-04-28 13:18:48

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

taratele nu influenteaza cu nimic absorbtia anticonceptionalelor.

Offline

 

#76 2010-12-26 22:29:01

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

alix71 a scris:

As vrea sa o intreb pe doctoressa sau pe DR.Laura daca taratele de grau impiedica absorbtia completa a contraceptivelor orale combinate.Cumparate din plafar pentru combaterea constipatiei se spune ca adera pe peretele intestinal impiedicand aborbtia grasimilor si a toxinelor  si conservantilor din alimente-prin urmare nu ar putea diminua si absorbtia anticonceptionalelor?

Aceeasi nedumerire o am si eu. Taratele contin fibre (polizaharide care in contact cu lichidele se umfla, marindu-si volumul) si actioneaza ca un buretel, absorbind tot felul de molecule care au afinitate pentru suprafata acestuia. Eu, din prudenta, iau pilula la ora 21, cand am stomacul gol, cu un pahar mare de apa. Merele si fructele in general contin multe fibre iarasi, de aceea evit sa am stomacul plin cand administrez pilula. Poate e doar o exagerare sau defect profesional, insa eu personal nu vreau sa risc nimic.

Poate ne lamureste definitiv doctoressa cum sta treaba cu absorbtia hormonilor continuti in pilula atunci cand in stomac se mai gaseste si alt continut, cum ar fi fibrele, alcoolul samd.

Cineva intreba mai sus de un adsorbant gastric si de Nistatina si i se raspunsese ca nu interactioneaza. Nistatina nu e antibiotic?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.