homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptivele Gedeon Richter-2


#20 2009-04-01 17:09:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

ryanna22 a scris:

as avea si eu o  intrebare si as dori un raspuns de la dr.laura sau  de la doctoressa: anticonceptionalele sunt contraindicate in astmul bronsic? va multumesc anticipat.

nu, nu sunt contraindicate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#21 2009-04-01 17:18:57

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Va multumesc.Am citit pe unele site uri si chiar si doctorita de familie mi a zis ca in cazul astmului bronsic anticonceptionalele trebuie luate cu prudenta(in ce consta aceasta "prudenta"??)

Offline

 

#22 2009-04-03 21:33:16

macrina3232
Membru
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 4

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Buna seara
As dori sa aflu care dintre urmatoarele pastile : Zen Thonic, Rhodiolin, Ac-zymes, proselenium , paraprotex interactioneaza cu anticomceptionalele.
Va multumesc

Offline

 

#23 2009-04-08 16:44:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

nici unul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2009-04-08 16:49:41

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

macrina3232 a scris:

Buna seara
As dori sa aflu care dintre urmatoarele pastile : Zen Thonic, Rhodiolin, Ac-zymes, proselenium , paraprotex interactioneaza cu anticomceptionalele.
Va multumesc

dar ketonalul interactioneaza?din cate stiu eu e antiinflamator si nu ar trebui sa interactioneze, dar si arcoxia e antiinflamator si totusi in prospect scrie ca poate diminua efectul ac!sunt nelamurita!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-04-08 21:46:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

ketonal nu interactioneaza
in legatura cu arcoxia nu stiu ce sa zic insa asa stiu ca antiinflamatoarele nu interactioneaza

probabil ne va lamuri doc sau Dr.Laura

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-04-08 21:47:08)

Offline

 

#26 2009-04-09 15:17:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

doctoressa a scris:

problema cu ketoconazolul si contraceptivele e aceea ca primul(ketoconazolul adica) poate avea efect de inhibare a steroizilor sexuali(deci ar putea scadea efectul contraceptivelor), inhiba insa in aceeasi masura si steroizii sexuali produsi endogen deci nu prea imi vine a crede ca apare o crestere a fertilitatii

raspunsul e fix acelasi ca si aici


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2009-04-10 17:31:01

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

bulletproof a scris:

Dr. Laura a scris:

Buna,

As dori sa-ti spun: Novynettte nu interactioneaza cu Ketoconazolul si pentru a vedea care sunt  medicamentele  care intreactioneaza cu Novynette iti citez  din prospectul produsului:
[......]
medicamente hepatotoxice (creste riscul de hepatotoxicitate).

Uite ca interactioneaza si cu ketoconazolul...(din cate stiu eu ketoconazolul e hepatotoxic). Ma enerveaza foarte tare ca in ziua de azi auzi hepatotoxic si deja e ceva la ordinea zilei, suna ca si cum ar fi inofensiv. Dar nu e inofensiv deloc. Si nu mi se pare lipsita de importanta asocierea unui hepatoprotector in cazul tratamentului cu contraceptive orale.

Utilizarea hepatoprotectorelor nu isi are rostul in tratamentul cu anticonceptionale decat atunci cand exista o usoara suferinta hepatica. Este stiut faptul ca anumite boli ale ficatului si colecistului sunt contraindicatii in folosirea  contraceptivelor.
Orice medicament are efecte secundare!! Exista chiar intoxicatie cu apa!! Aceste efecte sunt acceptabile atat timp cat sunt reduse ca numar, tinand cont si de faptul ca totusi cu medicamente vindeci o boala( chiar si anticonceptionalele se folosesc ca tratament)
Efectele secundare ale anticonceptionalelor sunt numeroase, dar ele apar rar, datorita faptului ca persoanele care le folosesc sunt in general tinere si sanatoase.

Ai sa intalnesti  in  prospectele multor medicamente expresia "creste riscul de hepatotoxicitate". In general se constata un efect toxic (al unei substante ,in cazul de fata al estrogenului) intotdeauna pe un teren genetic determinat sau pe o suferinta hepatica.
Tocmai de aceea este indicat a nu se lua contraceptivul dupa "ureche" ci doar dupa un consult de specialitate.


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#28 2009-04-10 17:38:02

Dr. Laura
Moderator
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 6

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

macrina3232 a scris:

Buna seara
As dori sa aflu care dintre urmatoarele pastile : Zen Thonic, Rhodiolin, Ac-zymes, proselenium , paraprotex interactioneaza cu anticomceptionalele.
Va multumesc

Niciunul din medicamentele de mai sus nu interactioneaza cu anticonceptinalele.


Aceste raspunsuri sunt informative si nu tin locul unui consult la medicul ginecolog sau medicul de planificare familiala. Gedeon Richter recomanda consulatarea medicului inainte de administrarea oricarui contraceptiv.

Offline

 

#29 2009-04-16 21:07:25

macrina3232
Membru
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 4

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Doamnelor doctor, va multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

#30 2009-04-27 21:30:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

fervex-ul afecteaza efectul ac?

Offline

 

#31 2009-04-27 22:13:40

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

nu scade eficacitatea contraceptivelor

Offline

 

#32 2009-04-30 18:08:09

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Vorbeam ieri cu o doamna care spunea ca timp de 26 de ani neintrerupt a folosit contraceptivele Bisecurin fara sa se ingrase sau sa aiba vreun efect negativ. La noi nu se gaseau si le lua de la unguri. A auzit cineva de pastilele astea, se mai fabrica sau au aparut altele cu aceeasi compozitie? Intreb din curiozitate dar si de ciuda ca nu am gasit progesteronul potrivit pentru mine...


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#33 2009-04-30 19:36:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Dr. Laura a scris:

De regula nu se indica legarea mai multor folii dintr-un contraceptiv trifazic( se poate face dar este mai complicat, iar riscul unei sarcini nedorite este mai mare).

de ce apare riscul unei sarcini la unirea a 2 folii de trifazice?

Offline

 

#34 2009-04-30 23:36:09

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Aș avea și eu o ?ntrebare despre Milligest: mi-au scăzut vizibil apetitul sexual, deja s-au iscat niște discuții cu iubitul meu. Plus că transpir și miroase ur?t. Cu ce aș putea să le schimb ?

Offline

 

#35 2009-04-30 23:55:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

raluca, doar un medic de planning iti poate spune cu ce sa le schimbi si asta pe baza unei consultatii

Offline

 

#36 2009-07-02 17:45:42

cricrisan
New member
Inregistrat: 2009-06-03
Mesaje: 50

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Stimate dl/d-na doctor, stiu ca doar la sfatul medicului trebuie sa schimp acc,dar eu folosesc Yasmin si pt ca e foarte scump (33lei) as vrea sa le schimb, dar cu ceva ce are tot concentratie f mica de hormoni.Ma gandesc sa schimb cu Logest,tot am auzit multa lume ca se simte bine si ca e in jur de 15lei.
ce recomandati?

Offline

 

#37 2009-07-02 17:50:58

cricrisan
New member
Inregistrat: 2009-06-03
Mesaje: 50

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

daca vreau sa schimb acc Yasmin cu alte acc, cum procedez?
Acum este a 8 zi si trebuie sa incep pastilele.Pot sa le administrez la fel ca si Yasmin?
Este o anumita perioada de zile in care nu sunt protejata?
multumesc

Offline

 

#38 2009-07-02 18:47:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Contraceptivele Gedeon Richter

Cricrisan ai warn pentru ca nu ai editat.

O sa-mi permit sa-ti raspund eu.
Daca te simti bine cu yasmin nu vad de ce sa le schimbi. Important este sa iei anticonceptionalele potrivite pentru organismul tau. Parerea mea este sa cotinui cu yasmin daca nu ai nici o problema cu ele. In cazul asta, pretul este mai putin important. Si, sa stii ca yasmin nu au o concentratie foarte scazuta de hormoni.

Pe forum nu se recomanda medicamente.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.