homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?-2


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

#20 2009-07-30 21:15:45

iedutz alina
Membru
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 3

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

am si eu o intrebare fetelor.eu iau logst si sunt aproape de sfarsitul primului blister.nu stiu cum ar trebui sa imi vina mestruatia in acea pauza de 7 zile.este o perioadain care trebuie sa vina menstruatia sau depinde de persoane?si as mai avea o intrebare.este bine pntru organism sa incepi al doilea blister fara acea pauza de 7 zile?

Offline

 



#21 2009-07-30 22:42:16

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Cand termini folia faci pauza 7 zile, timp in care va veni menstra, in oricare zi.De obicei vine intre a 2 a si a 4 a zi, dar poate veni chiar si in a 5-a sau a 6-a zi de pauza. Dupa ce faci pauza de 7 zile, a 8-a zi incepi o noua folie, chiar daca menstra s-a terminat sau nu.
Numai daca vrei sa amani menstra poti lua 2 folii de anticonceptionale fara pauza intre ele.Nu face rau organismului(daca unesti 2 folii), insa poate aparea spotting ( un pic de sangerare) in timpul celei de-a doua folii.
In plus, acea pauza e facuta pt menstra, care egarantia ca ai luat corect anticonceptionalele si nu ai ramas insarcinata.
Nu se recomanda se se uneasca mai mult de 2 folii pt ca si organismul trebuie sa se curete...
Sper ca m-am facut inteleasa wink


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#22 2009-07-31 10:57:00

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

salut. am si eu o problema. am intrerupt ac deja de 3 luni. in prima luna imi intarziase ciclul 4 zile in a doaua luna cu 13. atuncea m-am speriat deoarece intretsinusem de 2 ori relatii sexuale protejate cu prezervativ dar, preludiul a fost fara. facusem si o vizita la ginecolog la 8 zile de intarziere si imi facusem si test de sarcina si rezultatul era negativ. ginecologul imi spusese ca menstra imi va veni...la 12 zile de intarziere am mai facut 3 teste de sarcina si au dat negative..la a 13 zi mi-a venit. Aveam aceleasi dureri ca la ciclul insa sangerarea a inceput cam greu, primele 2 zile se elimina incet si nu era de culoare rosie aprins, insa mai tarziu deja sangerarea era intensa si rosie ca deobicei. Ma gandeams a nu fie cumva ciclu peste sarcina insa cu 4 teste de sarcina negative eram linistita. Acum pe 26 iulie ar fi trebuit sa imi vina si pana azi nimic. De vreo 2 zile ma dor sfarcurile asa cum deobicei simt inainte de menstra. In aceasta luna nu am avut relatii sexuale..dar imi fac griji de data trecuta..ma gandesc daca ar fi putea fi acea menstra, menstra peste sarcina..Voi ce spuneti? La fel pe 22 iulie facusem o vizita la ginecolog si ma gandesc ca daca ar fi fost o sarcian as fi in 7-8 sapt si la un control s-ar observa,nu??? Dmna mi-a dat tratament pt candidoza cu ovule Pemafucin si 8 pastile de Funit, 4 in prima zi de la tratament si 4 in ultima zi de trataemtn. CUm credeti, aceasta poate fi o cauza a intarzierii menstruatiei?? VA rog muult de tot sa imi raspundeti smile Multumesc anticipat puss

Offline

 

#23 2009-07-31 11:03:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

nu are cum sa fie sarcina daca ai testele negative.
intarzierea poate fi din cauza intreruperii anticonceptionalelor. iar daca inainte sa le iei aveai menstra neregulata asa va fi si acum.

si sterge-ti te rog link-ul din semnatura, e reclama. posteaza-l la mic bazar

Offline

 

#24 2009-07-31 11:13:30

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

gata big_smile am sters smile scuze nu m-am gandit ca fac publicitate smile

inainte sa iau ac aveam menstra regulata..insa luam ac de 3 ani si de atunci poate s-a mai schimbat cate ceva in organismul meu.  Dar cum crezi daca totusi as fi fost la controlul ginecologic medicul ar fi observat,nu?

mss mare pt ca raspuzni atat de repede puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-07-31 11:15:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

normal ca ar fi observat, la 7-8 saptamani sarcina se vede la echo

Offline

 

#26 2009-07-31 11:26:09

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

da la eco stiu ca se vede. Dar nu mi-a facut ecografie, pur simplu un control bimanual....

Offline

 

#27 2010-02-20 12:16:45

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna!Am o mare nelamurire si sunt foarte disperata grater am luat marvelon 28 cam 7 luni. Am facut o pauza de 3 luni. Am avut un ciclu foarte reguat in aceasta perioada. Ultima menstra am avuto on 16 ianuarie si normal ar fi trebuit ca urmatoarea sa vina p 13 februarie luna aceasta. Mia intarziat pana acum 7 zile grater am avut relatii neprotejate.... Va rog ajutati-ma cu un sfat este normal sami intrazie din cauza pauzei sau am ramas???sunt foarte disperata.ast rasp

Offline

 

#28 2010-02-20 12:32:23

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

ai avut contact sexual neprotejat in perioada fertila?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#29 2010-02-20 12:37:54

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

YoHanna a scris:

ai avut contact sexual neprotejat in perioada fertila?

Am avut contact sexual neprotejat in toata perioada de pauza(3 luni) am crezut ca voi fi protejata ceva timp dupa anticonceptionale.Cu toate acestea mi-a venit regulat pana acuma iar acum mia intraziat 7 zile...imi vine sa morr

Offline

 

#30 2010-02-20 12:42:33

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

neprotejat...adica...cu ejaculare in interior?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#31 2010-02-20 13:52:46

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Tot timpul a ejaculat in exterior ... dar am auzit de ceva de din inaintea ejacularii?

Offline

 

#32 2010-02-20 13:56:51

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

pai atunci...te-ai protejat cu metoda coit intrerupt...care are o marja de eroare de aproximativ de 35%...deci totusi nu e chiar asa grav.
de ceea ce ai auzit tu....e lichidul preejaculator care poate sa contina spermatozoizi,ramasi pe canal de la o ejaculare anterioara.Daca au fost mai multe partide ...una dupa alta(in aceeasi zi) si in perioada fertila...atunci sunt sase extrem de mari sa fii insarcinata.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#33 2010-02-20 14:08:12

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Nu.Nu am avut partine una dupa alta in aceasi zi.Sunt sanse sa imi intarzie din cauza pauzei de anticonceptionale? sa imi fi dereglat ciclul? oricum marti imi iau un test sa vedem sigur ce si cum...sper sa fie negativ.iti multumesc mult pt raspunsuri

Offline

 

#34 2010-02-20 14:41:15

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

daca inainte aveai ciclu neregulat....si dupa oprirea AC tot asa va fi.
daca il aveai regulat...atunci is motive de ingrijorare.
poti sa faci testul daca au trecut 7 zile de intarziere.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#35 2010-02-20 15:11:17

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Il aveam regulat grater imi voi face un test marti si o sa te anunt. Sper sa mai tinem legatura si iti multumesc din suflet!

Offline

 

#36 2010-02-20 16:11:46

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

cu mare placere puss
si sper sa fie in regula... smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#37 2010-02-23 22:55:45

YoYo_IoAnA
New member
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 6

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Sunt foarte fericitaa big_smile  mia venit menstruatia!! exact inainte sa ma duc sa imi cumpar un test. doamne sunt in al 9 lea cer . Iti multumesc mult pt raspunsuri YoHanna esti o pers super de treaba!!Miar placea sa tinem legatura :-* Apropo hai sa te mai intreb ceva acum cand incep sa iau din nou anti?de azi din prima zi de ciclu? :-*

Offline

 

#38 2010-02-24 13:09:31

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

da...din prima ciclu ca sa aiba eficienta de-atunci
daca cumva n-ai inceput aseara,k vad ca ieri ai scris mesajul,atunci le iei de azi si te protejezi suplimentar 7 zile pana se reinstaleaza protectia smile
ma bucur ca ai scapat de-un stres wink puss

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2010-02-24 13:09:53)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.