homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?-3


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

#39 2010-03-04 17:24:43

Sachmet
New member
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 27

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

eu nu inteleg...daca de exemplu, imi vine ciclul la 8 seara, incep sa iau pastila din seara respectiva, sau a doua zi gen la ora 13:00?
ca acum am dubii  vazand ultimele doua mesaje...

Offline

 



#40 2010-03-04 17:34:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

daca e prima data cand iei AC sau prima data dupa o pauza (mai mare de 7 zile, evident), atunci o iei in primele 24 ore de ciclu. in cazul tau, mai degraba a doua zi, la orice ora.

Offline

 

#41 2010-03-07 22:07:26

Sachmet
New member
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 27

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna seara!
Am o mica mare problema, cred. Am facut pauza o luna de anticonceptionale ca sa-mi mai odihnesc putin ficatul. Ultima data cand am avut sangerari intre folii (deci fix inainte sa nu mai incep o alta folie de AC) a fost la inceputul lunii februarie (3-7.02). La finalul lunii feb., am avut cateva contacte sexuale protejate. Am verificat in paranoia mea prez, era ok de fiecare data (adik nu s-a rupt in timpul actului)..totul a mers ca la carte...
Mentionez ca pana acum nu mi-a venit ciclul. Astazi am avut un nou contact sexual, in timpul caruia mi-am dat seama ca am o sangerare f f f similara cu ciclul. Fara dureri vaginale sau alta indicatie cum ca ar fi fost un contact prea "brutal" de exemplu.
Singura mea problema in mom asta este faptul ca acum sangerarea s-a diminuat f mult, spre aproape deloc. Recunosc ca mi s-a mai intamplat cand imi venea ciclul pe seara sa imi curga putin, urmand ca apoi sa o ia de la capat a doua zi normal, insa as vrea sa incep iar AC.
Sa incep folia chiar si asa sau e posibil ca sangerarea sa fi avut alta cauza si deci nu voi protejata de AC imediat, pe motiv ca nu mi-a venit ciclul de fapt.

Sper ca v-am ametit prea tare...
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Offline

 

#42 2010-03-07 22:10:55

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Pauza asta de o luna nu a facut decat sa-ti deregleze menstruatia, nici intr-un caz sa-ti 'odihneasca ficatul', pt ca pur si simplu a fost prea putin timp.
Daca vrei sa incepi ac, asteapta pana maine sa vezi daca menstruatia chiar ti-a venit, si daca nu vine... inseamna ca sangerarile de azi au fost doar un spotting din cauza ca ti-ai dat organismu peste cap cu pauza asta

Offline

 

#43 2010-03-07 22:14:02

Sachmet
New member
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 27

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Multumes, Piie.
Ok, si daca se dovedeste a fi spotting, astept pana cand binevioeste menstruatia sa vina?
Oricum  nu am avut niciodata ciclul regulat si sunt invatata sa astept de-mi sar capacele...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-03-07 22:18:29

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Pt putin smile
Cum vrei, poti incepe pilulele oricand, dar ca sa aiba efect trebuie sa te protejezi o sapt suplimentar

Offline

 

#45 2010-05-16 22:13:19

evans
Full member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 159
Site

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Hei..

Iau Logest de  aproape 2 ani si pentru ca contactele sexuale sunt mai rare (pr meu e plecat la fac.) am decis sa le intrerup. 
In prima luna mi-a intarziat cam 2 saptamani daca nu mai mult, apoi mi-a venit.
Acum insa nu-mi mai vine desi au trecut deja 3 saptamani si nimic. La inceput am avut spotting apoi a trecut.. 
In perioada asta am avut doua contacte. Nici unul nu s-a finalizat inauntru pentru ca au fost ceva probleme cu prezenvativul (eu nu le suport.) A fost vorba doar de niste penetrari si atat . Nimic ingrijorator as spune eu.
Cert e ca deja ma ingrijoreaza faptul ca nu-mi mai vine mentra. Ah.. ca sa nu mai spun ca in prima luna am avut niste dureri de sani si acum am niste cosuri de toata frumusetea.. deci e efectul hormonilor.
Ce sa fac daca tot nu vine? e posibil sa nu-mi vina o luna?


ღ Baby, you can take my breath away! ღ

Click

Offline

 

#46 2010-05-17 10:03:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Parerea mea este sa mai astepti un pic si daca tot nu apare menstra, mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#47 2010-05-17 11:15:12

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

mie dup anticoncep mia intarziat la inceput vreo 4 zile..apoi urmatoarele 2 luni a venit regulat si acum am o intarziere de 2 sapt. am fost si la ginecolog si mia zis sa astept. si dak in 2 luni nu vine sa vin dinnou la el.  Deci cred ca e posibil sa nu iti vina o luna, insa sunt de acord cu andreea. mai asteapta putin si daca tot nu vine, pt linistea ta mergi la medic sa vezi ceti spune smile

Offline

 

#48 2010-05-17 16:02:17

evans
Full member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 159
Site

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

multumesc de sfaturi puss


ღ Baby, you can take my breath away! ღ

Click

Offline

 

#49 2010-05-20 16:59:51

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

buna am si eu o nelamurire.am luat marvelon 28 timp de 3 ani,dar acum nu am avut timp sa ajung la cabinetul de plannig ca sa-mi iau pastilele.eu stau la camin la facultate si nu am ajuns la mine in localitate.si nici cu banutii nu stau prea pe roze ca sa-mi fi cumparat din farmacie.marti seara trebuia sa incep o noua folie,dar...nu am mai avut. maine ajung acasa si ma duc sa-mi iau pastilele. acum ce fac? astept sa-mi vina sau pot sa incep folia de maine seara?


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#50 2010-05-20 17:04:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

o incepi de maine si te protejezi suplimentar 7 zile

Offline

 

#51 2010-05-20 17:58:57

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

merci de raspuns. si inca ceva. o sa mi se modifice menstra? adica ziua in care imi venea.


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#52 2010-07-20 20:02:41

ardeleanca23
Membru
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

buna fetelor,am o nelamurire este pt prima oare knd iau ac yasmin am terminat o folie,sunt in pauza de 7 zile,maine e a 8 zi si ar trebui sa incep o noua folie,dar nu am semne de menstruatie in caz k nu vine sa incep o noua folie sau sa astept sa vina?

Offline

 

#53 2010-07-20 20:25:49

ardeleanca23
Membru
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

ardeleanca23 a scris:

buna fetelor,am o nelamurire este pt prima oare knd iau ac yasmin am terminat o folie,sunt in pauza de 7 zile,maine e a 8 zi si ar trebui sa incep o noua folie,dar nu am semne de menstruatie in caz k nu vine sa incep o noua folie sau sa astept sa vina?

Offline

 

#54 2010-07-20 21:16:56

isabella.sweet
Full member
Inregistrat: 2010-06-27
Mesaje: 166

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

poti sa faci un test maine cand trebuie sa incepi a 8a folie si  daca iese negativ incepe a doua folie normal(asta daca suspectezi vreo sarcina), daca nu, poti incepe folia urmatoare normal si daca nici in urmatoarea pauza nu ai menstruatie at trebuie sa mergi la medic sa ti le schimbe. ai citit pe prospect ceva despre lipsa menstruatiei in prima luna de administrare?

Ultima oara a fost editat de isabella.sweet (2010-07-20 21:17:56)


"Barbatii vor sa fie prima dragoste pentru femei, in timp ce femeile vor sa fie ultima dragoste pentru barbati."

Offline

 

#55 2010-08-06 09:47:18

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

salutare tuturor... de mult nu am mai vizitat forumul, spre rusinea mea, dar acum am nevoie de putin ajutor supa si unde sa apelez decat la voi coffestudiu  ...
iau antibebe de aproximativ 7 ani, desorelle mai exact, nu am avut nici o problema cu ele... luna trecuta m-am hotarat sa le intrerup, nu neaparat pentru o pauza, pur si simplu asta am simtit sa fac... nu ma mai simteam prea bine cu ele, am deja 30 de ani si ... parca as face un bebe chicot  nu anul asta, ci ma gandeam anul ce vine...

in fine... ultima folie am terminat-o in iunie, pe 28 iunie am avut ultima menstruatie cea normala in cele 7 zile de pauza, numai ca nu am mai reluat antibebele... datorita pastilelor am avut ciclul super regulat, la 28 de zile si plecand de aici, la intreruperea pilulelor, am zis sa respect ce-a de-a 14 zi ca ziua cand are loc ovulatia si cate 3-4 inainte si dupa aceasta zi nu am avut contact... in restul perioadei am avut de 3 ori contact protejat, cu prezervativul...  supa  neplacut de altfel, dupa atat "destrabalare" cu pilulele...

acum suntem in 6 august si nimic nustiu  am avut niste simptome cum ca ar veni, insa acum nici alea nu mai sunt... am facut un test de sarcina cam la 6 zile de intarziere si a iesit negativ... acum nu stiu ce sa mai cred... dupa calculele mele, tinand cont de faptul ca si inainte de a lua pastile aveam un ciclu regulat la 30 zile, am plecat de aici si ar fi o intarziere de 9 zile... am citit si ce au povestit fetele pana acum pe tema asta, am tot citit diverse situatii cu intarzieri de luni de zile... dar tot stau stresata... nu pentru ca nu mi-as dori o sarcina, dar am inteles ca imediat dupa pastile ar exista ceva riscuri... acum cand citesc, parca nu e o intarziere asa mare, dar dupa atatia ani in care nu am avut nici un stres... acum ... voi ce ziceti?

Offline

 

#56 2010-08-06 10:03:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

eu zic ca de la intreruperea pastilelor iti intarzie, daca toate contactele au fost protejate... rabdare

Offline

 

#57 2010-08-06 10:14:20

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

asa sper si eu, ca de la intreruperea lor... chiar am vrut sa fac totul ca la carte... m-am tot gandit, poate s-a intamplat ceva cu prez, dar am verificat si nu parea sa se fi rupt nustiu   stau mai prost cu rabdarea supa  e frustrant mai ales ca uitasem cum e sa astepti sa vina...
oricum multumesc pentru raspuns smile ... sper sa vin cu vesti bune... ma gandeam sa mai repet testul saptamana viitoare si daca tot asa, cred ca e cazul de un control ... hmmm

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.