homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?-4


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

#58 2010-08-09 10:25:04

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

am inceput sa ma panichez supa  nu stiu ce sa mai cred... sunt deja 2 saptamani de cand tot astept si... nimic... acum, secretia aceea normala inainte de menstruatie are o consistenta mult mai groasa... un fel de gelatina groasa... fara miros.. cesafac  ce sa fac? inca un test? voua vi s-a intamplat?

Offline

 



#59 2010-08-09 12:49:36

daenarys
Vizitator

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

seamana cu albusul de ou?poate ovulezi...

 

#60 2010-08-09 13:41:04

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

cam asa ceva... partea mai solida a albusul de ou... luna trecuta calculasem la 14 zile ziua ovulatiei.... sa fiu acum iar la ovulatie? fara sa fi aparut menstra? nu mai inteleg nimic... ma gandesc numai la asta si orice senzatie ma trimite la toaleta...

Offline

 

#61 2010-08-09 14:49:43

daenarys
Vizitator

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

pai intai ovulezi si dupa apare menstra,cam la 2 sapt d ela ovulatie

 

#62 2010-08-09 16:01:41

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

asta am inteles, numai ca dupa calculele mele ovulatia a avut loc luna trecuta dupa primele 14 zile calculand de la ultima menstruatie... acum ar fi cam tarziu sa apara ovulatia din moment ce ultima menstruatie a fost pe 28 iunie... hmmm tot nu ma lamuresc...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-08-09 16:03:31

daenarys
Vizitator

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

iunie? nu iulie?
pai eu zic s amergi la medic nu d ealta dar a intarziat ceva...

 

#64 2010-08-10 09:21:22

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

mda... 28 iulie ar fi 30 zile, raportand la un ciclu de 30 de zile, acum ar fi 13 zile de intarziere supa ... dimineata am facut al doilea test, tot negativ nustiu  saptamana viitoare as vrea sa ajung vreo 2 zile la mare... parca vad ca imi face surpriza si vine chiar cand plec la mare....

Offline

 

#65 2010-08-10 12:25:38

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

ciuvika a scris:

mda... 28 iulie ar fi 30 zile, raportand la un ciclu de 30 de zile, acum ar fi 13 zile de intarziere supa ... dimineata am facut al doilea test, tot negativ nustiu  saptamana viitoare as vrea sa ajung vreo 2 zile la mare... parca vad ca imi face surpriza si vine chiar cand plec la mare....

am citit un pic ce ai scris, sper ca am inteles corect.

in primul rand in majoritatea lor ciclurile mai lungi de 35 de zile nu putem sa vorbim despre ovulatie. adica practic ciclurile acestea sunt anovulatorii. asta ca sa stii in general. in particular la cazul tau iar nu putem sa vorbim exact de data ovulatiei, pentru ca in mod frecvent dupa intreruperea anti conceptionalelor exista ovulatii multiple si dereglari.

atata timp cat testul de sarcina e negativ si oricum nu ai nici un motiv sa te gandesti la sarcina, stai linistita din punctul asta de vedere. trebuie rabdare.si eventual sa te vada un medic.

in afara de asta, daca fara pastile nu ai un ciclu regulat nu e ok, trebuie sa te vada medicul ginecolog sau endocrinolog, sau medicul de familie, care sa evalueze exact motivele situatiei. dar asta nu acum, daca nu se va regla in cateva luni de acum incolo.

in legatura cu venitul exact cand pleci la mare, uneori si eu cred ca are a mind of its own si vine exact cand nu ai nevoie de el. dar nu te mai gandi asa....asta e, sa vina, sa nu mai stai stresata.

succes.

Offline

 

#66 2010-08-10 17:02:44

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

multumesc moksha  signof10
inainte de pastile aveam un cilcu regulat, nu am avut niciodata probleme de acest gen si probabil din cauza asta ma tot stresez acum... partea cu ovulatia (cele 14 zile calculate de mine de la ultima menstruatie) o luasem in calcul si urma sa tin cont de ea numai daca, si de data asta, urma sa ma raportez la 28 de zile cum eram obisnuita si inainte si in timp ce am luat pastile... dar se pare ca nu mai e cazul ... spun si de data asta pentru ca acum 2-3 ani am mai intrerupt o data pastilele, dar doar pentru o luna si atunci ciclul a venit in perioada de pauza de 7 zile, nu s-a lasat asteptat...

acum insa mi-e clar, daca spui ca in mod frecvent dupa intreruperea anticonceptionalelor exista ovulatii multiple, probabil asta este si cazul meu... nustiu  al doilea test de sarcina m-a linistit si nu-mi ramane decat sa astept  supa  ma gandeam sa merg la medic dupa prima luna, sa vad cum decurg lucrurile... o voi face insa dupa concediu, n-as vrea sa mi-l stric... desi, vorba ta, e de capul lui  wow

multumesc tare mult pentru raspuns! wave

Offline

 

#67 2010-08-10 17:13:33

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

ciuvika a scris:

multumesc moksha  signof10
inainte de pastile aveam un cilcu regulat, nu am avut niciodata probleme de acest gen si probabil din cauza asta ma tot stresez acum... partea cu ovulatia (cele 14 zile calculate de mine de la ultima menstruatie) o luasem in calcul si urma sa tin cont de ea numai daca, si de data asta, urma sa ma raportez la 28 de zile cum eram obisnuita si inainte si in timp ce am luat pastile... dar se pare ca nu mai e cazul ... spun si de data asta pentru ca acum 2-3 ani am mai intrerupt o data pastilele, dar doar pentru o luna si atunci ciclul a venit in perioada de pauza de 7 zile, nu s-a lasat asteptat...

acum insa mi-e clar, daca spui ca in mod frecvent dupa intreruperea anticonceptionalelor exista ovulatii multiple, probabil asta este si cazul meu... nustiu  al doilea test de sarcina m-a linistit si nu-mi ramane decat sa astept  supa  ma gandeam sa merg la medic dupa prima luna, sa vad cum decurg lucrurile... o voi face insa dupa concediu, n-as vrea sa mi-l stric... desi, vorba ta, e de capul lui  wow

multumesc tare mult pentru raspuns! wave

daca ai posibilitatea sa mergi la doctor zilele astea e cu atat mai  bine, nu cred ca iti strici concediul, eventual te mai linistesti. depinde daca ai la ce medic sa mergi, ca toti sunt in concediu zilele astea smile

cu placere, astept vesti bune despre tine.

Offline

 

#68 2010-08-11 18:18:51

dary
Membru
Inregistrat: 2010-08-11
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

am si eu o nelamurire care se transforma treptat intr-o stare de panica generala..am luat karissa timp de  3 ani jumatate si am decis sa fac o pauza de cateva luni...ultima data mi-a venit ciclu pe 25 iunie...si am asteptat sa imi vina tot in jurul datei de 25 iulie...insa, degeaba.ultimul contact l-am avut la sfarsitul lunii mai sau inceputul lui iunie, dar eram in perioada protejata de pastile .Mi-a intarziat deci 17 zile.inca nu am facut un test de sarcina ,dar ar fi totusi putin cam greu de crezut sa fiu insarcinata..devin paranoica deja..maine o sa fac totusi un test..(mi se pare, desi am aceeasi greutate ca am burta..sunt panicata rau).e normal sa intarize atat?cat poate intarzia cel mai mult?aveam un ciclu regulat inainte  sa iau pastilele..sad help

Offline

 

#69 2010-08-11 18:37:49

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

dary a scris:

am si eu o nelamurire care se transforma treptat intr-o stare de panica generala..am luat karissa timp de  3 ani jumatate si am decis sa fac o pauza de cateva luni...ultima data mi-a venit ciclu pe 25 iunie...si am asteptat sa imi vina tot in jurul datei de 25 iulie...insa, degeaba.ultimul contact l-am avut la sfarsitul lunii mai sau inceputul lui iunie, dar eram in perioada protejata de pastile .Mi-a intarziat deci 17 zile.inca nu am facut un test de sarcina ,dar ar fi totusi putin cam greu de crezut sa fiu insarcinata..devin paranoica deja..maine o sa fac totusi un test..(mi se pare, desi am aceeasi greutate ca am burta..sunt panicata rau).e normal sa intarize atat?cat poate intarzia cel mai mult?aveam un ciclu regulat inainte  sa iau pastilele..sad help

ma aflu si eu in aceeasi situatie...tot astept si nu e deloc placut dupa 7 ani de liniste coffestudiu  la mine ar fi cam a 14-a zi de intarziere... cam la fel au decurs si la mine lucrurile, numai ca eu am avut 3 contacte protejate cu prezervativ, mi-am facut deja 2 teste de sarcina, ambele negative....
in cazul tau chiar nu ar putea fi vorba de o sarcina din moment ce ultimul contact a fost protejat de pastile...din cate am inteles pot aparea aceste dereglari la intreruperea pastilelor, trebuie luat in calcul si faptul ca organismul trebuie sa-si regleze anumite functii de care a cam uitat spranceana ... ce ne ramane de facut este sa asteptam, eventual sa mergem la un control...  nustiu

Offline

 

#70 2010-08-11 18:39:04

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

offtopic Ciuvika, am o prietena careia i se spune asa big_smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#71 2010-08-11 20:02:05

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

offtopic  pentru mine este un alint de cand eram mica... nu-l mai foloseste nimeni chicot

Offline

 

#72 2010-08-11 20:27:45

dary
Membru
Inregistrat: 2010-08-11
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

of..alte pareri?sad

Offline

 

#73 2010-08-11 23:08:33

dary
Membru
Inregistrat: 2010-08-11
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

nu ma mai ajuta nimeni cu un raspuns?sad

Offline

 

#74 2010-08-12 08:55:49

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

un raspuns mai clar decat acela ca nu esti singura in aceeasi situatie si ca se pare ca asa se intampla atunci cand intrerupi administrarea pilulelor, nu stiu daca vei primi nustiu   probabil un medic ar putea sa-ti spuna mai multe, printre care sa ai si putintica rabdare forgetit
daca ajuta la ceva, eu inca mai astept supa

Offline

 

#75 2010-08-24 10:13:22

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

buna fetele!  partydance intr-un final a venit si mult asteptata menstruatie chicot  azi, dupa aproximativ 28 de zile de intarziere nustiu ... se pare ca in luna iulie m-a sarit si calculand, daca mi-ar fi venit si in iulie, se respectau cele 28 de zile de ciclu cu care eram obisnuita ...
acum sper sa fie intr-adevar menstra desi culoarea este maroniu inchis si nu curge foarte mult, nu o pot numi nici spotting pentru ca la mine cam asa este la inceput ...   
nu am ajuns la medic, eram programata vineri... dar acum nu mai am cum sa merg, insa in functie de cum se regleaza, trebuie sa ajung si acolo...
va mai tin la curent.. pupici

Offline

 

#76 2010-09-22 16:44:40

trifpaula
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 17

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna. Am si eu o intrebare care ma tot framanta... Folosesc de mai bine de un an marvelon 21 si acum am hotarat sa fac o pauza de o luna, dar menstruatia nu mi-a venit la termen(trebuia sa imi vina de vreo 2 saptamani aproape si inca nimic). Cat timp nu am luat pilule am avut contact sexual doar protejat...exista vreo posibilitate de sarcina??? Aaaa....si de vreo saptamana am sanii foarte sensibili si ma dor sfarcurile...dc???:smilesmile(( HELP MEEEE

Ultima oara a fost editat de trifpaula (2010-09-22 16:55:56)


iubesccc hjartahjartahjartahjartahjartahjarta

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.