homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2-5


#77 2009-04-24 15:02:04

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

am vb cu dr acum si mi-a zis ca daca mai patesc sa-mi fac o electrocardiograma, avand in vedere ca analizele mi-au iesit bune (adica nu am anemie, nu am lipsa de fe, magneziu) nu are ce sa-mi recomande, a zis si ea ca probabil am avut un puseu de tensiune si de asta ... mi-a zis sa nu treb sa-mi fac griji pt asa ceva  big_smile

eu la dr pana am ajuns printr-o prietena de-a mea care-l stia de mult si mi l-a recomandat cu f multa incredere..nu mai stiu sa-ti spun nr de tel nici macar adresa...stiu pe unde vine, dar adresa exacta nu stiu daca am stiut-o vreo-data...e pe la Dna Ghica, poate te ajuta Joo cu un nr de tel, mult succes in contin adina  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 



#78 2009-04-24 15:10:23

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

uite nr de la cabinet: 021 687 52 52
daca te programezi sa specifici ca vrei la dl pana
eu un om supeeer si profesionist, asistentele sunt extrem de dragute
intr-adevar numai cuvinte de lauda


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#79 2009-04-24 16:11:04

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

mersi, joo, e nr de la cabinetul particular?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#80 2009-04-24 16:22:38

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

da, eu acolo merg cel mai des,(in fct de caz am mers si la spital) Sanimed sn clinica si este in bd. Lacul Tei

Ultima oara a fost editat de Joo (2009-04-24 16:23:04)


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#81 2009-04-25 15:17:31

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

mi-a luat cam mult sa citesc romanele voastre,burticilor.Eu nu am mai intrat demult pt ca am avut casa intoarsa pe dos ,am renovat si nu am mai avut timp de forum >felicitari mamicilor de gemeni si multa sanatate.Eu se pare ca sunt cea mai mare ,am intrat pe ultima suta de metri si ma ingrozesc cu fiecare zi care trece.Mor de frica.
gravida AMR 3 sapt

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-04-25 16:36:47

TinkerBell
New member
Inregistrat: 2009-04-05
Mesaje: 48

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Tocmai ce-am venit de la stomatolog si mi-a scos o masea care din pricina ei am avut o noapte alba si n-am mai rezistat,mi-a facut anestezie i-am spus ca-s insarcinata dar saracul parca ii era mila de mine dar mi-a zis ca ar fi fost bn sa evitam aceasta anestezie,dar din pacate nu se putea repara si a treb scoasa.Mi-e cam frica asa,credeti ca-i riscant pt bebe cine poate sa-mi zica si mie? bebe 8+

Offline

 

#83 2009-04-25 16:47:29

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Tinker, mergi la doctor, te rog... el iti poate spune sigur dak i-a daunat lui bebe.

Uite, am citit pe net ca la gravide este indicata anestezia cu xilina, care nu face rau; ai idee ce fel de anestezie ti-a facut? din cate stiu eu sunt mai multe tipuri de anestezii... pt cardiaci, pt pers cu diverse sensibilitati...

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2009-04-25 16:49:54)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#84 2009-04-25 17:00:13

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Felicitari, Joo!!!Dumnezeu a facut o minune prin tine.Sa ai sarcina usoara si bbi sanatosi si nu te gandi de acum la cum te vei descurca, pentru ca are grija cineva de acolo de sus...puss
Fleurette, si eu am ameteli de vreo 3-4 zile, tot puseu de tensiune am banuit ca ar fi, sunt si hipotensiva, dar mi-am monitorizat tensiunea si e constanta.Gineco mi-a zis sa nu ma agit ca e de la vremea asta ciudata, si tre sa recunosc ca azi a cam plouat la noi si nu am avut ameteli...Analizele si eu le am bune, nu am lipsa de nimic si mai iau si elevit pt ca sunt slaba, asa ca...e de la vreme...
Tinker, nu stiu ce sa spun de anestezie, poate dr a facut-o slaba ca stia de bb si e ok. Intreaba-l pe dr ginecolog, ca sa te linistesti...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#85 2009-04-25 18:17:09

TinkerBell
New member
Inregistrat: 2009-04-05
Mesaje: 48

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Uitati ce scrie pe o hirtie care mi-a dat-o cind am plecat,de fapt va reamintesc ca eu sunt in norvegia;in dreptul la anestezie scrie:xylocain-adrenalin.Daca credeti ca asta a fost indicata pt mine ca si graviduta va rog sa-mi raspundeti.

Offline

 

#86 2009-04-26 14:08:28

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Buna fetelor,
fac si eu un salt de la Aspirante la Viitoare mamici smile caci am aflat aseara ca sunt graviduta. Din nefericire, in iarna am pierdut un bebe si asteptam cu sufletul la gura sa vad doua linii...de data aceasta au aparut clare si foarte repede deci nu mai am nici un dubiu ca sunt insarcinata.
Ce ma ingrijoreaza (tare) acum este o posibila infectie urinara; simt o oboseala/greutate in zona rinichilor, usoare si nu continuie usturimi cand merg la baie si vizite nonstop la toaleta. Si ar mai fi si faptul ca nu mi-e foame deloc. Adica nimic iesit din comun fata de cum eram.
S-a mai confruntat cineva cu infectie urinara in timpul sarcinii?
La cate saptamani poate fi vazut bebele la ultrasound?
Va pup pe toate si sarcina usoara.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#87 2009-04-26 17:12:27

TinkerBell
New member
Inregistrat: 2009-04-05
Mesaje: 48

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Uite flowerpot eu nu-s de mult membru al acestui site daca dai in urma si ma urmaresti prima mea problema era ca eu imi facusem testul si au iesit vizibil 2 linii,in schimb imi faceam probl de ce eu n-am pofta de papa,greturi samd...Eu acum am aproape 2 luni si vreau sa-ti zic ca am greturi si inainte de masa si dupa,si-as minca si n-as,si uite asa sunt palida si ma rog sa-mi treaca greturile.Cit despre urina de la inceput merg f des la wc imi apasa pe vezica mica mea minune.Si despre infectie tot ce stiu e ca treb sa spui la medic care iti va face analize si el va zice daca intr-adevar infectia exista si ce poate sa-ti dea.Felicitari pt bebe si multa grija de tine.Pupicei tummenupp

Offline

 

#88 2009-04-26 18:55:47

freealy25
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

majoreta  majoreta  majoreta
flower, bine ai venit!!! sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! kram
nici eu nu am avut pofta de mancare , si nici acum nu pot sa zic ca am ...asa ca ...nu e o regula...
pe bebe ...eu l-am vazut la eco intravaginal (ca la abdominal nu se vedea) la 5 sapt.Tin sa mentionez ca avusesem inainte cu un an jumate o extrauterina si de aceea a trebuit sa imi fac asa repede un consult.
Te felicit inca o data pt  bebe   bis
Fetelor ...eu cu cutremurul asta...m-am speriat ingrozitor!!! va  O luasem spre usa ...norok ca m-au tinut ai mei ca altfel ...coboram desculta in fata blokului ( stiu ca sunt dusa dar ...panica asta ...ce face din om!!!) Mi-am revenit dupa vreo juma de ora ... disperat
Va pup si ...aveti grija de voi si de  bebe i


Robert-Andrei bebe -Minunea care ne-a schimbat viata!

Offline

 

#89 2009-04-26 19:32:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Bine ai venit la noi Flower!!  majoreta  majoreta

Felicitari pt testul cu ochisori!!  dance  dance

In legatura cu infectia.. nu stiu daca or sa iti dea ceva medicamente, poate or sa iti dea un ceai sau ceva cu care sa te speli ( nu inauntru, este INTERZIS! )

Mi se pare ca se dau tratamente, abia dupa ce treci de 12 saptamani.

Eu pe bebe l-am vazut la eco intravaginal la aproape 5 saptamani. M-am dus mai mult sa vad daca totul e ok, daca nu e extrauterina, etc.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#90 2009-04-26 20:12:59

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

buna flower si o sarcina fara probleme iti doresc
si eu l-am vazut pe bebe (ce-i drept doar pe unul lol ) tot pe la 6 saptamni

Ultima oara a fost editat de Joo (2009-04-26 20:14:03)


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#91 2009-04-27 01:15:56

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Tinker m-am uitat in urma si am citit mesajele tale...cum te mai simti acum?
Freealy si Love va multumesc si voua pentru urari! Love, eu locuiesc in N.America si nu ii vad eu pe astia de aici sa imi dea ceai smile. Bazat pe ce am citit (adica sute de pagini si in romana si in engleza) infectia urinara este ft frecventa in sarcina si se trateaza cu antibiotice gen ampicilina (deci, din acelea ce nu afecteaza sarcina).
Joo as da orice ca sa am si eu gemeni! Foarte mult ne dorim amandoi sa avem gemeni smile.

Saptamana ce vine merg la doctor si la o clinica speciala (care se ocupa de problemele survenite in sarcinile de pana in 20 de saptamani). Din cauza ca sarcina pe care am pierdut-o in iarna a fost suspecatata (initial) ca ar fi extrauterina si,apoi, bazat pe o gramada de analize au zic ca 90% nu a fost ectopic pregnancy mi s-a zis ca atunci cand raman gravida din nou sa ajung IMEDIAT la ei, la clinica. Banuiesc ca vor sa vada ce fel de sarcina este si daca este bine.
Asa ca trebuie sa fiu pozitiva pana miercuri sau vineri pentru ca numai atunci lucreaza ei.

Mai am o intrebare si nu va mai stresez o perioada smile...Mi-a mai zis si Crissy, dar poate si voi ati experimentat niste vagi dureri (nici nu le pot spune dureri), un fel de "ceva" in partea de jos a abdomenului. INtreb daca este firesc sa simti ca ai "ceva" acolo in coditiile in care o colega de serviciu care este insarcinata, nu simte nimic. A avut numai cateva senzatii de voma si acum, in sapt 14, este fara nici o problema.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#92 2009-04-27 09:13:19

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

bucklu asa ma gandeam si eu ca de la vreme ... mai am probl cand e presiunea mare...zilele astea n-am mai avut nici eu nimic, mai ales ca am inceput sa mananc, nu de toate, dar oricum mananc bine  big_smile ...nu degeaba am luat 1,5 kg pana acum  grater ... o sa ma fac "miss piggy"  tongue

flower felicitari...bravo, sa fie o sarcina ferita de probl...dupa 5 sapt se vede clar, eu la 4 sapt jumate am vazut numai sacul, bb nu l-am vazut inca ...abia la 6 sapt l-am vazut si am auzit inima cum bate....tu poti sa te duci, dar sa nu fii dezamagita ca nu o sa-l vezi  kram ... si eu am avut in pr zile dupa ce mi-a intarziat usoare dureri de burta, dar mi-au trecut in pr sapt, am inteles ca e nu e ceva ciudat sa ai dureri...nu e neaparat sa ai infectie urinara, poate doar esti iritata, multe fete merg des la toaleta dupa ce au ramas...nu te speria, stai linistita...avand in ved ca ai avut probl cu sarcina anterioara poate nu ar fi rau sa te duci mai repede la dr sa te monitorizeze ... mult succes si sa ai sarcina cat mai usoara  majoreta

eu n-am avut nici o treaba cu cutremurul...m-am speriat mai mult de mama sotului meu care s-a speriat f tare  lol


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#93 2009-04-27 16:22:15

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

fetelor voi aveti probleme cu durerile de stomac? eu in ultimele zile numai de asa ceva am parte, precizez ca nu e de la mancare (acru, picant etc)
azi merg la medicul de familie sa ma interesez de medical si sper sa imi dea ceva sa-mi calmeze durerile


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#94 2009-04-28 08:48:24

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

ce ti-a zis dr joo? eu n-am avut pana acum dureri de stomac, decat cand sunt deranjata la stomac tongue ... sper sa fie ok  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#95 2009-04-28 12:41:33

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

mi-a dat niste maalox sa mai iau din cand in cand
dar..nu cred ca il iau pt ca nu imi place gustul si sunt mereu la un pas de a vomita
incerc cu ceaiuri de sunatoare, galbenele, musetel..poate poate


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.