homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?-8


#134 2009-08-13 15:32:36

Lavinia85_tm
New member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 23

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna mamicilor,

sunt noua p forum si sper ca si proaspata mamica,   big_smile , am avut o pierdere de sarcina si sunt putin speriata ca vreau sa am un bb , dar nu stiu daca o sa reusesc, si de cateva zile2-3 saptamani am cateva simptome care ma bucura si ma nedumeresc, mananc fara stire, ma simt obosita, deabea ma ridic din pat, sunt foarte emotiva, dar nu stiu daca la 2-3 saptamani mi-ar iesi testul, sau sa merg la ginecolog?, sincer imi este si teama.
pls mamicilor datimi si mie un sfat si niste informatii.

imi doresc enorm de mult un bb parca cand se termina luna se termina viata pt mine, iar tre sa astept luna viitoare!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu mi-am socotit ovulatia pt ca am o viata sexuala regulata . big_smile

astept raspuns de la mamicile de pe forum.

Offline

 



#135 2009-08-13 16:16:52

kadiha
Full member
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 103

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna Lavinia, daca au trecut 3 sapt de la contactul sexual neprotejat sa stii ca poti face testul cu prima urina de dimineata sa vezi ce iese. Daca ai simptome deja se poate sa fie bebe acolo in burtica. Sper sa fie cum iti doresti mult succes


gravida 16+
bebe mami si tati te asteapta cu nerabdare hjarta

Offline

 

#136 2009-08-13 16:32:38

Lavinia85_tm
New member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 23

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Draga Kadida multumesc de raspuns si incurajare , puss  sa dea Dumnezeu sa fie, ca imi doresc tare mult , incerc de cateva  luni sa raman si nimic , ma gandesc chiar la varianta de a infia un bb, in cazu in care nu raman.

te pup si revin cu un raspuns maine dupa ce imi fac testul.
smile


gravida te asteptam bebe, bebe

Ultima oara a fost editat de Lavinia85_tm (2009-08-13 16:36:14)

Offline

 

#137 2009-08-13 16:33:19

kadiha
Full member
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 103

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ai incredere trebuie sa fie bine asteptam vesti


gravida 16+
bebe mami si tati te asteapta cu nerabdare hjarta

Offline

 

#138 2009-08-13 19:49:23

Kat Von D
New member
De la: zalau
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 46

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna  fetelor mi-a recomandat cineva acidul folic dar insa nu stiu cat timp sal iau ?, farmacista nu mi-a zis , il iau asea ca precautie  angel


bebe hai in viata noastra! Te asteptam sa vi cu multe bucurii party

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-08-13 23:15:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Lavinia, decat timp incerci? dupa 1 an poti sa inceeeepi sa-ti faci pb cum faci tu.... NU mai repede. bafta!!1

Kat, acidul folic poti sa il iei a la long... nu dauneaza cu nimic la nimic, surplusul se elimina


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#140 2009-08-14 09:03:00

Kat Von D
New member
De la: zalau
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 46

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ms mult mult katami puss


bebe hai in viata noastra! Te asteptam sa vi cu multe bucurii party

Offline

 

#141 2009-08-14 14:49:27

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna viitoarelor mamici,

Am si eu o mica povestioara si o curiozitate.Poate ma puteti ajuta:)
Am incercat 2 luni sa raman insarcinata iar luna trecuta ca niciodata am avut o intarziere de cateva zile la un ciclu regulat de 27 -28 zile . S-a dovedit a fi doar o alarma falsa cu test de sarcina negativ si ciclu la 32 de zile ( ciudat)
Luna asta fiind a 3 luna de incercari, banuiesc ca ar fi trebuit sa astept cel putin 32 zile de la ultima menstra  ca sa prind sperante.Dar nu am facut asa.Pe baza unor stari de oboseala persistenta aproape o saptamana  ,m-am hotarat sa fac un test de sarcina.Testul a fost facut la 14 zile de la ovulatie ( ieri si a iesit pozitiv)...Azi am repetat testul si din nou pozitiv.Linia nu este la fel de clara ca aceea care atesta ca testul functioneaza dar suficient de clara ca sa vada oricine fara ochelari:)
Intrebarea ar fi..exista sanse sa nu fiu insarcinata si sa ma fi bucurat degeaba? Mentionez ca dupa ultima menstra pe care am considerat-o  dereglare ar fi trebuit sa astept pana luni 17 august cand se fac 32 de zile de la ultima menstra ( intarziata)
Astept nu nerabdare sa aud parerile si experietele voastre:)
Multa sanatate!

Offline

 

#142 2009-08-14 15:00:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

daca testul nu era barza, felicitari, esti sigur mamica!! smile daca testul e barza, repeta-l cu altul, dar ai sanse f mari sa fii smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#143 2009-08-14 15:06:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

si chiar daca e barza, si s-a poztivat imediat , sau pana in 10 minute , eu zic sa nu-ti fac griji, esti o viitoare mamica, ffelicitari


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#144 2009-08-14 15:07:04

laura_ana
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 477

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna claudi's bine ai venit!

cam ?n aceeasi situatie sunt si eu.sunt la a 3-a luna de incercari,luna trecuta am avut o intarziere de 4 zile,mi-a venit doar in z31,eu de obicei avand un ciclu de 28 zile.am facut test atunci si a fost negativ.

acum luna asta maine ar fi z31,eu inca nu am avut curaj sa-mi fac un test,desi oboseala exista si la mine,dar poate e si de la munca,dar nu vreau sa fac ca luna trecuta si apoi....

eu zic sa-ti refaci testul,sa faci Sure Chek,ca sansele sunt mari sa fie bb goodluck

astept cu nerabdare vesti de la tine puss

Ultima oara a fost editat de laura_ana (2009-08-14 15:08:46)


bebe hai in viata noastra!

Offline

 

#145 2009-08-14 15:19:45

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

clausid's eu am o parere  buna despre testul barza   tongue. eu mi l-am facut in ziua in care trebuiau sa vina "uratii", si intr-adevra a doua liniuta nu era f aratoasa dar nu conteaza cat de intensa e culoare. asa caci, felicitari, viitoare mamica!  angel e un bebe acolo in burtica!   bebic


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#146 2009-08-14 15:19:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

aoleu, laura_ana, da' tu cum rezisti? baga test mai repede!!! majoreta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#147 2009-08-14 15:29:56

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Multumesc pentru raspunsuri si felicitari.Testul facut este Sure Check si a iesit la nici 2 minute in ambele zile.
M-ati mai linistit mai ales ca nu m-am putut abtine si am dat deja " sfoara in tara" tongue
Vreau sa fac o ecografie ca sa fiu sigura ca puiul e la locul lui .Imi e teama de extrauterina desi nu am probleme de sanatate.
Aveti cumva idee cand e cel mai devreme posibil sa fac o ecografie in care sa se si vada ceva:)?

Laura_ana ....in locul tau as face test:)..si daca il faci sper ca si la tine sa iasa pozitiv:)

O sa revin cu vesti proaspete si tu sa faci la fel:)

xoxox

Offline

 

#148 2009-08-14 15:32:42

laura_ana
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 477

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Katami maine ar fi ultima zi in care tb.sa-mi vina si duminica prima zi de intarziere,asa ca mai astept....cum a intarziat luna trecuta 4 zile sunt sanse si luna asta sa fie la fel.....multumesc de incurajare,dar mai stau....de luni plecam in concediu si nu vreau sa ma mai gandesc la nimic ....ce va vrea dd ...puss

am eu asa o presimtire ca tb.sa apara uratii...cred ca de asta nu ma agit

felicitarii claudi's sa ai o sarcina usoara si sa ti se confirme si la eco ca e totul in regula puss

sa te auda dd ca tare ne dorim un bb rugaciune

Ultima oara a fost editat de laura_ana (2009-08-14 15:34:25)


bebe hai in viata noastra!

Offline

 

#149 2009-08-14 15:38:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

claudi's, felicitaaaarii!!! applause e bebe sigur smile

cat despre ecograf, depinde cat de performant e ecograful dr tau... mie mi-a vazut sarcina la 5 sapt jum cu eco abdominal, dar alte fete se plangeau ca nici la 6 sapt nu le vede.... oricum, acum e nitel cam devreme, dar o vizita la dr n-ar strica... o sa-ti dea, probabil, sa faci si B-HCG (testul de sange), o sa iti prescrie acid folic (e f imp sa il iei de la inceput, acum se formeaza coloana vertebrala a lui bebe), o sa iti spuna ce analize sa faci... si, poate, o sa se vada si la eco... eventual transvaginal smile

si de ce pui tu raul in fatza nu pricep box nici n-ai aflat bine ca esti insarcinata si gata, te gandesti al pb? pai asa ce faci 9 luni, o iei razna? hai... bucura-te de bebe impreuna cu cei dragi si lasa pb fara fundament! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#150 2009-08-14 15:49:57

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Multumesc frumos pt urari katami.

Acid folic mi-a fost prescris si iau de 3 luni deja acum nu stiu cat timp sa mai continui cu el smile
Am inteles in legatura cu ecograful am prins ideea ..deci e bine sa am rabdare decat sa ies de acolo cu buza umflata si cu buzunarul " gol" hehe

Am programare la doctorul meu ginecolog dar as fi vrut sa ma duc la el cu rezultatul ecografiei transvaginale direct big_smile

Dar o sa ma duc doar la consult si o sa astept sa vad ce zice el..

Esti indreptatita sa ma " certi" ..sunt mai panicoasa de fel si am tot auzit fel si fel de povesti.Am facut analize premergatoare sarcinii dar am omis urocultura..probabil de asta sunt un pic ingrijorata desi nu ar trebui dar asta pana miercuri cand iau rezultatele de la urocultura care sper sa fie bune smile

Dar ai dreptate...trebuie sa las stresul deoparte ca el e cel mai mare dusman:P

Multa bafta si tie ..apreciez optimismul tau:)

Offline

 

#151 2009-08-14 18:22:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

pai da' dr gineco nu e acelasi care iti face ecografie? nu esti in romania? ca la noi cam asa e... adica ma gandeam ca te duci la ginecolog, ii spui povestea si el iti face ecografie oricum... daca vede ceva, bine, daca nu iti va zice el ca e prea repede. eu n-as avea rabdare sa astept big_smile si nu cred ca e asa mult... depinde si de dr, dar la a mea, de ex, o consultatie normala e 60 lei, iar consultatia + eco 2d e 80... deci mare dif nu e.

nu-ti fa pb cu urocultura, oricum se fac infectii urinare in sarcina, asa ca nu e pb. wink

si eu eram panicoasa... si inca mai sunt... da' tre sa fie totusi un MOTIV, nu? smile nu asa, pe degeaba si din  povesti smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#152 2009-08-14 23:45:06

sandy usa
New member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 9

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mara_ioana a scris:

Pe 12.04 a fost ultimul CM, deci pe 26 a fost ovulatia, cu stari febrile si tot tam-tamul si atunci a fost contactul sexual(chiar imi doresc un al doilea bebe).
Poate ca-mi doresc prea mult...simt ca el e deja acolo, in burtica..
La primul copil nu am simtit astfel de simptome...Astept sa treaca saptamana asta...
Merci de sfaturi!

Buna eu Ioana eu am patit exact ca tine pe data de 10.6 a fost ultimul CM si cum spui tu ovulatia trebuia sa fie undeva pe 26 si la mine asa am si calculat dupa ce am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive m-am duc la medic si mi-au spus da sunt insarcinata in 3 saptamani e prima sarcina la mine.....acuma de 4 zile am fost iarasi la medic si mi-au facut ecografie si mi-au spus ca am 9  saptamani si 3 zile de sarcina desi dupa calcularea ovulatiei trebuia sa ma undeva la 8 saptamani si 3 zile deci si cu deci nu se poate spune exact cand ai avut ovulatia la ecografie iti va spune exact data in care ai ramas insarcinat ......sincer eu nu am avut nici un simtom pana in saptamana a 4 parca nici nu erm insarcinat desi stiam ca acuma creste un bebe mic in mine nici un simtom nimica dupaceia a inceput doar cu greturi si oboseala acuma parca deja dispar in a 10 saptamana....Daca esti insarcinata felicitari!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.