homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-13


#229 2010-07-14 22:31:27

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Mie imi apar cosuri si am observat ca in special cu 2 sapt inainte de menstruatie si la o saptamana dupa.Apar sub forma unor bubite pe frunte si obraji care ma mananca si nu pot sa ma abtin sa nu  ma scarpin  cesafac .Nu stiu ce sa mai folosesc,iau anticonceptionale dar...

Ultima oara a fost editat de alexsandraa (2010-07-14 22:33:09)

Offline

 



#230 2010-08-24 09:54:53

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: ACNEEA cum scap de ea?

alexsandraa a scris:

Mie imi apar cosuri si am observat ca in special cu 2 sapt inainte de menstruatie si la o saptamana dupa.Apar sub forma unor bubite pe frunte si obraji care ma mananca si nu pot sa ma abtin sa nu  ma scarpin  cesafac .Nu stiu ce sa mai folosesc,iau anticonceptionale dar...

iei anticonceptionale?! vroiam sa-ti spun ca e de la ovulatie, dar asa...  nustiu  cesafac

Offline

 

#231 2010-08-24 13:59:39

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

si mie imi apar inainte de menstruatie, cu toate ca iau ac nustiu


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#232 2010-09-07 13:36:16

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Hello. Am si eu o mare dilema. Stiu ca toata lumea spune ca , cosurile nu trebuie sa ti le storci de capul tau. E adevarat ? Pentru mine e aiurea ca nu pot sa stau cu cosurile alea pe fata asa dezgustatoare, pline de puroi. Cum procedez, le maschez cat pot dar unele arata mult prea rau. E bine sa le las asa cu puroiul ala in ele ..astept si eu sa ma dumireasca cineva


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#233 2010-09-07 13:38:26

daenarys
Vizitator

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu e bine sa les torci se suprainfecteaza.eu rezolv problema cu cutaden le usuca pui seara inainte de culcare si pana dim e mult mai ok.

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-09-07 15:53:11)

 

 Publicitate


loading...

#234 2010-09-07 13:53:07

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

dae, eu te-as contrazice aici. daca vorbim de cosuri purulente e clar ca trebuie stoarse si iti spun si de ce: puroiul arde, "mananca" tesuturile de dedesubt, iar gaurile alea urate, inestetice care raman dupa acnee raman de la puroiul care a fost in cosuri, nu de la stors (ca doar nu storci cu carne cu tot!).
deci cosurile se storc, insa e important cum o faci. sa ai fatza curata, unghii nu foarte lungi si storci obligatoriu cu tifon pe degete.
pe un cos purulent pui degeaba cutaden...

Ultima oara a fost editat de alinda (2010-09-07 13:54:39)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#235 2010-09-07 15:00:33

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

are ceva daca mi le storc cu un servetel sau cu hartie igienica infasurata pe degete ? ca tifoane nu am ....
Dupa pot folosi lotiune cu alcool pentru a inchide porii ???


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#236 2010-09-07 15:50:15

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

cred ca merge si cu servetel daca e destul de gros (sa nu-l tai cu unghiile sa te ranesti).
eu in locul tau n-as da cu alcool pe fatza sa nu se irite. mai bine apa termala sau apa rece.
si incearca sa mergi o data la cosmetica sa vezi cum e dupa aia smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#237 2010-09-07 15:52:55

daenarys
Vizitator

Re: ACNEEA cum scap de ea?

alinda a scris:

dae, eu te-as contrazice aici. daca vorbim de cosuri purulente e clar ca trebuie stoarse si iti spun si de ce: puroiul arde, "mananca" tesuturile de dedesubt, iar gaurile alea urate, inestetice care raman dupa acnee raman de la puroiul care a fost in cosuri, nu de la stors (ca doar nu storci cu carne cu tot!).
deci cosurile se storc, insa e important cum o faci. sa ai fatza curata, unghii nu foarte lungi si storci obligatoriu cu tifon pe degete.
pe un cos purulent pui degeaba cutaden...

inseamna ca eu sunt un mic extraterestru big_smile.la mine le usuca  tillfreds .eu fac cum zici tu daca am un monstru si trebuie sa ies din casa dar trag cu el de 10 ori mai naspa dupa  nustiu

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-09-07 15:53:32)

 

#238 2010-09-07 15:55:12

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

dae, depinde si de ten probabil. eu acnee propriu-zisa n-am avut, am insa tenul gras si predispus la impuritati.
m-am luptat insa cu acnee+prejudecati multiple in cazul nepotului meu si iti spun sigur ca o acnee rebela trece cu mult mai multe produse si proceduri decat cutaden...
a, si cosul normal ca ar fi bine sa nu-l storci cand iesi din casa (praf, etc). stai un pic la abur daca e nevoie, apoi le maltratezi si ramai in casa (faci procedura seara)
ca doar si punctele negre le strangi, nu stai cu ele asa...

Ultima oara a fost editat de alinda (2010-09-07 15:56:45)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#239 2010-09-07 15:57:41

daenarys
Vizitator

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu vb strict de unul doi monstruleti nu am zis ca tratezi acneea cu cutaden smile.stiu ca presupune mult mai multe.acum eu nu stiu daca pink are acnee sau pur si simplu mai multi cosuleti.

 

#240 2010-09-07 15:58:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

dae, tu vorbesti de niste cosulete mici acolo, cand e vorba de acnee chistica cutadenul sau altele asemenea nu ajuta... acolo ar cam trebui sa se ocupe un profesionist si de storsul cosurilor, fiindca e mult mai serioasa situatia
asa ce numesc eu cosuri la mine sunt niste umflaturi mici si mai rozalii, care intr-o zi - doua dispar de la sine daca nu le fac nimic, nici nu au propriu-zis puroi... dar nu cred ca despre ele e vorba

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-09-07 16:00:23)

Offline

 

#241 2010-09-07 17:11:22

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

alinda a scris:

cred ca merge si cu servetel daca e destul de gros (sa nu-l tai cu unghiile sa te ranesti).
eu in locul tau n-as da cu alcool pe fatza sa nu se irite. mai bine apa termala sau apa rece.
si incearca sa mergi o data la cosmetica sa vezi cum e dupa aia smile

alinda, am fost si la cosmeticiana, insa nu am avut cosuri in perioada aceea, in plus nu m-au ajutat cu nimic sedintele cosmetice. imi scotea punctele negre si peste 5 zile le aveam la loc, desi foloseam crema&lotiune care sa-mi inchida porii.
si cosurile mi-au aparut acum 2 zile, am 4 pe fata dintre care unul a facut puroi si nu-l pot lasa asa pt ke dezgustator.
btw, sapt viitoare merg la dermatolog


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#242 2010-09-07 19:01:28

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pink daca ai ten acneic incearca o crema pe baza de AHA si BHA care inchid porii. Iti recomand de la Avene una este super buna, Cleanance K, La Roche Posay Effaclar K, Kerancyl. si eu eram plina de puncte negre si timp de 2 ani am fost la cosmeticiana. apoi dupa ce am inceput sa ma dau cu creme de genul am scapat de ele, si crede-ma, eram plina de puncte, la o saptamana dupa sedinte apareau.  lotiunile nu prea inchid porii, numai sa fie tot dermatocosmetice, produselegen "plafar" romanesti sunt bune, dar nu pentru ten cu probleme. recomand cu caldura dermatocosmeticele. atunci vei vedea ca scapi.
pentru cosuri incearca tot creme de genul sau masca cu argila care le usuca imediat.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#243 2010-09-19 00:13:36

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

foliculita e acelasi lucru cu un ten cu pori dilatati care se infunda? sau eu am ambele probleme? sad

Offline

 

#244 2010-09-20 12:57:12

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

orangina, foliculita se face pe fir de par si nu este acelasi lucru cu porii infundati (=cosuri).


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#245 2010-09-20 13:11:55

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Problemele mele sunt:
- ten uscat si relativ sensibil
- foliculita (+prezent demodex folliculorum)
- pori deschisi -> puncte negre care mai se infecteaza si alea uneori

Mi-am facut la farmacie o lotiune cu antibiotice si aspirina la recomadarea medicului dermatolog. Nu mi-a recomandat nici cu ce sa-mi curat tenul nici cu ce sa mi-l hidratez.

O crema hidratanta (dermocosmetica) potrivita pentru un asemenea ten stiti (deci nu pentru ten gras)?

Cand ies, ma dau cu fond de ten (unul bun, care nu e comedogenic). Cum il curatz seara? cu vreun demachiant mai destept? Sau cu demachiant obisnuit si apoi gel de curatare dermocosmetic?

Daca stie cineva o lamurire cat de mica as fi recunoscatoare.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-22 00:03:03)

Offline

 

#246 2010-09-20 14:05:06

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

hmmm... cam complicata problema ta neutral
eu as zice sa te ocupi intai de Demodex ala cu tratament adecvat recomandat de medic. vezi cum evolueaza dupa tratamentul pe care ti l-a prescris, daca nu da rezultate cauta alt medic (zici ca ai mai utilizat lotiunea asta preparata de farmacist si nu ai avut rezultate prea bune). pe parcursul tratamentului astuia eu una as evita orice alt produs cosmetic.
in ceea ce priveste acneea, eu as trata-o ulterior, eventual tot dupa indicatiile unui medic. nu stiu nimic despre Smooderm, tot ce pot sa-ti spun e ca Retin-A este pe baza de tretinoin, iar isotretinoinul este prezent in unguentul numit Isotrexin (care nu e acelasi lucru cu Retin-A!!!). in ceea ce priveste produsele cosmetice eu te-as sfatui sa utilizezi dermatocosmetice, sunt multe game, multi producatori, sigur gasesti ceva care sa-ti faca bine. (Avene, Vichy, LRoche Posay, Bioderma, etc). oricum nu te spala niciodata cu sapun pe fata, exista geluri speciale (sapunul contine soda si usuca mai tare tenul)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#247 2010-09-20 14:25:59

danny
Full member
Inregistrat: 2007-05-22
Mesaje: 548

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu pot sa recomand in cazul tau gama eurcerin. La fel ca si tine, tenul meu este uscat si f sensibil la care se adauga si acnee. Crema de la eucerin mie mi-a facut f bine, nu ingrasa tenul si il mentine si hidratat. Gelul de curatare este iarasi f bun, anti bacterial si etc insa lotiunea tonica nu o recomand pt ca e oarecum lipicioasa si mie una cel putin nu mi-a fost buna....parca favoriza coacerea cosurilor.
Momentan folosesc Clinique si sunt multumita desi lotiunea tonica in acest caz imi usuca putin tenul - trebuie folosit mereu in combinatie cu crema pentru a preveni uscarea excesiva a tenului...

Ultima oara a fost editat de danny (2010-09-20 14:26:35)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.