homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-15


#267 2010-10-22 23:33:32

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

gabby...ai ajuns cumva la dermatolog? eu nu mai pot.imi apar din ce in ce mai multe si nu pot face nimic.simt ca innebunesc grater  grater . si mai naspa e ca doctora mea de familie e in concediu si tocmai pe 1 pot sa-mi iau trimitere.cred ca turbez pana atunci.e foarte aiurea. sad


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#268 2010-10-23 10:06:37

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am avut acnee rau de tot + ten sensibil, uscat...am scapat de ea cu Isotretinoin...e un gel super bun, care face un fel de peeling chimic fetei. Si mai trebuie curatat bine tenul. Eu folosesc sol micelara ten sensibil La Roche Posay.

Offline

 

#269 2010-10-23 19:40:02

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Daca ne dam pe fatza cu o lotiune care usuca cosurile (si, implicit, si pielea neutral ), dupa cat timp e bine sa folosim crema hidratanta? la putin timp dupa aplicarea lotiunii respective sau se lasa peste noapte sa actioneze, iar crema hidratanta se aplica abia dimineata?

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-23 19:41:38)

Offline

 

#270 2010-10-23 20:25:17

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu, stai vreo 10-15 minute sa intre bine in piele si apoi dai cu crema hidratanta. daca nu hidratezi pielea, se usuca si automat secreta mai mult sebum pentru a-l inlocui pe cel pierdut, automat se anuleaza efectul uscarii cosurilor tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#271 2010-10-23 20:38:50

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

ms

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2010-10-24 15:11:38

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu am avut acum vreo 3 sapt multe cosulete..trecea unul, aparea altul. nu`mi mai iesisera de mult.. 8-| si am tot citit pe net despre lamaie big_smile m`am dat vreo 2 zile pe toata fata si s`au uscat f bine. lamaia fiind acida, n`am mai continuat asa des..daca ma mai dadeam, dadeam strict unde aveam cosuletele. peste o vreme m`am dat si cu lamaie+aspirina, lasam sa se usuce si apoi ma dadeam cu crema de galbenele cu propolis de la plafar. dimineata eram super 8->

functioneaza si pt punctele negre foarte bine!

acum ma mentin cu normaderm de la vichy.. chiar sunt multumita de toate astea.

poate ajuta pe careva smile

Offline

 

#273 2010-10-27 12:51:14

gabryelle
New member
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 99

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chryss-tina a scris:

gabby...ai ajuns cumva la dermatolog? eu nu mai pot.imi apar din ce in ce mai multe si nu pot face nimic.simt ca innebunesc grater  grater . si mai naspa e ca doctora mea de familie e in concediu si tocmai pe 1 pot sa-mi iau trimitere.cred ca turbez pana atunci.e foarte aiurea. sad

scuza-ma chryss pt intarziere...dar chiar am avut ft multe pe cap..si am ajuns la dermatolog nu pt k as fi avut neparat timp ci k am fost obligata...am facut o urticarie si m-au trimis de urgenta...am fost vineri dupa amiaza la dr. Stanisor...tot ce pot sa iti spun e k sapt asta e in concediu. Sapt viitoare incepe..si da ,vinerea e dupa amiaza...dar cel mai bn e sa iei trimitere,chiar daca medicul de fam e in concediu mergi si o rogi pe asistenta. Nu are de ce sa nu iti dea. Stai lin...nu e nicio prob,nu tb sa turbezi. Eu daca tot am fost cu prob asta am vb si de acnee,dar mi-a zis k cel mai bn sa revin dupa ce vine din concediu ca sa imi dea reteta exacta. Si vezi daca poti la fel sa ai la tine si o adeverinta de student,o copie sa i-o lasi sa iti poata da medicamentele gratuite-cele care se pot da. sa ma tii la curent. Te poop puss

Ultima oara a fost editat de gabryelle (2010-10-27 12:52:39)


totul trece....

Offline

 

#274 2010-10-27 20:02:51

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

buna gaby.stai linistita;).am sunat la cabinetul doctorei mele si asistenta mi-a zis sa ma duc pe 1 ca atunci vine doctora din concediu.cred ca nu imi da ea trimitere.mai mult ca sigur.mai astept ca nu mai sunt foarte multe zile pana atunci.nu stiu cum sa fac cesafac  parca m-as duce tot la doctora din bucuresti care m-a tinut sub observatie 1 an si ceva.sa vedem.o sa ma mai gandesc!! merci oricum pentru informatii.te tin la curent;) pup


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#275 2010-11-09 14:16:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am terminat tratamentul cu antibiotic prescris de dermatolog (pastile + lotiune aplicata pe fatza). Sunt si acum plina de cosuri, dupa vreo 3 saptamani de la terminare. Presupunand ca poate s-a tratat parazitul, urmeaza sa imi cumpar o crema pentru cealalta problema: porii mari care se infunda si se infecteaza.
In trecut a functionat unguentul Smooderm (pe baza de tretinoin), dar nu se mai importa in Romania. Ce ma sfatui sa cumpar intre: Retin-A, Skinoren sau Avene Clearance K (despre acesta din urma am inteles ca inchide porii - asta o fi potrivit pentru porii mei mari? daca micsoreaza porii, se evita infectarea lor?). Smooderm-ul este mai apropiat de Retin-A.
Sau alte sugestii daca aveti, va rog. Tenul meu, pe langa faptul ca are pori infectati, e si foarte uscat si sensibil. neutral

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-09 14:19:18)

Offline

 

#276 2010-11-09 14:20:07

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu stiu cum vei reactiona la Retin A daca zici ca ai tenul uscat si sensibil hmm nici nu stiu ce sa te sfatuiesc mai mult, poate ar fi bine sa incerci o perioada doar o crema "cosmetica" (dintre dermoatocosmetice) decat un tratament radical gen Retin A...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#277 2010-11-09 14:24:11

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Cu Smooderm-ul m-am inteles atat de bine hjarta face pielea neteda-neteda. Dar nu il mai gasesc...trebuie sa fac o comanda pe net ceva, din strainatate.
Zineryt-ul m-a omorat.... Roaccutane-ul de asemenea....numai coji eram. Si nici nu au fost eficiente, decat Smooderm combinat cu masti de argila.
Demachiant si crema hidratanta pentru ten uscat folosesc dermocosmetice (care sa nu fie comedogene, ceea ce e important). Dar se pare ca nu e suficient, pentru ca am in continuare porii infundati sad

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-09 14:26:56)

Offline

 

#278 2010-11-09 14:26:01

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pai daca zici ca e tretinoin poti cumpara Retin A, e acelasi lucru. n-ai ce test/analiza sa faci sa vezi daca ai scapat intr-adevar de parazitul ala?
vad ca este tretinoin, ia-ti Retin A atunci

Ultima oara a fost editat de alinda (2010-11-09 14:27:52)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#279 2010-11-09 14:29:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Ar trebui sa refac analiza....offff....parca vad ca tot acolo e parazitul; ala trece greu, am auzit si la altii. Ma gandeam eu ca poate e ok sa lucrez si pe alt front (cel al porilor), dar daca tot am parazitul degeaba. E interesant ca cu anticonceptionale mi-a trecut toata acneea, dar nu vreau sa mai iau, incerc sa gasesc alte metode de a scapa de cosuri...dar nu prea da rezultate nimic acum.
Faza e ca am intrebat pe farmacista daca Retin-A e acelasi lucru cu Smooderm si mi-a zis ca "nu, ca sunt substante diferite" nustiu

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-09 14:31:52)

Offline

 

#280 2010-11-09 14:38:27

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pai eu acum am cautat dupa Smooderm pe net si vad ca ingredientul activ e tretinoin, exact cel din Retin A hmm
eu zic sa refaci intai analiza, poate mai e nevoie de tratament pentru parazit, ori atunci (zic eu, parerea mea) e cam pacat sa te apuci sa-ti subrezesti suplimentar tenul sensibil cu alte substante pana nu-l rezolvi pe el mai intai...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#281 2010-11-10 11:19:01

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

alinda a scris:

pai daca zici ca e tretinoin poti cumpara Retin A, e acelasi lucru. n-ai ce test/analiza sa faci sa vezi daca ai scapat intr-adevar de parazitul ala?
vad ca este tretinoin, ia-ti Retin A atunci

retin A descuameaza pielea foarte tare .... eu m-am dat cu el si am renuntat deoarece eram numai coji pe fata, chiar daca faceam gomaj


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#282 2010-11-10 13:07:55

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Si io am luat antibiotice si m-am dat cu diverse lotiuni pe fata la indrumarea medicului dar degeaba. am o gramada cosuri pe obraji din alea mari care dor. nu stiu ce sa mai fac. nu mi-am facut analize la sange, ar trebui sa fac? am 23 ani si pana acum 3 luni nu am avut cosuri, mi-au aparut deodata. ce credeti k poate fi?

Offline

 

#283 2010-11-10 15:55:10

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

mihaela, eu zic ca vreo dereglare hormonala...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#284 2010-11-10 16:27:53

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

mihaela01 a scris:

Si io am luat antibiotice si m-am dat cu diverse lotiuni pe fata la indrumarea medicului dar degeaba. am o gramada cosuri pe obraji din alea mari care dor. nu stiu ce sa mai fac. nu mi-am facut analize la sange, ar trebui sa fac? am 23 ani si pana acum 3 luni nu am avut cosuri, mi-au aparut deodata. ce credeti k poate fi?

vezi sa nu ai chisturi sau probleme endocrinologice. Pt chisturi poti face o eco si pt a vedea daca ai probleme cu glandele, poti merge la medicul de familie si ii ceri sa iti dea analize de sange specifice.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#285 2010-11-10 16:52:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu daca am ovare polichistice si cosuri de la 14 ani, am vreo sansa sa tratez cosurile altfel decat hormonal? hmm spuneti-mi ca da... neutral

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.