homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-16


#286 2010-11-10 16:54:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pai daca ai SOPC de la asta ai si acneea... cum altfel ai vrea s-o tratezi ? dar e diagnostical clar, cu analize hormonale, nu "mi se pare ca ai un chist pe ovar" ?

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-11-10 16:58:22)

Offline

 



#287 2010-11-10 17:04:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

adica ar trebui sa iau ac toata viata pentru cosuri, chiar daca n-am nevoie de ele pentru contraceptie?
am ovare micropolichistice, adica chisturi mici si multe, care se vad la echo

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-10 17:06:08)

Offline

 

#288 2010-11-10 17:08:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu nu sunt medic si nu pot sa-ti soun asta... ginecologul tau, cu toate analizele in fata, poate sa-ti raspunda

Offline

 

#289 2010-11-10 17:11:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu vreau sa iau anticonceptionale indiferent ce analize hormonale am grater
sunt destul de 'leguma' eu si fara ele...anticonceptionalele ma fac si mai si. plus ca eu cred ca ma dau peste cap hormonal folosite un an-doi. si toata viata n-am de gand sa le iau oricum.
incerc sa tratez cu creme, a mers la un moment dat dar acum am o perioada in care nu mai merge. hmm

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-10 17:17:18)

Offline

 

#290 2010-11-10 17:12:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

le-ai incercat pe toate si ai obtinut acelasi efect ?
la un homeopat ai putea sa mai incerci sa mergi, dar tot cauza trebuie tratata, daca e hormonala

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2010-11-10 17:14:31

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

buna idee. o sa incerc follicullinum de la homeopat. am luat recent cica duphaston...pentru dereglare....se prea poate ca de la el m-am umplut asa rau de cosuri. deci zic un "nu" hotarat tratamentelor hormonale. dar cine nu are sensibilitati ca mine e liber sa le foloseasca:)

Offline

 

#292 2010-11-10 23:09:08

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ACNEEA cum scap de ea?

dematologul poate sa iti dea trimitere sa faci analize la sange daca i-am dus trimitere de la medicul de familie? k sa nu platesc analizele.

Offline

 

#293 2010-11-11 10:41:57

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pai dermatologul nu are ce analize de sange sa iti dea. doar endocrinologul poate sau medicul de familie


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#294 2010-11-11 10:46:01

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

mie mi-a dat medicul dermatolog bilet de analize atunci cand urmam tratamentul cu roaccutane/sotret si le faceam din 3 in 3 luni.eu zic ca poate sa-ti dea si asa nu mai platesti ... wink


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#295 2010-11-11 17:26:23

mihaela01
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 209

Re: ACNEEA cum scap de ea?

ok ms. marti ma duc la control si o sa vad ce zice dr

Offline

 

#296 2010-11-13 19:27:53

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Nu stiu de voi, dar eu m-am lamurit si de dermacosmeticele astea sad nici un efect n-au avut la mine. La fel si fondurile de ten...Vichy si La Roche Posay...o caruta pe bani pe o zero calitate ei efecte. Poate doar tenul meu reactioneaza asa nustiu


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#297 2010-11-14 15:40:33

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu ma inteleg bine cu fondul de ten de la Revlon si am tenul descris mai sus forgetit . Acuma nu stiu daca pe termen lung e comedogen, eu doar m-am interesat de fiecare ingredient in parte, conform unei liste de pe net...dar pe el nu scrie "non-comedogenic" nustiu

Offline

 

#298 2010-11-14 15:52:25

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

orangina123 a scris:

Dragele mele, cum va dati seama ce tip de ten aveti? Mie mi-a spus farmacista ca "orice ten cu pori mari este gras", dar mie aspectul de mat (nu e deloc-deloc lucios sau 'oily') si deshidratat al tenului meu ma face sa cred ca este uscat, chiar daca am pori mari si puncte negre... Mi-am luat o crema exfolianta despre care am inteles ca usuca tare pielea si o sa folosesc concomitent o crema hidratanta, ca sa evit uscarea excesiva a tenului meu care mi se pare mie deshidratat.
Eu, in primul rand, habar n-am ce tip de ten am....... gras sau uscat? big_smile El saracu' e uscat - zic eu - si doar local se aduna sebumul, in cosuri va
Si legat de curatare, inainte de aplicarea cremei exfoliante: aceasta crema speciala exfolianta trebuie sustinuta si de un gel de curatare special, tot pe baza de acizi din aia (poli-hidroxi-acizi sau AHA)? nu este suficient sa imi curat tenul cu demachiantul de la Eucerin despre care se zice ca 'curata cu adevarat'? Eu una m-am gandit sa aleg variantele de curatare si exfoliere (exfoliere pe baza de acizi) cele mai blande, pe cat posibil, dar si eficiente.
Sunt prea multe informatii pe care trebuie sa le cern ca sa aleg produsele potrivite, de asta va cer parerea si voua. smile

eu de exemplu an ten ultra mixt big_smile obrajii foarte sensibili, uscati, cu cuperoza. nasul si barbia uscate dar cu puncte negre (erau grase inainte dar acum sunt uscate si totusi mai apar puncte negre si cosuri), fruntea normala lol
tenul gras poate fi deshidratat, este o idee falsa cum ca daca ai ten gras nu trebuie sa te dai cu crema de exemplu, el are exces de sebum dar tot are nevoie de hidratare. tu unde ai puncte negre? in anumite zone sau peste tot?
ca poti sa il ai ca si mine, mixt.

eu zica ca exfolierea-scrubul si curatarea sunt 2 lucruri diferite. eu pentru exfoliere nu ma bazez pe produsele din comert, sunt prea blande si nu curata mai deloc. tot pe vesnicul malai ma bazez. nici un demachiant nu curata cu adevarat, curata praful si mizeria, dar ramane demachiantul in pori, deci tot curat nu este.
exfoliere in comert sa fie si blande si eficiente nu am auzit, sau cel putin ce am incercat eu (si am incercat mai tot, aveam nasul ziceai ca e sita cat de plin era si nu dispareau cu nimic) nu a fost bun.
pe baza de AHA si BHA am avut crema care intr-adevar intr-un an mi-a inchis toti porii, am scapat de punctele negre si de cosuri, ocazional mai fac un scrub pentru ca mai apar ici colo puncte dar ies repede. inainte le aveam asa infipte in piele ca nu puteam sa scot nici unul. restul a fost doar aruncatura de bani

Ultima oara a fost editat de coraline (2010-11-14 15:54:16)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#299 2010-11-14 15:59:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am puncte negre peste tot si e deshidratat peste tot lol
Mi-am luat crema exfolianta Ducray Keracnyl cu poli-hidroxi-acizi si masca tot cu poli-hidroxi-acizi despre care am inteleles ca are efect de gomaj...
Mai am un Avene Cleanance K.
Trebuie sa frec si eu tenul zilnic cu ceva gen malai? cesafac

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-09-21 23:18:30)

Offline

 

#300 2010-11-14 16:09:03

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nuuuu nu face zilnic cu malai, iti distrugi tenul, mai ales ca il ai uscat. eu fac cam de 2 ori pe luna si mai mult in zonele grase, pe unde este uscat nu insist.
cleanance k este super buna, inchide porii imediat, mie mi-a rezolvat o problema veche de 20 de ani. dupa ce faci un scrub sau extragi punctele da-te cu cleanance. eu ma dadeam dimineata si seara doar pe nas unde aveam probleme si dupa 1 an mai aveam ici si colo cate un punct.
este o crema crema, se aplica, o lasi 15 minute sa intre in piele si apoi te dai cu crema hidratanta.

nu este rau sa ramana demachiantul in pori, dar mai bine te dai dupa cu o lotiune tonica sa curete tot. dar rau nu face tongue eu dupa 2-3 saptamani incep sa imi simt pielea incarcata, oricat de mult as curata-o si atunci fac gomaj.

la cosmetica nu ai mers ca sa iti extraga punctele negre?

parerea mea este ori te speli pe fata cu gel, ori te demachiezi. amandoua au aceleasi efecte, doar ca spalatul cu gel usuca mult mai mult tenul.

Ultima oara a fost editat de coraline (2010-11-14 16:10:13)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#301 2010-11-14 16:21:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu ma deranjeaza atat de tare punctele negre incat sa le scot anume; mai mult sunt porii de ele, de fapt. ma deranjeaza doar cand, dintr-un por din acela, coace cate-un 'monstruletz' sau mai multi. sad am fost la cosmeticiana in trecut si ma jupuia, nu mai vreau.
ce bine ca te pricepi si imi dai si mie informatii, sarumana big_smile stii un fond de ten bun pentru ten cu pori predispusi la a se infecta? (probabil ca tb sa fie non-comedogen hmm )

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-14 16:22:26)

Offline

 

#302 2010-11-14 16:28:29

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

aa pai pentru pori poti foarte usor sa folosesti crema de la avene, este super big_smile  si pentru cosuri este foarte buna, cand imi aparea unul ma dadeam cu crema si in 2 zile disparea. bine sa nu fie din ala sub piele, rosu si dureroe ca alea sunt mai dificile...
uu cum te jupuia? doamne....

cresti mare puss m-am chinuit mult cu problemele astea si am incercat cam tot ce se putea. ma bucur ca pot sa te ajut
eu folosesc fondul de ten compact de la avene, non comedogenic (scrie si pe el), se aplica usor, este pentru ten gras, mixt, normal (absoarbe sebumul) dar merge si pe sensibil (stiu ca am testat pe obrajii mei). chiar apara tenul de factorii externi foarte bine, are factor 30. l-am folosit si cand am mers in club, in mod normal dimineata de dupa club aveam fata rosie, pielea translucida si se vedeau vinisoarele rau de tot. dupa fondul de ten de la avene pielea era proaspata. l-am gasit si la reducere 30% acum 1-2 luni in farmaciile Help Net poate inca o mai fi


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#303 2010-11-20 15:09:05

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

deeyanna a scris:

si eu am un lapte demachiant cu care indepartez machiajul...apoi solutie purificatoare...din cand in cand un scrub sau masca exfolianta....a...si cand apare cate un cos am crema isotrexin..din farmacie....ajuta f mult pielea...celor care au probleme,iritatii,cosuri,pete le-o recomand...e foarte buna...dupa un tratament zilnic(seara) de vreo 1 luna cu isotrexin dispare cam orice pata,cos..

Deci lapte demachiant plus solutie purificatoare.....de notat. smile Eu folosesc de cateva zile crema exfolianta si masca exfolianta Keracnyl, pare sa dea rezultate. Pentru cicatricele lasate de cosuri mi se pare bun Reviken (fostul Cutaden). Isotrexin contine Eritromicina, despre care toata lumea zice ca e eficienta in combaterea bacteriei responsabile de aparitia acneei (eu cu aplicatii pe piele de Eritromicina si Metronidazol nu am observat niciun rezultat); insa Isotretinoinul, celalalt component al Isotrexinului, poate mi-ar fi util si am citit ca se poate asocia cu Keracnyl (asta in cazul in care el singur nu ma scapa de cosuri).

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-20 15:18:40)

Offline

 

#304 2010-11-20 15:13:58

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: ACNEEA cum scap de ea?

orangina poate deja esti rezistenta la eritro daca ai dat asa mult. antibioticul da repede rezistenta daca te dai cu pauze, adica saptamana asta apoi 2 saptamani pauza...iar te dai iara pauza..


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.