homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale Yaz-24


#438 2011-06-14 12:34:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

In primele luni de administrare mai apar efecte nedorite. Daca nici luna viitoare nu iti vine menstruatia, trebuie sa le schimbi. Si vorbeste cu un medic de planning tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#439 2011-06-14 13:51:16

andreearaluca
Membru
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

Bine, am sa vorbesc cat de curand cu un medic de planning si mai astept menstruatia totusi... oricum alta alternativa nu am decat sa astept  visslar  Sper totusi sa vina si luna asta, pentru ca de cand ma stiu cu menstruatie nu m-i s-a intamplat sa NU am parte de ea o luna. Mi-a intrat mie in cap ca e modul in care elimin toxinele din organism si nu ma simt deloc bine sa stiu ca luna asta nu se intampla asa...  skitarg  Plus ca ma tot gandesc sa-si fi facut "treaba"... Pentru ca nu e cel mai potrivit moment pt bebe...  grater  Of ce am lungit-o cu raspunsul.... Ideea e: Multumesc!  smile

Offline

 

#440 2011-06-14 23:33:32

biANkaa
New member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 39

Re: Anticonceptionale Yaz

buna fetelor.sunt in prima luna de luat anticonceptionale yaz.am terminat pilulele roz,de maine ar trebui sa le incep pe cele albe.doar ca este ziua mea in 2 zile si as vrea sa fac ceva special,poate sa fac o escapada la munte cu iubitul.de aceea as vrea sa nu am surprize "rosii " smile) e ok dak incep blister-ul 2,fara sa mai fac pauza de 4 zile,adica sa sar peste pastilele albe,sa-mi aman ciclul pana luna urmatoare?stiu ca asa se procedeaza,insa e ok sa fac asta din prima luna? si de fapt as mai avea nevoie sa fac asta o data pt k in august plec in grecia si evident ciclul s-ar nimeri tot in perioada sejurlui:)) astfel,asa cum mi-am calculat eu( si m-am kinuit ceva lol ) ,mi-ar fi de ajutor sa iau in urmatorul fel : 2 blistere fara pauza,pauza dupa al doilea blister,apoi iar 2 blistere unite.practic intre 4 blistere as avea o singura pauza,la mijloc. sper k ati inteles calculul meu lol aceste amanari reprezinta vreun risc pt contraceptie sau pentru sanatatea mea in general?  va rog,atept un raspuns cat mai rapid,avand in vedere ca maine seara ar trebui sa iau prima pilula alba,desi eu nu as vrea sa fiu pe ciclu chiar acum de ziua mea sad merci

Offline

 

#441 2011-06-15 08:16:56

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

pentru sanatate in general nu, dar e posibil sa ai spotting in timpul celui de-al doilea blister sau e posibil sa ai o menstruatie mai abundenta.. nu stiu daca la yaz se poate face in felul urmator: termini folia, mai iei 1,2..x pastile din alta folie (nu neaparat toata folia.. doar cat sa treaca perioada de munte) apoi iei pastilele albe, incepi alta folie cand trebuie si in caz ca se nimereste in august sa-ti vina in perioada in care vrei sa pleci faci la fel.. din folia de rezerva mai iei un nr de pastile pana te intorci din sejur si apoi faci pauza si incepi alt blister. sper ca m-am facut inteleasa si ca merge si la yaz asta.. mai asteapta o parere


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#442 2011-06-15 10:49:02

biANkaa
New member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 39

Re: Anticonceptionale Yaz

inteleg ceea ce ai spus.of,mi-e cam frica:-s soo,mai e cineva care poate sa ma ajute cu un raspuns?heeelp,pana diseara tre sa stiu ce fac:(

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2011-06-15 11:07:48

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Anticonceptionale Yaz

daca vrei sa amani menstra, nu mai iei pastilele placebo si iei direct o alta folie noua, incepand cu pastilele roz.
totusi, se spune ca nu ai voie sa unesti mai mult de 3 blistere o data. dar in situatia ta e ok, fiindca ai avea o pauza intre cele 2 perioade de unire.
cu toate astea, urmatoarea menstra va fi abundenta si poate cu dureri, iar acum daca unesti 2 folii, o sa apara spotting, care tot va fi aiurea, zic eu, daca vei fii cu prietenul tau. smile

cum spune mihaela, iti recomand sa iei doar cateva pastile din noua folie, cat ai nevoie sa amani menstra. oricum, daca incepi azi pastilele placebo, nu o sa iti vina maine, ci in 2-3 zile. tu alegi daca e bine sa unesti foliile. smile
daca nu unesti mai mult de 3 blistere, nu o sa ti se intample nimic rau.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#444 2011-06-16 10:56:37

laura_johnson
Membru
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna tuturor!  Am o mica nelamurire. Iau a.c Yasmine timp de 2 ani, totul a descurs perfect fara incidente de vreun fel...    pana acum!   Cu o saptamana inainte de pauza de 7 zile , am avut o sangerare timp de 4 zile asemanatoare menstrei ,doar ca mai redusa ca si cantitate si mai inchisa la culoare.  Acum  sunt in pauza de 7 zile, in cea de-a 4-a zi si nu am menstruatia care de obicei ar fi trebuit sa apara. Tin sa amintesc, ca in saptamana in care am avut sangerarea,  am avut probleme cu maseaua, si am cam abuzat de paracetamol si nurofen, poate fi asta cauza sangerarii?  E vreo problema de s-a intamplat asa? sau aceea a fost menstruatia si nu  va mai fi in aceasta pauza de 7 zile?   se poate intampla asa fara sa fie problema? . Va multumesc anticipat pt. parerile si sfaturile voastre!

Offline

 

#445 2011-06-16 12:11:17

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Anticonceptionale Yaz

nu ai luat cumva antibiotic? sau nu ai uitat vreo pastila? nurofenul si paracetamolul nu interactioneaza cu pastilele, dar totusi, sangerarea inainte de pauza arata ca ceva nu a decurs cum a trebuit. ori a fost afectata protectia, ori pur si simplu nu ti se mai potrivesc pastilele. ai putea sa vezi si luna urmatoare daca continua la fel; daca da, mergi la medic sa ti le schimbe. nu e nimic grav puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#446 2011-06-17 09:37:13

laura_johnson
Membru
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna! Iti multumesc pt.raspuns!  Nu am luat antibiotice si nici nu am uitat vreo pastila, nu inteleg de ce fiind deja in ziua a -5-a din pauza de 7 sapte zile, inca nu am menstra. E posibil sa fie sarcina? oricum voi continua cu blisterele pana luna viitoare , si din caz ca va fi aceeasi situatie voi merge la medic,  sper sa fie bine,  ca daca  vine bebe, nu e nici o problema pana la urma ,   sa nu fie altceva ....probleme serioase.  Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi!

Offline

 

#447 2011-06-17 10:23:09

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Anticonceptionale Yaz

npc puss  eu nu cred ca e sarcina mai ales ca le-ai luat corect. spun mai degraba ca nu se mai potrivesc organismului smile asteapta sa vezi si luna viitoare ce se intampla si daca e la fel, mergi la planning sa le schimbi

puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#448 2011-06-20 02:23:21

andreearaluca
Membru
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

Hei salut! O problema as avea si eu si cer un sfat.
Sunt la al doilea blister de Yaz si azi, la 3 ore dupa administrare am avut un scaun mai moale. Pe prospect spune ca in cazuri gen varsaturi sau diaree severa e riscul ca substanta activa din comprimat sa nu fie absorbita complet de organism si ca in acest caz ar trebui sa iau un alt comprimat roz din blisterul de rezerva. Dar, am avut un singur scaun mai moale... credeti ca e nevoie de un alt comprimat? Sau protectie 7 zile? Sau ce? Ce ar trebui sa fac?

Offline

 

#449 2011-06-24 00:55:23

vicktoriamc
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 22

Re: Anticonceptionale Yaz

am si eu o nelamurire. e prima luna cand iau yaz si sunt nedumerita. dupa ce termin pastilutele albe incep alt blister sau fac pauza? am pierdut prospectul si informatiile de pe internet ma ametesc. va rooog help cesafac

Offline

 

#450 2011-06-24 10:15:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

Incepi alt blister imediat, fara a face pauza. Comprimatele albe se pot considera "pauza" smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#451 2011-06-24 19:38:37

vicktoriamc
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 22

Re: Anticonceptionale Yaz

si menstruatia cand trebuie sa imi vina? :-/

Offline

 

#452 2011-06-24 19:44:56

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

In mod normal ar trebui sa iti vina in perioada in care iei comprimatele albe.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#453 2011-06-24 19:46:18

vicktoriamc
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 22

Re: Anticonceptionale Yaz

Multumesc mult!puss

Offline

 

#454 2011-06-25 08:33:35

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

n-ai pentru ce:)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#455 2011-06-27 10:06:00

andreeea20
New member
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 61

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna. De un an de zile iau Yaz ,n`am avut nicio problema cu ele,dar acum o luna am decis sa merg la doctorul ginecolog sa mai fac un consult.Stiind ca a trecut un an fara sa fac vreo anumita pauza de yaz,acum am decis ca e momentul sa fac pauza si in urma controlui ,doctorul imi  va spune daca sunt bune in continuare sau daca trebuie sa le schimb. La control,aproximativ toate bune si frumoase,mi`a zis sa iau in continuare Yaz deoarece sunt foarte bune. Am inceput sa le iau imediat de a 2-a zi(imi trecuse menstra si din ce stiam,trebuie sa ma protejez 7 zile suplimentar daca nu incep sa le iau din prima zi de menstra). Sunt putin ingrijorata deoarece desii am urmat totul "ca la carte" cum se spune,inca nu mi-a venit menstra desii aseara am luat a 4-a pastiluta alba. Oare am gresit pe undeva?Eu zic ca nu:( . Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.puss

Offline

 

#456 2011-07-08 00:40:44

Victorys'Secret
Membru
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

ah... okai, sunt noua pe site... si in ceea ce priveste anticonceptionalele... am o nelamurire destul de mare, provocata de doctorul la care am fost... i-am spus dansului, la prima consultatie de acest gen, ca as vrea sa incep sa iau anticonceptionale, din mai multe motive... si doctorul dupa control, mi-a prescris aceste pastile, yaz, fara sa imi spuna ca sunt sanse sa imi fie rau, fara sa imi zica ca au concentratia pe care o au... fara sa imi faca orice fel de analize, care sa ii sugereze ce tip de anticonceptionale sa imi dea... am zis ok... omul e pe meseria lui, n-am sa incep sa fiu paranoica.... asta pana cand nu am ajuns la farmacie, si a bagat tipa de acolo panica in mine... la modul: daca nu te simti bine cu ele si renunti sa le mai iei, o sa faci hemoragie si sunt sanse sa intri in spital, o sa te simti foarte rau primele 3 luni... o sa si o sa... asta, si faptul ca cele 28 de pastile mici si ale naiba costa destul de mult dupa mine... acum nu stiu... as vrea sa incep sa le iau, pentru ca eu si prietenul meu am discutat indelung aceasta problema, si am ajuns la concluzia ca asta ar fi cel mai bine pentru amandoi... as dorii si eu sa aflu daca exista vreo alternativa la aceste pastile yaz... dar mai ieftina... si care ar fi reactiile pe care corpul meu le-ar avea in cazul intreruperii.... ah... si a mai zis ca trebuie sa le iau fara pic de pauza:|

multumesc anticipat. big_smile

Ultima oara a fost editat de Victorys'Secret (2011-07-08 00:42:21)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.